Çeteci Bürokratlar..

ummuhan

Kıdemli Üye
Çete operasyonlarında 133 bürokrat gözaltına alındı
kelepce.jpg
Emniyet, organize suç örgütleri ile çetelerin 'derin' ilişkiler ağının ayrıntılarını içeren bilgilere ulaştı.
Emniyet'e göre çeteler, özellikle kamu görevlileri veya tanınmış kişilerle aynı karede olmaya çalışarak onları kendi örgütlerinin bir parçasıymış gibi gösterme gayretinde. Emniyet'in raporuna göre halk, artık çeteleri kendi sorunlarına çözüm bulan alternatif merciler olarak da görmüyor. Emniyet verilerine göre, geçtiğimiz yıl çetelere karşı 167 operasyon gerçekleştirildi. Bu operasyonlarda 133'ü kamu görevlisi 2 bin 463 çete üyesi gözaltına alındı.
Silahlı çetelere dönük operasyonların 43'ü İstanbul'da düzenlendi. İstanbul'u, Ankara, İzmir, Kocaeli, Adana, Mersin, Gaziantep izledi. Gözaltına alınan kamu görevlilerinin büyük bölümü organize suç örgütü üyesi olmak, rüşvet almak, çeteye yardım yataklık etmek ve görevi kötüye kullanmak gibi suçlamalarla karşı karşıya kaldı. Son 5 yılda gözaltına alınan kamu görevlilerinin sayısı ürkütücü boyutlarda. Polis, 5 yılda 624 kamu görevlisini organize suç örgütlerine yapılan operasyonlarda gözaltına aldı. 2003'te 103 kamu görevlisi aynı suçlamayla yakalanırken, bir yıl sonra 114, 2005'te 92, önceki yıl 182 ve 2007'de de 133 kamu görevlisi hakkında çete soruşturması yapıldı. Emniyet çete-bürokrat ilişkisine dönük ilginç saptamalarda da bulunuyor. Buna göre çeteler ve suç örgütleri, 'kendi ilgi alanlarına giren kamu birimlerinden görevlilerle ve medyada tanınmış kişilerle irtibata geçerek onların nüfuzundan yararlanmak istiyor. Bu sebeple organize suç örgütleri özellikle kamu görevlileri veya tanınmış kişilerle aynı karede olmaya çalışırken, onları kendi örgütlerinin bir parçasıymış gibi gösterme gayretinde. Örgütler aralarına aldıkları tecrübeli kamu görevlileri sayesinde, suç örgütü faaliyetlerini sanki kamunun, toplumun ya da ülkenin yararına gibi göstermeye çalışıyor.' Polis, 2007'de yaptığı çalışmalarda çetelerin kültüründe de bir değişim olduğunu belirtiyor. Geçmiş yıllarda 'delikanlılık' söyleminin çağrıştırdığı anlamlar içerisinde kendisine yer bulamayan kumarhane işletmeciliğinin, suç örgütlerinin öncelikli faaliyet alanı haline geldiği Emniyet'in değerlendirmesinde bulunuyor. Suç örgütleri kazandıkları kötü ün ile yasal olmayan risksiz alanlardan kopmadı. Yaptırımı ağır olan suçlar yerine daha çok para cezası ile kurtuldukları suçlara yöneldi. Emniyet Genel Müdürlüğü, halkın artık çetelere hiçbir şekilde itibar etmediğine de dikkat çekiyor. Geçmiş yıllardan farklı olarak halk, organize suç örgütlerini kendi sorunlarına çözüm bulan alternatif merciler olarak görmüyor. Rapora göre, vatandaşlar artık karşılaştıkları sorunlar karşısında resmi otoriteye başvurmayı tercih ediyor.
Zaman/Sedat Güneç07 Nisan 2008, Pazartesi

ummuhan

Kıdemli Üye
Devlet içinde devlet olunmaz...

Devlet tektir, ,ktidarı da halk tır... farklı yol izleyenin ayağına dolaşır...

agbi

Yasaklı
:eek:fftp:Okuma özürlümüyüm anlama özürlümüyüm bu alıntı yaptığım mesajı anlıyamadım.

Geleim konumuza

Çeteci Bürokratlar hangi boşluklardan dolayı çeteci olmuşlar.

Bu kişilerin gelişimi nin temelleri nelerdir??

Kimlerin eksikliğinden bunlar oluşmuştur.????

Oluşmaması için tekrarlanmaması için neler yapabiliriz????

SeNoL

MUEYABYA
:yn:
Lütfen konu dışı mesajlar yazmayınız. Kimse astığı yazıdan ne anladığını birilerine anlatmak zorunda değil. Herkes kendine pay çıkartsın yeter.

Bîdâr

Aktifleşmemiş
Konu ile alakalı bir örnek..

Bir ülkede Einstein çapında bir dâhi veya böyle bir dâhiler topluluğu çıksa ve size deha ürünü bir kısım projeler sunsa, ez cümle: "Size yirmi dört saat içinde bir füze üssü tesis edeceğim. Bunun bütün masrafları da bana ait olacak.. Bununla sizi semavî saltanatlara yükselteceğim; ama bir şartım var: Ben sizin devletinizi tanımıyorum; kimseye hesap vermek de istemem." Böyle bir şart karşısında zannediyorum o ülke, kendisine çok şey kazandıracak bu adama ne bu imkânları verir, ne de istediği bu tavizi kabul eder. Çünkü hikmet-i hükümet hâkimiyet ister. Her şey yönetimin inisiyatifiyle olsun ister. Evet, yöneticiler ülkeyi fezalara çıkaracak bu zatın çalışmasına mani olur ve belki de ona şöyle der: "Ne yapıyorsan yap ama bizi dinleyecek ve bize itaat edeceksin. Bu meselenin bize göre bir planlamadan çıkması ve devlet reisinin imza atması gerekir. Çünkü buranın hâkimi biziz. Hâkimi tanımadıktan sonra senin ne meziyetinin, ne de faziletinin hiçbir kıymeti yoktur."

Alıntı

agbi

Yasaklı
:yn:
Lütfen konu dışı mesajlar yazmayınız. Kimse astığı yazıdan ne anladığını birilerine anlatmak zorunda değil. Herkes kendine pay çıkartsın yeter.

Bizm sorunumuz ne dir biliyormusun Şenol

ANLAMAMAK ve ANLADIĞINI PAYLAŞMAMAK.

Ayrıca ANLADIĞINI PASİFİZE ETMEK İÇİN FİKİR ÜRETMEMEK.

Bu forum dan örnekler Alice Cumhuriyet gazetesinin Seçim öncesi Siyah ilanlarını ana fikir olarak açıkladı ne oldu Alice gibi yüzlerce kişi açıkladı ne oldu İLAN HEDEFİNİ buldu.

Seçim öncesi fetih suresi okuyalım ı burada ben yaydım haa benmi bunu biliyordum hayır içinde bulunmadığım ama hürmet ettiğim bir ağbinin bana tavsiyesini yaydım.

Ben yalnızca burada yazışmıyorum çeşitli yollar ile birçok msn ye maille ulaşıyorum GERÇEKLERİ ANLATABİLMEK İÇİN diğer anlamda MİTİNGÇİLERE ulaşıyorum.

Çoğu neyi müdafa ettiğini bilmiyor beyinleri ezberletilmiş Birkaç cümle haricinde yok.

Burada çok gördük Seçim öncesi mesajları BİRBİRLERİNİ YEDİLER neden hele hele öyle kişilerin yazılarını buraya yapıştırdılar ki tamamiyle zıt kişilerin yazılarını UNUTMAMAK gerek.

Tekrar ediyorum ANLADIKLARIMIZI PAYLAŞMAZSAK ANLADIKLARIMIZ KISIR KALIR GELİŞMEZ BUDA YASAL YAPTIRIMCI YAPTIRIMLARI GETİRMEZ.

KENDİMİZİ GELİŞTİRMELİYİZ GELİŞTİRDİKLERİMİZ PAYLAŞIP KATKILARLA HAYATA GEÇİRMELİYİZ.

Ben burada yazmak için vakit geçirmek için yazmıyorum.Öğrenmek ve öğrendiklerimi paylaşmak için burdayım.

Haa arasıra nefsime hükmedemiyorum bu doğru ama o nefsimi konuşturduklarım zamanında tüm konularımı SOBETE EDENLERDİR.