Çocuk yetiştirmek için en uygun ülkeler

efruz

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ağu 2009
Mesajlar
5,169
Puanları
113
Save The Children adlı örgütün anne için en iyi ve en kötü yerleri sıraladığı yıllık endeksinin bu yıl yayımlanan 11'incisinde anneler ve çocukların mutluluk seviyeleri çeşitli ölçütlerle incelendi. Annelik için en uygun yerler belirlendi.
Annelik ve çocuk yetiştirmek için en iyi ülkelerin Norveç ve Avustralya olduğu bildirildi.
Save The Children adlı örgütün anne için en iyi ve en kötü yerleri sıraladığı yıllık endeksinin bu yıl yayımlanan 11'incisinde anneler ve çocukların mutluluk seviyeleri çeşitli ölçütlerle incelendi. Yaşam koşulları açısından Norveç anneler için en iyi ülke olurken, Norveç'i Avustralya takip etti.
Örgütün eğitim, ekonomik fırsatlar ve sağlık hizmetlerinin de aralarında olduğu birçok ölçütü değerlendirilmesiyle yapılan araştırması 160 ülkeyi kapsıyor.
Geçen yılın birincisi İsveç'in bu yıl dördüncü sırada çıktığı listenin ilk 10 sırasında Norveç, Avustralya, İzlanda, İsveç, Danimarka, Yeni Zelanda, Finlandiya, Hollanda, Belçika ve Almanya yer alıyor.
Listenin en alt sırasında ise Afganistan bulunuyor. Bu ülkeyi sırasıyla Nijer, Çad, Gine Bissau, Yemen, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Mali, Sudan, Eritre, Ekvator Ginesi takip ediyor. Örgütün anneler için en kötü ülke sıralamasında geçen yıl Nijer başta bulunuyordu.
Gelişmiş 43 ülkeyle gelişmekte olan 117 ülkenin değerlendirildiği araştırmada, her yıl 350 bin kadının hamilelik ve doğum esnasında hayatını kaybettiği, yaklaşık 9 milyon çocuğun 5 yaşına gelmeden öldüğü ortaya çıktı.
Save The Children, listenin sonundaki 10 ülkede anne ve çocukların durumunun korkunç olduğunu vurgulayarak, bu ülkelerde her 23 anneden 1'inin hamilelikle ilgili sebeplerden öldüğünü, 6 çocuktan 1'inin de 5 yaşını göremeden hayatını kaybettiğini, her 3 çocuktan 1'inin ise yetersiz beslendiğini vurguladı.
Listede geçen yıl 27. olan ABD bu yıl bir sıra gerileyerek 28. sıraya inerken, bu ülkedeki anne ölüm oranının 4800'de 1 olduğu, bunun da gelişmiş ülkelerdeki en yüksek oranlarından biri olduğu kaydedildi.
Türkiye'yi gelişmekte olan ülkeler kategorisine sokan Save The Children, Türkiye'yi bu kategorideki 117 ülke arasında 60. sırada gösterdi.

Haber7
 

Rosasepia

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
25 Ağu 2007
Mesajlar
2,374
Puanları
113
Burda sadece maddi yönüyle bir araştırma yapılmış, manevi olarak çocukların ne kadar aç oldukları araştırılmamış. Bir çocuğun iyi yetişmesi için öncelikle bilinçli bir anneye ve babaya ihdiyaçı vardır. Bu ülkelerde boşanma oranının yüzede kaç olduğunu, hiç sıralamamışlar...
 

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
İhvan Üyesi
Katılım
24 Tem 2007
Mesajlar
2,871
Puanları
0
Çocuk yetiştirmek değil,çocuğun bakımıyla ilgili olmuş bu haber.

Yetiştirme kavramını kullanırsak yazıyı baştan aşağıya çürütebilirim.Bilim adamları bile olmadan.:)

O kadar biliyorsalar en alt sıraya oturttukları ülkelerin yaşam koşullarını yükseltsinler.Ama yok önce sömürürler ,sonra da 3.dünya ülkesi olarak etiketlerler.O 3. dünyalardan ne cevherler çıkıyor.

Çocuk yetiştirmeyi gidip de Afganlardan öğrensinler mesela.
 

_Nihade_

Gafleti eyLe Heba
İhvan Üyesi
Katılım
11 Eyl 2009
Mesajlar
2,061
Puanları
0
Yaş
36
Ayna belgeselinde, Libya'yı izlemiştim.
Libya'da içki içmek ve uyuşturucu kullanmak ve bulundurmak yasak.Yakalanan ağır cezalara çarptırılıyormuş.Ülkede gece hayatıda, bar gibi eğlence yerleride yasak.
Böyle bir ülkede heralde insan kendini daha güvende hisseder.
Ve son olarak elektirik, su ve telefon nerdeyse bedava.Sağlık hizmetleri ise halka ücretsiz.
 
K

Kaçak

Misafir
Da yanlız atladıgımız bir nokta var kanımca ...
Birazcık haksızlık ediyoruz gibi ...
Lİste aynı zamanda çoçuk ölümlerini ..
Çoçuk egitim haklarını ..
Çoçuk sosyal güvencelerini de içeriyor ...
Bizim bilinç veya maneviyat dedigimize kimisi tabu veya dogma diyebilir ...
Bizim yetiştirme dedigimize , kimisi şartlandırma diyebilir ...
Bunlar evrensel degildir ...
İslam zaten bu noktada 5 emniyeti evrensel deger olarak sunar ..
Can , Mal , Din , Nesil , Akıl ...
Bu beş emniyetin gölgesinde olaya baktıgımızda sıralamanın degişecegine ben şahsım adına inanmıyorum ...
 

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
İhvan Üyesi
Katılım
24 Tem 2007
Mesajlar
2,871
Puanları
0
Zaten bu yüzden kelimenin bizdeki anlamından girizgâh yaptık hocam.

Ama onların bakış açısıyla da bakarsak sıralama yine de değişecektir bence.Gelir düzeyi ve yaşam kalitesi belki bir adım önde kalır ama güven derseniz yine problem çıkacaktır.

Din,nesil ve akıl ve bunların korunması,temizliği anlamında alt sıralara attıkları ülkelere yetişeceklerini bile düşünmüyorum.
Avustralya'yı kısmen ayrı tutabiliriz.

Gerçek şu ki;onların dediğine göre "yetiştirme"nin anlamı değişmeyeceğine göre,bizim bakış açımıza göre söylediklerimizde bir haksızlık olmuyor.: )

Gitmek isteyenleri tutmak haddimiz değil tabi.: )
 

AynAlı

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
16 May 2007
Mesajlar
8,728
Puanları
0
:D ahver yine döktürmüşsün !ama çocuğun yetiştirilmesi çocuğun bakımıyla aynı şey değilmi bir farkmı var sanki? hem bence doğru bir sıralama ama türkiye 60 değilde 40 olabilirdi.
 

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
İhvan Üyesi
Katılım
24 Tem 2007
Mesajlar
2,871
Puanları
0
"Bence"ifadesiyle olaya daha bilimsel bir yaklaşım getirmişsiniz sayın Ahver'i yanlış anlamakla görevli Kawa.: D

Çocuk yetiştirmekle,çocuk bakımını eş değerde görüyorsak daha fazla birşey söylemeye gerek kalmıyor.
Annemin benim gibi bir kızı olacağına bir androidi olsaydı keşke.:D

Listeye karşı çıkarken antitezimizi de sunuyoruz.Siz de doğruluğundaki dayanaklarınızı sunun mesela,o zaman daha iyi anlarız sizi.
Türkiye'nin sırası için 50'de anlaşalım mesela?:D

Neyse,vize ve pasaport işlemlerini halleden gitsin.Bir giden bir gitmeyen pişman zaten.Bizimkisi de havanda su,tavanda çiğ köfte meselesi.

Herkesin özgür iradesi...
Fas kaçıncı sıradadır merak ettim?
 
Üst