Çarşaf Giymek Hakkında!!!

islamveinsan

Doçent
Bunu hangi mantıkla yazdınız öğrenebilir miyim? İlk kez bir müslümandan duyuyorum da. Hayretimi mazur görün. ...QUOTE]
Dediniz.... Bİzde isbat ettik....
Buyrun okuyun cevap verin istedik...
Alakasız şeyler yazıyorsunuz :)
Lütfen tek kişi getirin İslam Dini akıl, mantık dini değildir diyen!
Çok hayretsiniz kusura bakmayın.
Selametle...

Kaçmak yok.... Sordun söyledim..
Sıra cevap vermekte isbat edeceksin....
İzah edeceksin..
buyrun

BADUH

Asistan
s.a

Bana miraç hadisesini akıl ve mantık ile, bilim ile isbat edebilir misin ?

Enes ra. anlatıyor: "Peygamber, arkadaşlarıyla birlikte Zevra'da bulunuyordu. Kendisine bir kap getirildi. Elini daldırdı kaba. Ve parmakları arasından sular fışkırmaya başladı. Topluluktaki herkes abdest aldı."Katade, Enes'e "Orada kaç kişi vardı?" diye sormuştu da Enes, "300 kişi kadar vardık!" karşılığını vermişti."(Buhari,)

Abdullah Oğlu Cabir anlatıyor: "Peygamberle birlikte yürüyorduk. Geniş bir dereye indik. Peygamber ayakyolu (tuvalet ihtiyacı) için biraz gitti. Bir su kabıyla izledim onu. Peygamber bakındı, arkasına geçebileceği bir şey, ya da elverişli bir yer göremedi. O sırada, derenin kıyısındaki iki ağaç gözüne ilişti. Hemen ağaçlardan birinin yanına gitti. O ağacın dallarından birini tuttu ve ona, 'Allah'ın izniyle bana boyun eğ' dedi. Dal hemen boyun eğdi. Tıpkı, sahibinin ardından çekilip götürülen, burnu halkalı bir deve gibiydi. Peygamber, sonra öbür ağaca gitti. Onun da dallarından birini yakaladı. Ona da 'Allah'ın izniyle bana boyun eğ' dedi. O da öbürü gibi boyun eğdi. Peygamber, iki ağacın ortasında kalınca, ağaçları birlştirmeye yöneldi. Ve, 'Allah'ın izniyle bir araya gelin' dedi. İki ağaç hemen bir araya geldi. Kendisine çok yakın olduğumu anlamasın ve beni çok uzaklaştırmasın diye, hızla, Peygamber'den biraz öteye gittim. Oturmuş, kendi kendime konuşuyordum içimden. Ve dalmış, yanıma yöreme bakınıp duruyordum. Birden, Peygamber'le karşı karşıya geldim. O sırada, ağaçlar da ayrılmış, ve her biri kendi kökü üzerine doğrulmuştu. Bir an, Peygamber'i durmuş, başıyla öylece işaret ederek ağaçlara buyruk verir gördüm. Sonra dönüp bana yöneldi, Peygamber. Yanıma geldiğinde de, 'Cabir! Ayak yolu mucizemi gördün mü?' diye sordu. 'Evet, ey Peygamber! (Gördüm!) diye karşılık verdim.

İkiye bölünen ay hadisesini izah et, isbat et...

Buyrun akıl ve mantık ve ilim ile isbat edin...

Yanlış anlaşılmasın "o söylemişse doğrudur" ben iman ediyor ve inanıyorum...

Selam ve dua ile...

SA,

Aslında ikiniz de doğru söylüyorsunuz. Ancak kavramlar biraz karışmış. İslam dini elbette mantık dinidir. Ama bu mantık aristo mantığı veya hıristiyanların kısaca gayri müslimlerin mantığı değil. İslamın kendine ait mantığı çerçevesinde mantık dini. İslama göre bu olaylar sonuçta mucizedir ve mucizeler bizim mantığımızın dışında değildir. Mucizeler Bediüzzaman'ın da belirttiği gibi ilim için varılacak son hedeflerdir. Örneğin Süleyman Aleyhisselam'ın bir yerden bir yere rüzgarla gitmesi gibi. Düşünün Rasulullah (A.S.V.) zamanında Mekke-Medine arası uçak seferi olduğunu ve bunu da sizden ve birkaç kişiden başka kimsenin bilmediğini. Artık 15 dakikada Mekke'den Medine'ye git vs.

Tabi bu işin şakası. İslam dini kendi mantık anlayışına göre mantık dinidir. Peki biz müslümanlar olarak dinimizi bu mantığa onaylatmak zorunda mıyız? Kesinlikle hayır. Hele diğerlerinin mantığına asla. Bir de bilim diye birşey tutturuyorlar. Aslında bu da temelde aynı yaklaşım. İslam dininin ne bilimin ne de mantığın ne de başka birşeyin onayına ihtiyacı yoktur. Aksine inanmak da imanın eksikliğine delalet eder.

Biz müslüman olarak amenna ve saddekna (inandık ve tasdik ettik) deriz ki bu imanın başlangıcıdır. Ötesi yani mantık idi bilim idi teferruattır ve bizim için imanın dışında kalan hususlardır.

İyi çalışmalar.

meyve

Asistan
Bakın İslam Dini kesinlikle akıl ve mantık dinidir. Hiçbir hükmü yoktur ki altında bir hikmet bir maslahat bulunmasın. Hele ki Nur dairesi içinde bulunduğunuzu iddia ediyorsanız çok ilginç böyle düşünmeniz. Risale-i Nurlar baştan sona dini hükümleri akıl ve fen yoluyla en muannidlere deispat eder.
Vermiş olduğunuz örneklere gelince mucizedir ve mucize, akıl ve mantık terazisiyle ölçemeyiz. Fakat bu asla İslamiyet'in akıl dili olmasına engel değildir.

islamveinsan

Doçent
Bakın İslam Dini kesinlikle akıl ve mantık dinidir. Hiçbir hükmü yoktur ki altında bir hikmet bir maslahat bulunmasın. Hele ki Nur dairesi içinde bulunduğunuzu iddia ediyorsanız çok ilginç böyle düşünmeniz. Risale-i Nurlar baştan sona dini hükümleri akıl ve fen yoluyla en muannidlere deispat eder.
Vermiş olduğunuz örneklere gelince mucizedir ve mucize, akıl ve mantık terazisiyle ölçemeyiz. Fakat bu asla İslamiyet'in akıl dili olmasına engel değildir.

İslam akıl ve mantık dinidir...
Ama akıl ve mantık ile islam olmaz....
Birşeyleri paylaşmak ve idrak etmek adina yazdim...
Önceki yazıları.... Herşey bir yere kadar, iman olmazsa olmuyor....
Aklın gücü yetmiyor, hani cüz i....bilirsin
*Akıl ve mantığa mucize olmaz :shake2[1]:
Selametle...
:friends: :shake2[1]:

Sofuoglu

Ordinaryus
Akil ve mantik ayni seymi sizce?

bu kismi cozdugumuz an,sorun kalmayacak insaAllah

selametle..............

halimselim

Paylaşımcı
uveys el konevi, senin halis niyetine ve düşüncene saygılıyım. ama 7 yaşındaki çocuklara bile namahrem deyip kaçan veya 70lik bir erkeğe namahrem diye görünmeyen ve köşe bucak kaçan, bütün ilgi ve dikkatin bu konuda sarfeden kadınlar var bu ülkede. ve malesef bunlar çarşaf giyen kadınlar. akıl fikir mahrem-namahrem konusunda olan insanda ne verim bekleyebilirsiniz. psikoloji biliyorsanız bu durumun insan ruhunda bozukluklar oluşturacağını bilirsiniz. benim bu konuda gözlemlerim de oldu. sizde bir durakta veya parkta varsa tabi çarşaflı ve normal(tesettürlü) giyimli birini gözlemleyin.

S

SaLtan

Guest
islam mantık dini değildir denilirken budizmle mi karşılaştırılıp böyle bir mukayese yapılıyor. yada budizm değilse bile müslümanları cahilleştirecek sistemler oturtulmalı düşüncelermi taşınıyor. elbette islam vahiy dinidir ancak bütün vahiyler insanlık, insan mantığının doğru yolu bulmasıdır. insanı din yolundaki eylemler ezikleştirmez şeytan ve içindeki veryansonları böyle düşüncelere mehal verebilir. zira iyi-kötü şeytan-melek ayrımı birazda beyin kıvrımları arasındaki lop ların işleyişine bağlıdır.

Uveys El Konevi

Paylaşımcı
uveys el konevi, senin halis niyetine ve düşüncene saygılıyım. ama 7 yaşındaki çocuklara bile namahrem deyip kaçan veya 70lik bir erkeğe namahrem diye görünmeyen ve köşe bucak kaçan, bütün ilgi ve dikkatin bu konuda sarfeden kadınlar var bu ülkede. ve malesef bunlar çarşaf giyen kadınlar. akıl fikir mahrem-namahrem konusunda olan insanda ne verim bekleyebilirsiniz. psikoloji biliyorsanız bu durumun insan ruhunda bozukluklar oluşturacağını bilirsiniz. benim bu konuda gözlemlerim de oldu. sizde bir durakta veya parkta varsa tabi çarşaflı ve normal(tesettürlü) giyimli birini gözlemleyin.

Kardeş ben de sizin samimi olduğunuza inanıyorum ama bu şekilde düşünmenizin de pek doğru olmadığı kanaatindeyim...Niye mi?

Çünkü sizin ifadenizle "bir erkeğe namahrem diye görünmeyen ve köşe bucak kaçan, bütün ilgi ve dikkatin bu konuda sarfeden kadınlar" aynı zamanda Asr-ı Saadettiki hanımların hayat tarzlarını yansıtıyor...Bu konuyu kısa zaman sonra açıklığa kavuşturacaz İnşallah...
Selam ve Dualar!...

ebumusab

Üye
benim annem çarşaf giyer. yöresel kültürden kaynaklı bir giysi bu giyinişi.ama burada "çarşaf giyilmesi lazım" diyen kişiler tamamen kadını bir cinsel meta (ya da fitne aracı) olarak gördüğünden bu düşüncelere sahipler. dünya erkekler için yaratılmadı. insanlar için yaratıldı. kadın - erkek bu dünyanın nimetlerinden faydalanacaktır. erkeklerin dikkatinin çekilmemesi için kadına mahpus hayatı yaşatamaz. herkes kendi nefsine sahip çıksın. bu osmanlı saray kültürünün ürünü. harem kültürünün...

güzel kardeşim realite üzerinden değerlendirme yaparsan böyle senin dediğin gibi fakat burda din konuşuyorsunuz islamın yaşantısında kadın bugün çevrenizdeki gibi hayatın ortasında durmaz gerektiğinde dahil olur sonra asli yerine yani evine döner tersi olsaydı yani erkeğin mükellifiyetini ALLAH azze ve celle kadına verseydi ozaman bizler kadınların dikkatlerini çekmemeli diye erkeklere tavsiyelerde bulunacaktık haydişimdi şunu anlamaya çalışalım bu forumda şu konuşulanlar dini hayata uyarlama çabalarımı değilmi
selametle

BADUH

Asistan
SA,

Arkadaşlar, İmam Şatıbi adında pek bilindiğini sanmadığım bir İslam alimi var. Ben onun eserlerini biraz inceleme fırsatı buldum. Mustafa İslamoğlu'nun onunla ilgili bir yazısı sonucu adını duymuştum.

Ben İslam aleminin sorunlarının temelinde temel kavram kargaşası olduğu düşüncesindeyim. İmam Şatıbi'nin çok değerli bir yaklaşımı olduğunu düşünüyorum. Benim problem olarak gördüğüm konuların çözümünü sunduğunu düşünüyorum.

Benzer problemlerin olduğunu düşünen arkadaşlar fırsat bulurlarsa İmam Şatıbi'yi araştırabilirler.

Örnek olarak şu linke bakabilirsiniz: http://www.corilaf.gazi.edu.tr/turkce/dergi/icerik/sayi2/makale2.pdf

İyi çalışmalar.

nil tuana

Üye
çok güzel şeyler gerçekten Allah razı olsun inşallah harem konusunada girerseniz çok memnun olurum
Allah yardımcınız olsun

halimkoc

Üye
farklı ve haklı bi görüş

selamun aleyküm evet cilbab allahu teala kadınlara örtünün diyor yani dışarı çıktığınızda yabancılar size bakmasın sizi tanımasın vucut hatlarınız belli olmasın şimdi soruyorum fransız modası pardüsülerle fransız modası eşarplar ne kadar bu emre uyuyor ve şuna inanıyorum o rengarenk eşarpları takıp belden oturtmalı pardüsüleri giyen bacılarımız açık bayanlardan daha çok ilgi çekiyor başkası için süslenmek çok büyük bir günah hem başkasını hem kendini günaha sokuyorlar allah kuranı tam anlayan ve yaşayanlardan eylesin amin

R.D.A

Üye
Web sitesi
rda.blogcu.com
kimse darılmasın gücenmesin...

her ramazanda tv lerde oyanıyan sakız çiğnemek orucu bozarmı bozmazmı diye konu gündeme getirilirye aynen öle bi konu ve bence AŞIRI GEREKSİZ...

yani kağıt üzerinde islamı az çok kavramış insanların toplandığı bi ortamda hala çarşafı tartışılması üstünde fikir yürütülmesi içler acısı bence bu konular kasıtlı açılıyor ve temelinde psikolojik nedenler var suizan yapmak istemiyorum ama özellikle ERKEK olupta çarşaf gibi sadece kadınalrı ilgilendiren bi konuyu gündeme getirme ve böylece duyarlı toplum üyesi sıfatı kazanıp burdaki çarşaflı yengelerden + puan toplamak hatta içten içe tanışma kaynaşma ümidi seziyorum...

erciyes_prensi

Asistan
Web sitesi
www.benimblog.com
R.D.A kardeş. Müslüman müslümanın aynasıdır. Nasılda içindekileri dökmüşün. O istekler kendi nefsinin istekleri olmasın. Hadis bu şekilde buyuruyor.

çarşafda diretilmesinin nedeni en doğrusunun farzın o olması. çarşaf gibi başka bir kıyafet var ise oda olur. ismi x-parduso olsun paçavra olsun bez olsun siz koyun artık...

Nereden nerelere gidiyoruz farkındamızınız. Çıtayı nereye koyarsak ona göre haraket ederiz. bizim hedefimiz 10 ise, 11 yapmak aklımızın ucundan bile geçmez. Bazılarıda çıtayı baş kapatıp geri kalanı açmak olarak koyunca ortalıkta başı örtülü çıplaklar ordusu oluştu.

İnsanlar doğruyu öğrenmek zorundadır. yok öyle böyle bir anda yüklenilmez diye dini yumuşatmaya çalışmak kimin haddine. bu yetkiyi size kim verdi? Farzlar sünnetler bellidir. Herkes uyabildiği kadarına uyar. Diğerlerinede uymak için Yaradana yalvarır.

muvahhidun

Paylaşımcı
Web sitesi
www.muhammediler.com
% 90 boş konuşuyorsunuz ... Madem ilmi bir meseledir. Ya ilmi konuşun yada susun. Gerçi şu noktadan sonra konuşulacak bir şey kalmadı ama yazılanlar delildir. Akıl sahiplerine düşünüp idrak edip amel etmek düşer. Zaman iman(sızlık) zaafiyeti asrı olduğu için müslümanlara bile laf anlatılmıyor. Ayet yazıyorsun itiraz ediyolar veya yanlış tevil getiriyorlar. Fukahay-ı İslamdan yazıyorsun yeni yetmelerden ictihadlar getiriyorlar. Herneyse herkesin bi kılavuzu var kimini cennete götürür kimini bilmem nere . Allah c.c. Akıl ni'metini vermiş kullanana ...

Baki selam ve dua ile....