Cemaat Türbanlıları Başını Açabilir

TakVa

Ordinaryus
Gülen Cemaati’ne yakın Süveysa Karakaya, The University Of Tennessee‘de Siyaset Bilimi kürsüsünde asistan, doktora öğrencisi.

Cemaatin Knoxville Turkish Cultural Center’ın aktif çalışanı. Burada pek çok cemaat çalışmasını organize ediyor.

ABD’de Niagara Vakfı’nın Chicago Üniversitesi’nde düzenlediği Gülen Hareketi üzerine konferans ile ilgili konuşan , Karakaya, ilginç açıklamalarda bulundu.

CEMAAT TÜRBANLILARI BAŞINI AÇABİLİR

Karakaya’nın yaptığı çalışmaya göre Türkiye ve ABD’de türbanlı kadınların %66’sı gerektiğinde başını açabileceğini söylüyor. Çalışmanın konusu olan kadınların Gülen cemaatiyle ilişkili olduğunu söylemeye sanırız gerek yok.

Süveysa Karakaya, Fethullah Gülen’in İslami anlayışı için “moderate (ılımlı)” tabirini kullanırken (Karakaya’ya göre İslam zaten ılımlıdır ve Ilımlı İslam, İslam’ın kendisidir), Gülen cemaati kadınlarının hem modern hem de geleneksel kadınlardan ayrıldığını da iddia ediyor.

Süveyda Karakaya’ya kamuda çalışması durumunda türbanını çıkatıp çıkarmayacağını soran Aydın şu cevabı alıyor: “gerekiyorsa açarım”.

HAYRÜNNİSA GÜL'E DESTEK Mİ

Aslen Kayserili olan cemaate yakın Süveyda Karakaya’nın, Hayrünnisa Gül’ün açıklamalarının ardından yaptığı açıklamalar dikkat çekici. Abdullah Gül’ün, eşine verdiği destek hatırlanırsa, Karakaya’nın açıklamaları daha da ilginç hale geliyor.

Tüm olgular yan yana geldikten sonra hemen herkesin kafasında şu soru işareti uyanıyor. Gülen cemaati Süveyda Karakaya’nın ağzından “gerekirse başımızı açarız” mı diyor?

Cemaat kadınları arasında yapılan araştırma en azından bunu gösteriyor.
Odatv

korakademik

Ordinaryus
forumda ki bazı üyelerin yorumlarında acele etmemelerini tavsiye ederim.

ben hiçbir nurcu ablamızın başını açtığına şahit olmadım.

soru
üstte başını açabilirim diyen ablamızın başını ne zaman örtmeye başladığı

soru
günün 8 saati başını açıp 16 saatini tesettürlü geçiren ablalarımıza bizim tavrımız ne olmalıdır.

bakış

Kıdemli Üye
forumda ki bazı üyelerin yorumlarında acele etmemelerini tavsiye ederim.

ben hiçbir nurcu ablamızın başını açtığına şahit olmadım.

soru
üstte başını açabilirim diyen ablamızın başını ne zaman örtmeye başladığı

soru
günün 8 saati başını açıp 16 saatini tesettürlü geçiren ablalarımıza bizim tavrımız ne olmalıdır.
Kardeşim merak etme.Olmamış olaylar için konuşmayız.

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Gülen Cemaati’ne yakın Süveysa Karakaya, The University Of Tennessee‘de Siyaset Bilimi kürsüsünde asistan, doktora öğrencisi.

Cemaatin Knoxville Turkish Cultural Center’ın aktif çalışanı. Burada pek çok cemaat çalışmasını organize ediyor.

ABD’de Niagara Vakfı’nın Chicago Üniversitesi’nde düzenlediği Gülen Hareketi üzerine konferans ile ilgili konuşan , Karakaya, ilginç açıklamalarda bulundu.

CEMAAT TÜRBANLILARI BAŞINI AÇABİLİR

Karakaya’nın yaptığı çalışmaya göre Türkiye ve ABD’de türbanlı kadınların %66’sı gerektiğinde başını açabileceğini söylüyor. Çalışmanın konusu olan kadınların Gülen cemaatiyle ilişkili olduğunu söylemeye sanırız gerek yok.

Süveysa Karakaya, Fethullah Gülen’in İslami anlayışı için “moderate (ılımlı)” tabirini kullanırken (Karakaya’ya göre İslam zaten ılımlıdır ve Ilımlı İslam, İslam’ın kendisidir), Gülen cemaati kadınlarının hem modern hem de geleneksel kadınlardan ayrıldığını da iddia ediyor.

Süveyda Karakaya’ya kamuda çalışması durumunda türbanını çıkatıp çıkarmayacağını soran Aydın şu cevabı alıyor: “gerekiyorsa açarım”.

HAYRÜNNİSA GÜL'E DESTEK Mİ

Aslen Kayserili olan cemaate yakın Süveyda Karakaya’nın, Hayrünnisa Gül’ün açıklamalarının ardından yaptığı açıklamalar dikkat çekici. Abdullah Gül’ün, eşine verdiği destek hatırlanırsa, Karakaya’nın açıklamaları daha da ilginç hale geliyor.

Tüm olgular yan yana geldikten sonra hemen herkesin kafasında şu soru işareti uyanıyor. Gülen cemaati Süveyda Karakaya’nın ağzından “gerekirse başımızı açarız” mı diyor?

Cemaat kadınları arasında yapılan araştırma en azından bunu gösteriyor.
Odatv

OdaTV'NİN NE ZİHNİYETLİ OLDUĞUNU BİLMEDEN BU HABERİ BURAYA KOPYALAMANIZ DOĞRUSU ŞAŞIRTICIDIR.OYSA BUNLAR ART NİYETLİ YAZILMIŞ HABERLERDİR.İŞİN ASLINI DOĞRU KAYNAKTAN AKTARMANIZ GEREKİRDİ.

İSLAM'DA TAVİZ VERMEK, DİĞER TAVİZLERİ DE ARKASINDAN GETİRİR.

talib

Kıdemli Üye
Fethullah Bey kendileri ifade etmişlerdi, başlarını açıp okusunlar diye. Cemaatin yapılanması da bu sayede korunmuş oldu.

Cemaatin liderinin bu konudaki tavrı herkesce bilinmekte iken böyle haberlere lüzum yoktur.

İslam da belki taviz verildi ama cemaatte taviz verilmedi!

mü'HÜR

Ordinaryus
Nur cemaati ikiye bölünmüş durumda malesef. Bir Fethullah gülenciler, iki üstad Saidi Nursiciler. Evet Fethullah gülen bölümünde başını aç sonra kaparsın diyenler mevcut, bizzat kulağımla duydum. Saidi Nursicileri takdir ediyorum, baş açmak bir yana çarşafl giyiniyorlar, haşa okula tapmışlıkları da yok.

korakademik

Ordinaryus
mühür kardeşim sadece ikiye böldüğün için teşekkür ederim.
ben 40 filan sanıyordum

yalnız yorumun yanlış
ilk mesajımı okumanızı tavsiye ederim.

talib

Kıdemli Üye
Nur cemaati ikiye bölünmüş durumda malesef. Bir Fethullah gülenciler, iki üstad Saidi Nursiciler. Evet Fethullah gülen bölümünde başını aç sonra kaparsın diyenler mevcut, bizzat kulağımla duydum. Saidi Nursicileri takdir ediyorum, baş açmak bir yana çarşafl giyiniyorlar, haşa okula tapmışlıkları da yok.

Bu yorumlara çok katılamıyorum.

Fethullah Gülen cemaati kendi başına büyük bir cemaattir. İlla nurculardan olması gerekmez. Risalelerden istifade eden bir cemaat olarak düşünün. Klasik nurculardan ayrı olmak bir eksiklik değildir. Fethullah Bey'in cemaatini kendi yaptıkları ile İslam'a göre değerlendirmek lazımdır, diğer nurculara göre değil..

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
Oda tv yayınlarının yüzde 90 kadarını iftira ve hakaretlerle dolduran ve bu şekilde ses getirip bir yerlere gelmeye çalışan bir avuç din düşmanının kurduğu bir internet paçavrasıdır...
Bu siteden neden alıntı yaparız anlamam...

korakademik

Ordinaryus
yazını oku
duydum dediklerinin cemaat içinde yetkileri ne ki sözlerine itibar ediliyor
tek kaynağımız var herkul.org vb. siteler
diğerleri kendilerini bağlar.
said çiler diye iki ayırman ayrı birmevzu

korakademik

Ordinaryus

Fethullah Gülen cemaati kendi başına büyük bir cemaattir. İlla nurculardan olması gerekmez. Risalelerden istifade eden bir cemaat olarak düşünün. Klasik nurculardan ayrı olmak bir eksiklik değildir. Fethullah Bey'in cemaatini kendi yaptıkları ile İslam'a göre değerlendirmek lazımdır, diğer nurculara göre değil..

İslam ın kaynağı belli ve biz de öyle hareket ediyoruz.
sizin gibi çarşaf giymeyenleri kapı önüne koymuyoruz.
insanlar zaten günah işlemekte ısrar ediyorsa
ve elinizde yaptırım gücünüz yoksa
yapabileceğiniz ne olabilir ki
fasığa fasık demek suretiyle ancak onu ve kendinizi batağa süreklersiniz.
üslübumuz farklı kusura bakmayın.
siz bildiğiniz gibi hizmet edin.

mü'HÜR

Ordinaryus

Evet, nur cemaati olarak bilindiği için yazdım, aslında haklısınız; Fethullah Gülen cemaati ayrı bir cemaat kurmuş gibiler. Bana sorulursa asıl nur cemaati; Üstad Saidi Nursi cemaati derim.

korakademik

Ordinaryus
40 tane nurcu diye bilinen cemaat sayabilirim.
mühürcü bey

aramızda ihtilaf sayılabilecek bir fark göremiyorum.
tüm hizmet yöntemlerini risaleden aldık ve uyguluyoruz.
diğer nurcu kardeşlerimizin imkanları nisbetinde zaten aynı şeyleri yapıyorlar
maddi imkanları Allah bize nasip ettiyse biraz farklılığımız ordan olabilir başkaca bir farkımız olamaz.

mü'HÜR

Ordinaryus
yazını oku
duydum dediklerinin cemaat içinde yetkileri ne ki sözlerine itibar ediliyor
tek kaynağımız var herkul.org vb. siteler
diğerleri kendilerini bağlar.
said çiler diye iki ayırman ayrı birmevzu

Duydum dediğim bizzat ablalar..He derseniz ki ablalar önemli değil o zaman o körpe beyinlerin başına neden o ablalar dikiliyor? daha tecrubeli,hoca vasıflı kişiler olması gerekmiyor mu? düşünürseniz o kişiye verilen fetvanın sorumluluğunu o zaman hak verecek siniz... O kişide en basitinden yüzlerce kişiye o fetvayı verdiğini hesap edin.. Cehennem üstü cehennem.

talib

Kıdemli Üye
İslam ın kaynağı belli ve biz de öyle hareket ediyoruz.
sizin gibi çarşaf giymeyenleri kapı önüne koymuyoruz.
insanlar zaten günah işlemekte ısrar ediyorsa
ve elinizde yaptırım gücünüz yoksa
yapabileceğiniz ne olabilir ki
fasığa fasık demek suretiyle ancak onu ve kendinizi batağa süreklersiniz.
üslübumuz farklı kusura bakmayın.
siz bildiğiniz gibi hizmet edin.

Yazılanları anlamakta biraz daha gayret ederseniz, o zaman konu hakkında konuşmak imkanı doğar. Tamamen safsata...

Alıntıladığınız yerde bir eleştiri yoktur.

Çarşafı farz bilmem ve hiçbir günahkarı günahından dolayı ayıplamam, küçümsemem. Kendimden daha günahkarını da tanımadım.

Sevgi dilinin önemine inanırım. Herkesi bir yerden yakalamak lazımdır. İtmek değil çekmek lazımdır.

mü'HÜR

Ordinaryus
Keşke yanlış fetva vereceklerine çarşaf giyinmeyenleri kapı dışarı etseler. Emin olun o kadar vebale girmezler.

korakademik

Ordinaryus
mühürcü kardeşim
hizmetin elinde kaç öğrenci kaç tane alim var ki
herbiri ehil olmak üzere talebelere hizmet versinler

ayrıca sizin duyumunuzla da ilgili abla hakkında hüküm vermemi beklemeyin.
ilgili iki kişi arasındaki konuyu bilmiyorum.
belki sizin zannınız yanlıştır.
illa birşey söylücekseniz ilgili siteleri belirttim.
kişisel hata veya sevaplarla hareketleri tüm cemaate mal ederek cevap istemeyin

korakademik

Ordinaryus
Keşke yanlış fetva vereceklerine çarşaf giyinmeyenleri kapı dışarı etseler. Emin olun o kadar vebale girmezler.

sokağa atılan kediden bile mesul iken
insanları nasıl sokağa batağa atıyorsunuz
günah işlemeyi marifet bilen insanlara siz nasıl çarşafı anlatıcaksınız.