CHP'li Eskişehir Belediyesinde Yolsuzluk

Dua Nur

Kıdemli Üye
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Tepkime puanı
247
Puanları
0
CHP'li Mustafa Sarıgül ile Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü arasında yaşanan tartışma CHP Genel Merkezi'ni zor durumda bırakırken, parti yeni bir yolsuzluk sınavıyla karşı karşıya. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve Başkan Yılmaz Büyükerşen'in şüpheli olduğu beton yolsuzluk davasında karar Çarşamba günü verilecek.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, yolsuzluk iddialarıyla ilgili 6 ayrı iddianame yazmıştı. Dosyalar Mayıs 2014'te Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde birleştirildi. 10 ayrı bilirkişi raporuyla da desteklenen iddianamede şüpheliler 8 ayrı ihaleye fesat karıştırma ve resmi evrakta sahtecilikle suçlanıyor. Aralarında Eskişehir'in CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in de bulunduğu bazı yetkililerle ilgili suçlamalar şöyle:

HAPİS CEZASI GÜNDEMDE

* İhaleler yoluyla kamu toplamda 28 milyon lira zarara uğratıldı. Bu kamu zararının piyasa şartlarında ve kırım oranları dikkate alındığında 60 milyon lira civarında olduğu hesap ediliyor. İhaleye fesat karıştırma suçundan, her bir dava dosyası için 5 ila 12 yıl hapis cezası, edimin ifasına fesat karıştırma suçundan 3-7 yıl arasında hapis öngörülüyor.

* Yaklaşık maliyete esas miktar ve birim fiyat tespiti mevzuata uygun yapılmadı. Fiyatlar yüksek belirlendi. 10 katı fiyatla toprak kazımı, 5 katı fiyatla beton alımı gibi yüksek fiyatla iş yaptırıldı. İhale sonrası özellikle yüksek rakamlı iş kalemleri 5 kat fazla miktarda alındı.

* İhalelerde evraklar eksik bırakıldı. Bu bilinçli olarak yapıldı. 5 yıl boyunca soruşturma konusu 8 ihaleden 6'sında aynı eksiklikler tekrar edildi.

GİZLİ BİLGİLER SIZDIRILDI

* Gizli tutulması gereken bilgiler belediye şirketi çalışanlarına verildi.

* Rekabet ortamının yok edildi.

* Sahte faturayla kamu zarara uğratıldı. İhaleye fesat karıştırıldı.

Takvim
 
Üst