Cemaat mi Tarikat mı?

Hangisini Seçersiniz?

• Cemaat

Oy: 29 33.0%
  • Tarikat

Oy: 48 54.5%
  • Hiçbiri

Oy: 17 19.3%

• Kullanılan toplam oy
    88
  • Anket kapatılmış .

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
Selamun Aleykum...

Sizin tercihiniz hangi yönde?

Cemaat mi Tarikat mı?

(Kelime anlamı ile cemaat birlikle olma anlamına gelsene ne demek istediğimi anlamışsınızdır inşallah...:D)

E

ebuzer_35

Guest
Hakikat

Ne Cemaat ve ne de Tarikat;
BİZ HAKİKATİ SEÇERİZ.

_RESPECT_

Üye
bence artık kimseye güven olmuyor ..cemaat ve tarikat adı altında çok işler dönüyor...

Ben daha önce cemmate gidiyorumda abilere ama bazı yanlışlarını gördüm şimdi burda bahsetmek istemiyorum...

en iyisi ALLAH sımsıkı sarılmak ve peygamberimzin yolundan gitmek ..

yoksa insan sapıyor..

bence ikiside değil ..
(bazı vekil kullar ve cemaat içinde ki i insanlar hariç)
hizmetleri için ALLAH razı olsun ama artık cemaatlerde güven kalmadı...

zaten cemaat ve terikat kurmak yasalara aykırı..

ünv. gençliğine din adı altında bazı cemmatler pis siyasi ideolojilerini aşılıyor ben buna gözlerimle gördüm..

Her yolu mübah zannediyorlar...

teşkilatın içinde çürük elma çok bence insanların dini duguları fazlasıyla sömürülmemeli..

saygılar....

E

ebuzer_35

Guest
NEDEN HAKİKAT ?

Tarikatlar ve cemaatlerde sapıklık veya sapıtma olabilir . Ancak, HAKİKAT hiçbir zaman saptırılamaz ve sapıtmaz. Çünkü, HAKİKAT HAKİKATTIR. Hiçbir zaman değişmez ve değişikliğe uğratılamaz. Onun için Rabbimiz kimseyi HAKİKATTEN ayırmasın.

Fatih'in torunlarını da !

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
NEDEN HAKİKAT ?

Tarikatlar ve cemaatlerde sapıklık veya sapıtma olabilir . Ancak, HAKİKAT hiçbir zaman saptırılamaz ve sapıtmaz. Çünkü, HAKİKAT HAKİKATTIR. Hiçbir zaman değişmez ve değişikliğe uğratılamaz. Onun için Rabbimiz kimseyi HAKİKATTEN ayırmasın.

Fatih'in torunlarını da !

Tasavvuf bir yönden okuldur.Farklı bir bakış açısı olarak tasavvufu mektebe benzetmek yerinde olacaktır.Mesela lise öğrencisi önce hazırlık sınıfını okur.Hazırlık sınıfının ardından da birinci sınıfa geçer.Daha sonra da lise 2 ve lise 3’ü okur.Böylece sınava hazır duruma gelir.Birinci sınıftaki öğrencinin,ikinci sınıfın sorularını çözmeye kalkması anlamsızdır.Aynı lisede olduğu gibi tasavvufta da 4 sınıf vardır.Şeriat bu sınıfların ilki olmakla beraber,tarikat ikinci sınıf,hakikat üçüncü sınıf ve son sınıf da marifettir.Şeriat sınıfını geçmeden hakikat sınıfına dahil olmak imkansızdır.Eğitim ve öğretim kurumları olan okullar öğrencileri üniversite sınavına hazırlarlar.Herhangi bir eğitim almayan kimsenin sınavı geçmesi mümkün olabilir mi? Şeriat-Tarikat-Hakikat ve Marifet dörtlüsü geçilmeden de manevi alemde başarılı olmak çok ama çok zordur.Eğitim-öğretim alanındaki elemanlar ile tasavvuftaki elamanlar büyük ölçüde benzerlik gösterirler.Okulda öğretmen vardır.Öğrenciye yardım olur.Öğrenci de ilmi öğretmen aracılığı ile alır.Öğretmen olmasa öğrencinin işinin ne kadar zor olduğu tartışılmaz bir gerçektir.Tasavvuf aleminde de mürşidi kamiller öğretmen görevi yaparlar.Mürşidi kamillerin ilminden nasiplenecek kişiler de bu yolun yolcuları sufilerdir.

Berke

Kıdemli Üye
Yüce Allah ve peygamberimiz yolu belirlemiş,bu yolda hareket eden herkes birdir.Ayrıştırmaya gerek yok bence ,dileyen dilediğini seçsin Haktan ayrılmadığı sürece..

E

ebuzer_35

Guest
HAKİKAT'ı tercih etmekte ısrarlıyım.

[SIZE=-1]HAKİKAT'ı tercih etmekte ısrarlıyım. Çünkü;[/SIZE]

[SIZE=-1]İmam Ebû Yusr Muhammed Pezdevî:[/SIZE]

[SIZE=-1] "Şeriat hakikattir hakikat şeriattan başka değildir" buyuruyor.[/SIZE]

E

ebuzer_35

Guest
Hakikat Yani, şeriat Olmadan Hiçbir şey Murada Erdiremez.

_RESPECT_

Üye
[SIZE=-1]HAKİKAT'ı tercih etmekte ısrarlıyım. Çünkü;[/SIZE]

[SIZE=-1]İmam Ebû Yusr Muhammed Pezdevî:[/SIZE]

[SIZE=-1]"Şeriat hakikattir hakikat şeriattan başka değildir" buyuruyor.[/SIZE]

şimdi senin dediğinden yola çıkarsak bütün terikat ve cemaatler kötü anlamına gelir.Bu resmen saçmalık ve akl-ı selim insan işi olmaz...

bu işi hakkıyla yapnalrda var hepsini karalamak yanlıştır...

sen bu cemaatlerin kaç kişiyi bataklıktan kurtardıgını biliyor msunda gelmişsin burda hepsini karalayan yorum yazıyorsun sadece cemaat ve tarikat içinde ki çürük elmalar yüzünden has kendini bu yola adamış vekil kullarını karalayamazsın ....

böyle bir yorum yazman için ilk önce hepsini gezip görmen içlerinde yaşaman lazım kiii böyle bir yorumu hak edesin...

umarın az daha düzgün yorum yapmaya vesile olur bu sözler sana ....

ALLAH yar ve yardımcın olsun...

E

ebuzer_35

Guest
böyle bir yorum yazman için ilk önce hepsini gezip görmen içlerinde yaşaman lazım kiii böyle bir yorumu hak edesin...
umarın az daha düzgün yorum yapmaya vesile olur bu sözler sana ....

Arkadaş,
Sizin galiba okuduğunuzu anlayamama sorununuz gibi bir probleminiz var gibi geliyor bana !

Yuklarıdaki söz bize ait bir söz değildir. Evliyânın büyüklerinden ---İmam Ebû Yusr Muhammed Pezdevî-- K.S. Hz.lerine aittir.
Sözlerinizİ ona mı söylediniz, Bana mı ? Anlayamadım !

_RESPECT_

Üye
Arkadaş,
Sizin galiba okuduğunuzu anlayamama sorununuz gibi bir probleminiz var gibi geliyor bana !

Yuklarıdaki söz bize ait bir söz değildir. Evliyânın büyüklerinden ---İmam Ebû Yusr Muhammed Pezdevî-- K.S. Hz.lerine aittir.
Sözlerinizİ ona mı söylediniz, Bana mı ? Anlayamadım !
sana söyledim. sen beni ahmak mı zannettin din büyüklerinin sözleri verirken açıklamasını ve sonrasını verde öyle konuşalım olmasss öyle cümle ve kelime oyunları yapmak açıklamasını ve öncesini sonrasını koy öyle yorum yazalım..

biz çok gördük kelime oyunu yapanları hadisin öncesi ve sonrasını açıklamasını hangi konuyala ilgili verildiği ögrende ondan sonra yorum yazayım sana bekliyorum şimdi araştır buraya koy ..

o zman yanlışını fark edersin..

oalyı tek taraflı değerlendirmenden vaz geçersin..

Anlama sorunu olan sensinn ayrıca..

bekliyorm..

E

ebuzer_35

Guest
Ne hadisi ? Ne öncesi ? Ne sonrası ?
Sen neden bahsediyon arkadaş ?
Bir viziteye çıksan iyi olacak !

_RESPECT_

Üye
Ne Cemaat ve ne de Tarikat;
BİZ HAKİKATİ SEÇERİZ.
ne demek bu sen ilk önce ne yazdıgını idrak et sonra yazdıgını anla ..öyle yorum yaz..

Senin haddini mi bütün cemaatleri aynı kefeye koymak...

cemaatlerin ve tarikatlarım (bu işi gerçek yapanların) amacı ne sen dünyada kaç tarikat ve cemaat var biliyor msun...

gelmişsin burda demegoji yapıyorsun .....

tarikat ve cemaat bir elin parmakları gibidir...bilek ise hakikattır anladın mı..

şimdi idrak ede bildin miii_?yazdıgın yorumları bin düşün bir yaz..o zman ne demek istedigimi anlarsın...

saygılar....

medine_kübra

Asistan
ortam o kadar bozulmuş ki kimin ne olduğu bile anlaşılmıyor..ama Rabbim neyi emrederse onun yolundayız...sonuçta bütün insanoğlunda akıl var.Sana uyanı seç(tabi Allah yolu olmak şartıyla).selam ve duayla...:)