Çelişkiler var... İlişkiler var....

islamveinsan

Doçent
s.a

Geçen hafta cemaatten bi abiden rica edip aldığım Nevval Sevindi f.gülen ile newyork sohbeti kitabını temin ettim...

İçerisinde çelişen ifadeleri sizinle paylaşacağım okumaya bugün başladım ilk sayfalarda bi tane gördüm...

syf 13.."Başörtüsü de üzerinde durulacak usul, yani imanın ve islamın esaslarından, şartlarından değildir. Bundan dolayı, insanın dinin dışında tutulması, dinin ruhuna aykırıdır." diyor f.gülen

Kitapdan istifade ettiğim kısımlarıda burda paylaşacağım...
Selam ve dua ile..

Enes

İhvan Forum Üye
Doğru demiş... başörtüsü kullanmayan bir kadın müslüman olamaz mı yani?

hem bu konu daha önce de tartışıldı furuat yazıp aratırsanız bulursunuz...

islamveinsan

Doçent
iman ın değil islam ın şartlarından birisidir...
Yada size göre de mi değildir ?

Enes

İhvan Forum Üye
Başörtüsü islamın şartımıdır? kaçıncı şartıdır?

&Ta-Ha&

Doçent
Web sitesi
hayattanizler.spaces.live.com
islamın 5 şartından değildir ,dolayısıyla başörtüsü takmayanın dinden çıkmayacağını söylüyor Fethullah hoca bence daha farklı anlamlar yüklemek garazkarlık olur...

ORHANCAN

Ordinaryus
demek ki bazı kardeşlerimize göre bayanlar başartüsü takmazsa haşa ve kella islamiyetten çıkar...müslüman değildir demek mi oluyor..

niye herkezi kucaklamıyorsunuz kardeşim...

niye itici oluyorsunuz..islamiyeti düşündüğünüz gibi kabul ederek binlerce milyonlarca insanı dışlıyorsunuz..

bugün başörtüsü takmaz yarın bir İSLAM HANIMEFENDİSİ gibi olamayacağını mı düşünüyorsunuz..

Onlarda birer Hz.Fatıma, Hz. Ayşe ve Hz.Sümeyye ler gibi niye olamasınlar...

kesat düşünceler..dar fikirler..kendini aşamamış islamiyeti ve müslümanlığı dar kalıplara sıkıştırmaya çalışan DAR KAFALILAR....

islamveinsan

Doçent
s.a

Başörtüsü hem iman ın hem islam ın şartlarından birisidir...
Ben örtü takmak islam ın şartlarından dedim yine diyorum...

Başörtüsü takmayan müslüman değil mi diye saçma bi soru gelmiş ?

Namaz kılmak islam ın şartı mıdır ?
Kılmayan kafir mi olur ?
Oruç islam ın şartı mıdır ?
Tutmayanların hükmü nedir ?

İman ile amel i ayırmanızı ve öğrenmenizi tavsiye ederim...
Yaşamak değil inanmaktır asıl olan..
Üstad ın herşeyi bırakıp "iman" mücadelesi girişiminin sacayağı budur...

Rica ederim hocaya laf ediliylor diye üzerime atlamayın, kendinize edersiniz...
Kitap ı bitirmek üzereyim önemli bulduğum yerleri yine bu siteye yazacağım..
Sıra diğer röportaj ı olan nuriye akman ın kitabı temin edip okuyacağım ve yazacağım...

Selam ve dua ile..

SeNoL

MUEYABYA
Namaz kılmayan kafir değildir ama kafirlerde namaz kılmaz diye güzel bir söz duymuştum...Bunu başörtüsü içinde kullanabiliriz o zaman.. Başörtülü olmayan kafir değildir ama kafirlerde başörtülü değildir...Dinden çıkmış olmaz ama büyük günah işlemiş olur..

Tarık

Üye

Bence de arkadaş önce bir ilahiyatçıya olmadı bir imam-hatipliye gitsin dinde usül nedir füru' nedir bunları öğrensin ondan sonra gelsin ahkam kessin...

Bizim 3 düşmanımız var:1-Cehalet 2-Zaruret 3-İhtilaf

Bu arkadaşın durumu ya 1. yada 3. kategoriye giriyor..

RIBAT

Paylaşımcı
Bir kitaptan alıntı da ben ekleyeyim ;

Fethullah gülen'le Amerika'da 1 ay kitabından

Yazar : Ali Ünal Fethullah gülen hakkında röportaj yaptığı kitabından : sayfa 83 - 84 Nil yay. basım 2001

" Allaha iman , arz etmeye çalıştığım gibi , diğer iman esaslarına inanmayı da gerektirir. İman esaslarına göre , İslamın şartları füruuata girer . İslamın şartlarına göre , diğer ahkam furuata girer.
Bir örnek: Henüz başını örtmeyen bir kadın , bir müftüye gidip , "Ben başımı örtemiyorum ; hacca gitmek istiyorum, ne yapayım ? " diye sorar :
Müftü efendi , "boşuna yorulma ; başını kapamadıkça , haccın kabul olmaz " diye cevap verir.
Halbuki , Hac ayrı bir ibadettir , başın kapatılması ayrı bir emirdir. Birinin yapılmaması , diğerinin yapılmamasını gerektirmediği gibi , şartlarına riayet edilerek yapılan bir vazife , diğerinin kabulune mani olmaz. kaldı ki hac , İslamın beş şartlarındandır . Başı örtme ise , bu beş şart içinde olmayan bir emirdir . O kadın hacca gider , bir şartı yerine getirmemiş olur ve büyük ihtimal , bundan sonra da gönülden Allaha yönelir . Maalesef , bu hususlar yeterince idrak edilemediği için büyük hatalar yapılıyor .
Başı örtme emri , Efendimizin peygamberliğinin 18 veya 19 . yılında ve medine döneminde gelmiştir. O zamana kadar böyle bir emir yoktu ve müslüman kadınların başları kapalı değildi. İçki , üç merhaleli olarak yasaklanmıştı. Bedir ve uhud şehidlerinden belki çoğunun kursağında , şehid olduklarında içki vardı . Hatta , içki yasağı gelince , bazıları bu şehidlerin durumu ne olacak , kursaklarında içki ile gittiler diye endişeye düşünce , " Allah , o önce yaptıklarınızdan dolayı imanınızı , yani o zamanki amellerinizi , kazandıklarınızı zayi edecek değildir." ayetiyle onları rahatlattı. O dönemde , zihinler ve kalbler hazırlana tebliğ yapılmış ve ahkam vaz' edilmişti. "

Şimdi hakikatlere bir göz atalım . Nasılda çarpık ve fasit misallarla baş açıklığına delil getirmeye çalışmış görelim .

Evvela İslam alemi Hz. peygamberden , sahabeden , tabiinden , mezheb alimlerinden mücaddid ve müctehidlerinden hiç birisi bu güne kadar Allahın muhkem bir ayetine (tesettür hükmüne ) furuattır dememişlerdir.

Sonrada başını örtemden hacca gitmek isteyen bir bayanı akli olarak caizliğine hükmetmiş , müftüyü ve islam alemini terse yatırmıştır. Hiç başı açık hacı gördünüz mü ?
Delil olarak ta ne sunmuş ? : Hac ayrı bir ibadet , baş örtmek ayrı bir emir. Diyerek akli olarak haklı çıkmaya , bundan sonra baş açık hacca gitmeye çığır açacak bir kapı açmaya fetva vermiştir. Üstelik zan !! ile hareket ederek , yani hacdan geldikten sonra örtünebilir umuduyla buna fetva vermiştir !!
Evet gerçekten de her ikisi de ayrı hükümlerdir. Diğer ayrı farzların olduğu gibi ...
Nasıl ki namaz farzı bir hükümdür , Abdest ayrı bir emirdir . Namaz farzını yapabilmemiz için diğer bir farzı (abdesti ) yerine getirmeden namaz caiz olmazsa ; namaz geçerli olabilmesi için diğer emri de yani abdesti de yerine getirmemiz FARZdır. !!
Hacc Arafattır . Arafata çıplak çıkılmaz. Allahrasulunun tatbikatına karşı çıkılarak ben yaptım oldu mantığıyla dinde bidat yenilikler icat edilemez.
Bunun sağlam bir delil olmadığını çok iyi bilen zat , bu seferde sinsice tesettürün farziyetini ve önemini bozmaya , düşürmeye ve yıpratmaya çalışarak baş açıklığına yol bulmaya çalışmıştır.
"Tesettür emrinin peygamber efendimizin peygamberliğinin 18 veya 19. yılında Medine döneminde gelmiştir . O zaman kadar böyle bir emir yoktu " diyerek sonradan gelen farz ayetlerin iptal edilebileceğine , yapılmayabileceğine , çünkü bu ilk inen islamın şart emirlerden değil sonradan gelen farzlardandır manası yüklemiştir. Bu mantıkla hükümleri değerlendirirse yine geç inen ayetlerden zina , cuma , içki vs pekçok farzın iptali ve istismarı fetvalarına yol açmaktadır. Küfür rejimlerinin her kırbaç şaklatmasında bu emirlerinde geç inmesinden dolayı yeni fetvalar !! peydahlayacaktır. Tabi İslam aleminin teveccühüne!! mazhar olmaya devam edecektir
Uhud şehidlerinin kursaklarında içki olmasını da ve onların bir sorumluluğu olmadığını da kendinepayanda almaktadır.
Ama şunu çok iyi bilmektedir ki daha o zaman İçki haram kılınmamıştır !!
Savaş bitmiş ve içki ayeti kesin haramlığıyeni inmiştir !! Bunun üzerine sahabeler sorduklarında , Allahın onlara daha emir (yasak)vermediği için veballerinin olmadığı açıklanmıştır . O andan itibaren de kimse içmemiştir.İçenlerde vebalde olmuşlar cezalandırılmışlar , helal diyenlerde KAFİR hükmünü almışlardır!!!
Bu hüküm geç inmiştir diye , Uhud şehidlerini kendilerine delil almamışlardır .
Allahın emri ilk insin son insin , ister kuranda o konuda 1 tane ayet olsun ister 500 ayet olsun aynı kuvvettedir . (müslümanlar için )

islamveinsan

Doçent

Ben sorarım o zaman namaz kılmayanlar, oruç tutmayanlar, zekat vermeyenler kafir mi ?
Başörtüsü ile iman ın yoklugunu ilişkilendirmek kimin haddine..
Örtüyü inkar eden kafirdir
Örtüyü takmayan/giyinmeyen/örtünmeyen iman ederse sadece günahkar olur...

islamın 5 şartından değildir ,dolayısıyla başörtüsü takmayanın dinden çıkmayacağını söylüyor Fethullah hoca bence daha farklı anlamlar yüklemek garazkarlık olur...
Dikkat edersen iman ve islam ın diyor hocanız...
Siz iman ve islam ın şartlarını bi tahlil edin tetkik edin bu kadar hüsnü zan sizi de batağa götürür...
Bence de arkadaş önce bir ilahiyatçıya olmadı bir imam-hatipliye gitsin dinde usül nedir füru' nedir bunları öğrensin ondan sonra gelsin ahkam kessin...
Bu mesajın cevabı kime ?
Eğer bana ise gerekli savunmamı yaparım...
Bana değilse susarım..

Bekliyorum tarık kardeş....

hasandemir

Asistan

Furu' ile imzamıza bir yazı koyduk.Onu oku istersen.Okumak yetmez.Üzerinde düşün.Füru' ile iki dünya saadeti arasında bir bağlantı kuruyor.Dolayısıyla füru' deyip geçemeyiz.Bırak ahiret saadetini dünya saadeti bile füru' diye küçümsenen şeye bağlı.Kaldı ki ahiret saadetini istediğini söyleyenler nasıl füru' deyip geçiştirir!

Tarık

Üye
İslâm dininde, inanç ve amel adına mükelleflere teklif edilen hususlar “usûl” ve “fürû” diye iki ayrı bölümde mütalâa edilir. Bunlardan hayatî ehemmiyet arz eden esaslar, usûl kategorisine giren hususlardır. Diğerleri bu usûl üzerine bina edilir.

Buna göre “Lâ ilâhe illallah; Muhammedün Resûlullah” başta olmak üzere, sair iman esasları akidede usûldür. İman esasları, muhakkikîn yaklaşımı ile dört asla irca edilebilir ki, bunlar; Allah’a, âhirete, peygamberlere iman; bir de ubudiyet veya adalettir. Namaz, oruç, hac, zekât veya diğer ibadetler, bu asıllar üzerine bina edilen ve asla göre fürûât sayılan amellerdir.

Ancak fürûât demek, “olmasa da olur” gibi bir mefhumu akla getirmemelidir. Bunların fürûât olması, asıl ile olan münasebet ve mukayeseleri neticesi ve tamamen yukarıdaki taksim ve tasnif itibarıyladır. Yoksa ibadetsiz imanın tam olmayacağı izahtan varestedir. (F.GÜLEN)

Varsa cehl-i mürekkepler bundan sonra itiraza devam edebilir..

ORHANCAN

Ordinaryus
s.a

Başörtüsü hem iman ın hem islam ın şartlarından birisidir...
Ben örtü takmak islam ın şartlarından dedim yine diyorum...

Başörtüsü takmayan müslüman değil mi diye saçma bi soru gelmiş ?

Namaz kılmak islam ın şartı mıdır ?
Kılmayan kafir mi olur ?
Oruç islam ın şartı mıdır ?
Tutmayanların hükmü nedir ?

İman ile amel i ayırmanızı ve öğrenmenizi tavsiye ederim...
Yaşamak değil inanmaktır asıl olan..
Üstad ın herşeyi bırakıp "iman" mücadelesi girişiminin sacayağı budur...

Rica ederim hocaya laf ediliylor diye üzerime atlamayın, kendinize edersiniz...
Kitap ı bitirmek üzereyim önemli bulduğum yerleri yine bu siteye yazacağım..
Sıra diğer röportaj ı olan nuriye akman ın kitabı temin edip okuyacağım ve yazacağım...
Selam ve dua ile..

RABBİM (CC) RAZI OLSUN KARDEŞİM..

BAZEN ŞER GİBİ GÖRÜNSE DE İŞİN İÇİNDEN HAYIRLAR ÇIKACAĞI MUHAKKAKDIR.

ÜSTADA VE RİSALELERE BAŞKA SİTELERDE SALDIRILAR OLMUŞTU..AYNEN ACİZANE SAVUNMUŞ VE O ARKADAŞ BİR AÇIĞINI BULACAĞIM DİYE KÜLLİYATA NERDEYSE DEVİRDİ..

BEN DE A.NİHAT ATSIZIN MALKALESİNİ OKUMUŞTUM..

OKUYALIM..OKUYALIM...ÖĞRENELİM...

BAKIŞ AÇILARIMIZIN DEĞİŞTİĞİNİ..KİŞİLERİN BİRBİRİNİ DAHA İYİ ANLADIĞINI ZAMANLA ANLAYACAĞIZ..

,,

talib

Kıdemli Üye
Amelin füru kısmına dahil olduğu değildir aslı mesele. Tartışmayı buraya çekmek, yanlış yapanların bir savunmasıdır aslında. Mesele başörtüsü açılmasına cevaz verilmesidir. Hayır verilmedi denilmesi abestir ki hocaefendi kendi kanaatini/fetvasını vermiştir bu konuda. Müslüman bayan doktor vs nerde bulunuacak.. Peki Türkiyede okutulması mecburi mi bu kızların? Sonradan döndüler ama hristiyan okuluna yardım edecek parayı bulanlar bunu da düşünürlerse sorunun cevabı netleşir. Bazı vakif veya cemaatler bu işi kısmen yapmaya çalışıyorlar. Rabbim hizmetlerinde muvaffak kılsın...

ORHANCAN

Ordinaryus
Amelin füru kısmına dahil olduğu değildir aslı mesele. Tartışmayı buraya çekmek, yanlış yapanların bir savunmasıdır aslında. Mesele başörtüsü açılmasına cevaz verilmesidir. Hayır verilmedi denilmesi abestir ki hocaefendi kendi kanaatini/fetvasını vermiştir bu konuda. Müslüman bayan doktor vs nerde bulunuacak.. Peki Türkiyede okutulması mecburi mi bu kızların? Sonradan döndüler ama hristiyan okuluna yardım edecek parayı bulanlar bunu da düşünürlerse sorunun cevabı netleşir. Bazı vakif veya cemaatler bu işi kısmen yapmaya çalışıyorlar. Rabbim hizmetlerinde muvaffak kılsın...

KARDEŞ RABBİM (CC) RAZI OLSUN ..

ANLAYAMADIĞIM ŞU HRİSTİYAN OKULUNA YARDIM MESELESİ ...

BİRAZ AÇARMISIN BELKİ BENİM DAHA ÖNCE YAZDIĞIM KONUDUR DİYE DÜŞÜNDÜM...

OLAYIN GERÇEK YÜZÜNÜ ÖĞRENMEK İSTEYENLER OLABİLİR...

,,

ORHANCAN

Ordinaryus
http://www.ihvan-forum.com/showthread.php?t=8824&highlight=papaz+okuluna

Asıl konumuz bu değil gerçi. Gönderdiğim linkteki konuda yardım meselesi tartışılmış.

Demek istediğim gayet açıktır. Eğer bir cevap verilecekse ona verilsin inşallah..

EVET BU YAZILAR ZAMANINDA ACİZANE BURALARDA DEĞİLDİM..

YARDIM OLAYI SONRADAN YALANLANDI VE BEN BAŞKA BİR SİTEDE DE BİR AŞIRI TÜRKÇÜ KARDEŞİMLE YAZIŞMIŞTIK...TARİHLERDE AYNEN TUTUYOR....

BAZI KARDEŞLERİMİZ İNADINA MÜFTÜ KEÇİ ÇALDI DİYOR AMA ESAS MÜFTÜNÜN KEÇİSİ ÇALINDI,

Misyoner okula bağış yalanlaması

Gazetelerde 'misyoner okuluna bağış' haberinde kaynak gösterilen ve Fethullah Gülen'in yeğeni olduğu iddia edilen Ali Bayram, söz konusu haber böyle yalanladı:

14 Kasım 2006 17:30

Gazetelerde yer alan 'bağış' haberine kaynak gösterilen Ali Bayram konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Fethullah Gülen'in yeğeni olduğu iddialarını yalanlayan Bayram'ın açıklamasının tam metni şöyle;

Bugün bazı gazetelerde yer alan "Misyoner okuluna 2 milyon dolar bağış", "Rahip okuluna 2 milyon dolar bağış" gibi başlıklarla sunulan haberlerde bazı yanlış anlamalar ve bilgi eksiklikleri bulunmaktadır. Bunları düzeltmeyi vicdani bir borç sayıyorum.

Öncelikle Hartford Semirany 150 yıllık köklü bir üniversitedir. Misyoner okulu olarak kurulan Hartford Seminary son 50 yıllık mazisinde misyonunu değiştirmiş ve semavi dinler ve din mensupları arası diyalog merkezi olarak çalışmaya başlamıştır. Bünyesinde Hristiyanlık, Yahudilik ve İslamiyet'le ilgili çalışmalar yapılmakta ve dünyanın dört bir tarafından gelen öğrenciler lisansüstü (master, doktora) öğrenim görmektedirler.

Üniversite yönetimi ile 1999 senesinden itibaren devam eden diyaloğumuz neticesinde okul bünyesinde bulunan İslami İlimler Fakültesi'ni büyütüp geliştirme ve bu fakülte öncülüğünde İslam'ın doğru tanıtılması için panel, konferans ve çeşitli akademik çalışmaların düzenlenmesinde ortak bir düşünceye varılmış, tecrübelerimizle ve gücümüzün yettiği ölçüde maddi olarak bu çalışmalara katkıda bulunacağımız ifade edilmiştir.

Bugünkü gazetelerde bahse konu olan 2 milyon dolar gibi bir bağışın yapılmış olduğu doğru değildir. Üniversite yönetimine ödenmiş tek bir dolar yoktur. İslami kürsünün kurulup geliştirilmesini amaçlayan sponsorluk anlaşmamız lisansüstü öğrencilerin akademik projelerinin desteklenmesinden ve İslamiyet ile ilgili konferansların düzenlenmesine katkıdan ibarettir.

İslamiyetin imajının maalesef günden güne kötüye gittiği ABD'de bu tür akademik çalışmalara büyük ihtiyaç vardır. Dinimizin doğru anlatılmasının ve özündeki barış mesajının iletilmesinin medeniyetlerarası diyalog ve hoşgörünün tesisine yapacağı hizmet tartışılmazdır. Bu tür iyi niyetli çalışmaların yazılı ve görsel basın kuruluşlarımız tarafından desteklenmesini rica eder, çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim.

Saygılarımla,
Dr. Ali Bayram

Hartford-Connecticut

Not: Gazetelerde çıkan haberlerden sonra üniversite yönetimi de bir açıklamada bulundu. [Linki Görmek İçin Lütfen Ücretsiz Üye Olun. Tıklayın ve kaydolun...] adresinden bu açıklamaya ulaşabilirsiniz.

----------------------------------------------------------------------

Hardford Seminary: Para alındığı doğru değil

Hardford Seminary Başkanı Heidi Hadsell de internet sitesinde yaptığı açıklamada, "Ne yazık ki, Ali Bayram tarafından yapılan bu önemli girişim, tam da anlaşma aşamasında yanlış anlaşılmıştır. Hartford Seminary ve Dr.Ali Bayram bu aşamada iyiniyet beyanı imzalamıştır. Bu anlaşma, eğer Dr.Bayram, önerdiğimiz fikri destekleyecek sponsorlar bulmayı başarırsa, bahsettiğimiz akademik ve ilmi faaliyetleri gerçekleştirme amacıyla yapılacaktır. Hartford Seminary'nin para aldığı iddiası da doğru değildir." dedi.

Haber7, ALİ BAYRAM'LA İLGİLİ BAĞIŞ HABERİNİ BÖYLE DUYURDU

..

ORHANCAN

Ordinaryus
BU HABERİN ÇIKTIĞI ZAMANDA YAZIŞTIĞIM LİNK:

http://www.farkliyiz.com/forum/showthread.php?t=23316

HABER7.COMDA Kİ YAZILANLARDAN...

sezer alemdar tarafından 14 Kasım 2006 17:38 tarihinde

ben uzun yıllar ABD de kaldım ve biliyorum
islam kürsüsü olan üniversitelerde islama dönen prof.arı ve öğrencileri
eğer böyle bir üniversitede hedefiniz varsa yolunuz açık olsun
gazanız mübarek olsun

Selami GÜNDEM tarafından 14 Kasım 2006 17:46 tarihinde

Neredesiniz şimdi

Üniversitenin kendiside böyle birşey olmadığını açıklıyor. Sabahtan beri memlekete birçok noktada hizmet götürenler hakkında atmayı tutmayı bilen kardeşlerimiz bundan sonra sanırım daha temkinli hareket edeceklerdir ki durum ne olursa olsun başkalarını karalamamak veya yorumlamamak gerekir. Buyrun işte ingilizcenizde varsa üniversitenin sitesine girin okuyun. Allah rahmetini üzerinizden esirgemesin.

AHMET TURGUT tarafından 14 Kasım 2006 17:55 tarihinde

insanlarımız özellikle müslümanlar... yorum yaparken gıybet etmeseler..ve özellikle ömrünü hizmete adamış kişiler hakkında konuşurken şeytanın oyununa gelmeseler..mesela bu konuda daha önce yapılan yorumlar gibi hakaratvari, geri dönülmez cümleler kullanmasalar...diye düşündüm bir an..
beyler!.. hocaefendi.. Allah (C.C.) uzun ömürler versin, ufku hepimizin ötesinde bir zat! ona söz söyleyebilmek için önce o ufka uçabilmek gerek! hani, derler ya! edep yahu!!!

sermes bin tarafından 14 Kasım 2006 18:13 tarihinde

Yanlis haber vesile edip hakaret edenler Noldu simdi?

Olayin aslini bilmeden onca yapilan hakaretlerin hakkini nasil teslim edeceksiniz. Gidip helallik isteyebilecek misiniz bu insanlardan?

Hakaret edip elestirmek yerine bir tugla da ben koyayim diyerek hizmet eden insanlara helal olsun.

orhan cihangir tarafından 14 Kasım 2006 18:25 tarihinde

PAPAZ OKULUNA TEK KURUŞ ÖDENMEDİ!

Gazetelerde yer alan 'Misyoner okuluna bağış' haberine kaynak gösterilen Ali Bayram konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Bayram'ın açıklamasının tam metni şöyle:
Ali Bayram'dan bağış açıklaması

Gazetelerde yer alan 'bağış' haberine kaynak gösterilen Ali Bayram konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Bayram'ın açıklamasının tam metni şöyle;

Bugün bazı gazetelerde yer alan "Misyoner okuluna 2 milyon dolar bağış", "Rahip okuluna 2 milyon dolar bağış" gibi başlıklarla sunulan haberlerde bazı yanlış anlamalar ve bilgi eksiklikleri bulunmaktadır. Bunları düzeltmeyi vicdani bir borç sayıyorum.

Üniversite yönetimine ödenmiş tek bir dolar yoktur. İslami kürsünün kurulup geliştirilmesini amaçlayan sponsorluk anlaşmamız lisansüstü öğrencilerin akademik projelerinin desteklenmesinden ve İslamiyet ile ilgili konferansların düzenlemek..

Bilal KIZIL tarafından 14 Kasım 2006 18:54 tarihinde

Bir zamanlar Firavun vardı.Adı değişti medya oldu.Tipi hala aynı.Görenlerin tüküresi geliyor.

Bay sabah gazetesi fitne tohumlarını ekiyorsunuz ya.Allah büyüktür.Dilerim sizi ters düz eder.

Murat Unlu tarafından 14 Kasım 2006 19:01 tarihinde

INSAF

Eger o universitede Islam Kursusu acilacaksa Bende MAASIMIN YARISINI veririm. Gayri muslumanlara kufretmekle Islama hizmet edecegini zanneden arkadaslara oturup biraz olsun dusunmelerini tavsiye ederim.
PEKI dine her firsatta saldiranlari anladikta, Cumhuriyet gazetesinin haberine inanip, binlerce kisinin hidayetine vesile olmus kisiye iftira edip hakaret eden dindar arkadaslara ne demeli... Kardesler INSAF INSAF INSAF

Murat Unlu tarafından 14 Kasım 2006 19:11 tarihinde

Peki Siz Islama nasil Hizmet ediyorsunuz?

Bu yazdiklarimin dine her firsatta saldiranlara degil, dindar kardeslere; Kac defa bir hristiyanla oturup konustunuz? Kac tane Sehadet getiren Hristiyan arkadasiniz oldu. Iki gun once, musluman olmus bir Hristiyan arkadas bana " Nicin Islamiyeti anlatmiyorsunuz" deyip, Hristiyanlarin islamiyeti bilmedigini ekledi. Bu insanlar sizin onlara kufretmenizle mi Efendimizi (SAV) taniyacak? Keske her universitede Islam kursuleri olsa. Eger o kursu acilacaksa su an bankamdaki 2000$ paramin hepsini veririm. Degirmenin suyunun bir damlasida ben olurum

erdem balikci tarafından 14 Kasım 2006 19:19 tarihinde

Dogrusu...

Simdi mesnetsiz isnatlara dayanarak haberi yorumlayanlar ve bu olayada sebep olanlar gidip milyonlarca insandan hak hellalligi dilemelidirler. Cunku bu yorumlar cigirindan cikmistir ve bu haberi yapanlarda haberin aslini arastirmadan yayinlamistir. Vebali boynunuza. Ha ben kendim acimdan hakkimi helal ediyorum. Ama digerlerini bilemem... insallah yorumum yayinlanir.

orhan cihangir tarafından 14 Kasım 2006 19:41 tarihinde

**** anlama özürlüler var galiba ***
** Yazıyı iyice oku güzel kardeşim, deniyor ki;

**İslam'ın doğru tanıtılması için panel, konferans ve çeşitli akademik çalışmaların düzenlenmesinde ortak bir düşünceye varılmış, tecrübelerimizle ve gücümüzün yettiği ölçüde maddi olarak bu çalışmalara katkıda bulunacağımız ifade edilmiştir.

**yani direk para verildi denmiyor sadece yapılacak panel, konferans ve çeşitli akademik çalışmaların düzenlenmesinde masraflar giderilecek, panel ve konferanslarla İslamiyet ve Güllerin Efendisi (SAV) anlatılacaksa neden çok tepki veriyorsunuz, yoksa sizler karşı saflarda gayri müslümlerle-masonlarla-sebataylarla ve ulusalcılarla birlikte misiniz, bilelim yani..

Objektif Bakış tarafından 14 Kasım 2006 20:08 tarihinde

Anlamamakta İnat Etmek

Birincisi, kartel medyası ve bazı inançlı olduğunu düşünen zavallılar ve ulusalcı-kızılelmacı bir avuç azınlık sayın Gülen ve sevenlerine karşı önyargılı bir kin ve gayz taşımaktalar. Bunlar derin güçlerle işbirliği hallerinde ellerinden gelse bu inançlı ve barışçıl topluluğu bırakın ülkeden, dünyadan kazımak azim ve cehdindeler. Bu apaçık bir düşmanlıktır, mesnedi yoktur.

İkincisi ne sayın Gülen ne de sevenleri 'ismet' sıfatını haizdir, yani günahsız ve hatasız değildir. Ama ufak tefek hatalara rağmen İslam adına tüm dünyaya yayılmış en büyük, en safi niyet ve hedefe sahip, en organize, en güçlü, en çalışkan, en komplekssiz, en herkesle diyalog kurabilen, en barışçıl İslam'ı mevculara göre en iyi temsil eden harekettir.

Üçüncüsü, medenilere galebe ikna iledir ve dünyaya İslamı anlatmaya en yakın topluluğa düşmanlık İslamadır.

Veliye KAYALAR tarafından 14 Kasım 2006 22:16 tarihinde

sa-zanlar

Bugün o haberin çarpıtıldığı belliydi.Şimdi o sazan oltasına takılanlar (utanma duygusuna sahip olanlar varsa eğer) bugün yaptıkları yorumdan dolayı özür dilerlermi acaba..İftiracılar bir gün Hak katında cezasını bulacak.Bu hizmeti anlamak zeki insanların işi.Herkes anlayamaz..

Birkan Akansel tarafından 14 Kasım 2006 22:27 tarihinde

insaf

Acaba bilmeden,tanımadan,sadece kulaktan dolma,bilgisizce,tamamen sloganist yaklaşımlarla millet olarak fikri veya ekonomik olarak nasıl kalkınırız bilemiyorum.Necip Fazıl'ın

"Bana mürteci diyen şarlatanlara güleyim
Allah diyen,gel ayağından öpeyim"

dizelerini hatırlatarak inançlı insanların sadece metod farklılığı yüzünden,birbirlerine adeta düşma gibi yaklaşmalarını anlamak mükün değil.Bunları gördükçe ve okudukça üzülmemek elde değil.Bütün inananları biraz daha insaflı olmaya davet ediyorum.

ERTAN PETEK tarafından 15 Kasım 2006 00:12 tarihinde

iftira

allah iftiracıları ve onlara inananları islah etsin.ve malesef ki bazı inançlı kardeşlerimizde fasık ın haberine sımsıkı sarılıyor kuran ın uyarısına rağmen.bu ne yaman çelişki ki,daha önce gülen e abd den yardım alıyor diyenler;şimdi onu abd ye,hristiyanlara yardım ediyor yaygarasıyla yaftalamaya çalışıyorlar.ama merak etmeyin kervan yürüyor.

fikri subaşı tarafından 15 Kasım 2006 01:29 tarihinde

burada yorum yapan ulusalcılar haydar başçılar bırakın sağa sola saldırmayı elinize fırsat geçse ülkeyi gözünüzü kırpmadan satarsınız burda salya sümük sağa sola sataşacağınıza işinizi yapın

zinde kartal tarafından 15 Kasım 2006 01:43 tarihinde

Teşekkür ediyoruz..

Risale talebesi değilim fakat sadece o Kuran hizmetkarlarına söyleceğim şunlardır."Davanız davamızdır".Dileriz Rabbimizdenki bizde siz kutlu insanlar gibi dine hizmet etme nimetine erişebilelim. Siz kutlu insanları 20 sene geriden takip etme ve size ne hikmetse ayak uyduramama utancını inşaALLAH bir gün yenmeyi istiyoruz.Belki sizler gibi değiliz ama en azından sizi destekleyenlerdeniz.Bizler sizin hayatınızda O Resulullahı görüyoruz bizler sizin hizmetlerinizde O (s.a.v) görüyoruz.Bizler O (s.a.v) bile hala anlayamadık lütfen sizide anlayamayışımızı hoşgörün...Siz Kur'an hizmetkarları size saygı ve en derin muhabbetlerimi sunuyorum

Ali AYBARS tarafından 16 Kasım 2006 01:39 tarihinde

HELALLEŞME

Piyasada konu ile ilgili haber başlıklarını değil de haberin metnini okuyan herkes -ilkokul seviyesinde bile olsa-Anlaşmanın Para ile alakası olmadığını Sponsorluk anlaşması olduğunu yani islam ile ilgili yapılacak modern bir kürsü ''Bölüm'', İslami akademik çalışmlar,konferanslar ve etkinliklere sponsor olarak 2 milyon dolara kadar destek verileceğinin taahhüdü olduğunu anlar. Bu Taahhüd İslamın anlatılması ve tanıtılması amacı ile yapılmıştır. Aksini iddia eden art niyetli ve ön yargılı olduğunu ifşa etmekten başka birşey yapmamış olur. Son olarak şunu da hatırlatmak isterim ki; Söz konusu koskoca bir cemaat ve milyonlarca fertten oluşan bir cemiyetse, HELALLEŞMEK UZUN SÜREBİLİR...

DAHA UZUNDU AMA HEPSİNİ ALAMADIM KUSURA BAKMAYIN..