Cemaat mi Tarikat mı?

Hangisini Seçersiniz?

• Cemaat

Oy: 29 33.0%
  • Tarikat

Oy: 48 54.5%
  • Hiçbiri

Oy: 17 19.3%

• Kullanılan toplam oy
    88
  • Anket kapatılmış .

ibrahimi

Has Uşak
insanları kandırarak,onların dini duygularıyla oynayarak öyle bir kandırdılar ki,herkes herşeyden korkar oldu...hiç biri şıkkının bu kadar oy almasını da bir değerlendirmek gerekir ;)

simurg

Asistan
Bu gibi soruları ümmetin firakı noktasında tehlikeli buluyoruz. Belki siz bu sorudan farklı şeyler murad etmiş olabilirsiniz fakat unutmamamız lazım gelir ki belirli olgulara bu isimleri takan bizleriz böyle bir ayrım avam olan bizleri yanlış düşüncelere sevk eder.

Bu yüzden doğru düşüncenin yanlış savunuccuları olmayalım inş.

silahınızla kuşanın ve kuşatın inş

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
insanları kandırarak,onların dini duygularıyla oynayarak öyle bir kandırdılar ki,herkes herşeyden korkar oldu...hiç biri şıkkının bu kadar oy almasını da bir değerlendirmek gerekir ;)

Yıllardır TV'de medyada tarikat denilince arka planda vücudun belli bölgelerine şiş batırmalar vs görüntüler izletildi...

Bilinmiyor ki;

Şeriat;Efendimizin . sözleri,tarikat fiilleri,hakikat ve marifet de mübarek halleridir...

Hasan

Kardeşiniz
Arkadaşlar sanki bu seçim sizin elinizdeymiş gibi bağlı olduğunuz taraf adına fikir belirtiyorsunuz.İçinizden hanginiz aaa bu hoca çok iyi ben ondan feyz alıcam diyebildi ki .O mubarekler çeker alır sizi ister tarikat ister cemaat,ya nasip demeli nasibini yemeli dimi.Öle domates seçer gibi yol seçilmez sanırım.:)SELAMETLE.

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
İçinizden hanginiz aaa bu hoca çok iyi ben ondan feyz alıcam diyebildi ki .

Mürşidi Kamillerin,talibleri birer mıknatıs misali çektiği doğrudur.Ama;

Müceddidi Elf-i Sani İmam-ı Rabbani Ahmed Faruk es-Sirhindi Hazretleri,kişinin birden fazla şeyhe bağlanabileceğini belirtmiş ve iki nedenden birisini şu şekilde açıklamıştır:

Mürid,manevi gelişiminin başka bir şeyh eliyle gerçekleşeceğine kesin kanaat getirmelidir...

Selametle...

Hasan

Kardeşiniz
Amenna o seviyeye geldiysen zaten bu soru anlamsız olur kardeş o yüzden tarikat mi cemaat mi demenin anlamı yok nasip nerdeyse oradasın ister kamilane seç ,istaer acizane seçil.SELAMETLE.

ubeyd_el_turki

Doçent
Tarikat'ta sensin, Cemaatta sen...
Ayrılığa ne gerek var, ümmetsin zaten...

stu

Üye
sa arkadaşlar bence tarikat ama saglam efendi hz gibi bir tarikat olursa tarikat binanın temeli ne kadar saglam olursa bina okadar depreeme dayanıklı olur
tarikata girmesi zordur ama girdkten sonra çıkması daha zordur.......

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
sa arkadaşlar bence tarikat ama saglam efendi hz gibi bir tarikat olursa tarikat binanın temeli ne kadar saglam olursa bina okadar depreeme dayanıklı olur
tarikata girmesi zordur ama girdkten sonra çıkması daha zordur.......

Büyüklerimiz buyurmuş ki;insanları Hakk'a davet eden mürşidi kamiller pek çoktur;fakat sadık mürid çok azdır...

Nakşibendi Tarikatı vuslat için en kısa yoldur ama tarikatın başında bulunan şeyh efendinin ehil olması önemlidir.Çünkü yol ne kadar mükemmel olursa olsun ehilsiz bir kişinin elini düşmüşseniz vuslata ermeniz mümkün değildir...

ORHANCAN

Ordinaryus
Tarikat'ta sensin, Cemaatta sen...
Ayrılığa ne gerek var, ümmetsin zaten...

BEĞENDİĞİM BİR İFADEYİ ALINTI YAPAYIM..

Mutaassıbane ALLAH (CC) dostlarını birbiri ile çarpıştırma cehdinden vazgeçilmelidir. Ulema arasında farklı görüşler olabilir. Lakin bu farklılıkları müslüman kardeşimize çekeceğimiz bir kılıç olarak değil "ihtilaf rahmettir" ferman-ı Nebevisi (sav) gereği algılamak gerekir.

Aksi takdirde bir zamanlar birilerinin İmam Şafiinin helal dediğine İmam Azamın haram demesini baz alıp diğerine ilişmesi,tekfir gibi bir hatay düşeriz. Bizler İmam Azam'ın mukallidiyiz. İmam Azamın haram dediğine İmam Şafii helal demiş ise İmam Azamı baz alarak İmam Şafiiyi tenkid ve tekfir etmek haddimiz değildir.

Aynı şekilde muhterem ALLAH dostlarının farklı görüşleri bir kılıç gibi alınıp diğerine taarruz edilmemeli.Nasıl ki bizler Hanefi fıkhının gereğini yapıyor ve Şafii kardeşlerimize karışmıyoruz, aynı şekilde bulunduğumuz tarikatın cemaatin gereklerini yapmalı ve diğer cemaat veya tarikatlara karışmamalıyız.

Web sitesi
www.anadolugencligi.net
ben ne demek istediğinizi anlamadım :D

ikisi farklı kategoriler değil mi? mesela nakşbendi tarikatı mı, yoksa moon tarikatı mı diye sorulsa, cevaplamak mümkün olabilirdi. çünkü ikisi de aynı kümenin elemanları. lâkin cemaat ve tarikat farklı doğrultuda tabirler.. birbirinin yerini tutmaz.

tarikat; yol yahut öğretiler sistemi demek, cemaat topluluk demek.. aynı tarikata mensup kişiler bir cemaat oluştururlar..

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
ben ne demek istediğinizi anlamadım :D

ikisi farklı kategoriler değil mi? mesela nakşbendi tarikatı mı, yoksa moon tarikatı mı diye sorulsa, cevaplamak mümkün olabilirdi. çünkü ikisi de aynı kümenin elemanları. lâkin cemaat ve tarikat farklı doğrultuda tabirler.. birbirinin yerini tutmaz.

tarikat; yol yahut öğretiler sistemi demek, cemaat topluluk demek.. aynı tarikata mensup kişiler bir cemaat oluştururlar..

Tarikat derken İslami olanlar (Nakşibendi,Kadiri,Rufai vs)

Cemaatten de ne kastettiğimi anladığınızı sanmıştım...

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Tasavvuf... Herkesin meşrebi farklı... Herkes algı ve uygulamaları nisbetinde yolunu alıyor... Allah doğru yoldan ayırmasın... Ehl-i sünnet yolu üzere olanlardan olmak ve öyle olanlarla beraber olmak nasib etsin... Cemaat veya tarikat üyesi olmak insanı birbirinden ayırmaz... Yeter ki insan hakiki mümin olmuş olsun ve dininin içeriğinden haberdar olsun... Aynı safta birlik olmuş müminler kadar kıymetlisi var mı?!...

hasret

Asistan
ben tarikat derim diyorumda.....herkes cemaatim diye yapmadığı şey kalmıyor....tarikatın yolu zaten tasavvuftan geçer....tasavvuf yapanlar bilirler ......zaten hak tarikatlar belli gerçekten onlardan olanlarda belli oluyor...