Çaylı Kek (yumurtasız)

cicek demeti

Sükut
%3F%3Fayl%3F%3Fkek_1.jpg

Malzemeler:

- 1,5 çay bardağı bal
- 2,5 çay bardağı ılık çay
- 1,5 çay bardağı sıvıyağ
- 2 çay bardağı toz şeker
- 4 su bardağı un
- 1 tatlı kaşığı tarçın
- 1 paket kabartma tozu
- 1/2 çay kaşığı saf vanilya
- 1 su bardağı dövülmüş ceviz içi

Yapılışı:

1. Karıştırma kabına balı koyun, ılık çay ile eriyinceye kadar karıştırın. Üzerine sıvıyağı ve toz şekeri ekleyin, tekrar karıştırın. Bu aşamaları tel çırpıcı ile yapabilirsiniz, şekerin ve balın iyice erimesi yeterli.

2. Ayrı bir kapta unu, tarçını, kabartma tozunu ve vanilyayı karıştırın. Bu karışımı sıvı karışıma birkaç seferde ekleyerek iyice yedirin. Tahta kaşık kullanabilirsiniz ya da mikserin düşük hızında sadece 2-3 dk karıştırabilirsiniz.

3. En son cevizi ekleyin ve tabanına yağlı kağıt serdiğiniz 26 cm çapındaki kalıba (ben kelepçeli kalıp kullandım) hamuru dökün.

4. Önceden 170 derece ısıttığınız fırında pişirin. Ben son 5 dakikasında fırını kapatarak toplam 1 saatte pişirdim. Kürdan testini unutmamakta fayda var. Son olarak pudra şekerini kekiniz neredeyse soğuduktan sonra serpin ki kek tarafından emilmesin:)

%3F%3Fayl%3F%3Fkek_2.jpg

sibelinkahvesi​

ebkem

Baş Yücelik
Sibelinkahvesi ne kekin markası mı :)

Uff acayip lezzetli görünüyor, gömülüp yemek vardı sıcak sıcak çayla.. Koymayın şu resimleri yaa :)

Çok çok sağ olun ablacığım. Deneyeciimm.

alanyali07

Kıdemli Üye
Bunu biliyorum ünvde iken ev arkadaşım yapardı, ama bize çaydan yaptığını söylemedi ilk başta, biz de ne güzel kakaolu zannederek yedik,çok mükemmel bi tadı vardı..Çay keki deyince baya şaşırmıştık :)

Verda

Gales
çicek güzel kek tariflerin için teşekkür ederim, belki bi ara bunları denerim..=)

cicek demeti

Sükut
Sibelinkahvesi ne kekin markası mı :)

Uff acayip lezzetli görünüyor, gömülüp yemek vardı sıcak sıcak çayla.. Koymayın şu resimleri yaa :)

Çok çok sağ olun ablacığım. Deneyeciimm.
Ya :) sibelinkahvesi tarifin kaynagi :) mecburdum yazmaya :)

cicek demeti

Sükut
Her birinize afiyet olsun..Ah elimden gelsede ben yapip ikram etsem sizlere :gul

cicek demeti

Sükut
Yaa ebkem kardesim sen iste geleyim yapayimmmm :) kirdiysam affola..iste geleyim yapayim sana ne istersen :gul

ebkem

Baş Yücelik
Yaa ebkem kardesim sen iste geleyim yapayimmmm :) kirdiysam affola..iste geleyim yapayim sana ne istersen :gul

Ya ne kırılması, takılıyorum abla. Asıl siz kusura bakmayın geçen not bırakmışsınız.Asla benm art düşüncem olamaz. Beni tanıyın artık herkes asabi diyor yaa.

Cümleleriniz beni mutlu etti çok sağ olunuz. Umarım elinizden yemek nasip olur. :)

uykusuz

Kıdemli Üye
@Fecri sadık öğrencim görmesin bu başlığı:)

Fecri sadık

Profesör
Ama Sayeniz de gördüm, öğretmenim...

Cidden artik eziyet çekmeye başladım ya.hele o yaş pasta cok fena idi...cicek abla nin masaallah i var

salimabi

Kısıtlı Erişim
Anladım anladım mizah ediyorum ablacım :) Öyle yok abla, kargo diye bi nimet var değil mi ama :)

@ebkem kardeşim; güvenme kargo ya @uykusuz bacıma kaç defa börek gönderdim, bulamadı uykusuz u, bende uykusuz u bulamayan kargoculuk yapmasın dedim kovdum gitti.:):):):)

ebkem

Baş Yücelik
@ebkem kardeşim; güvenme kargo ya @uykusuz bacıma kaç defa börek gönderdim, bulamadı uykusuz u, bende uykusuz u bulamayan kargoculuk yapmasın dedim kovdum gitti.:):):):)

Benim şimdye kadar kargo alımım ve gönderimimde hiç sorun çıkmadı elhamdülillah. Ne yapacağız artık resimlerle idare edeceğiz salimabi :)