CHP Parti Meclisi Üyesi : Gülen Türkiye'de Bir Fenomendir | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!
Altın Burada

CHP Parti Meclisi Üyesi : Gülen Türkiye'de Bir Fenomendir

TakVa

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Puanları
0
Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde din sosyolojisi dersleri veren Muhammed Çakmak ile röportaj

Nakşibendi Şeyhi Halit Hoca, ilahiyatçı torununun CHP yöneticisi olmasına ne dedi?

Hayatımın en büyük onuru olan, taparcasına sevdiğim müthiş zarif bir adamdır dedem. Güneş gibi insanlara aydınlık dağıtır. Hayatının hiçbir döneminde siyasetle ilgilenmemiş, aşk ve gönül adamıdır. 90 yaşında ve Allah'a şükür sağlığı iyi. Bize hep, 'kendinizi yetiştirin bu fukara, garip millete hizmet edin' der.

- CHP'yi eleştirirken 'Tanrısal söylem geliştirmelisiniz' demiştiniz...

CHP belli bir söyleme, banda sıkışmış, toplumun büyük bir kısmı ile irtibatını kaybetmişti. Tanrısal söylem, insanın bu evrende yaratılmış en değerli varlık olduğunu hesaba katan söylemdir. Ötekileştirmeyen, ayırmayan, itmeyen... 'İnançların, etnik kökenin, alışkanlıkların beni ilgilendirmiyor. Sen önemlisin çünkü tanrının bu evrende yarattığı en değerli varlıksın' demek gerekiyor.

- Ne demek dinin insanları ötekileştirmesi?

Dindarlık eğilimi bir ötekileştirme boyutuna taşınırsa, bu benim tüylerimi diken diken eder. Dinlerin yanlış anlaşıldığı dönemlerde, toplumlarda ne büyük baskılara neden olduğunu bilen bir ilahiyatçıyım. Ben, 'İslam modernite karşısında görkemli bir defans oluşturdu' diyorum. Nakşibendilik, insanlığı yalnızlaştıran bu kainatta çıkara dayalı ilişkilere karşı yüksek bir ahlaktır. İslam ötekileştirmez, insanların ruhları üzerinde bir baskı aracına da dönüşmez.

ADAM OLMADIKTAN SONRA İSTER ÇIPLAK GEZ, İSTER ÇARŞAFLA

- Başını örtmeyen kadın günahkar mıdır?

Bu cümleden daha büyük günah düşünemiyorum. Böyle bir düşünceyi lanetliyorum. Bu insanlık suçudur. Müslüman olmak yüksek düzeyli bir insanlaşma projesidir. Adam olmadıktan sonra ister çarşafa gir, ister çıplak gez. Elinden ve dilinden emin olunan adama dönüşmektir İslam'ın gayesi...

CHP'LİLERİN DİNDARLIĞI ZARİF VE DERİN

- CHP din düşmanı mı?

Asla! Bu CHP'lilere atılmış büyük bir iftiradır. Baykal'ı, Kılıçdaroğlu'nu, Gürsel Tekin'i, Umut Oran'ı, Faruk Loğoğlu'nu tanıyınca bırakın din düşmanı olmayı ne kadar zarif ve derin ince bir dindarlık çizgisinde olduklarını gördüm.

- 'Dini gruplar etnik milliyetçiliğe geçit vermez' dediniz. CHP bölgede bu şekilde mi oy alacak?

'Tanrı'nın yarattığı görkemli bir varlıksın, seni kabul ediyorum' dediğinizde sorunlar ortadan kalkar. Ben o bölgenin çocuğuyum. Türküm ama Kürtlerin yoğun yaşadığı bölgedenim, akrabalıklarımız var. Biliyorum, tarihsel açıdan sorunlar, büyük ekonomik gerilik var. Bunların aşılması için büyük gayretler gerekiyor. Bu nedenle, Kılıçdaroğlu'nun ikinci büyük 'Arama Toplantısı'nı ocakta Van'da yapacağız.

MARKS ANLAŞILSAYDI, SOL SEFİL OLMAZDI

- Fethullah Gülen'i ve cemaatini bu kadar güçlü yapan nedir?

Fethullah Hoca Türkiye'de bir fenomendir, kimsenin görmezden gelemeyeceği bilge bir adam. Fakir halkın çocuklarının okuması için sonsuz gayret gösteren biri. İyi şeyler yapıyor. İnsanlar mesailerini, paralarını bireysel dünyanın görkemlerine harcarken, Fethullah Hoca Türkiye'nin ve dünyanın her yerinde okullar açıyor. Önce eğitime hizmet veren herkesi sonsuz saygıyla selamlıyorum. Fethullah Hoca, Türk toplumunun temel değer sistemine ve milletin, devletin daha da güçlenmesine katkı yapan bir kişidir. Saygıyla izliyoruz.

- Cemaatin güçlenmesinin ardında ABD var, yorumuna katılıyor musunuz?

Bunlar klasik eski Marksist jargona dair, geri kalmış kafaların ürünü olan söylemler. Komik şeyler. Türkiye'de Karl Marks anlaşılsaydı sol bu kadar sefil duruma düşmezdi. Ben Marks'ın yabancılaşma kavramını okuduğumda sarsılmıştım.

- Çocuklarınız imam hatip lisesinde mi okuyor?

Hayır. İki oğlum var. Halit Göktuğ lisede, Gökberk ortaokulda. Ben Elazığ İmam Hatip Lisesi mezunuyum.

Okumayan, sorgulamayan bir dindarlık var

- Neden yoksullar daha dindar?

Bu hep böyle olmuştur. Çok acıdır, fakirlik kaderciliği doğurur. İslam'ın en büyük emirlerinden biri, toplumların ekonomik refahını geliştirme sorumluluğudur. Yoksulluğu yendiğimiz gün Türkiye'de gerçek anlamda sağlıklı, kaliteli dindarlığın geliştiğini göreceğiz. Eğitim ve refah arttıkça dini grup ve cemaatlerin gücünün azalacağını düşünüyorum.

Türkiye'de okumayan, sorgulamayan bir dindarlık var. Maun suresinde 'Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki, onlar niçin namaz kıldıklarını farkına varmamışlar çünkü onlar fakirlerin hakkını gözetmek ve yetimlerin haklarını yerler' deniyor. Namaz sizde yüksek düzeyde bir adalet duygusu uyandıramamışsa, sizi ötekinin halinden anlayan bir adama dönüştürememişse o namazla hesaplaşmanız lazım.

- Kadınların başını örtmesi dini bir emir midir?

Kadınlar başlarını İslam'ın emri olarak ya da geleneksel bir değerden dolayı örtüyorlar. Bunu siyasetçilerin sorgulama hakkı yoktur. Bu kadınlara yapılan en büyük saygısızlıktır.

ÇOCUĞUN BAŞINI ÖRTMEK AYIP

- İlköğretimdeki çocuk türban taksın diyen veliler var...

Bu işin dozunu kaçırma meselesidir. Eğitimsizliğin, geri kalmışlığın ifadesidir. İlkokuldaki çocuğun başını örtmek ayıp bir şey. İlkokuldaki kız çocuğu daha bedenini bile tanıyamaz. Reşit olduğunda kendi kararıdır, kimseyi ilgilendirmez. Bunu buraya indirgemek Türkiye'de başörtüsü sorununu çözmeye niyeti olmayan art niyetli insanların işidir. Türkiye'de bu özgürlüklerin teminatı biz olacağız,
CHP olacak.

EĞİTİMLİNİN DİNE BAKIŞI

- Üzerinde çalıştığınız 'Bürokratik dindarlık' araştırmanızdaki hedefiniz...

Beyaz yakalıların dine bakışını ortaya koymayı hedefledim. Çünkü, Türkiye'de son 20 yılda eğitim alan gençlerin sayısı arttı. İki dil bilen, çoğu Avrupa'da yüksek lisans yapmış bu sınıfı algılamaya çalıştım.

KURAN TEK EŞLİLİK DİYOR

- İslam'da çok eşlilik var mı?

Kuran çok eşliliğin insana uygun olmadığını söylüyor. Allah ayette diyor ki, 'Sizin için hayırlı olan birdir. Çünkü adaleti sağlayamazsınız.' Ben adaleti sağlayanı da duymadım.

İRTİCA TEHDİDİ YOK

- Türkiye'de irtica tehdidi var mı?
Hayır. Komik buluyorum bu yorumu. Bugünün modern yaşam ilişkileri, Türkiye'de artık asla bir ortaçağ yaşam ilişkisini bu topraklarda evriltemez. Türkiye dindarlığı da buna müsaade etmez.

Akşam
 
Üst