CIA Başkanı: ABD Suriye rejiminin yıkılmasını istemiyor | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

CIA Başkanı: ABD Suriye rejiminin yıkılmasını istemiyor

Ahter

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
1 Eki 2009
Mesajlar
5,252
Puanları
0
CIA Başkanı: ABD Suriye rejiminin yıkılmasını istemiyor

Washington yönetiminin Suriye'de IŞİD gibi örgütlerin hakim olması tehlikesi nedeniyle rejimin yıkılmasını istemediğini söyleyen CIA Başkanı John Brennan, "IŞİD militanlarının çoğu, dini kendilerine maske olarak kullanan psikopat katil" dedi.  • CIA Başkanı John Brennan, New York Dış İlişkiler Konseyi'nde yaptığı konuşmada, ABD yönetiminin rejimin çökmesi halinde yerini kimin alacağına dair endişeleri olduğunu belirterek "Bence bu meşru bir endişe" dedi.

Suriye'nin bazı bölgelerinde IŞİD ve El Kaide gibi 'radikal unsurların egemen olduğuna' dikkat çeken Brennan, "Yapmayı istediğimiz son şey onların Şam'a yürümelerine izin vermektir. Hiçbirimiz, Rusya, ABD, koalisyon, bölge ülkeleri Şam'daki siyasi kurumların ve hükümetin çöküşünü istemiyor" ifadelerini kullandı.
Brennan, "Bundan dolayı da Suriye muhalefetinin içinde bulunan radikal olmayan unsurların güçlendirilmesi büyük önem taşıyor" diye konuştu.

Brennan Suriye'de 'terörist' grupların daha operasyonel hale geldiklerini belirterek, "Terörizmle savaşı güçleştiren, sadece onların beslendikleri ideoloji ya da taktikleri değil. Modern iletişim teknolojilerinin sağladığı imkânlar da mücadeleyi zorlaştırıyor" dedi.

"TERÖR TEHDİDİ BÜYÜDÜ"

Söz konusu grupların gelişmiş teknolojik imkanları yeni eleman kazanmada, propagandalarını yaymada ve tüm dünyadaki sempatizanlarını kendi adlarına harekete geçirmede kullandığını ifade eden Brennan, "Bugünün birbirine bağlanmış dünyasında terör tehdidi büyüdü. Dünyanın bir köşesinde yaşanan olay binlerce kilometre ötede aniden bir reaksiyona neden olabiliyor. Tek başına yaşayan bir aşırılık yanlısı evinden bile çıkmadan internetten nasıl saldırı düzenleyebileceğini öğrenebiliyor" diye konuştu.
Medyaya açıklama yapan bir ABD'li yetkili, Tikrit'te evlerin yakıldığına dair bazı görüntüler izlediklerini ancak saldırı veya ihmal olduğuna dair bir teyitte bulunamayacaklarını belirtti.
Yetkili, "Şu anda elimizde olan tek bilgi yanan bazı evlerin görüntüleri" ifadelerini kullandı.
Diğer bir ABD'li yetkili de iddiaları yakından incelediklerini söyledi.
Irak ordusu ve Şii milislerin Tikrit'e düzenlediği operasyon sırasında bölgede yaşayan bazı Sünnilerin evlerinin yakıldığını öne süren görüntüler sosyal medyada paylaştı.


İran destekli, Bağdat yönetimi bu saldırılardan Irak Şam İslam Devleti'ni (IŞİD) sorumlu olduğunu iddia ederken, insan hakları örgütleri Şii milislerin Sünnilere yönelik saldırılarına dikkat çekiyor.
Tikrit'i almak için başlatılan operasyonda Irak Ordusunun yanı sıra Şii milis gruplar ve İranlı askeri uzmanlar ve generaller de bulunuyor. ABD de IŞİD ve Sünni grupların mevzilerine hava saldırıları düzenliyor.

Şii milisler, Tikrit operasyonuna 'Hüseyn'in intikamı' adını vermişti.
Şii milislerin Sünnilere karşı katliamlar gerçekleştirdiği medyaya yansımıştı. ABD, bu katliamları bildiği halde göz yummakla hatta destek olmakla itham ediliyor.
Sünnilere yönelik bu katliamların mezhepsel bir 'etnik temizliğe' dönüşmesinden endişe ediliyor.

Irak ordusu ve yanında savaşan Şii milisler, şiddetli çatışmaların sürdüğü Tikrit kentinin merkezinde bazı bölgeleri ele geçirdi.
Selahaddin Eyaleti Valisi Ahmed Abdullah Abid, ordunun kentin kuzeyinde yer alan Kadisiye bölgesinin bir kısmını ele geçirdiğini açıkladı.

Kentin güneyinden bir komutan birliklerin kentin merkezine doğru büyük bir hamle yaptığını söyledi.
Irak ordusu Tikrit Askeri Hastanesi’ni ele geçirdi ve üzerine Irak bayrağını çekti.
Irak ordusu ve yanında savaşan Şii milislerden 20 bin asker İran'ın desteği ile Tikrit’i IŞİD’den geri almak için 10 gün önce büyük bir operasyon başlatmıştı.

Irak ordusu Tikrit merkezine yakın son savunma hattı olan Alem kasabasını Salı günü ele geçirmişti.
Hükümet güvenlik güçleri Tikrit’e yakın olan Bu’uceyl kasabasındaki petrol sahalarını da ele geçirdi.

NOT: ABD yi büyük şeytan diye isimlendiren İran, şeytanla beraber müslüman katliamı yapıyor..İranın, bu bölgede, Batının/ABD nin turuva atı olduğu ortaya çıkmıştır/Ahter
 
Üst