Ceddim Mehmet Akif...

Mustafa Cilasun

Kıdemli Üye
Web sitesi
twitter.com
10868168_906413866060236_679534349251628474_n.jpg

Bir insan ki
Beşeriyetin yüz akı
Hak ve hakikatin şiarı
Yürek gücünün mimarı
Edep ve nezaketin ihsanı
Küffarın belini kırdıran yüce
Bir destanı yazan gönül adamı
Ruhun şad olsun, rahmet senin olsun...

Mustafa Cilasun

hirahos

Kıdemli Üye
Sen Akif'i tanımıyorsun galiba... Ya da hakikaten akrabasısın, akrabalık bağından ötürü...

Mustafa Cilasun

Kıdemli Üye
Web sitesi
twitter.com
Ben böyle bir mümtaz ve münevver şahsiyeti nesebi bakımdan bir ilişkim olmasa da en kalbi samimiyetle ceddim olarak kabul ediyorum, "sizi" kendi düş ve düşüncelerinizle baş baş bırakıyorum...

hirahos

Kıdemli Üye
Ben böyle bir mümtaz ve münevver şahsiyeti nesebi bakımdan bir ilişkim olmasa da en kalbi samimiyetle ceddim olarak kabul ediyorum, "sizi" kendi düş ve düşüncelerinizle baş baş bırakıyorum...

Biz de seni ceddinle başbaşa bırakıyoruz.

levent48

Kıdemli Üye
100 sene sonra eğer kıyamet kopmazsa bizden sonrakilerden bazıları da Fetulah için "bizim ceddimiz...Mümtas şahsiyet vs..vs.." diyecekler...Eminim bundan...Tarih hep tekerrür ediyor....

Ahter

Kıdemli Üye
Mehmet Akifi , fethullah Gülenle kıyas etmek, doğru değildir.Evet Merhum Akif bazı hatalar yapmıştır, ama, yurt içi olsun mısır olsun, türkiye aleyhinde, dışgüçlerle işbirliği yapmamıştır..özellikle Kuran mealini, Ankara mezhebine vermemekle kahramanlık yapmıştır...allah rahmet etsin.

Mustafa Cilasun

Kıdemli Üye
Web sitesi
twitter.com
Kişisel kanaat ve düşünceler elbette ifade edilmelidir, edep ve nezaket ölçüleri içinde saygıyı gerektirir. İnsanların farklı düşünmelerini ve bu manada bizlerle fikri birlik içinde olmamaları saygıyı ihlal etmez. Akıl ve irade sahibi tercihlerinde hürriyet sahibidir ve bu hak yaratan tarafından bahşedilmiştir. Kişinin sosyal ve ruhi yapısı dikkate alınmadan ifade edilen her meram nafile bir gayrettir. Sevgi ve muhabbetin tesisi ve ihmal edilmemesi en mühim gayemiz olmalıdır. Katkı sağlayan nefeslere teşekkür ediyorum...

levent48

Kıdemli Üye
Mehmet Akifi , fethullah Gülenle kıyas etmek, doğru değildir.Evet Merhum Akif bazı hatalar yapmıştır, ama, yurt içi olsun mısır olsun, türkiye aleyhinde, dışgüçlerle işbirliği yapmamıştır..özellikle Kuran mealini, Ankara mezhebine vermemekle kahramanlık yapmıştır...allah rahmet etsin.

II.Abdülhamit'in Hal fetvasını tebliğ edenlere bakarak Akif'in de içinde yer aldığı 31 Mart tertibinin kimlere hizmet ettiğini görmemek aşırı iyi niyettir....

SULTAN II. ABDÜLHAMİD HAN, gözlerini heyet üyelerinin üstünde gezdirdi. Sırayla. Sonra tane tane konuştu:"Bir Türk padişahına ve İslam halifesine hal' kararını bildirmek için bir Yahudi, bir Ermeni, bir Arnavut ve bir nankörden başkasını bulamadılar mı?" Emanuel Karasu (Yahudi), Aram Efendi (Ermeni), Esat Toptani (Arnavut) ve Ahmet Hikmet Paşa (Sultan Abdülhamit'in uzun süre yaverliğini yaptıktan sonra muhalefet saflarına geçen Gürcü) hiç tepki vermedi.

ama, yurt içi olsun mısır olsun, türkiye aleyhinde, dışgüçlerle işbirliği yapmamıştır..
Bade harabül basra...Çok şükür Mısır'da iken etmemiştir...Buna katılıyorum...Etmesine de gerek kalmamıştır...Kendisi ve kendisi gibi alim münevver geçinenlerin kof macerası sonunda zaten Osmanlı parçalanmış işi bitirilmiş durumdaydı ...Atı alan Üsküdarı geçmişti....

özellikle Kuran mealini, Ankara mezhebine vermemekle kahramanlık yapmıştır...

Kur'an mealine gelince...Nice kur'an mealleri ve tefsirleri gördü bu ümmet...Allah c.c. dininin muhafızıdır...O meali yazmamakla kendine iyilik etmiş Akif...

allah rahmet etsin

Allah c.c. kendisine merhamet ve rahmet etsin....Amin

Ahter

Kıdemli Üye

II.Abdülhamit'in Hal fetvasını tebliğ edenlere bakarak Akif'in de içinde yer aldığı 31 Mart tertibinin kimlere hizmet ettiğini görmemek aşırı iyi niyettir....

Bade harabül basra...Çok şükür Mısır'da iken etmemiştir...Buna katılıyorum...Etmesine de gerek kalmamıştır...Kendisi ve kendisi gibi alim münevver geçinenlerin kof macerası sonunda zaten Osmanlı parçalanmış işi bitirilmiş durumdaydı ...Atı alan Üsküdarı geçmişti....

Kur'an mealine gelince...Nice kur'an mealleri ve tefsirleri gördü bu ümmet...Allah c.c. dininin muhafızıdır...O meali yazmamakla kendine iyilik etmiş Akif...

Allah c.c. kendisine merhamet ve rahmet etsin....Amin

Yazdığından Akifin meal serüvenini bilmediğin anlaşılıyor.Akif meali yazmıs ama Anakara mezhebine vermemiştir.Ankara mezhebi , Dini Türkleştirme reformu için Akifin mealine ihtiyaç duyıuyordu.Akif mealini vermemekle kahramanlık yapmıştır..

levent48

Kıdemli Üye
Yazdığından Akifin meal serüvenini bilmediğin anlaşılıyor.Akif meali yazmıs ama Anakara mezhebine vermemiştir.Ankara mezhebi , Dini Türkleştirme reformu için Akifin mealine ihtiyaç duyıuyordu.Akif mealini vermemekle kahramanlık yapmıştır..

Sen daha önce yazmıştın ...Oradan öğrendim...Teşekkür ederim....

Meal konusundaki Akif'in tavrına olumsuz bakmıyorum ...dediğin gibi kahramanlık olabilir...Amacımız tarihi ve güncel şahsiyetlerin olumlu -olumsuz yönleriyle tanınması...Savaş kahramanı yapılıyor...Bir bakıyorsun Çanakkale'de değil Berlin'de çıkıyor...Bizim işimiz hakikati öğrenmek ona göre değerlendirmek olmalı...

Bu Ahter'in mezhebsizlere karşı bir zafiyeti vardır.İbni Teymiyye,Mevdudi,Seyyid Kutup,Akif,Said Okur gibi zavata karşı çok hoş görülüdür.Ateda onları kendi cephesinden koruma altına almıştır,alabilir bu onun bileceği şeydir.Fakat bu yolu ehli Sünnet müdafiliği altında yapmağa kalkışması yadırganaçak tenkit edileçek bir durumdur.

Ahter

Kıdemli Üye
Bu Ahter'in mezhebsizlere karşı bir zafiyeti vardır.İbni Teymiyye,Mevdudi,Seyyid Kutup,Akif,Said Okur gibi zavata karşı çok hoş görülüdür.Ateda onları kendi cephesinden koruma altına almıştır,alabilir bu onun bileceği şeydir.Fakat bu yolu ehli Sünnet müdafiliği altında yapmağa kalkışması yadırganaçak tenkit edileçek bir durumdur.

Akif konusunda tenkid yazısı yazanlardan biriyim.Önceki mesajlarımda var..lakin tenkidin dozajı artınca, insaf elden gidiyor..Ehli sünnetin alametlerinden biride insafı elden bırakmamak, orta yol üzerinde bulunmaktır

..islama bilerek hainlik yapanlarla, hatalı yazıları olan ama samimi müslümanları bir görmem.Akifte, Seyyid kutubda, el mevdudide, hatalı fikirleri olan ama samimi müslüman şahsiyetlerdir.Mesela seyyid Kutubla , Abduhu aynı kefeye koymam.Abduh ingilizlerin desteğiyle mısır müftüsü olmuş biridir.Merhum kutub ise İngilizlerin h,ç sevmediği bir şahsiyettir.. Mevzu Akif olduğuna göre, Akifin samimiyetine en büyük delil, ''Ankara mezhebine ''=Süfyana, , mealini vermeyerek büyük bir faciayı önlemesidir..Eğer yaptığı meali süfyana veseydi, atış serbest derdik!

Akif halifeye yani müslümanların son halifesi olan Abdulhamide karşı çok çirkin laflar etmiştir.Bunu bizde tenkid ettik..Lakin Süfyanı desteklememekle, onlardan beri olduğunu göstermiştir.