Çırak ve kalfa ne demektir.

agbi

Yasaklı
Bir usta kadar işinin ehli olmamak demektir.

7.18 yasindan kucuk olanlari i$ kanunu kapsami disinda birakilmistir. bu da pek bir yasal hakka sahip olmadiklari ama, icabinda esek gibi calistirilabilecekleri anlamina gelir.

(callisto, 06.10.2002 22:57)
#1657409 paylaş şikayet et

Ekşi sözlükten alınmadır.

ibrahimi

Has Uşak
çırak bir kurumda hiç bir işten anlamayan ve anlamadığı için tüm angarya işlerin üstüne yıkıldığı kaba tabirle "amele"dir.kalfa,daha tam ustalaşmamış,çırağın tecrübelenmiş halidir.genelde çırağa ayak işlerini yaptırır.

türkü

Kıdemli Üye
emekleyen, yürüyen, koşan adam(usta) dır :)

serhen

Asistan
Çıraklık, kalfalık terimleri kişiden kişiye göre değişir,örneğin Mimar Sinan çıraklık döneminde: Şehzade, kalfalık döneminde: Süleymaniye , Ustalık döneminde : Selimiye Camii lerini yapmıştır ;)

veri

Yasaklı
Çıraklık, kalfalık terimleri kişiden kişiye göre değişir,örneğin Mimar Sinan çıraklık döneminde: Şehzade, kalfalık döneminde: Süleymaniye , Ustalık döneminde : Selimiye Camii lerini yapmıştır ;)

o camilerin aralarındaki farkı da söyler misiniz?
o cümlenin kime ait olduğu da ayrı bir muamma.

serhen

Asistan
Aralarındaki mimarlık farkını bilmiyorum fakat her 3 cami de büyük şaheser olarak kabul edilir,cümlenin sahibi de yine Mimar Sinan'dır

tebeyyün

Doçent
Modern dünya da ve günümüz türkiye'sinde anlamını yitiren iki terim.Bizler hepimiz-millet olarak ve aslında dünyalılar olarak- birden mühendis,doktor ve aslına kısa yoldan köşeyi dönmek düşüncelerine kapılmamızdan dolayı ölenlerdir.Ayrıca zoru sevmeyenlerin ama sanat öğrenmek isteyenlerin küçümsedikleri "şey" dir.

Bir sanayicinin seslenişi gibi;"Ağbi bizimkilere iş veriyorum çalışmıyorlar.Elin rumenine daha az maaş verdiğin halde daha iyi çalışıyor.Yine erzurumun göbeğinde erzurumlu olmayanların çalıştırılmasından dolayı eleştirilerden kafayı yiyen birinin duyulmalık sözleri; Gardaş Allah aşkına şunlara bak sabah akşam kahvedeler orda burdalar gelin çalışın diyorum işi beğenmiyorlar bingöllüyü işe sokuyorum adam insan gibi çalışıyor."
Ne alaka..öylesine =)

tebeyyün

Doçent
"Bizler hepimiz-millet olarak ve aslında dünyalılar olarak- birden mühendis,doktor ve aslına kısa yoldan köşeyi dönmek düşüncelerine kapılmamızdan dolayı ölenlerdir."
dehşet bir anlatım :D

veri

Yasaklı
Aralarındaki mimarlık farkını bilmiyorum fakat her 3 cami de büyük şaheser olarak kabul edilir,cümlenin sahibi de yine Mimar Sinan'dır
osmanlının yükselme devrindeki mimarlık ve mimarların eğitim modelini incelemenizi tavsiye ederim.
yine o dönemde söylediğiniz sözün benzerini nerdeyse tüm mimarlar söylemiştir.
mimar sinan ın eğitimi ile alakalı bir iş
yoksa mimar sinan kendi kendini yetiştirmiş veya en iyi eserim şu demek istememiştir.

reis

Kıdemli Üye
Şimdi bizde işçi var mühendis var. Birde bunların arasında teknisyen var.
Teoride işçi kol gücüyle iş yapar, mühendis kafa gücüyle iş yapar. Teknisyen de yeri geldiğinde kol gücüyle, yeri geldiğinde de kafa gücüyle iş yapar.

Mühendis deve, işçi kuş ise Teknisyen Devekuşudur yani.. :)

Usta yı usta yapan iki varlık.. Ustanın sır katibi.. Şamar oğlanı.. Stres topu.. Güzin ablası.. Dert ortağı.. Sağ kolu..