Çiçeğin sıcaklığı arıyı çekiyor

zelal

Asistan
Katılım
13 Haz 2006
Mesajlar
970
Tepkime puanı
1
Puanları
0
241766.jpg

Arılar, hangi çiçeğe konacaklarını sıcaklığına göre seçiyor. Çiçeğin sıcaklığını ise renginden tayin ediyor.
Arıların çiçekleri içindeki nektarın miktarına göre seçtiği düşünülüyordu. Ancak, yeni bir araştırma arıların konacakları çiçekler konusunda determinist bir tutum gösterdiklerini ortaya koyuyor. Arıları kendi vücut ısılarını belli seviyelerde tutmaları enerji sarfetmeleri gerekiyor, bu nedenle de çiçeğin sıcaklığı o çiçeğe konmak için bir gerekçe oluyor.
Araştırmayı yapan Cambridge Üniversitesi uzmanı Lars Chittka, arıların sıcaklığa gör çiçek seçimini, insanların soğuk bir günde sıcak bir çay içme dürtüsüne benzetiyor: “Nasıl bizler soğuk bir günde içimizi ısıtmak için sıcak içeceklere yönelirsek, bal arıları da kendi vücut ısıları için sıcak olduğunu düşündükleri çiçeklere yöneliyorlar.”

ARILAR SICAK ÇİÇEĞİ BULUYOR
Chittka araştırma için yaptığı deneyde, mor ve pembe renklerde yapay çiçeklerin olduğu bir bahçe oluşturdu; bu çiçeklerin içine yine yapay nektarlar yerleştirildi. Bahçede rasgele uçan arıların yüzde 58’i içinde daha sıcak nektar bulunan mor çiçekleri tercih etti. Chittka, arıların yaprak rengin göre seçim yapıp yapmadıklarını tespit etmeyi amacıyla daha sıcak nektarları pembe çiçeklerin içine yerleştirdi.

Deneyin ikinci aşamasında da, arıların yüzde 62’isinin bu sefer daha sıcak nektarı içeren pembe çiçekleri seçtiği gözlemlendi. Deney yaprak renkleri aynı tutularak tekrar edildi. Chittka’ya göre, arılar nektarın sıcaklığına geliyor. Ancak nektarın sıcaklığını ise çiçeğin rengiyle özdeşleştiriyor. Bunun için kendi içinde bir öğrenme süreci işliyor.

SICAK ÇİÇEK DAHA ÇEKİCİ
Arılar çiçeklerin polenlerini taşıyarak çiftleşmelerini sağlarken, nektarları ve polenlerinden besleniyor. Çiçekler Güneş ışınlarını emerek kendilerini ısıtıyor; daha yüksek ısısı olan çiçek daha iyi polen üretiyor, zira çiçekler arasında da döllenme açısında bir rekabet söz konusu. Dolayısıyla daha sıcak olan çiçek kendi polenlerini taşıyacak arıları cezbetmeyi başarmış oluyor.​
 
Üst