• Reklamsız versiyon için ÜYE OL

Çerkeslerin Hayat Damarlarından Biri Olan 15 Leziz Yiyecek.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Haz 2013
Mesajlar
22,143
Beğeniler
416
Puanları
83
#1
Çerkes düğününe ya da toplantısına denk geldiysen lezzetiyle seni büyüleyecek bu yemeklerden yemeyi sakın ihmal etme. Bu tatlar, yemekle mutluluk arasındaki bağın vücut bulmuş halleridir.

1. Şıpsi pasta, şıpsibasta, şıpsibaste


Şıpsi pasta. Şıpsi tavuk ya da et olarak söyleyebileceğimiz yemek kısmı, pasta ise mısır ya da buğday unundan yapılan lapadır. Bir şıpsiden bir pastadan alınarak yenir. Tadını almak için başka şeyler yememeniz i tavsiye ederim.

2. Abista, mamursa, mamriseFarklı bölgelerde yine farklı isimler alır. Çerkes peyniriyle servis edilir. Yanına da bolca yoğurtlu ya da sütlü yiyecekler konulur. Ana yemek olmasa da ana yemek görevi görür. Karnınızı doyurabileceğiniz türden mezelerdir.

3. LepsiKuzu ya da dana etlerinin uzun süre pişirilmesiyle ortaya çıkan etli yahni yemeğidir. Kemikli ya da kemiksiz olarak pişirilebilir. Yanına mutlaka abista gerekir. Özellikle kemiklisinin hayranı çoktur.

4. HalujHaluj, hıngel, hınkal, hambal ya da hampal denilir. Patates, kıyma ya da peynirle hazırlanan Çerkes mantısıdır. Anlatılmaz bir lezzeti vardır.

5. Halvaneİsminden helvayı andırsa da aslında kendisi bol yumurtalı bir açmadır. Üzeri yumurtalanarak fırına atılır ve böyle servis edilir. İnce ve yuvarlak şekilde hazırlanır.

6. MetazBuğday unundan hazırlanan hamurun içine peynir konulur ve ardından kapatılan hamurlar suda pişirilir. Birazcık mantıyı hatırlatsa da aslında tam olarak değildir.

7. Cormeİçi doldurulan bağırsaklar ocaklarda ısıtılarak kurutulur. Ardından kış aylarında farklı zamanlarda kızartılarak yenir. Ana yemeklerin en oturaklılarından bir tanesidir.

8. VelibahGözlemelerin sacta hazırlanmış halidir. Üzerinde tereyağ eritebilir, dilediğiniz reçelle yiyebilirsiniz. Kahvaltıların kraliçesi sayılır.

9. GınnışMantı hamuru gibi açılan hamurdan kareler kesilir ve bir tarafından diğer tarafına yuvarlanır. Ardından tavuk suyunda kısa bir süre pişirilir. Didiklenmiş tavuk ve tavuk suyuyla servis edilir.

10. GubateÜçgen şeklinde hazırlanan açmalara benzer. İçine patates ya da kıyma konulabilir. Üç tarafından açık, ortalarından kapanacak şekilde yapılır. Arasına tahin, üzerine pekmez sürülür.

11. Ape yeşekKendisini lokma gibi düşünebilirsiniz. Kızartılan hamurların üzerine dökülen şerbetle çıkan sesi tarif edemiyoruz. Bunun yanı sıra şerbete bal eklenir.

12. HurmisaÇerkeslerin en sevdiği bir diğer tatlıdır. Şerbetli bir tatlıdır ve içindeki badem içtiğiniz çayla bütünleşir. Sabah akşam yemek isteyebilirsiniz.

13. JijigKalın bir hamur hazırlanır, üzerine kuşbaşı kesilmiş kuzu ya da dana eti gelir. Fırına verilir ve bekleyiş dolu dakikalar başlar. Çünkü gelen yemek hem doyurucu hem de lezzet deposu olur.

14. HalivaHaliva çiğ böreğin neredeyse kankasıdır. Tavada tereyağında pişirilir. Böylece hem lezzet dolu kokar hem de tereyağının tadı hamura geçer.

15. ŞelameYanında dilediğiniz reçel ya da kahvaltılıkla tüketebilirsiniz.
Bonus: Çerkes Tavuğu


Listeye baş tacı olabilecek kadar güzel ancak bir o kadar da yanlış bilinen bir yemektir Çerkez tavuğu. İyi bir Çerkez tavuğu ince ince didilir, acıka ve ceviz havanda uzun uzun dövülür. Altın günlerinin en prestijli konuğudur.
 

nefahtü

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
21 Haz 2013
Mesajlar
5,117
Beğeniler
334
Puanları
0
#2
Sayın Ebu Computer leziz görünen bu yemek ve tariflerinden ve de resimlerinden 90 kilo ya gelmeden uzak durun derim...
 

Ebu Computer

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Haz 2013
Mesajlar
22,143
Beğeniler
416
Puanları
83
#3
7 9 11 13 haricinde diğerlerini yedim.

7 numara mumbar dolmasına benziyor ama mumbar değil.

İçine sucuk içi gibi bir malzeme dolduruluyor.

Yani bir nevi sucuk.

9 numara yani Gınnışı yedim aslında ama yapan ehli değildi. Aslına uygun mu yaptı bilmiyorum.

O nedenle onuda yemedim sayıyorum.

Bu Gınnış bana hep Arap aşı yemeğini hatırlatıyor.

İkisinde de ortada bir sos var, ikisi de sosa batırılıyor, ikisi de hamur kıvamında.

Gınnış ve Arap aşı ile elbet bir gün bir yerde karşılaşırız.

Selam ve dua ile..
 

ihvanistanbul

En Süper Moderatör
Yönetici
Süper Moderatör
Katılım
4 Eki 2009
Mesajlar
4,850
Beğeniler
385
Puanları
83
#4
Forumda bi tarz konular mi artti ben mi algida seciciyim?
 

Ebu Computer

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Haz 2013
Mesajlar
22,143
Beğeniler
416
Puanları
83
#5
Bence rejim nedeni ile bu konular fazlası ile dikkatinizi çeker oldu. :laugh:

Selam ve dua ile...
 
Üst