Carol L.Anvay / Bir Başka Dünyanın Kızları! | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Carol L.Anvay / Bir Başka Dünyanın Kızları!

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
43Kitabımız, Müslüman bir ülkede, Müslüman anne ve babalardan doğan bizler için, bilmediğimiz bir yaşantının perde arkasını tanıtıyor. Kitabın yazarı olan anne hıristiyan olduğu için, gönlümüzün arzu ettiği manevi havayı yeterince teneffüs etmek münkün olmuyor. Bununla birlikte, Müslüman olan kızının desteği ile yaptığı anket çalışması bu konuya tamamen yabancı olan bizlerin gözüne, değişik bir dünyanın kapılarını açıyor...

Her anne-baba gibi Carol Anway ve eşi, kızlarının iyi yetişmesini kültürel ve manevi değerlerine uygun bir hayat yaşamasını istiyorlardı. Farklı kültür ve dinlere mensup arkadaşlara sahip olmasına çok memnun oluyorken, Müslüman bir genç ile evleneceğini
öğrenince ciddi olarak paniğe kapıldılar. Kendilerini, damatlarının hıristiyan olacağı inancı ile teselli ettiler. Ama kızlarının evliliğinin ikinci senesinde, Müslüman olduğunu öğrenince uzun süre büyük üzüntüler yaşadılar. Kızlarını ve damatlarını çok seviyor olmaları (Gerçekte ise, Allahü Teala’nın evlatlarının duasını kabul etmesi neticesinde) onları müslümanlık hakkında doğru bilgi sahıbı olmaya yöneltti.

Halen ABD’de, İslam denince akıllara terörist, kökten dinci, petrol, gizem vb. gelirken (Özellikle böyle düşünmeleri sağlanmışken) akıllarındaki sorulara doğru kaynaklardan cevap aradılar.

Kızının Müslüman damatlarıyla evliliğinin 14. senesinde, çok mutlu ebeveynler olduklarının farkına varınca bu kitabı hazırlama kararını aldı. Kitap hazırlığı sırasında, Müslüman olan Amerikalı hanımlara bu tercihlerinin sebebini, yaşadıkları tecrübeleri ve sıkıntıları paylaşabilecekleri bir anket hazırladı. Anket soruları için, kızı da ona destek verdi. Ankete verdikleri cevaplar Müslüman olan ABD’li hanımların yaşadığı mutluluk ve problemleri ilk ağızdan öğrenmemize vesile oluyor.

Bir iki olumsuz örnek hariç, diğerlerinin mutlu ve huzurlu olduklarını öğrenmek bizi de çok memnun ediyor. Anket sorularından birisi Müslüman olunca yapmakta zorlandıkları husuların ne olduğu. Bu soruya pek çok hanım “Namaz Kılmak” diye cevaplamışlar. Arkada bıraktıklarınızdan özledikleriniz sorusuna çok enteresan cevaplar gelmiş.

Nuray Şentürk’ün çevirdiği, Bir Başka Dünyanın Kızları adlı kitap bir annenin yaşadığı samimi duyguları paylaşmamızı sağlıyor.

Amerika’ da dinimiz İslam hızla yayılıyor. Hıristiyanlığı terk edip İslam’la müşerref olan Amerikalı hanımlar ve yakınları sosyal çevrelerinde neler yaşıyorlar? Gayri müslim bir annenin kaleminden, Müslümanlığı tercih eden kızıyla olan hikayesi...

Okunmaya ve düşünülmeye değer bir kitap.


A.Fatma Dağcı
Haberkültür.net
 
Üst