Çin’in alternatif DVD formatı

dilhuba

Profesör
Katılım
27 Eki 2006
Mesajlar
2,630
Tepkime puanı
20
Puanları
0
Konum
Manisa
Web sitesi
mustafababuroglu.sitemynet.com
Çin’in alternatif DVD formatıÇinli elektronik şirketlerinin temsilcileri düzenledikleri bir ortak basın toplantısında, kendi geliştirdikleri alternatif bir DVD formatı ve DVD-çalarla dünya markalarına rakip olacaklarını açıkladı.
Dünyanın elektronik devleri arasında yeni kuşak DVD savaşları sürerken, Çin de bu oyunda yer almak istediğini gösterdi. DVD Çin’in alternatif formatının adı EVD (Enhanced Versatile Disc). EVD formatı ilk olarak 2003 yılında açıklanmış, ancak daha sonra pratikte karşılaşılan zorluklar nedeniyle arka planda kalmıştı. Alternatif DVD formatının oluşturulmasında Çin devletinin de maddi desteği olduğu biliniyor. Çin’in ayrıca cep telefonlarında da alternatif format üzerinde çalıştığı biliniyor. Dünyadaki DVD çalarların yüzde 80’i Çin’de üretiliyor.

Çin'de düzenlenen bi fuarda üreticiler EVD çalarlarını tanıttı.

EVD savunucuları bu formatın çok daha yüksek renk ve ses kalitesi sunduğunu, daha çok kayıt yeri sağladığını ve korsana karşı daha koruması olduğunu öne sürüyor. Çinli elektronik üreticileri 2008 yılına dek ülke çapında EVD formatının yaygınlaştırılacağını ve lisans ücretleri üzerinden önemli gelir kaybının önleneceğini savunuyor.

ÇİN JAPON ÜRETİCİLERE MEYDAN OKUYOR

Çin’in EVD formatı, halen Toshiba (HD DVD) ile Sony (Blu-ray Disc) arasında süren yeni kuşak DVD formatı savaşını da kızıştıracak. Çünkü, Çin gibi dev bir pazarın üçüncü bir formata kayması önemli müşteri kaysı demek. EVD Birliği Genel Sekreteri Zhang Baoquan, yeni formatın Çin’de yaygınlaşmasının ABD’li film üreticilerini EVD’ye entegre olmalarını kolaylaştıracağını söyledi. Zhang gelecekte EVD’nin başka ülkelerde dahi yaygınlaşmasının beklenebileceğini kaydetti. Zhang EVD-çalarların 90 dolardan satılacağını açıkladı.NTV
 
Üst