cihaner dosyası | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

cihaner dosyası

veri

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
8 Kas 2010
Mesajlar
0
Puanları
0
Yeni HSYK, atamaları tamamladı, Cihaner, Adana'ya düz savcı olarak atandı
METİN ARSLAN - 06.11.2010Anayasa değişikliğiyle yapısı değiştirilen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), ilk icraatını dün gerçekleştirdi.

Önceki Kurul'da krize dönüşen unvanlı hakim ve savcı kararnamesi tamamlanarak HSYK'nın internet sitesinden yayınlandı. Kararnameyle 190 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi. HSYK, Hüseyin Boyrazoğlu'nun Yargıtay'a seçilmesi nedeniyle uzun süredir boş bulunan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı görevine Sarıyer Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş'i atadı. Ergenekon terör örgütü üyeliğinden yargılanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Adana'ya düz savcı yapıldı. Cihaner'in yerine Burhaniye Başsavcısı Mehmet Şafak tayin edildi. Cihaner hakkındaki soruşturmayı yürütürken eski HSYK tarafından özel yetkili başsavcı vekilliği görevinden alınan Erzurum Başsavcı Vekili Tarık Gür'ün de görev yeri değişti. Gür, Ünye başsavcısı oldu. Kartal Başsavcı Vekili Hikmet Gülay'ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevine getirilmesi dikkat çekti. Gülay'ın, özel yetkili İstanbul Başsavcı Vekilliği'nden kısa süre önce emekli olan Olcay Seçkin'in yerine atandığı öne sürüldü. Kararnamedeki bazı isimler ve yeni görev yerleri şöyle: Yalova Başsavcılığı'na Ereğli Başsavcısı Osman Kaçar, Sinop Başsavcılığı'na Menemen Başsavcısı Osman Erduran, Pendik Başsavcılığı'na Mardin Başsavcısı Fehmi Yılmaz, Sarıyer Başsavcılığı'na Pendik Başsavcısı Hüseyin Baş, Yozgat Başsavcılığı'na Alanya Başsavcısı Ali Yeldan, Erzurum Başsavcı Vekilliği'ne Sinop Başsavcısı Ömür Topaç.


http://http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1049487&title=yeni-hsyk-atamalari-tamamladi-cihaner-adanaya-duz-savci-olarak-atandi
 

veri

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
8 Kas 2010
Mesajlar
0
Puanları
0
Saldıray Berk gelmedi, Cihaner savunma yapmadı
aa - 04.05.2010Erzincan'daki silahlı terör örgütüne ilişkin, aralarında 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ve Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan ile MİT Erzincan Şube Müdürü Şinasi Demir'in de bulunduğu 10'u tutuklu 14 sanığın yargılanmasına başlandı.


Davanın tutuklu sanıklarından Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in kimlik tespiti haricinde davada savunma yapmayacağı öğrenilirken, dava görüldüğü esnada adliyenin üzerinden iki F16 jetinin geçmesi dikkat çekti.
3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in avukatı Zeynel Yüksel, müvekkilinin görevi sebebiyle Ankara'da bulunması dolayısıyla Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya katılamadığını bildirdi.
Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, Erzincan İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Nedim Ersan, Erzincan İl Jandarma İstihbarat Müdür Yardımcısı Üsteğmen Ersin Ergut, Yaylabaşı Karakol Komutanı Murat Yıldız, Astsubaylar Orhan Esirger ve Şenol Bozkurt, MİT Erzincan Şube Müdürü Şinasi Demir ile MİT mensupları Sadri Barkın İnce ve Kıvılcım Üstel ile tutuksuz sanıklar Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan, 3. Ordu İstihbarat Başkanlığı Plan Eğitim Subayı Ahmet Saraçlar ve Erzincan'da av bayiliği yapan Yaşar Baş ile sanık yakınları katıldı.
Tutuksuz yargılanan 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ise duruşmaya gelmedi. Berk'in avukatı Zeynel Yüksel, müvekkilinin görevi sebebiyle Ankara'da bulunması dolayısıyla Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya katılamadığını bildirdi.
Duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, CHP Sivas Milletvekili Malik Ejder Özdemir, CHP Erzincan Milletvekili Erol Tınaztepe ve eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile 2 sanık yakını da izledi.
Duruşma sanıkların kimlik tespiti işlemiyle sürüyor.
Bu arada dava nedeniyle olası protesto gösterileri dolayısıyla polis ekiplerince adliye önünde önlem alındı.
Polise ait ''Toma'' adlı bir aracında hizmet verdiği adliye önündeki önlemler çerçevesinde adliyenin önündeki caddenin bir bölümü araç trafiğine kapatıldı.
Duruşmayı aralarında Anadolu Ajansı'nın da bulunduğu 5 haber ajansının birer muhabirinin izlenmesine izin verildi.
Ayrıca, duruşmayı izlemek isteyen çeşitli televizyon ve haber ajanslarına ait canlı yayın araçları da adliye önünde konuşlandırıldı.
-CEZA İSTEMLERİ
İddianamede, ''sanıkların suçlamaları kabul etmediği'' belirtilerek, tutuklu sanıklar Başsavcı İlhan Cihaner, Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, Erzincan İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Nedim Ersan, Erzincan İl Jandarma İstihbarat Müdür Yardımcısı Üsteğmen Ersin Ergut, Yaylabaşı Karakol Komutanı Murat Yıldız, Astsubaylar Orhan Esirger ve Şenol Bozkurt, MİT Erzincan Şube Müdürü Şinasi Demir ile MİT mensupları Sadri Barkın İnce ve Kıvılcım Üstel ile tutuksuz sanıklar 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan, 3. Ordu İstihbarat Başkanlığı Plan Eğitim Subayı Ahmet Saraçlar ve Erzincan'da av bayiliği yapan Yaşar Baş'ın ''Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olma'' suçundan TCK'nın 314/2 maddesi uyarınca 5 yıldan 10 yıla kadar hapsi isteniyor.
Başsavcı Cihaner'in ''resmi belgede sahtecilik'' ve ''tehdit'' suçların da cezalandırılması istenen iddianamede, sanıkların Terörle Mücadele Kanunu'nun ilgili maddelerince de cezalandırılması talep ediliyor.
DOSYANIN YARGITAY'A GÖNDERİLMESİ TALEBİ REDDEDİLDİ Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi, avukat Turgut Kazan'ın müvekkili İlhan Cihaner'in yargılanması yönünden görevsizlik kararı verilerek dosyanın Yargıtay'a gönderilmesi talebini oy çokluğu ile reddetti.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=980238&title=saldiray-berk-gelmedi-cihaner-savunma-yapmadi
 

veri

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
8 Kas 2010
Mesajlar
0
Puanları
0
[Çarpıcı analiz] Başsavcı Cihaner, JİTEM'i sorguladı mı yoksa JİTEM'in üstünü mü örttü?
MELİK DUVAKLI İSTANBUL - 25.02.2010Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in, 1998 yılında İdil'de yürüttüğü soruşturma hatırlatılarak 'JİTEM'i mahkeme karşısına çıkaran savcı' olduğu ileri sürülüyor.


Ancak gerçek çok farklı. Söz konusu soruşturma 1989'da üç köylünün ördürülmesi ve 1996'da işlenen üç cinayete ilişkin tahkikattan oluşuyor. Cihaner, bu soruşturmanın ardından 8 Ocak 1999'da 6 sanıklı bir fezleke hazırlayarak dosyayı Diyarbakır'a gönderiyor. Cihaner'in hazırladığı fezlekede iddia edildiği gibi JİTEM'in adı geçmiyor. Hatta Cihaner tarafından hazırlanmış bir iddianame de bulunmuyor. Cihaner'e ait belge, sadece görevsizlik kararına ilişkin fezlekeden ibaret.
Peki JİTEM'in adı geçmese de, Güneydoğu'daki çetelerle ilgili ilk soruşturmayı başlatan kişi midir? Kamuoyu burada da yanıltılıyor. Zira Cihaner, tam tersine soruşturmayı daraltan bir fezleke hazırlamış. Savcı Cihaner'in fezlekeyi hazırladığı dönemde söz konusu cinayetleri içeren bir soruşturma Diyarbakır DGM Savcılığı'nca yürütülüyordu. Diyarbakır DGM Savcılığı 1998'de Başbakanlık Teftiş Kurulu raporu ve PKK itirafçısı İbrahim Babat'ın ifadeleri doğrultusunda 17 asker şahıs hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı'ndan 17 asker şahıs hakkında iki kez bilgi istedi. Savcılığın inceleme istediği tarihler 13 Nisan 1998 ve 29 Nisan 1998. Cihaner'in fezlekesi ise 8 Ocak 1999 tarihini taşıyor. DGM Savcılığı 17 sanık hakkında soruşturma yürütüyor. Aynı tarihlerde Cihaner'in hazırladığı fezlekede 6 sanığın ismi geçiyor.
Soruşturmaya dahil edilen isimler ele alındığında Cihaner'in yürüttüğü bu soruşturma "buzdağının asıl bölümünü gizleme amacı mı güdüyordu?" sorusunu akıllara getiriyor. İlhan Cihaner, verdiği görevsizlik kararında emekli Binbaşı Ahmet Cem Ersever, emekli Albay Arif Doğan, Yüzbaşı Sinan Yaşar, Başçavuş Şaban Bayram, PKK itirafçısı İbrahim Babat ve korucu Faysal Şanlı'yı sanık olarak gösteriyor. Bir numaralı sanık olarak gösterdiği Ahmet Cem Ersever 1993'te öldürüldü. İki numaralı sanık Arif Doğan, Ağustos 1998'de emekli edilmişti. Emekli olduktan hemen sonra Mart 1999'da yapılacak genel seçimlerde DYP'den milletvekili adayı oldu. Sanık listesinde yer alan diğer isimler de Arif Doğan'ın ekibi. Oysa Diyarbakır DGM'de yürütülen soruşturmada o dönemde hâlâ görevde olan Veli Küçük, Aytekin Özen gibi kritik komutanlar vardı. Cihaner, hazırladığı fezlekede Susurluk sürecine atıfta bulunuyor. Ancak Susurluk sürecinin en çok konuşulan ismi olan Ergenekon sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün adını geçirmiyor. Üstelik Küçük, o dönemde hâlâ görevdeydi. Cihaner hazırladığı fezlekede PKK itirafçısı İbrahim Babat'ın 12 sayfalık itiraflarını kaynak gösteriyor. Ancak ne hikmetse Babat'ın ifadelerindeki JİTEM'in faaliyetleri ve Veli Küçük'ün ekibi ile ilgili bilgileri görmüyor. Cihaner, Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın Susurluk Komisyonu'na verdiği ifadelere değiniyor. Yine JİTEM'i ve Veli Küçük ekibini es geçiyor. Cihaner, JİTEM'in adını zikretmediği gibi kurumsal varlığını da sorgulamıyor. Böyle bir örgütün resmi olarak var olup olmadığına dair herhangi bir yazışmada ya da girişimde bulunmuyor. Benzer bir illüzyon Ergenekon operasyonu sırasında gündeme getirilmişti. Emekli Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun evi Ergenekon soruşturması çerçevesinde arandığında "Susurluk'u mahkum ettiren savcı" diye haberler yapılmıştı. Ancak daha sonra Kanadoğlu'nun müdahaleleri sebebiyle Susurluk soruşturmasının derinleşemediği ortaya çıktı.

http://http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=955444&title=bcarpici-analiz-bassavci-cihaner-jitemi-sorguladi-mi-yoksa-ustunu-mu-orttub
 
Üst