Coca Cola Yahudi Kuruluşudur, İsraile yardım yaptı YALANI...!

Web sitesi
beysehiraktuel.blogcu.com
Coca Cola Yahudi Kuruluşudur. İsrail ordusuna yardım yapmıştır.Bu yalandır...Lütfen inanç duygularımızı kullananlara fırsat vermeyelim...

GERÇEK;

Coca Cola , anti-semitizm yüzünden israil ile iş yapmayı reddetmiştir.

ortadoğudaki israil karşıtı düşünceler yüzünden coca cola ve pepsi firmaları uzun yıllar israile satış yapmamışlardır.

1 Nisan 1966 yılında Tel Avivdeki basın konferasında iş adamı Moshe Bornstein Coca Colanın sırf yahudi olduğu için kendisiyle iş yapmak istemediğini, eğer yahudilerle iş yaparsa arap pazarını kaybedeceğinden korktuğunu anlatmıştır.

Bu gelişmeler üzerine yahudi düşmanlarına karşı kurulan "anti defamation league" amerikan hükümetine başvurup bunun sebeplerini sormuş ancak bir cevap alamamıştır.

bütün bu olayların öncesinde; 1949 yılında Coca Cola israilde bir fabrika kurmak istemiş;ancak israil hükümeti tarafından reddedilmiştir.

bunun üzerine coca cola arap pazarına girmiş ve bu pazarda önemli bir yer edinmiştir.

1966 daki gelişmelere dönersek; israile satışın reddedilmesiyle beraber müthiş bir yahudi boykotu başlamıştır coca colaya karşı. önce manhattan da hizmet veren Mount Sinai hastahanesi bünyesinde coca cola satışını yasaklamıştır. bunu, ünlü hotdog satıcısı Nathan's Emporium izlemiştir. akabinde Coney adasıda cola satışını kesmiştir.

boykotların dünya geneline yayılmasından korkan ve ırkçılıkla suçlanan Coca Cola, Tel Aviv de bir fabrika kurmayı kabul etmiştir.

tabii ki bu durum arapların hoşuna gitmemiştir ve ağustos 1968 den 1991 yılına kadar sürecek Coca Cola boykot u başlamıştır.

1991 de boykot sona erince hemen ertesi sene pepsi israilde fabrika kurmuş ve "yeni jenerasyonun tecihi" sloganıyla yahudi pazarında yerini almıştır.

pepsinin bu iki yüzlü politikası; ortadoğuda çok kimsenin dikkatini çekmesede, amerikada kritik dönemler geçirmesine sebep olmuştur.

çünkü herkes bilmektedir ki; arap pazarını kaybetmek istemeyen pepsi, boykot zamanında "coca cola yahudiler için, pepsi araplar için" tarzında kampanyalar yapmıştır.

işte bütün bu olayların ana kaynağı budur.

yoksa coca colanın yahudilere yardım ettiği veya yahudi kuruluşu olduğu tümüyle yalandır.

derleyen; Barbara Mikkelson

kaynakça;
Allen, Frederick. Secret Formula.
New York: HarperCollins, 1994. ISBN 0-88730-672-1 (pp. 339-341).

Beeston, Richard. "Jackson Enrages Orthodox Jews."
The [London] Times. 20 September 1993.

Bulloch, John. "The Coca-Cola War."
The [London] Independent. 9 September 1990 (p. 28 ).

Cody, Edward. "Egypt Gets Coca-Cola; Arab Blacklist Ignored."
The Washington Post. 17 July 1979 (p. A7).

Hellman, Ziv. "Getting in Tempo with Pepsi-Cola."
The Jerusalem Post. 5 July 1991.

Holmes, Charles W. "Pop Go the Cola Wars in Strife-Torn Region."
The Houston Chronicle. 25 July 1993 (p. 1).

Hundley, Tom. "Israel Braces for New Conflict: The Soda War."
Chicago Tribune. 19 May 1992 (p. 1).

Lippman, Thomas W. "Thirsty Egyptians Rush to Buy 7-Up."
The Washington Post. 5 September 1978 (p. A10).

McGlynn, Brian. "The Strategy That Refreshes?"
Forbes. 27 November 1978 (p. 81).

Meyer, Eugene L. "Deli-Bakery Is a Roll Model."
The Washington Post. 25 September 1987 (p. E1).

Parks, Michael. "Pepsi Is No Longer 'Right One' in Israel."
Los Angeles Times. 4 June 1993 (p. 1).

Pendergrast, Mark. For God, Country, and Coca-Cola.
New York: Charles Scribner's Sons, 1993. ISBN 0-684-19347-7.

Sommer, Allison Kaplan. "Achieving Success with the 'Real Thing.'"
The Jerusalem Post. 5 July 1993.

Sommer, Allison Kaplan. "Pepsi-Cola's Anti-Israel Boycott Comes Back to Haunt Them"
The Jerusalem Post. 12 August 1994.

Zadka, Saul. "Coca-Cola Comes off Arab Blacklist."
The [London] Independent. 15 September 1991 (p. 8 ).

Agence France Presse. "Pepsi-Cola Faces Kosher War."
15 May 1992.

Business Week. "Coke's Breakthrough into the Arab World."
10 April 1978 (p. 40).

Fortune. "Pepsi for Israel?"
26 December 1983 (p. 12).

Fortune. "Pepsico to Enter Israeli Market."
16 September 1990 (p. 8 ).

The Orange County Register. "Briefly Business."
12 January 1989 (p. E3).

Reuters. "Pepsi Withdraws Evolution Ad Campaign in Israel."
17 May 1992.

Bedrin_Aslanı

Profesör
Gönül İklimi sen nasıl birisain ben çözemiyorum. Hani hep iyi yönle yaklaşmak bakmak istiyorum yine öyle yapayım hadi... Bu arkadaşı anlayan varsa bana anlatsın Allah rızası için. F. Gülenden, N.Erbakana, Daha aklıma hayalime gelmeyecek bir sürü cemaatleri eleştiriyor. Sonra bir konu açıyor coca cola yahudi değildir. Yahudileri sevmez diye.
Aynı onun yaptığı gibi konuyu okumadım bile. Okumamda. Senden korkulur valla. :)

Web sitesi
Beni tanısan çok seveceğine eminim kardeşim..Yanlışlardan sıyrılalım diyorum..Bizi kandıranları aldatanları beraber çözelim..Bunu isterken ben yine bu ümmet için istiyorum..Biz müslümanlar ne zaman Muhammedi s.a.v olacağız..
Bir yalanı ortaya dökmek istedim..İNANCIMIZI KULLANANLARI KIIYORUM.....Vesselam

Sofuoglu

Ordinaryus
bunun neresi yalan yahu,adamlar kendileri,bir senelik gelirlerini israile bagisladiklarini acikladilar,
sen coca cola'nin tersden okunusunda,muhammet yoktur mekke yoktur anlaminin ciktiginada goz yanilmasi veya tesaduf dersin herhalde,

yazik gercekten cok yazik

Web sitesi
islamsayfası bana kanıt gösteren bir belge göster...Belge diyorum..Çünkü bu yok...Evet o yazıda uydurmacadır..Rekabet için karşı taraf şirketlerin uydurduğu bir yalandır..

bu söylentiler yüzünden ayrıca coca cola şirketinden resmi açıklama gelmiştir;

"The Coca-Cola Company does not support or oppose political or religious causes and does not take a stance on issues that do not directly affect the soft drink industry.

The Coca-Cola Company operates worldwide in nearly 200 countries and territories with different cultures, political systems, religions and histories. People from all around the world own shares in The Coca-Cola Company, and the company employs people from many different backgrounds and nationalities. Our partners who bottle, distribute and sell our products are local business people. They hire people in their local markets. We cannot and do not take the side of one country over another in any dispute.

It's unfortunate that the incredible power of the Internet is being misused to spread false information. "

aşağı yukarı türkçesi şöyledir;

Coca Cola şirketi hiç bir politik veya dini oluşumu desteklememektedir ve kendi satışlarını etkileyebilecek hiç bir yanlı oluşuma yakın durmamaktadır.

Coca Cola şirketi farklı kültür, politika, sistem, din ve tarih anlayışına sahip 200 ülke ve bölgede satış yapmaktadır.

Satış yapılan bölgelerde Coca Cola şirketi yerel ortaklarla paylaşılmaktadır ve şirket; çok değişik ulustan ve arkaplandan insanları istihdam etmektedir.

Yerel Ortaklarımız, ürünlerimizi şişelemekte, dağıtmakta ve satmaktadır. Bunu yerel halkı istihdam ederek yapmaktadırlar.

Biz Herhangi bir tarafı destekleyemez veya karşı çıkamayız.

internet üzerinde yayılan yalan/yanlış bilgiler içeren Bu iddialar talihsiz ve akıl dışıdır.

İNANCIMIZI SÖMÜRENLERE KANMAYALIM.GERÇEKLERİ ARAŞTIRALIM.DİYORUM Kİ ASIL BİZ MÜSLÜMANLARAK OLARAK HERŞEYE İNANMAYA YAZIK..KANDIRILMAYA YAZIK..!

seher

Doçent
gönül ikilimi sizin yazdıklarınız bana çok mantıklı geldi..Acaba kaynağı nedir? yazabilirmisiniz..?

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
Coca Cola Yahudi Kuruluşudur. İsrail ordusuna yardım yapmıştır.Bu yalandır...Lütfen inanç duygularımızı kullananlara fırsat vermeyelim...

yazılanlar bana hiç mantıklı gelmiyor.
yok yahudiler müthiş bir boykot yapmışlar da falan filan.
topu topu kaç milyon şu yahudiler, her tarafları boykot olsa ne yazar.
coca cola nın bir yahudi şirketine ait olduğunu her yer yazıyor.
hem adamlar mal mı, yahudi olmasalar, o yönde reklam yaparlar, kamuoyu oluştururlar, kendilerini aklarlar yani.
el-ezher üniversitesi öyle kolay kolay fetva vermez, onlar da coca cola nın haram olduğunu ilan ettiler.

S

SaLtan

Guest
bence bu birazda ekonomiden ve çok uluslu şirketlerin genel faaliyetlerinden anlamadığımız anlamına geliyor. coca cola amrika'da bir kimyager tarafından alaşımlar (simya) bilgilerine harmanlayarak oluşturduğu bir meşrubat. daha sonra aşırı kokainden ölen bu adamın coca cola iksiri çocukları tarafından değerlendirilip cola halini alıp seri imalata geçilen bir şirket halini alıyor.
dünyada amaerika'dan sonra en çok cola tüketiminin olduğu bölge yine ortadoğu neden böyle bir riski göze alsınlarki sorusunu sormadanda edemiyor insan.. hisselerin büyük bir çoğunluğuna sahip olan warren buffet yemeyip içmeyip, biriktirip, büyüüytüğü bu hisse sayesinde 30 milyar dolarlık yekün parasaını afrikadaki eğitim ve yokslullukla mucadele adına hibe etmiştir..yani servetinin yüzde 85'ini.. arkadaşlar bu firmalar kolay büyümüyor. büyüdükçe dünya'ya değer katıyorlar. kuruluşları babadan kalma servetlerle değil beyin ve bedensel emekler katılarak oluyor. dünyanın bütün büyük şirketleride öyle.
örneğin danone:
bodrum katında yine selanikten esinlendiği yoğurdu bodrum katında imal ederek bu düzeye gelmiştir.
ikae2nın kuruluşu bir kaç kibrit kutusu satışıyla başlamış bu gün 200 milyar dolarlık öz sermayeye sahip şirket.
warren buffet gazete dağıtımcılığından başlayıp (hani 30 milyar dolarını hibe eden adam) 48 milyar dolarlık servete ce cocacolanın en büyük hissadarı haline gelmiştir..
bize düşen ders almak..

Web sitesi
gönül ikilimi sizin yazdıklarınız bana çok mantıklı geldi..Acaba kaynağı nedir? yazabilirmisiniz..?

Seher arkadaşım kaynağını aktardığım yazıda belirtilmekte...Ama hala buna inanmayan arkadaşların kaynağı yok malesef..Ayrıca Saltan arkadaşıma verdiği bilgiler için teşekkürler...

MEHMET EFE

Doçent
Web sitesi
www.serzenisler.com
işte görüyormusunuz nasıl da bizimki(!)leri ikna etmişler... devam edin devam edin...

sen o kaynakları okumaya devam et... aynen devam.. EZHER üniversitesinin açıklamasını görmezden gel...

Sofuoglu

Ordinaryus
israil lubnana vurdugunda,bizim kartel medyanin kose yazarlarina tonlarca para vererek,kamuoyu olustursunlar diye israili hakli gosteren yazilar yazmalarini istemislerdi,
bunlarda turkiyede yahudi propagandaligi yaparak israili guya hakli gostermeye calismislardi,
isde buda aynen bunun gibi birsey,

delil gosterin diyorsunda,senin delil diye sundugunun hicbir tutulur tarafi yok,

cocacola cikip soyle demiyecekti herhalde,"biz israile muslumanlari vursun diye yardim yapiyoruz,colamizin icerdigi maddelerde sunlar sunlardir,islama uygun hicbir yanimiz yoktur"
elbetdeki yukardaki gibi diyecekler,bundan dogal ne olabilirki,

cikmissin bi tane neudigi belirsiz bir yaziyi almissin ve isde benim delilim diye nara atiyorsun,

sen once onlarin sozculugunu yapacagina,
cocacolanin sahiplerinin yahudi olmadigini ispatla bakalim,

bu resimde ne denmek istenmis onu acikla bakalim

cocacola2yw.gif

bu reklemlari zamaninda bu coca cola denen nasipsizler yapmadimi onu acikla
mslman3dx.jpg

caml1sg.jpg

fuze9iu.jpg

burdaki aciklamada ne denmek istenmis onu acikla
colaxx5.gif

El Ezher üniversitesine bağlı Yüksek İslami İşler Meclisi, yaptıkları bir incelemenin ardından Coca Cola ve Pepsi'nin içilmemesi gerektiğini açıkladı. Her iki içeceğin içinde domuz etinden bazı maddelerin konulduğunu tespit ettiklerini açıklayan Meclis, Müslümanları Coca Cola ve Pepsi'yi içmemeye davet etti. Bu tür gazlı içeceklerin insanlar için zorunlu şeyler olmadığını belirten Meclis, zor durumlarda ';Zarûretler haramı mübâh kılar kaidesi gereğince domuz, içki ve ölü etinin dahi sadece ölünmeyecek kadar yenilmesine izin verildiğini açıkladı. Meclis, böyle bir zorunlu durum olmadığına göre Müslümanların bu tür ferahlatıcı içeceklerden uzak durmalarını önerdi. Ürdün'de geçen gün uzun zamandır yapılan araştırma sonucu yapılan açıklamada, Coca Cola ve Pepsi'nin domuz'dan yapılmış bazı katkı maddeleri içerdiği açıklanmıştı.

Coca Cola ve Pepsi geçtiğimiz hafta Hindistan'da içinde zehirli bulunduğu gerekçesiyle ülke çapında resmen yasaklanmıştı.

Kaynak: http://www.akhbaralaalam.net/haber_detay.php?haber_id=921
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

bak guzel kardesim,cnn turkde bu adamlar gelirlerini israile bagisladiklarini aciklamislar,ben gormedim ama sahsen sahit olmus kardesler var,

netde gecmisi biraz eski olan kardesler bilirki bu coca colaya olan boykotlarin gecmisi 5-6 seneye dayanmaktadir,
peki bu gune kadar niye cikip bi aciklama yapmadilarda simdi boyle bir aciklama yapma ihtiyaci duydular,
cunku ekonomik kaygilarindan dolayi,artik muslumanlar bilinclendi ve cok ciddi bir oranda cocacolaya karsi bir boykot basladi,
ilk etapda ciddiye almadilar biz tekiz dediler birsey olmaz dediler,
ve gordulerki dedikleri gibi olmadi,simdide bunun kaygisina dusup bu sekilde bir yeni propaganda baslattilar,
bunu anlayamamak icin ahmak olmak lazim

ne uzucuku bunun savunuculugunu bir musluman yapiyor,
oyunlara gelmeyin kardeslerim
cocacola' bu kardesin anlattigi gibi masum degil,
hem icmeseniz nolacakki,ne kaybedersiniz,bu aciklama dogru olsa bile(tutulur bir yani yokda gerci)sonucda suphe var ve efendimiz supheli seylerden kacinin buyuruyor

ve son olarak coca cola icmeyin, icirtmeyin ve bu oyunlara gelmeyin.....

"İnsanlar içerisinde müminlere en şiddetli düşman olarak yahudileri bulursun." (Mâide: 82)

ve bu ayet-i kerime herseye delildir anlayabilene

selametle

Vuslat Rana

Edep Ya Hu
Web sitesi
vuslatirana.blogcu.com
Şuana kadar hiçbir Coco cola yetkilisi bu konu hakında açıklama yapmamıştır. Dolayısıyla sessiz kalması ve geçmiş yıllardaki secde reklamıyla (ki o zaman özür dilemsini bilmiş) görüşünü beyan ettiği kanısınmdayım. Sessiz kaması diyorum çünkü Gönül İklimi aktarmış olduğun yazı dışında hukuki yaptırımlarda bulunlmamış ve doyurucu açıklamalar yapılmamış. Hiçbir ticari fira bu kadar zarara sebebiyet verecek bir spekülasyona şimdiye kadar izin vermez.

Dua ile vesselam...

reyis

Üye
bukadar biliyorsun peki bundan 5-6 ay önce danimarka olaylarında pepsinin pınar sütün dovenin maretin vs. malların bir çoğunun danimarka asıllı olduğunu söylediler. Ama hiçbiri danimarka malı değil. Araştır ve bak. Ama nedense Coca colanın bahsi bile geçmedi. Neden işte onların bir oyunuydu. bunu biliyormuydun?

~zuzii~

Paylaşımcı
arkadaşlar
kaynak?
sahih mi peki bakalım
saydıklarının hepsi makaleler
e peki koskoca coca cola al israil devleti
şu parayı harçlık yaparsın diye cebine çek mi yazacak?
tabii ki ordu destekli vakıflara para aktaracak
mesela starbucks bunu yapıyor
"aish el torah" diye bir vakfa veriyor parayı
o da "ihtiyaç sahibi"ne iletiyor üslubunca
yazdığın metni hiç mi düşünmüyorsun
sorgulama, eleştiri,
bu teraneleri geç!!
eleştirdiğin şey coca cola be kardeşim
boykot etmeyi vs. yi eleştirebilirsin
ama coca cola nın yardım etmediğini iddia etmen bedavaya coca cola reklamıdır !! :wallbash[1]:
bunun da farkındasın elbet
yok değilsen bu kadar insanı enayi yerine koyma bence
eleştirelliğini de yedirtme
diyeceğim şudur
isterse coca cola sıfır para aktarsın
ABD malıdır
sahibi yahudi bir işadamıdır-israil e bağış yapmayan bir tane çokuluslu yahudi şirketi söyleyin, yaşatırlar mı be adamı, keser haracını mossad-
bunlar coca cola nın HARAM olması için yeterlidir bize
siz bilirsiniz süper akılcı, pozitivist kardeşlerim....

kady

Üye
içmem almam alanıda tasvib etmem
illa içiceksem ülker kolayı tercih ederim...ya yahudi kurulusu ise
nie riske atayımki kendimi

gumus_Tesbih

Paylaşımcı
aslında gönül iklimi arkadaşımızın yazdıkları beni tatmin etmedi. bundan yıllarca önce ismini vermek istemediğim bir gazete coco-cola da alkol var demişti. bir süre sonra yapmış oldukları reklam anlaşmasıyla geri adım attılar.
sözün özü kola vücuda özellikle mideye zararlı. vücuttaki oksijeni tüketiyor. ben artık gazlı içecekler kullanmıyorum rahatım doğrusu.
bugünlerde asitli içecek olarak tek maden suyu içiyorum o da arada sırada.

içmemek en güzeli :)
size de tavsiye ederim bu tartışmalardan ve alkol var mı yok mu sıkıntısından kurtulmuş olursunuz:)

~zuzii~

Paylaşımcı
içmem almam alanıda tasvib etmem
illa içiceksem ülker kolayı tercih ederim...ya yahudi kurulusu ise
nie riske atayımki kendimi

üLker de colanın özütünü coca cola'dan alıyor.
amerikadan colanın patentini aldığı adamları war!

Ebu Huzeyfe

Asistan
Web sitesi
www.misakonline.com
Aslında Amerika Irak'ı işgal falan etmemiş. Hepsi bir oyun! Üstelik bu oyunu da İslamcılar tezgahlıyor. Sırf yardım adına para toplayıp Malta'da jet-skilere binmek için... Lübnan ve Filistin de öyle... Afganistan hakeza! Dünya Ticaret Merkezi hala yerinde aynı görkemiyle ayaktaymış.

mı diyelim biz de?

Web sitesi
Mısır'ın en önde gelen kurumlarından El Ezher Üniversitesi'nin, son günlerde bazı ülkelerde yasaklanmasıyla gündeme gelen Coca Cola ve Pepsi'nin haram olduğuna dair bir fetvasının bulunmadığı belirtildi.

Üniversite'nin Rektör Yardımcısı Prof. Abduldaim Nasır, Yüksek İslami İşler Meclisi'nin bu yönde bir fetvasının söz konusu olmadığını söyledi. Her iki içecekte de domuz eti mamullerinin bulunduğu ve bu yüzden iki markaya ait içeceklerin haram olduğu yönünde bazı basın yayın organlarında haberler çıkmıştı

İslam dünyasında sık sık farklı suçlamalarla karşı karşıya olan Coca Cola'ya son olarak da logosunda İslam'a hakaret bulunduğu öne sürülmüştü. Arapça yazılışının aynanın karşısında 'Muhammed'e Hayır, Mekke'ye Hayır' şeklinde yansıdığı iddia edilmişti. Ancak bu iddia daha sonra dönemin İslam dünyasının önde gelen isimleri tarafından saçma bulunmuştu.

ALINTI: ZAMAN GAZETESİ

İnanç duygularınızla oynuyorlar..Bu oyunu anlayamayacak kadar AHMAK olmayın..Pepsi ya da cola turka satış rekabeti için bunları uyduruyor..Coca cola da çalışıp bu ülkede rızk temin eden insanlarda var..Bunların vebalini almayın.Gerekli açıklama ve kaynağı ben belirttim.CNN türk ya da başka bir kanalda İsraile yardım etti coca cola hemde 1 aylık tüm gelirini söyleniyor tüm gelir verilseydi acaba o kadar istihdam edilene ne maaş verildi..Ne kadar da saçma :) Bu arada uydurma resimler kaynak olmaz...BEN COCA COLA SAVUNUCULUĞU YAPMIYORUM.Fakat ne kadar da düşman bir milletin malı olsada yalanlara karşyım dürüstlükten yanayım..Bu arada türk kolası diye tabir ettiğiniz meşrubatların hepsi özütünü coca coladan almaktır..Vesselam