Çift Yarık Deneyi Kuantum Alemi

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Bu çift yarık deneyi fiziğe yeni başlayanlar için güzel bir mantık tuzağı, başka bir şey değil. Öyle bi anlatıyorlar ki sanki harkes odadan çıkınca başka, gelip bakınca başka netice veriyor gibi. O öyle olmuyor işte! Ama kafa karıştırmak için güzel. Kafa karışıklığı iyi bir şey. Bu tip paradoksları (aslında paradoks olmayan) bu işlevinden dolayı öğrencilere anlatırlar. Gerçi bizim memlekette fizik profesörleri bile bunu anlamakta güçlük çekiyor ama neyse meselemiz o değil!

Cevabı çok basit: Gözlemden kastedilen şey burada deneydir. Yani kontrollü, hesaplı atış..

Önce bi su dalgası nasıl oluşuyor onu anlayalım. Sıvı bir kütle bütünü var, bu kütle su olsun. Bir taş attığın zaman bu suyun bütün molekülleri birbirini ite kaka bir dalga oluşturur. Bu dalga bir engele çarpınca öbür tarafta sıvı olduğu için birleşip gene etkileşime geçer.. Ama siz bu suyun her bir molekülünü tek tek attığınız zaman çevresinde etkileşime gireceği başka bir madde olmadığı için tabi düz gidecektir. Yani dalga oluşturamayacaktır.

Çift yarık deneyinde kullanılan mantık cambazlığı işte burada yatıyor. Elektronları hesapsız atınca birbirleriyle etkileşime girip dalga oluşturuyorlar. Tabi gözlemlemek için tek tek atınca istenilen yere düşüyor. Olay bundan ibaret.

Son düzenleme:

lafons7275

Kıdemli Üye
Çift yarık deneyinde kullanılan mantık cambazlığı işte burada yatıyor. Elektronları hesapsız atınca birbirleriyle etkileşime girip dalga oluşturuyorlar. Tabi gözlemlemek için tek tek atınca istenilen yere düşüyor. Olay bundan ibaret.

gözlemlemeden önce de gözleme esnasında da tek tek atılıyor. Deneyi tekrar izledim.

t@mam

Üye
Bu çift yarık deneyi fiziğe yeni başlayanlar için güzel bir mantık tuzağı, başka bir şey değil. Öyle bi anlatıyorlar ki sanki harkes odadan çıkınca başka, gelip bakınca başka netice veriyor gibi. O öyle olmuyor işte! Ama kafa karıştırmak için güzel. Kafa karışıklığı iyi bir şey. Bu tip paradoksları (aslında paradoks olmayan) bu işlevinden dolayı öğrencilere anlatırlar. Gerçi bizim memlekette fizik profesörleri bile bunu anlamakta güçlük çekiyor ama neyse meselemiz o değil!

Cevabı çok basit: Gözlemden kastedilen şey burada deneydir. Yani kontrollü, hesaplı atış..

Önce bi su dalgası nasıl oluşuyor onu anlayalım. Sıvı bir kütle bütünü var, bu kütle su olsun. Bir taş attığın zaman bu suyun bütün molekülleri birbirini ite kaka bir dalga oluşturur. Bu dalga bir engele çarpınca öbür tarafta sıvı olduğu için birleşip gene etkileşime geçer.. Ama siz bu suyun her bir molekülünü tek tek attığınız zaman çevresinde etkileşime gireceği başka bir madde olmadığı için tabi düz gidecektir. Yani dalga oluşturamayacaktır.

Sayın kardeşim,

Sizi kırmak istemiyorum ama maalesef anlamak istediğiniz gibi anlama gibi bir huyunuz var...
Daha izlediğiniz ''mother'' filminin ne olduğunu anlayamamışken bu kadar ağır bir konuyu nasıl anlamış gibi önyargı ile cevap yazdınız..
Anlamam mümkün değil sizin mantığınızı..

Veya şöyle diyeyim size, sayın pahçelinin dediği gibi; ha koreli ha çinli ne fark eder ikiside çekik gözlü vurun kahpeye..
Veya; Ha rusiya ha Hollanda ne fark eder ikiside mavi göz sarı saç....

Akılsız başın çaresini ayaklar çeker sözüne katılıyorum. Bak ben doğru söze doğr derim. Eğriye de eğri. Ben nötr olmaya çalışan bir bireyim.

Neyse ben genede Müslüman olduğunu beyan eden bir öğreticinin çektiği videoyu da vereyim ondan dinleyin birde isterseniz;

Son düzenleme:

talib

Kıdemli Üye
Şöyle de bir şey var. Aynı anda aynı yerden iki parçacık fırlatıldığı zaman, biri doğuda, biri batıda olsa bile, birine etki edildiği zaman diğeri de aynı şekilde etkileniyor.

Kuantum fiziği, ehli tasavvufu haklı gösterecek bilimsel bir ilerleme

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Şöyle de bir şey var. Aynı anda aynı yerden iki parçacık fırlatıldığı zaman, biri doğuda, biri batıda olsa bile, birine etki edildiği zaman diğeri de aynı şekilde etkileniyor.

Aynen.. Işık hızına ulaşınca fena haline dönüştüğü için zaman ve mekân boyutu kalmıyor. O parçacık artık her yerde sayılıyor. Tuhaf.

t@mam

Üye

Süper alaka :ROFLMAO:

Hocam bu kemal sunal ın i.a.coçuğu filmi gibi olmuş;

Elktronlar da insanlar gibi gözetlendiklerinde farklı davranışlar sergiliyor. Göz etki ediyor insana ve elektrona !!!...
Asıl en büyük gizem ve sır burası!

Fetolu tayyip in devletinin çarkları 81 milyonun mahremine girdiği gözetlediği bir ülkenin kimyasının ahlakının bozulmasının sebebide bu olmasın? İnsan Kimyamızı bozan göz(nazar)/ etlenmek/ den tezindeyim.. Hadi bakalım sizde antitezini getirin görelim bakalım. :)

Son düzenleme:

t@mam

Üye
Yanlış hatırlamıyorsam senin Almancan vardı galiba. Şuradan izle inşallah, daha detaylı bilgi veriyor:

Bunların çok daha güzel uzun metrajlı görsel çekilmiş anlatımlısı var dediğiniz gibi yabancı dil olduğu için paylaşmadım.

Hakperest

Kıdemli Üye
Gözler O'nu kuşatamaz ama O, gözleri kuşatır. O nazik davranır, her şeyin iç yüzünü bilir. Enam suresi ayet 103

Kuantum fiziği ile bile olsa Allah görülmez
O ol der Varlık oluverir
Akılsız elektron gözlemlendiğini nerden bilecek @t@mam hazretleri

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Süper alaka :ROFLMAO:

Hocam bu kemal sunal ın i.a.coçuğu filmi gibi olmuş;

Elktronlar da insanlar gibi gözetlendiklerinde farklı davranışlar sergiliyor. Göz etki ediyor insana ve elektrona !!!...
Asıl en büyük gizem ve sır burası!

Fetolu tayyip in devletinin çarkları 81 milyonun mahremine girdiği gözetlediği bir ülkenin kimyasının ahlakının bozulmasının sebebide bu olmasın? İnsan Kimyamızı bozan göz(nazar)/ etlenmek/ den tezindeyim.. Hadi bakalım sizde antitezini getirin görelim bakalım. :)
Bu deneyi eletronlarla yaptıkları gibi fotonlarla yapmışlar, atomlarla, hatta daha kaba yapıda olan 60 karbon atomundan oluşan fullerenlerle yapmışlar. Hepisi aynı neticeyi vermiş.

Çift yarık deneyine göre şöyle bir sonuç çıkar: Bir şey, o şeye baktığın zaman var, bakmadığın zaman yok. Bilgisayar oyunu gibi düşün! Oyndaki karekter hareket ettikçe sanal bir dünyada hareket ediyor. Arkasında bıraktığı yerler, veya bakmadığı taraflarda hiçbir şey yok..

Normal hayatta sen Ay'a baktığın zaman Ay var, gözünü yumduğun zaman yok oluyor. Öyle ya, gözlemciye göre tavrını değiştiriyorsa hiçbir şey algılandığı gibi değil.

Bu mudur?

Son düzenleme:

t@mam

Üye
Konu derin ötesi dipszi kuyu biliyon mu? Matruşka gibi...…………..

adams77

Kanalizasyoncu
Gözler O'nu kuşatamaz ama O, gözleri kuşatır. O nazik davranır, her şeyin iç yüzünü bilir. Enam suresi ayet 103

Kuantum fiziği ile bile olsa Allah görülmez
O ol der Varlık oluverir
Akılsız elektron gözlemlendiğini nerden bilecek @t@mam hazretleri
Görüleceğini söyleyen çok hatta hz musa gördü diyorlar hatta hz.muhammed yanına çıktı diyorlar?

adams77

Kanalizasyoncu
Olaya nereden bakıyorsunuz çözemedim. Her canlının gözünde dünya farklı görünüyor dahası aynı canlıların gözünde bile olaylar farklı görünüyor.

Hakperest

Kıdemli Üye
Görüleceğini söyleyen çok hatta hz musa gördü diyorlar hatta hz.muhammed yanına çıktı diyorlar?
Allah cc Aslı görülemez Ama cennette görülecek bir tecellisi vardır, Rüyettullahtan murad bu olsa gerek

Peygamber yanına çıktı iki yay kadar yakına geldi
Allah cc peygamberin sırt tarafından omzuna dokundu, elinin soğukluğunu hissetti.....;
Bunlar Allah cc aslı değil timsal ve tecellisidir
Yaratılana etki eden en saf haldir

cemaliii

Kıdemli Üye
Normal hayatta sen Ay'a baktığın zaman Ay var, gözünü yumduğun zaman yok oluyor. Öyle ya, gözlemciye göre tavrını değiştiriyorsa hiçbir şey algılandığı gibi değil.

Bu mudur?

Budur.
Sen ahmete baktığın zaman hakkı görüyorsun. Diğeri ahmeti görüyor.