Cemevleri ibadethane olacak.. | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Cemevleri ibadethane olacak..

redyellow

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
20 Nis 2010
Mesajlar
2,168
Puanları
0
Web sitesi
redyellow.besaba.com

Cemevleri ibadethane olacak


Gaziosmanpaşa’da bulunan Fatma Ana Cemevi’ni ziyaret eden BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, cemevlerinin Peygamber Efendimiz döneminde de olduğuna işaret ederek, “Hükümet kiliseyi ibadethane sayıyor da, cemevlerini neden saymıyor" diye sordu.


Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, İstanbul Gaziosmanpaşa’da bulunan Fatma Ana Cemevi’ni ziyaret etti. Alevi vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği BTP Lideri’ni Fatma Ana Cem Vakfı Başkanı Murtaza Baytok ve Fatma Ana Cem Vakfı Dedesi Bektaş Akkaya karşıladı. Akkaya, BTP Lideri için “Haydar Baş Hocamız, Ehl-i Beyt sevdalılarının üstü kapatılan haklarını tek tek meydana çıkarmış ve günümüz dünyasında insanlığın önüne koymuştur” dedi. Kendisine gösterilen ilgiye teşekkür eden Prof. Dr. Haydar Baş ise “İlimde en önde olan insan İmam Ali Efendimizdir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) ilmin şehri, Hz. Ali de ilmin kapısıdır. Yani bir insan ilim şehrine girmek isterse mutlaka Ali kapısından geçmesi lazım” dedi.


Cemevleri ibadethane olacak


Cemevinde Ehl-i Beyt üzerine yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Prof. Dr. Haydar Baş, 4 önemli projesini anlattı. BTP Lideri, “Cemevlerini ibadethane olarak tanıyacağız, dedelere maaş bağlayacağız, ihtiyaç olan yerlere cemevi yapacağız ve Ehl-i Beyt Üniversitesi kuracağız” dedi.


Kiliseyi tanıyorsun da, cemevini neden tanımıyorsun?


“Cemevleri halen hukuki statüye kavuşturulmadı” diyen Prof. Dr. Haydar Baş, bu bağlamda AKP döneminde devlet bütçesinden harcama yapılarak açılan ve restore ettirilen kiliselere dikkat çekti. Haydar Baş, şunları söyledi: “Türkiye’de ibadethane adı altında 60 bin tane kilise açıyorsun, hepsine hukuki imkânlar tanıyorsun. Hıristiyana, Museviye buralarda istediğiniz kadar ayin yapabilirsin, diyorsun. Müslümana da ‘sen Alevisin, böyle bir hakkın yok. Cemevin hukuki değildir’ diyorsun. İşte ben buna karşı çıkıyorum. Allah nasip ederse TBMM’ye girdiğim gün bu hakkınızı ben alacağım. Bu arkadaşlar ‘cami vardır, cemevi yoktur’ diyor. Şimdi cemevinin olduğunu size ispat edeyim mi?”


Cemevine Ashab-ı Suffa benzetmesi!


“Cemevleri ibadethane mi değil mi tartışmasına” değinen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Peygamber Efendimiz döneminden Ashab-ı Suffa örneği verdi. BTP Lideri şunları söyledi: “Kardeşlerim! Peygamber Efendimizin mescidinin avlusu vardı. Bu avluda Ashab-ı Suffa denilen ve devamlı burada kalan Sahabiler vardı. Burada yemek yerlerdi, sohbet ederlerdi, namaz kılarlardı, Kur’an okurlardı, Allah’ı zikrederlerdi. Bunları içinde Sahabinin içinde en güzide olanları da vardı. İşte cemevi dediğimiz yer de o mescidin bitişiğindeki ashabın kaldığı Suffa mekânının bir benzeridir. Siz şimdi burada ibadet etmiyor musunuz, Allah’ı zikretmiyor musunuz, Kur’an okumuyor musunuz, tamam işte burası da bir nevi Ashab-ı Suffa... Yani Ashab-ı Suffa’nın cem olduğu yere cemevi deniyor. Sayın Başbakan bu İslam’da yok dediği zaman ben bunları delilleriyle not olarak kendisine gönderdim ama gören göz, işiten kulak lazım. İnşallah onlara da bunu tam olarak Meclis’te göstereceğiz.”


Kaynak
 

ummuhan

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Puanları
113
İmamı da Haydar Baş ... Tamamdır... la havleee
 

ALI25

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
9 Nis 2015
Mesajlar
7,509
Puanları
48
Bu nasil olacak diye bir soru sormak aklimdan gecmisti.

Böyle bir sey olursa nasil olur su acidan ve o alevi kesimin buna karsi sergileyecegi tavri ne olur Allahu alem.
 

kilicarslan

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Mar 2013
Mesajlar
4,054
Puanları
48
cemevleri niye ibadethane mi saymiyor...?

"Cem evi " ve "cami " ne demek demek?
 

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
7 Şub 2012
Mesajlar
11,751
Puanları
83
Ula Haydar kaç tane İslam var..? Allah seni ıslah etsin daha ne diyeyim...
 
Üst