Çeyrek Tesettür Gerçek Tesettüre Karşı ya da Başörtülü Çıplaklar

aHuZaR

Can kayıp can firarda
Makyajın rengine uygun başörtüsü ya da başörtüsüne uygun renk ve biçimde kıyafet; başörtüsü modası denilen yeni moda türedi. Her dışarıya çıkmadan ütüden geçirilen, ayna karşısında yarım saat uğraşılarak takılan, kendisine verilen para ile Afrika'da bir kadının hayat boyu kendini tümüyle örtecek giysi alabileceği bir aksesuar.

Bu tavırlara bakarak "bu hanımlar kapanmak, Allah için örtünmek istediklerinden, nâmahrem bakışlara dur demek için başörtüsü takıyorlar" diyenler beri gelsin; Allah sorarsa bunlara olumlu şâhitlik yapabilecek kaç kişi çıkar dersiniz? Cinsel çekiciliği/câzibeyi kitabına/eşarba uydurup gözü açık safları kandırmak isteyen şeytan, insana sağdan yaklaşırken başörtüsü şeklinde flama kullanıyor olmasın? Yoksa bu yozlaşmış acınası başörtülüler, erkeklerin dikkatini bu şekilde daha çok çekmek için başörtüsünü yem ve istismar aracı mı görüyorlar?

Hayır, bin kere hayır! Medine'de Kaynuka Oğullarından Yahûdilerin, yüzünü açmak istedikleri ve onu savunan müslümanın bu zulmü yapanı öldürüp sonra şehid edilmesine sebep olan ve Rasûlullah'ın bu olay akabinde uğrunda savaş verdiği hanımın örtüsü böyle değildi.

Maraş'ta savaş pahasına savunulan başörtüsü bu tip başörtüsü değildi.

Nur sûresi 31. âyette mü'min hanımlarının yakalarının üstüne örtmeleri emredilen 'humurhımâr' bu başörtüsü değildir. Ahzâb sûresi, 59. âyette mü'min hanımlara emredilen cilbâb; üstlerine giymeleri gereken dış elbise bu değildir, hayır!

Hz. Âişe annemizin, ensar kadınlarının özelliği olarak anlattığı, başörtüsü emrinin hemen ertesi sabahı, sanki başları üstünde karga var gibi örtüler içinde sabah namazına gelen kadınların örtüleri değildir bu.

Yirminci asrın ortalarına kadar dünyanın hiçbir yerinde ve Osmanlı'da namaz kılan mü'mine hanımların örtülerinin benzeri değildir bu çeyrek örtüler.

Doğuda, insanlar geniş/bol, uzun elbise giyerler, başlarını örterler iken; Batıda tam tersi dar, kısa giyerler ve başları açıktır. Günümüz dünyasında Batı ile Doğu özellikleri kaybolup dünya globalleşir/küreselleşirken, Batı Doğuyu her konuda kendine benzetir, kendi kültürünü dayatıp farklılıkları imhâ ettiği halde, yine de giysilerdeki bu farklılar kısmen korunmakta, özellikle dinin bu farklılıkları korumada özel konumu hâlâ direnci canlı tutmaktadır. Bir köyün, bir şehrin Müslüman beldesi mi, Hıristiyan yerleşim yeri mi olduğu daha uzaktan görünen minâresinden ya da çan kulesinden belli olduğu gibi, elbise de bir kimsenin mü'min mi, kâfir mi olduğunu zâhiren yansıtma özelliğini gösterebilir. Zâhirle bâtın, dış ile iç, kalıp ile kalp arasında, zannedildiğinden çok fazla ilişki vardır. Bu ilişki, eğer uyum içinde değilse; birinin tümüyle ötekine baskın çıkıp aradaki uzlaşmazlığı kaldırıncaya kadar sürer. Elbisenin sadece dinle, dinin emirlerine teslimiyetle değil; aynı zamanda dinin özü olan takvâ ile de yakın irtibatı vardır. İnsan, takvâ adlı elbiseye bürünmemiş ise, her tarafını çok kalın giysilerle tümüyle örtse bile bu giysi ona yeterli gelmeyecek, kendisini ve muhâtaplarını haramlardan korumaya yetmeyecektir. Edeb, hayâ, iffet gibi kelimelerle de ifâde edilen bu durum, Arapça'da hicab kelimesiyle ifâde edilir. Bu özellik, giyinmenin arka planını ortaya koyduğu için, "giysili çıplak" olmaya giden yolu tıkayacak, sözgelimi kadının cinsel tahrik unsuru olarak ayakkabı veya terliklerini kadınsı bir edâ ile tahrik edecek şekilde ses çıkararak kullanmasına, tahrik edici parfümler kullanmasına engel olacaktır. Haramlara dâvet edici şuh kahkahalar, kadınsı cilve, kırıtma ve aşırı rahat/özgür tavırlar ile sadece dış giysinin kapatamadığı çirkinlikleri ancak takvâ giysisi kapatır.

aHuZaR

Can kayıp can firarda
bacimin İffetİ Batmakta Rezİlİn GÖzÜne..
Acirim TÜkrÜĞe Bİllahİ! TÜkÜrsem YÜzÜne..

dilhuba

Profesör
Web sitesi
mustafababuroglu.sitemynet.com
Her dışarıya çıkmadan ütüden geçirilen, ayna karşısında yarım saat uğraşılarak takılan, kendisine verilen para ile Afrika'da bir kadının hayat boyu kendini tümüyle örtecek giysi alabileceği bir aksesuar.

konuyu çok güzel bir açıdan ele almıssın kardeş allah cc senden razı olsun

örtünmede dinimizin ölçüsü bellidir bunun dışına çıkan örtünmeler örtünme değildir dikkat dikkat dikkat vesselam

Sofuoglu

Ordinaryus
Allah(c.c) razi olsun,

lakin bu gorusleri one atarken en azindan avatarlardaki resimlerede dikkat etsek diyorum,
cunku onlarda ortunmenin fitratina ters dusmektedir,
bir yandan guzel bilgiler verirken ,
bu avatarlarla ,musluman profiline zarar vermeyelim insaAllah

selametle

aHuZaR

Can kayıp can firarda
islam dininde gözleri kapatmak oldugunu bilmiyodum
sen bakmayi ver avantara insllah
elestirmek icin degil faydali olmak icin yazarsan sevinirim
ben tesettürsüzde olabilirim gayri müslümde sen kisiye degil konuya adapte ol
dogru olanida bu
diyelimki sarhos bir adam günahka rbir adam Allah bir derse Ha$a dogru olmayacakmi o söz
aman sarhosun sözüne inanmi olurmu diyecen?

Erhan

Profesör
Web sitesi
www.softajans.com
Allah razı olsun Ahuzer buna uygun bir şiir biliyorum inşAllah Evde Kütüphanede bulursam bu bölüme ekleyim yazılar için teşekkürler

sümeyye

Üye
bi kerede konuy saptırılmadan okunsa hayret edicem

ahuzar yüreğine sağlık Rabbm razı olsun söyledikelrinn hepsine bire bir katılıyorum

teşk.

NuŞaBe

Üye
islam dininde gözleri kapatmak oldugunu bilmiyodum
sen bakmayi ver avantara insllah
elestirmek icin degil faydali olmak icin yazarsan sevinirim
ben tesettürsüzde olabilirim gayri müslümde sen kisiye degil konuya adapte ol
dogru olanida bu
diyelimki sarhos bir adam günahka rbir adam Allah bir derse Ha$a dogru olmayacakmi o söz
aman sarhosun sözüne inanmi olurmu diyecen?

Cevabınızı okurken acaba avuntu mu dedim? Kusura bakmayın..

islamsayfasi kardeşime katılıyorum..

Zaten hep uygulamayıp, yine kendi gibi olanları eleştirenler değil midir laf kalabalığı yapanlar.. Sizin gerçek hayatta nasıl biri olduğunuzu bileme.. Belki çarşaflısınız.. Belki çok takva yaşıyorsunuz (!).. Ama insan evvela kendine bakmalıdır ki birşeyleri söylemeye söz hakkı olsun..

Makyajlı tesettürlüler.. Ya da giyinik çıplaklar..

Malesef her gün görüyoruz ki, bunlar çok hemde bir hayli..

Lakin.. Benim görüşüm şurdur ki; -belki çok eleştiri alıcam-

Aynı tabirlerin sanal kahramanları (!) avatarlarına, imzalarına, edepten ve haram sınırından yoksun cümle ve kelimelerine dikkat etmeyen HANIMLARDIR..!

Selametle ve SAADETLE..!!

aHuZaR

Can kayıp can firarda

Cevabınızı okurken acaba avuntu mu dedim? Kusura bakmayın..

islamsayfasi kardeşime katılıyorum..

Zaten hep uygulamayıp, yine kendi gibi olanları eleştirenler değil midir laf kalabalığı yapanlar.. Sizin gerçek hayatta nasıl biri olduğunuzu bileme.. Belki çarşaflısınız.. Belki çok takva yaşıyorsunuz (!).. Ama insan evvela kendine bakmalıdır ki birşeyleri söylemeye söz hakkı olsun..

Makyajlı tesettürlüler.. Ya da giyinik çıplaklar..

Malesef her gün görüyoruz ki, bunlar çok hemde bir hayli..

Lakin.. Benim görüşüm şurdur ki; -belki çok eleştiri alıcam-

Aynı tabirlerin sanal kahramanları (!) avatarlarına, imzalarına, edepten ve haram sınırından yoksun cümle ve kelimelerine dikkat etmeyen HANIMLARDIR..!

oldukca manasiz bir aciklama geldi bana kusura bakmayin
benim yazdiklarimla avantarimin alakasi nedir onu anlamdim
islam ters olan ne var?
ayrica bir sözünde haklisin herkes kendien bakmali
ama benim yazdigim konu toplumsal bireysel bir mesele degil

galiba birilerinin bam teline dokundum....

NuŞaBe

Üye
Yazdıklarınızla avatarınız arasında ilgi kuramadınız demek?

Açıklayalım inşaallah..

Siz yazınızda.. Gerçek tesettürden yoksun hanımları eleştiriyorsunuz..

Ama avatarınız yani sizi timsal eden resim.. Makyajlı.. Kaşları alınmış ve son derece çekici bir bayan gözü.. Değil mi?

Ve herkes nefs taşıyor..bunu unutmayın kardeşim..

Bir kardeşimiz sizin avatarınız yüzünden az biraz farklı düşüncelere kapılsa.. Siz yazınıza konu aldığınız hanımlarla aynı şeyi yapmış olursunuz..

Bilmem anlatabildim mi?

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Avatar meselesindeki hassasiyetlerinden dolayı güzel eleştiriler yapan kardeşlerime katılıyorum... Yazıyı ekleyen değerli mümine kardeşime de daha iyi okumasını ve nefsiyle değil de o güzel mümin hassasiyetiyle düşünmesini rica ediyorum...

Neyse kısaca bu konuya da değinmek istiyorum... Yazıyı okurken, içeriğindeki bir cümlede
"""Yoksa bu yozlaşmış acınası başörtülüler, erkeklerin dikkatini bu şekilde daha çok çekmek için başörtüsünü yem ve istismar aracı mı görüyorlar? """
ilk önce vicdanen bir sarsıldım... O kimselere "yozlaşmış acınası başörtülüler" demelimiydik? Demek hakkına sahipmiyiz diye düşündüm... Üzüldüm birden onlar için... Ama sonra dedim ki akılları var, ilimler derya gibi, üstelik ulaşımı da kolay... Onlara bunu yaptıran nefislerinin zulmünden başka ne ki? Ve birde şöyle düşündüm, niceleri üzerine kıyafet bulamazken, başındaki örtüsünden de vazgeçmezken, niceleri sırf o başörtüsü yüzünden aşşağılanırken, bu kardeşlerin yaptıkları
"özentimi?"
"aşşağılanmama isteğimi?"
"vurdumduymazlıkmı?"
"aile içi baskıdan çıkmış gazete gibi görülmek isteğimi?"

Nedir??? Sanırım, bu kardeşlerden bazılarında hatta pekçoğunda hata yine paylaşmalı, ailesi, şusu busu... Ama yine akıl en önemli faktör ve çile ve sıkıntıya katlanılması hususu mühim... Yani o cümle çok ağır gibi geldiyse de sonradan sanırım doğru bir cümle dedim... Ama yine de bir insana böyle dememeliyiz gibime geliyor, neticede kimsenin yetişmesini, durumunu bilemeyiz... Birçokları zengin ailelerde ne yapacağını şaşırmış yetişiyor, birçoğu fakir ailelerde sıkıntıdan çıkmış hava almak için yarısını açıyor örtünün!, birçoğu etrafındakilere bakıyor ve maalesef iyi eğitimini tamamlayamadığı için bu konuda yanlışa düşüyor... Yani etrafımızdakilere hoşgörü ve doğruyu özendirmeklikle yardımcı olalım inşallah... Allah razı olsun paylaşımınızdan dolayı kardeşim...

tevhidul_hareket

پايگاه ا
ahuzar kardesim eline salik mükemmel bilgiler kardeslerim tart
smayin lütfen hep tartisma her konida nolur sabirli olin rica ediyorum ahuzar kardesim çok güzel koni bide erkelrere yönelik bi koni açalim ne güzel olir yani giyim kusam konisinde

aHuZaR

Can kayıp can firarda
her zaman oldugu gibi konu hakkinda degil yazan kisi tartisiyliyor
galiba bu formun aliskanligi bu

KÖRDÜĞÜM

Profesör
ahuzar Allah razı olsun.
Rabbim cümlemizi tesettürün hesabını hakkıyla verenlerden eylesin inşallah

NuŞaBe

Üye
Yazılan konu o kadar çok tartışıldı ki..

Ama konuyu tartışmaya açan kişinin sanal ahvali dikkatimi çekti..

Görüşümü beyan ettim..

Konunun sebebi nefse yenik düşmek..

Bize düşen bu konuda toplumu bilinçlendirmek.. Evvela ki kendimizden başlayarak..

Çözüm budur.. Başkası değil..

Ben defalarca bu konunun eleştirisel manada gündeme gerilmesindense..

Bu konuyu yüreklerinde bir yara olarak taşıyanların..!!

Bakın kardeşlerim.. Ben bu sorunu çözmek için şunları şunları yapıyorum.. Diyerek davranışlarıyla..! Kendiyle..!!!! Örnekleri sunmasını isterdim..

Eminim ki bu konunun defalarca tartışılmasından daha verimli olacaktır..

Ama dedim gibi..

EVVELA SANALDA VE REELDE KENDİMİZ..!!

bekenim

Üye
Çeyrek Tesettür Gerçek Tesettüre karşı

:dik:

konunun 1. mesajını aynen kopyalamakla neyi amaçlıyorsunuz...

bu son uyarınızdır!!!