Cemaatlerden rahatsız olanlar

korakademik

Ordinaryus
Katılım
17 Ağu 2009
Mesajlar
2,236
Tepkime puanı
63
Puanları
0
Yazımın adını “Yollar ve Yolcular” koysam da olurdu. Çünkü herkes bir yol tutturmuş gidiyor.. Önemli olan yolların, yolcularını Allah’a ulaştırıp ulaştırmayacağıdır

Her bir insan, tek başına özel bir dünyası olsa da, bu dünyasını renklendirmek ve zenginleştirmek için organize birlikteliklere ihtiyaç duyar. Bu tüm dünya toplumları için geçerli bir realitedir.

İnancı ya da inançsızlığı ne olursa olsun her bir kategoride cemaatleşmeye rastlarsınız.

Birlikten kuvvet doğduğuna göre, birleşenler kendilerini daha güçlü hissederler… Cami cemaatinden yola çıkılarak ‘cemaatler’ denilince hemen İslami kesimler akla gelmektedir. Mesela; Sosyalistler, Masonlar ve Kemalistler de birer cemaattir, amma kimsenin aklına gelmez, gözüne batmaz…

Satanistler cemaat değil midir? Hem de ne kötü bir birliktelik! Ergenekon çetesi de öyle… İslami cemaatleri eleştirenlerin hiç Masonluğu, Satanistliği eleştirdiğini gördünüz mü?

Geçenlerde Kemalist cemaate mensup bir emekli astsubay, cemaatlere şiddetle karşı olduğunu söylemişti. Hâlbuki az önce camide beraberdik... Zavallı adam, İslami cemaatler konusunda yanlış bilgilerle şartlanmışlığının farkında değildi. Bindiği dalı kesiyor gibi. Yani düşecek, haberi yok!..

Her şey bir ihtiyaçtan doğar. Bu cemaatler niçin vardır? Bir boşluk, eksik, gedik var ki onlar buraları dolduruyor ve tamamlıyorlar.

Size otuz yıl önceki bir hâtıramı aktarayım: Manisa Seyahat’in otobüsü ile İzmir’e gidiyordum. 12 Eylül darbesinin lideri K.Evren Paşa, Radyodan bir açıklama yapıyor: “Şimdiye kadar okullarda din dersleri ‘ihtiyari’ olduğu içün, layıkıyla çocuklarımıza din derslerini veremedik. Bu yüzden Nurculuk, Süleymancılık gibi cemaatler ortaya çıktı. Okullarda din derslerini ‘mecburi’ yapalım ki, insanlar bu gibi cemaatlere yönelmesinler.”

Netekim”, Evren Paşa bu konuşmasının gereğini yaptı ve din dersleri mecburi olmuştu… Bendeniz, Paşa’ya göre biraz daha geniş açıdan bakayım olaya: 1925’lerden başlayıp, tâ 50’ye kadar, yani CHP iktidarları dönemlerinde uzunca seneler okullardan din derslerinin kaldırılması ve kaldırmak bir yana ‘dinsizlik dersleri’nin verilmeye başlaması üzerine bu İslâm dininin sahibi olan Yüce Allah (c.c.) din yıkıcı zihniyetin karşısına –her devirde olduğu gibi- yapıcı, tamirci ve inancına sahip çıkan cemaatleri halketmiş, ortaya çıkarmış. Sonsuz şükürler olsun!

Ebu Cehil’in başında olduğu müşrikler cemaati, Peygamberimizin önderliğindeki mü’minler cemaatiyle mücadele ettiği gibi, insanlığın her devrinde sayısız örnekler gösterilebilir bu gruplaşmalara…

Bugün ise, işte Nurcular; kutsal Kitabımız Kur’ân-ı Kerim’in yüksek mânalarını anlayıp anlatarak dinsiz fikir akımlarının kökünü kesiyor ve yok ediyorlar. Hem de dünya çapında…

İşte Süleymancılar; yine Kur’ânımızı ve Arapçayı öğreterek insanları Allah yoluna yöneltiyorlar.

İşte Nakşi’ler, Kadirî’ler vesaireler; hepsi de yok edilmek istenen İslâm imanını güçlendirme hizmetleri yapıyorlar…

İhlas ve iyi niyetle çalıştıkları sürece Allah hepsinden râzı olsun ve muvaffak eylesin!

Sözün kısası; cemaatlerden rahatsız olanlar, ya yanlış doldurulmuş, ya da dinle-imanla problemi olan, aydınlıktan hoşlanmayan yarasa tabiatlı zavallılardır!..

.
 

mü'HÜR

Ordinaryus
Katılım
19 Eki 2010
Mesajlar
2,563
Tepkime puanı
422
Puanları
0
Yaş
36
Her cematin,her insanın farklı görevleri olduğuna inanıyorum. Nurcu,kadri,Mahmut efendici vs vs. Bu cemaatlerin,insanların her birinin farklı bir görevi var bu dünya içerisinde. Neden bir Ahmet var? neden bir Ali var? neden herkes Ahmet değil? evet herkes ayrı olduğu gibi herkesin karakteride ayrıdır.

Her karaktere, "her nefse" yakın bir cemaat olması gayet normal.Olacak ki, yarın o mahşerde Rabbimiz'in huzurunda doğrular, eğriler ayrılacaklar. Herkes doğru olsa bu imtihan dünyasının amacı ne?

İçlerinde yanlış olan varmıdır? evet belki vardır ama,, dedim ya herkesin görevi farklı. Allah'ı, dinini,kuranını kabul etmeyen kulların bile var oluş sebebepleri var. Onlar olmasa cehennemi kim dolduracak?

Evet, madden birsürü yolumuz olduğu gibi, manende bir sürü yolumuz olacak tabiki. Önemli olan bu yollar içerisinden bize yakın olanı,doğruya yakın olanı bulup, o yolda ilerlemektir... Zaten her yol, tek bir yola çıkıyor. Doğrularla, yanlışlarla tek bir yol. Umuyorum, doğru yolda, doğru bir şekilde "Bir" yola çıkanlardan olabiliriz...

Yazıdada geçtiği gibi; cemaatleri sevmeyen kişiler bile, camiye giderek, cami cemaati olduklarının farkında değiller.

Cemaat kelimesi neden bu kadar ürkütücü görünüyor? nedeni çok açık ve net. Bizim medyamız, her zaman yanlış cemaatleri, abuk subuk hareketlerle dolu cemaatleri yada yanlış hocaları gündeme getirerek halkı ürkütmeye bayılıyor.

Malesef,,, bilgisiz insanlarımız da bu medyaya kanarak, cemaat kelimesinden dahi ürküyor. Halbuki herkes kendi içerisinde bir cemaattir. Evimizde oturup, hep birlikte kitap dahi okusak bir topluluk,bir cemaat oluşturabiliriz.


Cemaat kavgalarına gelecek olursak; gerçekten çok çirkin,çok anlamsız,çok YORUCU ...

Teşekkürler, emeğinize sağlık olsun inşaAllah...
 

mü'HÜR

Ordinaryus
Katılım
19 Eki 2010
Mesajlar
2,563
Tepkime puanı
422
Puanları
0
Yaş
36
[/Cemaat kavgalarına gelecek olursak; gerçekten çok çirkin,çok anlamsız,çok YORUCU ...QUOTE]
demiş

Hakikaten demiş. miyim?

Dinsiz ve din düşmanı olan birkimse cemaatleri sevmez. "Doğru yolda" olan cemaatleri ve tarikatları sevmezler. Ki,,, talip'in de anlatmaya çalıştığı bu olsa gerek.Sizin dediğiniz de doğrudur; dinsizler cemaatlerden ve tarikatten ayrılmazlar ama,,, sebebii hikmeti vardır; "doğru" olan cemaatleri ve tarikatları yıkmak için her zaman takiptedirler.
 

Verda

Gales
Katılım
9 Nis 2010
Mesajlar
10,917
Tepkime puanı
1,010
Puanları
0
"Geçenlerde Kemalist cemaate mensup bir emekli astsubay, cemaatlere şiddetle karşı olduğunu söylemişti. Hâlbuki az önce camide beraberdik... Zavallı adam, İslami cemaatler konusunda yanlış bilgilerle şartlanmışlığının farkında değildi. Bindiği dalı kesiyor gibi. Yani düşecek, haberi yok!.."
Bence adam kendince bu duruma sevinmeli ya müslümanlar tek bir cemaat olsaydı hali nice olurdu???
 

Gülzar-ı İrfan

..............
Katılım
24 Eki 2006
Mesajlar
6,736
Tepkime puanı
436
Puanları
0
Hoşgeldin Kardeş...
Seni tekrar görmek ne güzel,özlemişiz seni..:)


ALLAHA EMANET OLUN
 
Üst