Çeçen parlamantosuna saldırı

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
44
Rusya'nın Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti Çeçenistan parlamentosuna gerçekleştirilen intihar saldırısında iki polis görevlisi ve dört saldırgan öldü. Parlamentoya giren eylemcilerin güvenlik görevlilerini rehin aldıkları belirtiliyor.


Özel polis birliklerinin müdahalesi sonrası eylemciler tamamı ile etkisiz hale getirilirken 13 kişi de yaralandı.
Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov operasyonun sona erdiğini ve tüm militanların öldürüldüğünü açıkladı. Kadirov'la bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Rusya Başbakanı Vladimir Putin, yaşamlarını yitiren güvenlik görevlileri ve yaralıların ailelerine gerekli yardımların yapılması talimatını verdi.
Ria Novosti haber ajansı, yerel parlamentonun oto parkına araçla birlikte girmeyi başaran intihar komandolarından birinin kendini infilak ettirdiğini, diğer üç eylemcinin de parlamento binasına girmeyi başardığını kaydetti. Interfax haber ajansı dört parlamenterin öldüğünü duyursa da, bu bilgi daha sonra doğrulanmadı.
Çeçenistan İçişleri Bakan Yardımcısı Roman Edilov yaptığı değerlendirmede rehine olayı olmadığını, dört eylemcinin öldürüldüğünü ve operasyonun sona erdiğini söyledi. İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev'in de Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de çalışma ziyaretinde bulunduğu bir sırada eylemin gerçekleşmesine dikkat çekiliyor.
Ağustos ayında da Kadirov'un köyü Çentoroy'da bulunan evine gerçekleştirilen saldırıda 12 militan, 5 polis ve 5 de sivil olmak üzere toplam 22 kişi hayatını kaybetmişti. Kadirov'un köyde bulunduğu bir sırada gerçekleştirilen saldırıda 24 kişi de yaralanmıştı.
Kuzey Osetya'nın başkenti Beslan'da 2004 gerçekleşen rehine operasyonunda 330 kişi yaşamını yitirmişti.
Rusya'nın Dağıstan, İnguşetya ve Çeçenistan cumhuriyetlerinin yer aldığı Kuzey Kafkasya bölgesinde olağanüstü hali kaldırarak bölgede savaş halini sona erdirmesine rağmen, son aylarda bölgede polis noktalarına ve güvenlik güçlerine yönelik saldırılar yoğun bir şekilde devam ediyor.
CİHAN
 
Üst