Camide Kuran Dinleme Adabını Biliyor musunuz!

The İmam

Asistan
Web sitesi
theimamnbahesi.blogspot.com
Selam kardeşlerim! Ben bir cami görevlisi olarak bir şey anlatmak istiyorum! Geçenlerde ben camide kuran okurken camiye giren bazı yaşlılar bir köşeye geçip başladılar konuşmaya! Konuştukları da öyle önemli bişey değil ha!! Boş dala vere hoşgittin beşgeldin felan! Hocam kuran okurken onlarımı dinliyordun demeyin? Çünkü sesleri bana kadar ulaşıyordu! Kuran okumayı kesip onlara yav susun be biladerler burda Allahın kelamı okunuyor diyemedim. Hani sesim kötü olsa tamam belki duymamak için yapıyorlar diycem ama böyle bile olsa (Sesle bi problemim yok yani maşşallahssim iidir) Allahın kelamıdır deyip dinlemeleri gerekirdi. En sonunda normal sesimi yükseltip abdussamed gibi bir çıkış yaptım. Birden bana baktılar. Galiba anladılar dedim. Bende şaşırdım demekki çok kızmışım ki o makamı nasıl yaptım hala hayret ederim! Ondan sonra o makamla sonuna kadar okudum. Vaybe neymişim ben dedim kuran bitince. Ama o yaşlılara çok sinirlenmiştim. Kuran okunur dinlemezler, çocukları camiye sokmazlar, farz namazını kılarken arasına bir çocuk girecek kadar boşluk bırakırlar, amca yanaşsanaza birbirinize derim ama demeyle kalır olmaz deyip namaza başlarlar. Yani anlayacağınız kardeşlerim! Allahın evlerinde bile Allahın kitabına O'nun mukaddesatına saygısızca hareketlerde bulunuyorsak bu halimiz nedir? Bu gidiş nereye? Arkadaşlar sizce ben ne yapmalıyım söyler misiniz?

B

.BeYzA.

Guest
çok önemli fakat öneminin farkedilmediği konuya değinmişiniz...
Kur'an a olan saygımız bu şekilde olmamalı. Kelamullahı alıp incilerle süslenmiş kılıfın içine koyup, evimizn yüksekçe bi köşesine hatta çok yüksek köşelerine koymak değildir saygı...O na saygı O nu beden kılıfımızla sarıp kalbimize yerleştirmek olmalı...Kuranca yaşamayı bilmediğimiz gibi Kur'an a hürmet etmeyi de bilmiyoruz. hatayı ta en başında yapıyoruz zaten... dediğiniz gibi o kimselerin zaten öncelikle cami ve mescidlerde Allah kelamından başka bişey konuşmamaları lazımken üstelik bi de Kur'an'a hürmetsizlik etmişler, üzülüyorum sadece!!! gerçekten FEEYNE TEZHEBUN???