Ceplerde 4 Çekirdek Dönemi

Meryem

Komplike
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Tepkime puanı
759
Puanları
0
Yaş
37
Konum
İstanbul
Cep telefonlarında kullanılan donanım her geçen gün müthiş bir hızla gelişmeye devam ediyor. İşte Samsung’un yakın zamanda üst düzey akıllı telefonlarda kullanmayı düşündüğü teknoloji.

Samsung'un Galaxy S modelinde yer alan Hummingbird işlemci, gücüyle cihaza dünyanın en hızlı akıllı telefonu sıfatını kazandırmıştı. ARM Cortex A8 mimarisini kullanan bu işlemci PowerVR SGX 540 grafik ünitesiyle saniyede 90 milyon triangles (üçgen) işlem kapasitesine ulaşabilmişti. Bu değer HTC'nin birçok akıllı telefonunda kullandığı 1 GHz'lık Snapdragon'dan tam üç kat daha yüksek bir rakama işaret ediyor.

samsung_orion_haber21289582152.jpg

Samsung'un tablet bilgisayar, akıllı telefon gibi mobil cihazlarda kullanılmasını ön gördüğü Orion işlemci, Hummingbird'e göre çok ciddi farklılıklar içeriyor. Bunlardan en önemlisi ise mimarinin tümden değiştirilmesi olmuş. Orion platformu Cortex A9 mimarisini kullanmakta. Çift çekirdekli bu işlemci 1 GHz saat hızında çalışıyor ve Hummingbird'e göre ciddi bir enerji tasarrufu sağlıyor.


Dört Çekirdekli GPU

Orion'u daha güçlü kılan bir diğer ayrıntı ise Hummingbird'de olduğu gibi sistemle bütünleşik gelen grafik işlem ünitesi. Bu birimde dört çekirdekli bir grafik işlemci kullanılmış. Mali 400 olarak adlandırılan GPU'nun yeteneklerine dair kesin bir bilgi ise bulunmuyor.

samsung_orion_haber11289582110.jpg

Bu işlemcinin Güney Koreli üretici içinde ayrı bir önemi var. Zira Orion Samsung'un Linaro'ya dahil olmasının ardından geliştirilen ilk işlemci. Bilindiği gibi Lİnaro, Linux tabanlı cihazlarda işlemcinin optimum performans sergilemesine olanak tanıyacak çalışmalar yapmak üzere oluşturulmuş bir oluşum. Samsung'un yanı sıra ARM, IBM, Freescale, TI, Linux Vakfı gibi isimler bu yükse bütçeli oluşumda yer alıyor.


Kaynak
 
Üst