cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar

islamveinsan

Doçent
S.a

Görmek; bir defa göze çarpan, bakmak; ikinci ve üçüncü bakış yada süreklilik arz edendir...
Hadisleri bulursun.... Hz Aliden riveyet...
Selametle..

aydanur

Üye
akabeye katılıyorum karşı tarafa bir gülümsemeyle bile cevap vermiş olursunuz işimiz icabı ile hepimiz bunlarla karşılaşabiliyoruz ama çoğu defa karşı tarafı tanımıyoruz ki niyetini bilelimgerçi tanıdıklarımızında niyetini bilemiyoruz ama neyse sen gene de elinden geldiğince tokalaşmamaya çalışben öyle yapıyorum

AYSUN

Üye
içinde kötü niyet bulunmayan bir insanın eline değmesinden bişey olmaz çünkü tokalaşmak dostluğa işarettir kardeşliktir içinde kötü niyet olan birinide sanıyorumki biliriz

bezm

Üye
şafi mezhebinde abdest bozuluyor buda şafi mezhebinde haram olduğuna işarettir hem bayan, hem erkek açısından
O zaman bu mantık ve kıyasa göre ,oruçu bozan şeyler oruçu bozduğu için haram mı olacak?Lütfen bu konularda kendi fikirlerimizi değil,kaynak göstererek verelim

dilara1999

Üye
aslinda dinimizde haramdir arkadaslar erkek ve kadinin toka yapmasi
ayni yerde oturmalari bile caiz degilken toka yapmalari nasil caiz olur ,bu parmak ucuylada olmaz madem toka yapiyosunuz tam yapin yada hicc.....dua ile

dilara1999

Üye
nisa süresinde kadin kimlere cikabilir kimlerle evlenebilir kimler ino mahremdir ve namahremdir diye yaziyor acip okuyun bir zahmet kendiniz daha cok rmin olursunuz ins

a.s

evet kesinlikle günahtır.Birde şu var zaten nezaketli olan bi erkek bayan elini uzatmadan uzatmaz görgü kuralıdır bu ama bazıları tak atıyo elini önüne sende geri durunca kıpkırmızı oluyo tavsiye edrim güzel oluyo hatasını anlaıyor ve birdaha tekrar etmiyor:)

Sofuoglu

Ordinaryus
şafi mezhebinde abdest bozuluyor buda şafi mezhebinde haram olduğuna işarettir hem bayan, hem erkek açısından ama hanifi mezhebinde her hangi bir sorun yok, tokaştığınız kişnin niyeti önemlidir birde günahmı bilemiyorum günah olduğu ile ilgili bir duyum almadım

Dinen hukumler yukarda aciklanmis,Allah(c.c) razi olsun kardeslerden...

dini hukumlerde mesheplere gore su meshepde helalde,bu meshepde haram diye birsey sozkonusu olamaz,
itikati konularda degisiklik olmaz,degisiklik zahirir konulardadir,

hanifi meshebindede kadinlarla tokalasmak gunahtir,

abdest bozulmuyor diye hanifi meshebine gore helaldir hukmunu cikarmak yanlis olur,her yerde mantik islemez....!!!

kadin eline dokanmadinmi,bu harama uymadinmi abdesti tazelemenede gerek kalmaz insaAllah........!!!!

bu hususu belirteyim istedim........

selametle

Karşı Cinsle Tokalaşmak

Toplumumuzda yaygın olan yanak yanağa öpüşme de başka bir yanlış değil mi?
Sanıyorum tokalaşma hemcins olanlar için en uygun selamlaşma biçimi. Bu minvalde bir hadis okuduğumu hatırlıyorum...

hasret

Asistan
bence insanın hayatında mecbur diye bir kavram yoktur!!!elini uzatan şahısa ufak bir tebesümle onu kırmadan geri çevirebilirsiniz...

Nur Cennet

Profesör
bence insanın hayatında mecbur diye bir kavram yoktur!!!elini uzatan şahısa ufak bir tebesümle onu kırmadan geri çevirebilirsiniz...
Bnce De Çünkü Herkesin Düşüncesi İnanışı farklıdır
Buna Saygı Amacıyla Karşı Cinsin Bu Affına Anlayışına Sığınarak Mahcubiyetle reddetmek En İyisi
Kardeşim Sana Katılıyorum:shake2[1]:
Böyle Bir Mecburiyet Yok Ki

uzman2769

Üye
bunun kolay ve geçerli bir mazereti daha var. tokalaşmak istemediğiniz bir kişiye, elini uzattığında; "sağolun, Abdestliyim" de diyebilirsinz... böylece karşınızdaki insanı geçerli bir mazeret nedeniyle kırmadan reddederken, günaha da girmemiş olacaksınız!.. benim eşim bu yöntemi uzun süredir kullanıyor. selam ve dua ile..