Buzullar

Nergihan Yeşilyurt

Hüzün-Bâz
Web sitesi
nergihanyesilyurt.wordpress.com
İçimdeki buzulların güneşi
Daha da donduruyor içimi
Kırçıllanmış söylemlerin vadesi
Doldu dolacak…

Yürüsem gece vakti
Benimle birlikte gelir söylemleri
Lal dillerimin
Ve buzullarım eriyik, tuzak
Güneş burdan uzak
Gittikçe uzaklaşarak
Tutunduğum söylemlerin
Vadesi dolmuş olacak
İçimdeki benler bana tuzak
Yaşayan ve soluyan hayvandan
İntikam alınacak
Bir kapan, bir tuzak

Dilleri var, seslerinden öte
Kendileri, tanımları sıkıştırılmış bir yere
Neresi yer; yer nere?
Sesleri ölü, kem dillerine
Düştükçe çığlarım üstlerine…
Ve saklanıyorlar derme çatma bir yere
Yer ki gizlemiyor küfürlerini
Söylediklerini, söylemeye yasak ettiklerini…

Buzullarım; içindeyim
Donmuş bakışlarım
Buzullarım; eriyik tuzaklarım
Aklım soğuyor tüm iklimlerden
Dilden…
Sahiplerine ölü seslerden…

08.05.07 N. YEŞİLYURT

M

Murat Sâki

Guest
Merhaba;Deli Peri

Yüreğinize-zihninize sağlık.Bu forumda yer alan şiirlerinizin tümünü bir solukta okudum;ve bir bölümünü daha önce farklı platformlarda okuma fırsatım olmasına rağmen burada tekrar okurken o içtenliği,samimiyeti,coşkunluk ve dinamizmi yeniden yakaladım.Dolayısıyla,silkeleyici,sarsıcı ve sürükleyici şiirlerinizin artarak gelişmesi ve daha geniş zeminlere yayılıp silkeleyici-toparlayıcı etkisini sürdürmesi sevindirci.Gerek teknik ve gerekse de içerik itibariyle şiiriniz oldukça nitelikli.Bu niteliğe katkı sağlayan en temel etkende elbetteki onun içten,samimi bir üslup ile yazılmış olmasıdır.Vakıa,her dizenizde ortaya konmuş bu yüreği gözlemlemek mümkün.Bunları yazmadan önce her yönden yaşadığınız ise oldukça belirgin.

Kanaatimce şiirinize bu canlılığı,dinginliği veren temel etken bu içtenliktir.Bunu yaparken,yada şiiri yazarken ona yüreğinizi,içtenlik ve samimiyetinizi her yönden yansıtmakla birlikte şiirde aranan biçimsel estetiği de gözardı etmemeniz bir diğer olumluluk.Tarzınız bu yönüyle oldukça özgün ve inş bu özgünlüğünüzü sürdürürsünüz.

Bununla birlikte kayıp mısralar'ın kitaplaştırılarak belgelenmesi ve bu vesileyle daha geniş bir okuyucu kitlesine iletilmesi gerek,diye düşünüyorum.Zira oldukça nitelikli ve silkeleyici.Şiirinizin toplumsal dönüşüme,yeniden "insan" olmaya ve bezgin-bıkkın yürekleri silkeleyip toparlayarak uyuşuk kitlelerin sanatsal bir form aracılığıyla kendi fıtri gerçekliği ile yüzleşmelerine derin katkılar sunacağına inanıyorum.

Umarım tarzınızda ortaya çıkan bu nitelik örnek olup artırılır ve şiirlerinizin kitaplaştırılma vesilesiyle alternatif-silkeleyici bir sanatsal damar gelişir.

Bu temennilerle sizi selamlıyor ve yüreğinizden bereketin eksilmemesini diliyorum.Rabbin selam ve rahmeti üzerinize olsun...

Yüzünü hayata dönmüş ve vahyi temel kılavuz edinmiş devrimci bir sanata doğru.

Saygı ve sevgilerimle...

Nergihan Yeşilyurt

Hüzün-Bâz
Web sitesi
nergihanyesilyurt.wordpress.com
Değerli zınar;

Acaba benim o ucu yanık, kırık-dökük şiirimin tüm bu söylediklerinizin hedef gösterdiği şiir olması mukabil mi? Zira şiir bir yolculuk,bense en aciz, en zavallı seyyahıyım. Dahası elimde bu çapullarla şiir yazdığımı bile iddia edemezken sizin kadar ince bir fikrin iltifatına nasıl mukabele edebilirim?

Yüzünü hayata dönmüş ve vahyi temel kılavuz edinmiş devrimci bir sanata doğru

bu fikre gönülden katılarak,

selam ve selam ile....

M

Murat Sâki

Guest
Merhaba,

Eleştirim bu şiiriniz için olmayıp bir tümevarım şeklindedir.Ve diğer yazımlarınız için-de geçerlidir...Nesnel,estetiksel olarak gördüğümü yazdım.Bunun dışında imge ve kurgunuzu çözümlemede yetersiz kaldığım için o bab-lara hiç girmedim...

Başarılarınızın devamını dilerim...