Çiçeklerinizin Ömrünü Uzatın! | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Çiçeklerinizin Ömrünü Uzatın!

efruz

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ağu 2009
Mesajlar
5,170
Puanları
113


Çiçeklerinizin Ömrünü Uzatın!


Çiçeklerin yeterli su alabilmesi için vazo ya da çiçek kabının en az dörtte üçünü suyla doldurmanız gerekir.
Çok sıcak veya soğuk su yerine ılık su kullanın. Bu çiçekleri rahatlatır, dengeler ve canlandırır. Özellikle bir süre susuz kalmışlarsa.. Ancak soğuk veya sıcak su çiçekleri öldürür.


Çiçek besinleri ve vitaminleri kullanın. Ancak evinizde yoksa bir parça şeker de işinizi görür. Bitki vitamini koyulan çiçekler, diğerlerine göre daha uzun yaşarlar.
Her beş günde bir çiçeklerin suyunu değiştirin. Çiçekler özellikle ilk birkaç gün çok su tüketirler. Bu nedenle su seviyesini her gün kontrol ederek yeterli su miktarını sağlamaya özen gösterin.


Çiçek dallarını her 3 günde bir kesin ve uçlarında oluşan küf ve yosunları temizleyin. Bu, çiçeklerin daha uzun yaşamasını sağlar. Yaklaşık 50 cm olan uzun saplı güllerle deneme yapabilirsiniz. Gülleri aldıktan iki gün sonra sapını 25 cm kesin. Üç dört gün sonra yeniden kesin. Saplar yaklaşık 5 cm kalıncaya kadar birkaç günde bir küçük parçalar halinde kesmeye devam edin.


Kısa saplı olan gülleri minik şişelere koyun. Daha sonra dilediğiniz zaman küçük aranjmanlar hazırlayıp mutfağınızda veya sofranızda sergileyebilirsiniz. Bu yöntemle çok şık gül demetleri hazırlayarak yaklaşık 4 hafta koruyabilirsiniz.Çiçekleri direkt güneş ışığına maruz bırakmayın. Sanılanın aksine, çiçekler çok sıcak sevmez. Daha yumuşak bir gün ışığı yaşamları için yeterlidir. Bu yüzden çiçek aranjmanlarını ya da demetlerini daha çok aydınlık bir masa üstüne veya bol ışık alan köşelere yerleştiriniz.
 
Üst