:cin ve şeytan: | Sayfa 4 | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

:cin ve şeytan:

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Puanları
63
:)))))))))))
 

KARAMURAT-3

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Eki 2007
Mesajlar
4,706
Puanları
0
Web sitesi
mazlumlarvezalimler.blogcu.comKARABASAN


Karabasan çoğu kişiye gelmiştir. Kimine bir kere,kimine bir kaç kere gelmiştir.

Karabasan, uyanıldığında kol ve bacakların felç olmuş gibi hareket etmemesidir. Genellikle rüya sonrası olur. İzole uyku paralizileri (uyku felci) de denen bu durumlar, sıklıkla uykudan uyanma durumlarında izlenir.

Kişi uyanıktır, ancak hiç bir yerini kıpırdatamaz,sanki felç olmuş ya da nefes almayacakmış duygusu içindedir. Kişi için çok ürkütücü olan bu durum, 10-20 saniye kadar devam edip kendiliğinden sona erer ya da dışarıdan bir kişinin kişiye dokunması nöbeti sonlandırır.

İslam dinine göre ‘karabasan' yada halk dilinde olduğu gibi ‘ağır basma' diye adlandırılan bu olay cinlere bağlanır. Beşer (İnsan) soyu dışında en açık şekilde Kuran-ı Kerim'de tarifi yapılan bir diğer canlı da cinlerdir. Bir tür ateşten yaratıldığı ve insan gibi kendi amelinden sorumlu olduğu bilinir. İslam toplumunda karabasandan muzdarip insanlar hocalara götürülür, muskalar taşır yada yatağının altına yerleştirilen makas, bıçak gibi metal kesicilerle bu kâbustan kurtulmaya çalışır.

Peki karabasan, gerçekten de cinlerin insanlara yaşattığı bir tür uyku işkencesi midir?

Karabasan olayı ve lohusalık halinde gelen hadiseler, Anadolu'nun her tarafında görülen mevcut olaylarındandır. Genellikle zemher ayında doğu bölgelerimizde “cingoloz” dediğimiz olay da bunlardan bir tanesidir. Yani uyku/uyanıklık arasında, genelde kıllı-mıllı, siyah, goril gibi bir ağırlığın üzerinize oturduğunu, eliyle kolunuza bastırdığını, konuşamaz durma geldiğinizi, dilinizin kilitlendiğini, hareket sahanızın tamamen kısıtlandığını görürsünüz. Daha sonra bu halden çıkınca, dersiniz ki; “Ben, böyle bir şey yaşadım…”

Veyahut geceleyin uyurken, aniden bir ses duyarsınız; sizi dışarıya çağırır. Sanki uyurgezer gibi hareket edersiniz, (peşinden) gidersiniz. Kendinin “cingoloz” olduğunu söyler veya sizin yakınınız şeklinde de gelebilir, sizi herhangi bir yere götürebilir. Bu tip olaylar da var.

Bir de albastı olayı dediğimiz, loğusa bayanlarda olan bir hadise: Sanki çocuğunu götürüyormuş gibi; rahatsızlandırmalar, beşiğin yerini, yatağını değiştirir gibi görüntülerle başlayan bir “hastalık” türü de var.

Şimdi bu “ağırbasan” halleri ne zaman olur? Ağırbasan, albasan, albastı dediğimiz bu olaylar, genelde vücut yorgunken ya zihinsel ya da bedenen bir yorgunluk hissi(nden sonra başlar.) Örneğin; bir yolculuğa çıktınız, dönüşte bayağı bir yoruldunuz ve metruk bir yerde yalnız” kalıyorsunuz. İşte o anda siz, vücudunuz, bünyeniz uygun ise (bu, herkeste olmayabilir) bir “menfez” açabilirsiniz. Bir de bakarsınız ki, üstünüze bir ağırlık gelir, gözleriniz yavaş yavaş kapanır, üzerinize korkunç bir ağırlık iner. Sesiniz soluğunuz kesilir ve yanınızda biri varsa bağıramazsınız, sesinizi ona duyuramazsınız. Bazıları da kendi ruhsal güçleriyle bir dua okur, bir Ayete'l-Kürsi okuyabilir veya bütün gücüyle “Allah!” diyerek o halden çıkabilir.

Karabasan olayı, diğer dinlerde de vardır. Belki onlar da Hz.İsa'dan ve kendi dinlerinden bir yardım talebinde bulunmak suretiyle birdenbire ruhsal bir güçle bu durumdan çıkan insanlar olduğunu görüyoruz.

Peki Karabasan'dan Nasıl Kurtulunur?

1. Öncelikle bir hekime danışmalı..

2. Karabasan görmekten korktuğunuz gece, sırtüstü yatmamalı.

3. Yatağın üzerinde yada yerde ekmek kırıntısı falan varsa temizlemeli.

4. Yatarken yatağa abdestli girmeli, Euzü Besmele okuyarak sağ yanı üzerine kıbleye karşı yatıp, sağ avucu sağ yanağın altına koymalıdır. Âyet-el Kürsi, 3 İhlas, sonra Fatiha ve 1er defa iki kul euzüyü okumalıdır. Sonra 3 defa (Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illahü) okuyup, üçüncüsüne (el-hayyelkayyume ve etubü ileyh) ilave etmelidir. Daha sonra da 10 kere (La havle vela kuvvete illa billah) okuyup, onuncusuna (hil aliyyil azim ellezi la ilahe illahü) ilave etmelidir! Li ilafi'yi [Kureyş suresini] gece yatarken 11 defa okumalı. Aşağıdaki hadis-i şeriflerde bildirilen duaları okumalıdır:

('Bismillâhillezi lâ yedurru ma'asmihi şey'ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi'ul alim' duasını sabah 3 kere okuyana, akşama kadar, akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez.) [İbni Mace]

('Euzü bikelimâtillahittammâti min şerri mâ haleka' duasını okuyana, o yerden kalkıncaya kadar, hiçbir şey zarar veremez.) [Müslim]

5. Cevşen duasını okumak ve üzerinizde cevşen duasını bulundurmalı. Korku gibi şeylerden korunmak için dua etmek ve âyet ile hadis gibi şeyleri yazıp taşımak dinen caizdir. Abdullah bin Ömer Peygamberden (sav) şöyle rivayet etmiştir: "Sizden biriniz uykuda korkarsa şöyle desin: Allah'ın gazab ve azabından ve kullarının şerrinden, şeytanların vesvesesinden ve yanıma gelmelerinden eksikliği olmayan Allah'ın sözlerine sığınırım" O zaman, hiçbir şey ona zarar vermez. Abdullah bin Amr onları temyiz çağına gelen çocuklarına öğretir, temyiz çağına gelmeyen çocukları için yazıp onların boynuna asardı (Ebu Davııd, Nesâî, Tirmizî). Ancak bunları istismar edip sanat haline getiren ve saf kadınlarla teşriki mesai edip onlarla haşr ve neşir olmak kesinlikle haramdır. (Günümüz meselelerine Fetvalar – 2, Yasin Yayınevi, s: 258 )

6. Fatiha, Nas, Felak, İhlas surelerini okumalı.

7. 7 defa Ayete'l Kürsi'yi okuyup sağa, sola, arkaya, öne, alta ve üste üfleyip yedincisini üflemeden uyumalı

8. 33 defa Sübhanellah, 33 defa Elhamdülillah ve 34 defa Allahü ekber diyerek uyumalı

9. Abdest alıp 2 rekat namaz kılıp abdestli yatmalı. 

KARAMURAT-3

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Eki 2007
Mesajlar
4,706
Puanları
0
Web sitesi
mazlumlarvezalimler.blogcu.com
(Yeniden düzenlenerek yazılmıştır)


:CİN ŞEYTAN VE RUH:
CİN (CİNN): Allah'ın(c.c) ateşten ve havadan yarattığı gözle görünmeyen yaratıklar.Bunlar metafizik varlıklardır.İnsan gözünün göremeyeceği enerji boyutunda yaşayan bu varlıklar tıpkı insanlar gibi doğmakta, yaşamakta ve ölmektedirler.

Cinler ulvi(yüce,değerli) müslüman cinler ve sufli(bayağı,değersiz) gayri müslüm cinler olmak üzere iki kısma ayrılırlar.Müslüman olanları,Allah'ınemirlerini yerine getirip,yasaklarından kaçar.Gayri müslüm yani müslüman olmayan cinler ise Allah'a isyan edenlerdir.İnsanlara zararı dokunanlar bu süfli gruba mensup olanlardır.CİNNET: Cin tutma,cinne çarpılma,cin çarpması,delilik.


CİNNİ: Cinne ait,cinnle ilgili.


ŞEYTAN: İblis. Allah(c.c)'ın emrine karşı gelip,Allah'ın gazabına uğramış,daima şerleri ve kötü şeyleri temsil eden ateşten yaratılmış varlık.


Şeytan(Satan)İbranice asıllı bir kelime olup,rakip,muhalif gibi anlamlara gelir.


Şeytanın isimleri: İblis=Eba mürre=Lüzüfer=Satan
ŞEYTAN CEHENNEMDE NASIL AZAB GÖRECEK?Cehennemde bir yer vardır ki, Zemherir denir.Yani soğuk cehennem dir.Soğukluğu pek şiddetlidir.Bir an bile dayanılmaz. İmansızlara bir soğuk,bir sıcak, sonra soğuk, sonra sıcak Cehenneme atılarak azab yapılır.

(Feraid-ül fevaid)

Cehennemde soğuk Zemherir azablarının bulunduğu,İmam-ı Gazali Hz.lerinin Kimyayı Saadet ve başka kitaplarında da bildirilmektedir.İlk insan topraktan yaratıldı. Diğer insanların bedenleri

toprak maddelerinden meydana geldi.
Fakat insan,ettir,kemiktir,toprak değildir.Cin de, şeytan da böyledir.Ateş ve havadan yartılmışsa da ateş ve hava değildir.
(Eşbah)

Allah'ın kudreti sonsuzdur.Aciz değildir.Şeytana soğuk Cehennemde de,sıcak Cehennemde de azab eder.

Demir testere demiri kestiği gibi,ateş de ateşi yakar.
Allah için hiçbir güçlük yoktur.Cehennem ateşi o kadar şiddetlidirki,dünyaya bir kıvılcım gelse her şeyi yakıp kül eder.
(Tergib)


Bu gün fen ilmine vakıf olanlar,cisimlerin elementlerden meydana geldiğini bilir.Mesela yanıcı hidrojen gazı ile yakıcı oksijen gazının terkibiyle su (H2O) meydana gelir.Su ise,kendini meydana getiren oksijen ve hidrojene hiç benzememektedir.İnsan topraktan,cin ve şeytanda ateş ve havadan yaratıldığı halde,yaratılış maddelerine benzemez.Kısacası Allah,zalimlerin cezasını vermekten aciz değildir.Soğukla cezalandırdığı gibi, ateşle veya başka bir şeylede cezalandırır.

“O Allah ki,cinleri dumansız halis ateşten yarattı”
(Rahman S. 15.ayet)


“Cinleri ve insanları ancak bana ibadet etmeleri için yarattım”

(Zariyat S.56.ayet)


“Biz cin ve insanların çoğunu Cehennem için yarattık.Onların kalbleri var,anlamazlar; gözleri var,görmezler;kulakları var,işitmezler.Onlar hayvanlar gibidir; hatta daha da aşağıdır.İşte gafil onlardır”

(Araf 179.ayet):CİN TÜRLERİ:Alkarısı: Alkarısı adlı cin, Türk inançlarına göre çocuk doğuran kadın,doğumdan sonra 7 gün yalnız bırakılırsa bu cin musallat olup albastı hastalığına sebep olur. Bu hastalığın hekimlik adı eklampsi’ dir.


Loğusa kadının başına süpürge,nal,nazar boncuğu koyarlar. Bu şirktir.


Doğrusu Kur’an-ı Kerim konması ve loğusa kadının yatmadan önce cine ve şeytana karşı bazı duaların ve surelerin okuması.

Kırsal kesimde ise özellikle ahırlarda atların ve bazı hayvanların kuyruklarını bağlarlar ve sabaha kadar onları yorarlar. Kan ter içinde bırakırlar.

Ümmü sübyan: Bazı hamile kadınlarda düşüğe sebep olan cin.

Karabasan:Sıkıntılı korkulu düşlerde kabuslarda ortaya çıkan ve insanları uykudayken basan boğmaya çalışan bir karartı olarak görülen cindir.

Ervah cini: Çocuklara musallat olan cin.CİNLENME: Bazı kişiler ruhsal bunalıma girerek cinnet geçirirler.İstemiyerekte olsa ailelerine ve kendilerine zarar verebilirler.


Cin ve can kelimeleri aynı kökten gelir.Cinayet kelimeside cindengelir.Cin-ayet=Cin delili demek.Cani kelimeside aynı kökten gelir.

Cinayet işleyen katil kişiye cani denmesinin sebebi budur.


Mesela ağır bunalım geçiren,cinnet geçiren bir insan eşini çocuklarını ölüdürdükten sonra kendileride intihar edebilirler.

Böyle bir durumda kafir cinler hareke geçip insanın en zayıf anını yakalayıp şuurunu ve bilincini ele geçirebilirler.


Cinnet geçiren bir insan adı üstünde artık cinlenmiştir. Artık bu kafir cinler o kişiye her kötülüğü yaptırabilirler.Çevresine ve kendisine zarar verebilirler.Bu kişiler psikolojik tedavi görseler bile genelde iyileşmezler.Çözüm cinlenmiş kişilerde bu cinlerin bazı sureler ve dualarla uzaklaştırılmasıdır.Bu arada şarlatan üfürükçü ve cinci sahte hocalardan uzak durmak gerekir.Anadoluda halk arasında "Bir şeye rast gelirsin" sözündeki,bir şey,cin anlamındadır.Çünkü halkımızın çoğu cin kelimesinden korkmakta,bu nedenle "bir şey" veya "üç harfli" derler.

Aslında bu tür kelimeleri kullanmanın bir manası yok.Çünkü Kuranda cin suresi var.Nas Suresindede cin kelimesi geçmekte.Bu süreleri okurken cin kelimesinide söylüyoruz.


Süfli kâfir cinler,yattığımız yere ekmek kırınıtıları veya değişik yiyecek kırıntıları döküp üzerinde uyursak bize gelip rahatsız edebilirler.Bu nedenle yattığımız yerleri temiz tutmalıyız.


Ayna karşısındada fazla durmamamız gerektiğini söyleyen hocalarda var.Gerçi istisnai bir durum ama tuvalette ihtiyacımızı giderirken elektriklerin kesilmesiyle karanlıkta fazla kalmamalıyız.
Ayrıca kâfir cinler pis yerlere,pisliğe ve çöpede gelirler.Çöp kutularının ağzı kapalı olmalı. Özellikle tuvalete sık gelirler.İhtiyacımızı gördükten sonra yani küçük ve büyük abtesten sonra iyi taharet almamız yani iyi temizlenmemiz gerekir.Ellerimizide sabunla ve bolca su ile yıkamamız gerekir. Tuvalet temizliğide önemlidir.Kullandığımız tuvaletleride temiz tutmalıyız. Ayrıca cünub dolaşmamamız gerekir.Her zaman temizliğe dikkat etmemiz lazım. Çünkü “Temizlik imandandır” hadisini şiar edinmemiz gerekir.


Karanlık izbe yerlerden,terk edilmiş virane evler ve konaklardan uzak durmamız gerekir.Tek başına bu yerlere gitmek tehlikeli.Bu yerlerde iki ayaklı şeytanlar(kötü insanlar)da olabilir.


Süfli kâfir cinlerin yaşam alanlarından biride denizlerdir.Ayrıca semada(Gökyüzünde)sayısı bilinmeyecek kadar cin'in olduğu söylenmekte.Büyük bir kısmı dağ eteklerinde,pis su kenarlarında, pis derelerde,dağlarda,çöllerde yaşamaktadır.


Süfli kâfir cinler,melekler tarafından kontrol edilmekte,aynen bunlar pitbull köpekler(saldırgan köpekler)gibi insanlara saldırmak için beklemektedir.Ancak Allah izin verirse musallat olmaktadır. Allahu teala da hiç bir sebep yok iken izin vermez.Yukarda anlattığımız kurallara şartlara uymayanlara izin verir.Ayrıca ruh çağırma seanslarına katılan kişilerede musallat olabilirler.Buralarda asılnda gelen ruh değildir.Gelen süfli kâfir cindir. Bunlar gelecekten ve geçmişten bir takım haberler verirler.


Geçmişte olan olayları ve şahısları bilmelerinin sebebi ömürlerinin uzun olmaları.300-500 ve 1000 sene yaşayan cinlerin olduğunu söyleyen hocalar var. Gelecekte olacak olayları ise tahminen söylemekteler.Bazen tutar,bazen tutmaz bu olaylar.Çoğunlukla yalan söylerler.Ayrıca süfli kâfir cinler,peygamberimiz(s.a.v) dışında herkesin kılığına girip bize görünebilirler.

Sevdiğimiz veya sevmediğimiz herkesin kılığına girebililer.


Define(gömü) arayanlarada musallat olduğunu söyleyenler var.

Özellikle gece geç vakitlerde define arayanlara musallat olduğu bu defineden alanlara bela ve musibetler geldiğini söyleyenler var.Fakat define bulup çok zengin olanlar ve başlarına hiçbir şey gelmeyen insanlarda var.


Halk arasında söylenen bu gömüleri süfli kâfir cinlerin koruduğu söylentileri var.Tabi bunlar birer söylenti,iddia, bunların gerçeklik payı nedir bilinmiyor.


Bu söylentilerden faydalanan şarlatan,üçkağıtçı sözde hocalar,

parakarşılığı gömüdeki cinleri dualarla uzaklaştıracaklarını iddia ederek insanları dolandırırlar.


Sizlere örnek olarak verebileceğimiz bir genç kız cinlenmiştir.

Aşağıda videonun linki verilmiştir. Lütfen videoyu izleyin.


Cin çıkarma seansı


http://www.youtube.com/v/P18Gr-QslKQ&rel=1
Seyyid Abdulaziz Ed Debbağ Hz.leri,El İbriz(Saf altın) adlı kitabında,evliyaullah’ın yani evliyaların asla sigara içmediğini süfli,gayr-i müslüm cinlerin sigara içenlere musallat olduğunu, ilgi gösterdiğiniyazmıştır.Aslında cinler ve şeytanlar aslında korkak yaratıklardır.Bazı alimlerimiz şeytanı ve cinleri ürkeklikte fareye benzetirler.En ufak bir ses,bir gürültü duyduğu zaman hemen oradan kaçan,fare, hayvanlar içinde en korkak olanıdır.Bir kimsede zikirle meşgul olduğu zaman,şeytan ve cin oralarda barınamaz,hemen korkup kaçar. Zikirle meşgul olan kimseye şeytan ve cinler yanaşmaz. Allah’a olan adavetinden(düşmanlık) dolayı,zikirle yapılan yere sokulamaz.Oralardan kaçar giderler.Cinler normal çıplak gözlerle görünmezler.Ancak Allah'ın izniyle bazı şahıslara görünebilirler.Örneğin çıplak gözlerle enfraruj(kızıl ötesi) ışınlarını ve ultraviyole(morötesi) ışınlarını göremeyiz.İnsan gözü,dalga boyu 380 nanometreden,780 nanometreye kadar olan elektromanyetik dalgaları ışık olarak algılar.Gözün en yüksek duyarlılığı yeşil ile sarı renkleri arasındadır.Ultraviyole enfraruj ışınlar ise insan gözü tarafından algılanamaz.Çıplak gözlerle enfraruj(kızıl ötesi) ışınlarını göremediğimiz halde,bu ışınlarla çalışan uzaktan kumandalar var.Uzaktan kumanda ile istediğimiz kanalı açmakta,istediğimiz zaman sesini yükseltip,kısmaktayız.Yine uzaktan kumanda ile çalışan oyun konsollarına ait kollar,kumandalar var.Bunlarlada çeşitli oyunlar oynanmakta.Örneğin futbol oyununda,futbolcuya şut çektirebiliyor,orta yaptırabiliyoruz,top sürdürebiliyoruz vs.hareket yaptırabiliyoruz.Bu ışınları görmediğimiz halde,bu ışınlara istediğimiz emri vermekteyiz.Peki bu ışınlar akıllı ışınlarmı?Aynı cinlerde bu ışınlar gibi ayrı bir dalga boyunda,enerji boyutunda bulunmaktalar.Cinler akıl ve nefis sahibi metazfizik varlıklardır.


Sıralama yapacak olursak,Allahu teala kainatın ve bütün varlıkların yaratıcısı,bütün varlıkları görmektedir. Melekler,şeytanları,cinleri ve insanları görmekte.Şeytanlar,cinleri ve insanları görmekte.Cinler ise insanları görmekte.İnsanlar ise hiç birini görememektedir. Yalnız Allahu tealanın izniyle olağanüstü durumlarda ve şartlarda cinleri ve melekleri görebilirler.
RUH:


"Ve sana ruhtan sorarlar. De ki: “Ruh, Rabbimin emrindendir.” Ve size, (ruha ait) ilimden sadece az bir şey verildi."


İSRÂ SURESİ 85.AYETİnsanda bir tane değil 2 tane ruh vardır. Biri ruhul cismani,diğeri ruhul meleke. Ruhul meleke beyni kontrol eder. Ruhul cismani ise vücudun diğer organlarını. İnsan bedenine canlılık veren bu 2 ruhtur.İnsanda asıl düşünen,üzülen,sevinen,duygulanan,öfkelenen,

sakinleşen heyecanlanan vs. beyin değil, beynin içindeki ruhul melekedir.


Uyku sırasındayken ruhul meleke, görevli melekler tarafından alınarak rüyalar alemine götürülürler. Vücutta sadece ruhul cismani kalır.Ruhul cismaninin kalmasi ile vucut canlılığını korur.Uykudayken ani olarak yüksek bir sesle uyandırılan bir insan o anda şuurunu kaybedebilir.Şuur yani bilinç,ruhul melekenin kontrolundadır.Ruhul meleke rüyalar aleminde olduğu için görevli melekler tarafından geri getirilmesi gecikebilir. O anda fırsat yakalayan kâfir cinler beyni ele geçirir.Artık o kişi cinlenmiştir. Yani delirmiştir. Kâfircinler o kişiye her türlü kötülüğü yapabilirler. Tabiî ki her şey Allahı’ın dilemesi ve izni ile olur. O istemezse hiçbir varlık kötülük yapamaz. Yalnız Allah her şeyde olduğu gibi bu gibi vakalarda da önce tedbir almamızı ve uygulamamızı ister.Tedbir nedir? Tedbir yatmadan önce okunacak sureler ve dualardır.
CİNE VE ŞEYTANA KARŞI OKUNACAK DUA VE SURELER:“Rabbi inniy messeniyeş şeytana binusbin ve azab.Rabbi euzu bike min hemezatiş şeyatıyni ve euzu bike rabbien yahdurun.Ve hifzan min külli şeytanin marid”


(Sabah ve akşam 40’ar defa okunması tavsiye edilir)

(Rahatsızlığı olanlar ise günde 100-300 defa sabah akşam okuyabilirler)


1- Sad Suresi 41.ayet-Mu’minun Suresi 97-98.ayetler-Saffat Suresi 7.ayetler


2- Kul euzuler 41’er defa.(Nas-İhlas-Felak Sureleri)


3- La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil aziym(Günde 100-500 defa okunabilir)İblis asidir,isyan etmiştir nefsi vardır. İblis yani şeytan zürriyet(soy,nesil)sahibidir.Cinlerde zürriyet sahibidir.Dişileri ve erkekleri vardır.

(İmam-ı Fahreddin Razi,İmam-ı Kazi, İmam-ı Hazin,İmam-ı Medarik)beyanları.


“Ey insanlar ve cinler topluluğu, göklerin ve yerlerin bucaklarından geçip gitmeye gücünüz yeterse geçin gidin.Ancak kudretle geçebilirsiniz”

(RAHMAN SURESİ. 33.AYET)


“Çünkü şeytan size düşmandır.Sizde onu düşman tutun. O etrafında toplanan taraftarlarını ancak cehennemliklerden olsunlar diye davet eder”

(FATIR SURESİ. 6.AYET)


CİN SURESİ(72.SURE): 1-28.AYETLER(Cinler dediler ki): “Biz göğe dokunduk,onu kuvvetli bekçiler ve alevlerle dolu bulduk”

(CİN SURESİ 8.AYET)

Said İbnu Mansûr benzer bir hadisi Urve İbnu Ruveyn'den rivâyet eder:
"İsa (aleyhisselam) Rabbinden, şeytanın insanoğlundaki yerini göstermesini taleb etti. Allah da ona gösterdi; şeytanın başı yılan başı gibiydi ve başını kalbin meyvesi üzerine koymuş vaziyetteydi. (O şekilde ki), kişi Rabbini zikredip anınca geri çekilip siniyor, zikri bırakınca musallat olup konuşuyordu."


İbnu Abbas (radıyallahu anhümâ) anlatıyor:

"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Şeytan insanoğlunun kalbinin üzerinde tünemiş vaziyette bekler. Allah'ı zikredince siner, çekilir, gaflet etse vesvese verir."
(Buhârî, Tefsir, Kul eûzu birabbi'nnâs 1.)


Said İbnu Mansûr, rivayeti daha anlaşılır kılacak bazı ziyadelerle tahric etmiştir:

"İnsan doğunca şeytan kalbine tüner. Akleder ve Allah'ın adını zikrederse siner,gâfil kalırsa vesvese verir."


İbnu Merdûye yine İbnu Abbas'tan olmak üzere hadisin bir başka vechini rivayet etmiştir:

"el-Vesvâs şeytandır. Çocuk doğunca, kalbinin üstünde vesvâs olduğu halde doğar. Vesvâs ona dilediği gibi tasarruf eder. Ancak kişi Allah'ı zikredince şeytan siner, gâfil kalınca kalbine tüner ve vesvese verir."


NÂS SÛRESİNİN MEÂLİ:


"De ki: Sığınırım insanların Rabbine, insanların yegâne malikine, insanların ma'buduna, o sinsi şeytanın şerrinden, ki o, insanların göğüslerine daima vesvese verendir. O (şeytan) gerek cinden, gerek insandan (olsun)...""Kocası gurbette olan (yabancı) kadınların yanına girmeyin. Zîra şeytan,herbirinizin içinde, vücudunuzda kanın dolaştığı gibi,(kendisini hissettirmeden) dolaşır." buyurdu. Biz atılıp sorduk:

"Sende de dolaşır mı?"
"Bende de (dolaşır), ancak Allah bana yardım etti de (şeytanım) bana teslim oldu."
(Tirmizî, Radâ 17, 1172).


İbnu Ömer (radıyallahu anh)'e Hz. Peygamber şöyle emretmiştir:


"Ey İbnu Ömer, dinine sahib ol, dinine sahib ol! Bil ki o, (seni ayakta tutan ) bedenin, damarlarında akan kanındır. Dinini kimden aldığına iyi dikkat et. İstikameti doğru olanlardan al, eğrilerden alma!"Bu hadiste görüldüğü gibi kan, dine benzetilmiştir. Bu manada düşünüldüğünde şeytanın insanın damarlarında dolaşması mecazi bir mana olup insanı saptırmak için sürekli vesvese verdiği anlaşılmaktadır.O nedenle bazı alimlerimiz "Şeytan insanın damarlarında dolaşır” derler.
Müslümanlar Kur’an veya dini bir kitap okurken zaman zaman üzerlerine ağırlık çöker,uykuları gelir. Şeytan insanların gözlerine uyku sürmesi çeker.O anda esnemeleri başlar.Esneme ardından şeytan insan vücuduna girer. İnsanoğlunun damarlarında dolaşmaya başlarlar. O kişi derin bir uykuya dalar veya başka bir işle meşgul olmaya başlayınca uykusu kaçar.Şeytanın amacı insanı Kur’an dan ve dini kitaplardan uzak tutmak.

Yapılması gereken hemen kalkıp tekrar bir abdest almak ve şeytanlara kâfir cinlere karşı dualar ve sureler okumaktır.ŞÜPHESİZ DOĞRUYU ANCAK VE ANCAK ALLAH BİLİR…


http://coksorulansorular.blogspot.com.tr/2013/09/cin-ve-seytan_2.html 

Kaptan

Mecra Yazarı
İhvan Üyesi
Katılım
9 Ocak 2012
Mesajlar
15,445
Puanları
113
ne diyor simdi bu arkadaslar
cin adami carpiyormus mu
 
Üst