çarşaf kadının gücünü sembolize ediyor

Ezrak Yektâ'

NisyanDireniŞ

İngiliz Çevre Bakanı Caroline Spelman çarşafın özgürlük olduğunu ve kadının gücünü sembolize ettiğini söyledi.
Başta Fransa olmak üzere Avrupa'nın birçok ülkesinde çarşafın yasaklanması yönünde tartışmalar sürerken, İngiltere'den dikkat çeken bir çıkış geldi.
Muhafazakâr Parti'nin çevre bakanı Caroline Spelman, çarşaf giymenin bir özgürlük olduğunu ve çarşafın kadının gücünü sembolize ettiğini savundu.
Çarşafın kamusal alanda giyilmesinin yasaklanmasına karşı çıkan bakan, çarşaf giyen kadınların daha güçlü olduklarını savundu.
BİR KADININ NEDEN ÇARŞAF GİYEBİLECEĞİNİ ANLIYORUM
Spelman şöyle konuştu:
"Bu ülkede yaşayan bir kadın olarak, ne giyip ne giyemeyeceğimin bana söylenmesini istemiyorum. Ben Afganistan'a gittim ve bir kadının neden çarşaf giymek isteyebileceğini sanırım artık daha iyi anlıyorum.
Bu onların kültürünün bir parçası. Onların dışarı çıkarken çarşaf giymek istediklerini kabul etmek, anlayış göstermenin bir gereğidir.
Burası özgür bir ülke, biz insanların özgürlüklerine önem veririz. Bir kadın için de her sabah kalktığında ne giyeceğine karar verebilmek onu gücünü gösterir."

çarşaf kadının gücünü sembolize ediyor.

cahid

Kıdemli Üye
İngiliz deyip geçmemek lazım demek ki.. Ayrıca hanımların güzelliğini örterek kıymetlerini artırıyor bir anlamda.. Bununla birlikte daha rahat ve özgür hareket etmeleri için gereken ortamı da sağlıyor kanaatimce..

Asr-ı Saadet döneminde'de cariye ve köleler ile hür kadınları birbirlerinden ayıran çarşaf idi..
Hakkıyla giyinilen çarşaf, kötü gözlerden ve kötü niyetlilerin bakışlarından korur.

Ezrak Yektâ'

NisyanDireniŞ
Asr-ı Saadet döneminde'de cariye ve köleler ile hür kadınları birbirlerinden ayıran çarşaf idi..
Hakkıyla giyinilen çarşaf, kötü gözlerden ve kötü niyetlilerin bakışlarından korur.

Ama bugün söyle de bir durum var. Çoğunluk itibariyle ülkemizde tesettür adına bir şekil mevcut. Dikkat çekmeyen pardesü, uzun etek, eşarp. Bunun dışına çıkıldığı zaman gerek ifrat gerek tefrit aşırı dikkat çekiyor.( Dikkat dediğim şey erkeklerin bakma ihtiyacı hissettiği bir dikkat. )

Her şey bir yana, yaşanmış bir anımı anlatıyım. Geçen haftalarda bir gün bir kermese gittik, bir cemaate mensup bayanlar uzun siyah elbiseleri ve uzun siyah eşarplarıyla o kadar güzel görünüyorlardı ki bir bayan olarak bakma gereği duydum. Ve bir arkadaş bulunduğu memlekette bayanların bu şekilde giyinmelerini "fitneye sebep olması nedeniyle" yasaklandığını söyledi. Mantıklıydı...

Ama bugün söyle de bir durum var. Çoğunluk itibariyle ülkemizde tesettür adına bir şekil mevcut. Dikkat çekmeyen pardesü, uzun etek, eşarp. Bunun dışına çıkıldığı zaman gerek ifrat gerek tefrit aşırı dikkat çekiyor.( Dikkat dediğim şey erkeklerin bakma ihtiyacı hissettiği bir dikkat. )

Her şey bir yana, yaşanmış bir anımı anlatıyım. Geçen haftalarda bir gün bir kermese gittik, bir cemaate mensup bayanlar uzun siyah elbiseleri ve uzun siyah eşarplarıyla o kadar güzel görünüyorlardı ki bir bayan olarak bakma gereği duydum. Ve bir arkadaş bulunduğu memlekette bayanların bu şekilde giyinmelerini "fitneye sebep olması nedeniyle" yasaklandığını söyledi. Mantıklıydı...
Yani Kapanmak dikkat çekiyor diye bayanlar kendilerini kapatmasınlar öylemi? Müstehcen bir şekilemi bürünsünler? Evinizin İçerisinde giyindiğiniz kıyafetle, dışarda gezmen dinimizce doğrumu? Bakan zaten her şekilde bakar.. Ve niyeti baksınlar diye süslenende zaten dikat çeker.. Bu ister çarşaflı olsun ister açık..
Kapanmadan kapanmaya fark vardır, topuz yaparsan yüzünü güzel bir şekilde açarsan tabiki güzel görünüp dikkat çekersin..
Ama hakkıyla kapanırsan zaten siyah örtünden başka hiçbir uzvun dikkat çekmez..

cahid

Kıdemli Üye
Çarşaf renk olarak dikkat çekse de yüzü göstermediği için fitneye sebep olmaz.. Yüzün büyük kısmını da örtüyor zaten giyenler..

Nihle

Profesör
Çarşafı hakkıyla giyenlerin sayısı çoğalsa keşke diyorum ..

ıtri

Üye

İngiliz Çevre Bakanı Caroline Spelman çarşafın özgürlük olduğunu ve kadının gücünü sembolize ettiğini söyledi.
Başta Fransa olmak üzere Avrupa'nın birçok ülkesinde çarşafın yasaklanması yönünde tartışmalar sürerken, İngiltere'den dikkat çeken bir çıkış geldi.
Muhafazakâr Parti'nin çevre bakanı Caroline Spelman, çarşaf giymenin bir özgürlük olduğunu ve çarşafın kadının gücünü sembolize ettiğini savundu.
Çarşafın kamusal alanda giyilmesinin yasaklanmasına karşı çıkan bakan, çarşaf giyen kadınların daha güçlü olduklarını savundu.
BİR KADININ NEDEN ÇARŞAF GİYEBİLECEĞİNİ ANLIYORUM
Spelman şöyle konuştu:
"Bu ülkede yaşayan bir kadın olarak, ne giyip ne giyemeyeceğimin bana söylenmesini istemiyorum. Ben Afganistan'a gittim ve bir kadının neden çarşaf giymek isteyebileceğini sanırım artık daha iyi anlıyorum.
Bu onların kültürünün bir parçası. Onların dışarı çıkarken çarşaf giymek istediklerini kabul etmek, anlayış göstermenin bir gereğidir.
Burası özgür bir ülke, biz insanların özgürlüklerine önem veririz. Bir kadın için de her sabah kalktığında ne giyeceğine karar verebilmek onu gücünü gösterir."

çarşaf kadının gücünü sembolize ediyor.

Helal ulan ingiliz..
İçimizdeki bir çok sözümona "ama.." cı müslüman dan daha mertsin.
Bu arada,
Çarşaflı veya çarşafsız örtünmeyi Allah emri görerek örtünen bacılarıma çok ama çok teşekkür.
SİZ BU ÇAĞIN GÜLLERİSİNİZ.

Ezrak Yektâ'

NisyanDireniŞ
Sözlerime dikkat ediniz. Yanlış anlıyorsunuz. Ben evdeki kıyafeti giysinler demiyorum. Dikkat çekmekten kastımı da yazdım. Bir bayan olarak bakış açımı yazdım, katılır yada katılmazsınız saygı duyarım. Ama benim gözüme çok hoş görünüyor. Erkekler de aynısını düşünüyor olacak ki onlar daha çok bakıyorlardı. Varın siz düşünün. Kapanmak niyet işi. Kapanan kadının ne için kapandığı önemli. Allah rızası varsa zaten Allah mükafatını verir. Buna engel olmaya kimin gücü yetebilir.