Büyük Resim Kursu Açıyorum

ihvanistanbul

AkhenAton
Evet arkadaslar buyuk resmi goremeyenler icin buyuk resim kursu aciyorum.

ilk kurda dolari ele aliyorum. Dolari kademeli olarak devlet yukseltiyor. Dolari 10 tl yapip sonrada tlden sifir aticaz, boylece 1 dolar yeniden 1 tl olacak.

sorusu olan?

Hakperest

Kıdemli Üye
keyfin yerinde ihvan
anlaşılan kalbin feto/pkk ve sahipleri için atıyor
üzüldüm doğrusu

ihvanistanbul

AkhenAton
Yoo yerinde degil ama laf anlatmaya calismaktan yoruldum. İsi makaraya vuruyorum. Az elestiride hemen fetocu damgasi vuruluyor safimiz belli hamdolsun. Ne aktrolum ne fetocu. Hak neyse O!

cemaliii

Kıdemli Üye
bazen büyük resim ararken çok küçük olarak gördüğümüz bir resim herseyi anlatır. Benim kafam ekonomiye basmaz yalan yok. bransim değil, ilgi alanım hiç değil. ama dostundostu ihvanistanbul ve abdullahbirisi piyasaya ve bu konulara hakim. bence birazda şu küçük resme bakalım. bu arkadaşlar belki birilerine göre ilkokul çocuğu küçük resim çiziyor olabilir. ama bence doğru resim çiziyorlar. belki cizdirende maharet.

alanyali07

Kıdemli Üye
teorik ekonomi bilgilerinden ben de pek anlamam, lakin pratikteki ve gözümüz önündeki tabloyu okumak zor değil, sadece parti,siyaset zincirlerinden sıyrılmak lazım..

6-7 ay önce 2-3 arabaya refah göstergesi denilip teşvik ediliyorsa,

krediler arttı elhamdülillah denilip kredi çekmek özendiriliyorsa,

ihtiyaç olmayan lüks mercedeslere çerez parası deniliyorsa,

biz büyük ülkeyiz zengin ülkeyiz milyar dolarlık sarayı hakediyoruz denilip savunuluyorsa,

ve hemen birkaç ay sonra güllük gülistanlık hava gidince "2-3 araba israftır" noktasına geliniyorsa ,

bu arada milletvekili maaşları bi çırpıda zamlanıyorsa,

acayip çelişkili icraatler söylemler oluyorsa kimse ekonomi mükemmel yönetiliyor diyemez..yıllardır böyleydi aslında,israflar had safhadaydı, ama işte ortalık güllük gülistanlık iken zaten bunlar potada eriyordu..ama doygunluk noktasına ulaşma zamanı vardır her şeyin..

ihvanistanbul

AkhenAton
Aslinda biraz ticaretle ugrasmak meseleyi anlamak icin kafi.

ben ekonomist degilim fakat dolar 2.80-3 tl bandindayken yakin cevreme 4.5-5 tlye kadar yolu oldugunu soylemistim. Hatta babam dalga gecmisti benimle. Bunu cok bildigim icin degil piyasayi az cok okuyabildigim icin soyluyordum.

Bugun ulkemizde olan bitenin pek cok sebebi var.
İhracat yaptigimiz ulkelerin coguyla arayi bozduk ( bi esnafin musterilerini kusturmesi gibi dusunun )
mesela libyada 2. Buyuk ulke bizdik simdi listede yokuz. Milyarlarca dolarlik kayip demek bu.
Libra,rusya,misir,suriye,irak ve ufak capta su an avrupa... ustuste koydu mu bu gelirleri telafi edecek pazarimiz yok. Boyle buyuk dolar girdisi saglayamiyorsak bu rakama yakin dolar cikisini engellemeliyiz. Peki yapabilir miyiz? Neredeyse imkansiz cunku herseyi ithal ediyoruz.
bakmayin forumda aslan kesilenlere. Hadi bugday gelmesin, hadi israil tohum vermesin, hadi Amerikan pirinci ulkeye girmesin de sonra goreyim ben sizi! İste ben ve benim gibi dusunen arkadaslar bu karanligi isaret ediyoruz. Acilen uretelim diyoruz. İphonesuz andoidsiz olur da gidasiz olmaz.
İs yaptigim bi adam vardi. Satmak icin konsinye mal almistim haftalik/15 gunluk odeme seklinde anlastim. Burnundan kil aldirmiyordu ki odemelerimde duzenliydi. En son yeni sezon urunlerde konsinyeyi kaldirdim pesin dedi almiyorum kalanlari iade al dedim. Halbuki aldigim mal 5000 tl bandini gecmiyordu ama Benim gibi musterilerin cogu ayni seyi soyleyince batti ne yazik ki. Bunu niye anlattim bizim ulke olark halimiz boyle. Herkese atarliyiz ama altini doldurabilecek gucumuz yok! Eyyy falanca sen kimsinle olmuyor arkadaslar. Once kendi kendine yetebilecek seviyeye geleceksin sonra sen kimsin ya diyeceksin...

kebîkec

İhvan Forum Üye
Reina da Araplara yönelik saldırı. Avrupa ve Amerikanın doları ateşleme taktikleri. Tüm terör örgütlerinin boylarına göre terör girişimleri.

Düşman isot tarlalarına girince henüz ayıkmayanlar savaşın büyüklüğünü anlayacak. Arap sermayesi ürküp, döviz tırmanırsa içerde daralma olacağı öngörülüyor. Yapılacak işler belli. Kemal Dervişi çağırıp düzeleceğiz....:glm

abdullah birisi

Kıdemli Üye
maalesef yüksek teknoloji üretemiyoruz, bunun için yüklü miktarda arge lazım, devlet ön ayak olmalı, duble yollar nasıl başladı, hep iyi niyetti ama sonra araya şeytan girdi her zamanki gibi, başta, sayın erdoğan dediki, karayollarında boşta duran bir sürü adam var, bunlara maaş veriliyor, bunlar duble yol yapımında kullanılsın dedi, ve be şekilde başlanıldı, sonrasında ise, müteahhitlere verildi.....bunun gibi, eğer devlet olarak ayağa kalkacaksak, en başta devleti yönetenlerin dürüst olması gerekir, sonrasında ise üretime dayalı, yeni ekonomi modelleri oluşturulmalı..bu, döviz, borsa, faiz üçgeniyle olmaz... dışarıya olan, hammadde ihtiyacımız, başta pahalı olsa, ülke içinde üretilmesi teşvik edilmeli ki, ihracattan kazanılan döviz, tekrar dışarıya gitmesin... bizim ihracatımızın büyük bölümü, montaj ihracatıdır, yani hammadeyi dışarda alırsınız, burada montaj yaparsınız, sonra dışarıya satarsınız,, bunada ihracat deniyor,,aslı ne olmalı, burada üretilip, dışarıya satılmalı....

Hakperest

Kıdemli Üye
bana kalsa bu madiği tüsiad vs yerli işadamları attı
yeni anayasa ve başkanlık sistemi istemiyorlar
güçlü devlet yerine istediklerini başa geçirip istedikleri gibi yönlendirme istiyorlar
göreceğiz bakalım
kim kimin elinden öpecek

erdoğan devlete zalimler yine semirsin diye sahip çıkmıyor
kazanan taraf emperyalist uşağı klasik kemalistler olursa
korkarım ki asıl kılıçdaroğlunu bahsettiği kanı görürüz
tüsiad o zaman devlette kan gövdeti götürürken zil takıp oynar

Kaptan

Mecra Yazarı
Forumda ne çok ekonomist, devlet yönetiminde uzman arkadaşlar varmış yahu, zehir gibiler maşallah.

Hazır seçilme yaşı 18'e düşürülüyorken aday olsun bu arkadaşlar da bari millete ümmete çok böyük faydaları dokunsun. Yoksa burada heder olup gidecekler, yazık.

ihvanistanbul

AkhenAton
Forumda ne çok ekonomist, devlet yönetiminde uzman arkadaşlar varmış yahu, zehir gibiler maşallah.

Hazır seçilme yaşı 18'e düşürülüyorken aday olsun bu arkadaşlar da bari millete ümmete çok böyük faydaları dokunsun. Yoksa burada heder olup gidecekler, yazık.

turgeve yeterli bagista bulunda aday gostersinler...

adams77

Kanalizasyoncu
Büyük resim büyük cesaret ister, fanatizme akıllarını teslim etmişlerin göremeyeceği şeyler oluyor.
Yok başkanlık istenmiyormuş güçlü devlet olmamızı istemiyorlarmış :) aç tavuk kendini buğday ambarında sanarmış.

İhvan birde stranç kursu aç güzel kardeşim, karşımızdaki adamlar hamle yapmadan önce hamle sonrası düşünerek hareket ediyorlar. Bize zoraki bir hamle kalıyor çünkü şartları öyle güzel ayarlıyorlar ki başka bir alternatif kalmıyor bunuda öyle allayıp pulluyorlar ki sevinçle kabul ediyoruz.

Kapılarını kapatmayıp ve üretmediğin sürece birilerinin maşası olmaya devam edersin. Bunu isteyerek yaparsın yada istemeyerek yaparsın. Tabi olan mazlumlara olur.