büyük alim olmanın sırrını buldum

Verda

Gales
:) hemen kızmayın
önce anlayın sonra kızın
sizin söylediğiniz farklı bir şey
mealcilikle alakalı değil
hadis ile ilgili ayrı bir üniversite kurulmalı görüşümü bu forumda sürekli dile getirdim
1500 yıllık birikimi reddetme farklı içtihat kapısının açık olması farklı
yazılarım bir kez daha okuyun

Yazınız anlaşılabilir hafiflikte merak etmeyin, tüm hadis külliyatı ve tarihini bütünüyle reddeten kişiler elbette eleştirilir fakat buna mukabil hiçbir eleme yapmayan toptancıların da aynı derecede eleştirilmesi gerekir ki böyle bir şeyi alimler de asla kabul etmezler buna karşın birilerinin eleştirilmemesi ise çifte standartlıktır ve dahi eleştiri tümden red olarak algılanmamalıdır ilim ve eleştiri ahlakı bunu öngörür..

Darul_Beka

Profesör
Yazınız anlaşılabilir hafiflikte merak etmeyin, tüm hadis külliyatı ve tarihini bütünüyle reddeten kişiler elbette eleştirilir fakat buna mukabil hiçbir eleme yapmayan toptancıların da aynı derecede eleştirilmesi gerekir ki böyle bir şeyi alimler de asla kabul etmezler buna karşın birilerinin eleştirilmemesi ise çifte standartlıktır ve dahi eleştiri tümden red olarak algılanmamalıdır ilim ve eleştiri ahlakı bunu öngörür..

yazılarım hafif öyle mi ilginç neden saldırıyon anlamış değilim
şu yukarıda yazıdığın yazıya muhalif tek bir cümlemi söyle

Verda

Gales
Fikirlerimi yazıyorum neden saldırı olarak algıladınız yoksa genele açık bir konu değil miydi? Değinmek istediğim nokta ise sizin değinmediğiniz karşıt yanlışlarında karşılıklı zikredilmesi gerekliliğiydi..

hirahos

Kıdemli Üye
Allah ve Rasulüne giden sağlam kaynak zincirini kırıp kendini ya da başkasını zincire ekleyen çok bu forumda... Forum yöneticilerinden de varlar. Maalesef. İmam Rabbani Hz.lerinin sözünü hatırlatıp bırakacağım:

"Şimdi burun kıvırın bakalım. Kimin doğru söylediğini anlamanız yakındır"

:)

Verda

Gales
Allah ve Rasulüne giden sağlam kaynak zincirini kırıp kendini ya da başkasını zincire ekleyen çok bu forumda... Forum yöneticilerinden de varlar. Maalesef. İmam Rabbani Hz.lerinin sözünü hatırlatıp bırakacağım:

Sn Hirahos levlake hadisini kabul ediyor musunuz?

Yahayy

Kıdemli Üye

Aynen yakındır.
Toptancı bir şekilde tüm yazılmış külliyat, gayri metluv vahiydir, onlar da Allah katındandır diyerek elleriyle yazdıklarını, Allahın sözlerine ortak kıldıkları mişnalar üretenler, elbette bundan dolayı fesata uğrayan tüm varlığın laneti ile karşılaşacaklar.

Hadis çok önemli bir kaynak ve çok değerli, ama bu cevherin hakkıyla, hak ile işlenmesi gerek, Allah'ın sözünün alternatifi olarak bakanlar yine hesaplarını Allah'a verecektir.

Takiyüddin

Yasaklı

Bu oyuncakcılık işlerini sevmem. Onun bu sözünü "bir oyuncak" gibi kullanıyorsun ama o seninle aynı görüşlere sahip değildir, konuların büyük çoğunda... bu alıntıyı vermen, şu iddiayı ima eder: "bu konuda bu kişi benle aynı görüşte". hayır bu sözü bunun gibi bir konuda söylemediği de kuvvetle muhtemel.

Ayrıca sorularım var: sağlam kaynak zincirii kırmak ne demek oluyor? peygamberin kendisnin benzerlerini getirdiği, "hadis müslümanlığına getirilen şerhler" mi? "kuran müslümanlığı"na getirilen yama mı? yoksa şerhlere şerh getirmeler mi? Yani hiçbir şeyden anlamazken insanların bir takım konulara tanışık hale gelmeleri mi? Arada birileri (sence) "heba oldu" diye mi şikayet edip duracaksın? İnsanlar hiçbişe yapmayınca düşünmeyince heba olmuyorlarda bir takım teşebbüslerle, düşünme egzersizleriyle mi heba oluyorlar? Varsın insanlar risk aldıkları ticarette şerefleriyle ve girdiklerinin farkında oldukları riskleriyle zarar etsinler!.. İnsanlar hangi yöneticiler nerede nasıl zincire kaynak yapmışlar? halka eklemişler?

hirahos

Kıdemli Üye
Evet, Takiyüddin, Ayet'in Hadis'in Müslümanıyız. Naklin Müslümanıyız. Öyle olması da normal; Vahiy indirilirken şahit olmadık. Rasulullah efendimizin tebliğini/beyanını/tatbikatını bizzat gözümüzle görmedik.

Amma, sanki Vahyin inişine şahit oluyormuşuz gibi, sanki Rasulullah efendimizin halkasında oturup kalkıyormuş gibi iman ettik, tasdik ettik. Hiç şüphemiz yoktur.

Dinimiz bize güvenilir, emin ve emanet ehli nesillerin, zatların titizliğiyle, gayretiyle, İslam'ı nakletmesiyle ulaştı. Bizden de kıyamete kadar intikal edecek inşallah. İşte sağlam zincir budur. Biz bunu idrak edip ispat edebiliyoruz. Bundan başka bir şey söyleyenin bozuk akıllara ve çürük sözlere tutunmaktan başka yapabileceği bir şey yoktur. Çürük ip mi, sağlam ip mi?

İslam ve Müslümanlar yeryüzüne hakim olacak inşallah. Bu Allah'ın vaadidir. Bugüne kadar kısmen gerçekleşse de Allah'ın bu vaadi daha tahakkuk etmemiştir. Allah Teala, asla ve kat'a vaadinden dönmez. Allah Teala, dinimizi koruyacağını da vaad etti. Korunmasa haşa zaten İslam, yer yüzüne nasıl hakim, galip, sahip olabilecekti ki? Korunmayan/korunamayan, üstün olamaz...

اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم

وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ ءَامَنُوا مِنْكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَلَيُمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِينَهُمُ الَّذِي ارْتَضَى لَهُمْ وَلَيُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا يَعْبُدُونَنِي لَا يُشْرِكُونَ بِي شَيْئًا وَمَنْ كَفَرَ بَعْدَ ذَلِكَ فَأُولَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُون

Cüz 18 sf 358 (024) Nur, 55. Veadallahüllezine amenu minküm ve amilus salihati le yestahlifennehüm fil ardı kemestahlefellezine min kablihim* ve le yümükkinenne lehüm dinehümül lezirteda lehüm ve le yübeddilennehüm min ba’di havfihim emna* ya'büduneni la yüşrikune bi şey'a* ve men kefera ba'de zalike fe ülaike hümül fasikun (55. Allah, sizlerden iman edip salih amel işleyenlere, kendilerinden öncekileri sahip ve hakim kıldığı gibi, onları da yeryüzüne sahip ve hakim kılacağını, onlar için beğenip seçtiği dini (İslam’ı) onların iyiliğine yerleştirip koruyacağını ve (geçirdikleri) korku döneminden sonra, bunun yerine onlara güven sağlayacağını vaad etti. Çünkü onlar bana kulluk ederler; hiç bir şeyi bana eş tutmazlar. Artık bundan sonra kim inkar ederse, işte bunlar asıl büyük günahkarlardır.)

Darul_Beka

Profesör
Fikirlerimi yazıyorum neden saldırı olarak algıladınız yoksa genele açık bir konu değil miydi? Değinmek istediğim nokta ise sizin değinmediğiniz karşıt yanlışlarında karşılıklı zikredilmesi gerekliliğiydi..

eyvallah
yazılarınız anlaşılabilir hafiflikte
sözünü
iyi niyetle söylediğinizi kabul ediyorum

fakiri

Kıdemli Üye
Ezberci ve yanlı bir yaklaşım ve dahi agresifce ele alınmış size hadisleri tümden kabul edenleri sormuştum ve kitabını döneminin resmi bir kitap haline getirme teklifine bunun fıkhı donduracağını söyleyerek kabul etmeyen imam/alimleri bugün siz onlardan daha mı iyi bileceksiniz söylemleriyle herkesten daha fazla savunduklarıını iddia eden insanların bu ironik hallerini de zikretseydiniz açmış olduğunuz konu daha fazla saygıyı hakedebilirdi..

Verda Hanfendi acaba bir Müslüman olarak, hangi tür ve kim tahriç ve ravili hadislerden bugüne kadar kaç tanesini kabul buyurmuşlar ? Öğrenebilir miyiz? Yoksa, Hadis Münkirlerinin kayığına çoktan binmiş te bunu mu söylemek istiyor ?

Takiyüddin

Yasaklı
Evet, Takiyüddin, Ayet'in Hadis'in Müslümanıyız. Naklin Müslümanıyız. Öyle olması da normal; Vahiy indirilirken şahit olmadık. Rasulullah efendimizin tebliğini/beyanını/tatbikatını bizzat gözümüzle görmedik.

Amma, sanki Vahyin inişine şahit oluyormuşuz gibi, sanki Rasulullah efendimizin halkasında oturup kalkıyormuş gibi iman ettik, tasdik ettik. Hiç şüphemiz yoktur.

Dinimiz bize güvenilir, emin ve emanet ehli nesillerin, zatların titizliğiyle, gayretiyle, İslam'ı nakletmesiyle ulaştı. Bizden de kıyamete kadar intikal edecek inşallah. İşte sağlam zincir budur. Biz bunu idrak edip ispat edebiliyoruz. Bundan başka bir şey söyleyenin bozuk akıllara ve çürük sözlere tutunmaktan başka yapabileceği bir şey yoktur. Çürük ip mi, sağlam ip mi?

İslam ve Müslümanlar yeryüzüne hakim olacak inşallah. Bu Allah'ın vaadidir. Bugüne kadar kısmen gerçekleşse de Allah'ın bu vaadi daha tahakkuk etmemiştir. Allah Teala, asla ve kat'a vaadinden dönmez. Allah Teala, dinimizi koruyacağını da vaad etti. Korunmasa haşa zaten İslam, yer yüzüne nasıl hakim, galip, sahip olabilecekti ki? Korunmayan/korunamayan, üstün olamaz...

اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم

وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ ءَامَنُوا مِنْكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَلَيُمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِينَهُمُ الَّذِي ارْتَضَى لَهُمْ وَلَيُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا يَعْبُدُونَنِي لَا يُشْرِكُونَ بِي شَيْئًا وَمَنْ كَفَرَ بَعْدَ ذَلِكَ فَأُولَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُون

Cüz 18 sf 358 (024) Nur, 55. Veadallahüllezine amenu minküm ve amilus salihati le yestahlifennehüm fil ardı kemestahlefellezine min kablihim* ve le yümükkinenne lehüm dinehümül lezirteda lehüm ve le yübeddilennehüm min ba’di havfihim emna* ya'büduneni la yüşrikune bi şey'a* ve men kefera ba'de zalike fe ülaike hümül fasikun (55. Allah, sizlerden iman edip salih amel işleyenlere, kendilerinden öncekileri sahip ve hakim kıldığı gibi, onları da yeryüzüne sahip ve hakim kılacağını, onlar için beğenip seçtiği dini (İslam’ı) onların iyiliğine yerleştirip koruyacağını ve (geçirdikleri) korku döneminden sonra, bunun yerine onlara güven sağlayacağını vaad etti. Çünkü onlar bana kulluk ederler; hiç bir şeyi bana eş tutmazlar. Artık bundan sonra kim inkar ederse, işte bunlar asıl büyük günahkarlardır.)

onun için de sanki müslümanlarsınız öyle mi? evet öyle diyor gibisin ve haklısın da. Kimse halini unutur gibi müslümanlık taslamamalı. herkes kendi devri ve rızkıyla ve sınanmalarıyla başbaşadır. Elbette ortak olan sınanmalar vardır... olmayanlar da vardır, bazen özelde şekil ve konu değişir... onuru zedelenecekmiş gibi kasmaya kastırmaya gerek yok. "biz biz gibi (islam olmuşuz) ve onlar onlar gibi iman etmişlerdir" de, o kadar.

Ayrıca "ayet hadis müslümanı" tabirleri bana ait değil kullanmam da. ne anlama geldiklerinin net olmaması bir kenara, gelecekleri anlamlarda da meymenet yok. ben onlar yerine "takıntılı, işgüzar, yetersiz, yeterli, abartılı, eksik, fazla, idare eder, şundan bundan kötü değil, haddini biraz aşan, çok aşan, vs." sıfatları kuracağım cümlelerde fevkalade yeterli görürdüm.

kıyamete kadar gitmeyeceğini hadisler naklediyor peki buna ne diyeceksin. eğer haberin yoksa onları nerden okuyacağını sana kalmış... "bir gün gelecek bunların adı sanı da unutlacak, kurandan birşey kalmaycak" vb. nakledilen hadisler... aklının ucundan da olsa bunları hatırlayacak bir durumda olmak lazım. bunları da okur ve anlarsan konu hakkında görüş ve söyleyişlerini güncelleyebilirsin.

islam yeryüzüne ve hakim. evet olacak fakat bu senin bildiğin benim bildiğim(bana telkin edilen) islam olmadığı muhakkak.... sırf iki mefhumu aynı adla andın diye aynı şeyler olamaz. kimse de olduramaz.

* * *
kitaba gelince gelince. orda çıkardığın sonuçlar ayette yer almıyor. sadece kendi kendine ilaveli yorumluyorsun. sana aydınlatıcı bir terkip veriyorum. bu ayetlerin açıklama ve tefsirlerini birleştir oku. Bak sonra fikrin ne olacak: (Emin ol bu kitap kuran, elbette yerinde durmaz, ya daha iyi olur ya değişir. değişmeli. herkes için öyle olmalı):
yerinde gördüğüm bir terkip veriyorum. bu ayetlerin açıklama ve tefsirlerini birleştir oku:

şuara52**duha7****ankebut50,51yunus15**casiye..4,5 ,6..**zümer36 **isra89**hadid16** ankebut49,50..**zümer44**infitar19**furkan30**
yunu s99**kaf45**kehf110**al-imran144**enbiya34**muhammed24**
isra12**zuhruf44**fatiha2 **araf184**