büyük alim olmanın sırrını buldum

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
hahah şu sözlere bakarmısın :)

birde çalım satıyor hadi hayırlı işler diyerek

mübarek verecek cevap olmayınca sürekli aynı tuşa basıyorsun iyide nereye kadar hadi dünyada bastın ahirette ne diyeceksinde hangi tuşa basacaksın?

Senin belirlediğin alimler değil Allah 'ın indirdiği kitap geçerli dikkat et

Maşallah, kitabı okudun, yaladın yuttun :)

Asr suresini nereye koydun ?

adams77

Kanalizasyoncu
Maşallah, kitabı okudun, yaladın yuttun :)

Asr suresini nereye koydun ?

Nazar etme ne olur çalış seninde olur?

Allah 'ın verdiği nimetleri hakkı ile kullanın hamd ile tesbih edin öyle dil ile hamd olsun demek ile olmuyor

adams77

Kanalizasyoncu
senin anladığını anlamadığım kesin

ben senin dilini biliyorum daha önce o şehirde yaşadım ama sen benim dilimi bilmiyorsun çünkü şuan yaşadığım şehirde yaşamadın?

Anlatsam anlamazsın
bir anlamda yüklemezsin
hele bir düşün neden? Çünkü sen

adams77

Kanalizasyoncu
koskoca kitabı sadıklar ile beraber olun ile bitirelim ne gerek var kafa yormaya :)

adams77

Kanalizasyoncu
yahu şurada basit bir meselede bile tartışma yapamıyorsunuz!! sürekli konu değiştirmeye çamur atmaya farklı yorumlara giriyorsunuz siz önce bir adaleti temin edin.

Darul_Beka

Profesör
basit dünyevi ilimlere göstermek zorunda olduğunuz
saygıyı
kurana da gösterin diyorum
çok mu şey istiyorum

adams77

Kanalizasyoncu
kuran sizin gibi kıyas yaptığınız basit dünyevi ilimlere eş değer olsa idi sizin yaptığınız gibi yapar basit ilgi gösterirdik

Yahu şunu bile aklınız almıyor Allah kalplerin özünü bilendir şimdi sen kurmaya çalıştığın oyunun hesabını kime vereceksin? Ha senin alimlerin yada şeyhlerin seni affettirecek değil mi pardon pardon sizin için her yol mübah verin veriştirin basın küfür tekfiri ohh ne güzel serinledik şimdi güzel bir uykuyu hak ettik değil mi :)

adams77

Kanalizasyoncu
insan 'ın okuduğunda anlamadığı bir kitabı bir başkasının ona okuması ile anlaması kadar garip bir durum daha var mı?

Bu sıradan bir kitap olsa tamam dersin, en basitinden sıradan bir roman yazan birine romanı hakkında bilgi almak ve ne anlatmak istediğini sormak için bizzat romanı yazana müracaat edersin.

adams77

Kanalizasyoncu
mübarek neden anlamamak için çabalıyorsun ki?

Bismillâhirrahmânirrahîm.
1. Asra andolsun;
2. Gerçekten insan, ziyandadır.
3. Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka.

Sen kendine bir yol belirlemişsin ve imanı ve salih ameli kendin tanımlıyorsun şimdi kalkmış benim tanımlama yapmamı istiyorsun zaten baştan söylüyorsun senin dediğini kabul etmeyeceğim diye neden ısrar ile söyle söyle diyorsun?

Azıcık bir korku olsa sen şu yazdıklarına dikkat ederdin lakin karşındakine sürekli olarak sen çözmüşsün sen yutmuşsun sen anlamışsın diye ithamda bulunmazdın yahu herkes sizin gibi anlayacak diye bir kaide kuralmı var? Senin dünyadan haberin yokmu?

Ziyanda olduğun açık ve net belli halen ben iman edip salih amellerde bulunuyorum diyorsun be güzel kardeşim iman etmiş ve salih ameller işleyen kişiler cennettedir senin bulunduğu yer neresi savaşın bataklığın ortası sen şimdi ne demek istiyorsun?

Yahayy

Kıdemli Üye
gayet güzel bir türkçe ile yazılmış basit bir kanun getireyim ve yorum isteyeyim
biz hukukçu değiliz ki dersiniz
çünkü hukukçu olmak için
liseyi hukuk fakültesini bitirmeniz yetmez
bu alanda yıllarca pratik ve teorik eğitim görmeniz lazım
peki
sadece okuma yazma bilerek
bir hukukçu gibi kurandan hukuki sonuçları
çıkarmak hadsizlik değil de nedir
Kendi adına konuş güzel kardeşim.
Asıl mealci tayfa dediklerinizin bir çoğu ortada bir konu varsa önce, hadis, geleneksel kaynak, mezhep ne varsa araştırıyor. Elektronik ortamda data arama imkanı diye bir şey yokken bir hususa bakmaları için o zatın bir kütüphane içinden 10-15 kitabı günlerce taraması gerekiyor, birlikte mütalaa etme ve çok yönlü düşünme imkanı iyice azalıyor ve bakış açısı daralıyor bu haliyle.
Şimdi çok daha kolay veri tarayabiliyor, tarihsel kaynaklara inebiliyor, karşılaştırma yapabiliyoruz.
Örneğin benim mesleğimde önceden bilgisayar imkanları daha kısıtlı ve el yordamı ile defter tutulurken bir mali müşavir 30 defter tutabiliyorken, şimdi biz gelişmiş yazılım, Net yardımı ile 150 defter tutabiliyoruz, bir usul konusu tetkik edileceği zaman eskiler lebib yalkın mevzuat derlemesinden saatlerce sirküler bulmaya çalışırken, şimdi biz Türkiye genelinde verilmiş özelgeleri, temyiz kararlarına kadar kesin yargı sonuçlarına ulaşabiliyoruz,
bu da böyle bir olay.

Çok yönlü düşüneme ve daha fazla kaynağa ulaşma imkanı olan insanları neden araştırma yapıyorsunuz diye suçluyacaksınız neredeyse.

Yazınızın başka bir boyutu kur'andan delil getirenlere karşı, daha açık bir ifade ile eğer Kur'anda yeterli seviyede açıklık varsa Kur'anın kaynak olarak öncelenmesi ve diğer muhalif kaynakların dikkate alınmaması gerektiğini düşünen insanları kastediyorsanız bu sizin kafanızda tasarladığınız gibi bakkaldan şeker almak kadar basit değil, insanları basit düşünüyorlar derken kendiniz bu tenakuza düşüyor çok basit düşünüyorsunuz.

Bu husus genelde belli başlı konular üzerinde döner...

# Recm Hususu

# Cihad ayetlerinin meşru müdafayı mı yoksa güçlü olduğunu hissettikleri anda müşrik kafir ne kadar toplum varsa kılıçtan geçirip cariye, ganimet ve köle edinmeyi mi emrettiği.

# Mürtedin öldürülmesi

# Peygamber ve Salih insanlardan şefaat beklentisi

Ve bir kaç belli başlı ana konu...

Örneğin öldürme üzerine hükümlerden Mürted, Recm hükümleri mezheplerin tamamında ittifak ile hüküm altına alınmıştır. Hâlbuki zaten mezhepler kaynakları zaten o onun, bu bunun talebesi şeklinde birbiri ile ilintili üç beş ulema üzerinde oluşmuştur.

Tümünün bir olayı delillendirirken en baştan kendine temel ilke olarak aldığı ana prensipleri vardır, az çok araştıran bunları görür.

Bir örnek vereceğim
O müçtehid sen mi daha iyi bileceksin denilen bir mezhep sahibi ve Müsned gibi fiziki olarak en fazla sayıda hadis barındıran bir hadis kaynağı sahibi Ahmed Bin Hanbelin mezhebinde, bir vakit farz namazı terkettiği (inkar, hafife alma değil namazı terketme) sabit olan bir Mü'min mürted olduğu gerekçesi ile başı kesilmek sureriyle had cezası uygulanmasını, bir çuvala yıkanmadan necis olarak konulmasını ve ikamet alanına en yakın mezrada bir çukura atılmasına hükmetmiştir. Amel ile İmanı ilişiklendirmiş ve ameli ile mürted olabileceğine hükmetmiştir, aslında ehli sünnetin temel görüşü amel ve imanın birbirinden ayrılığıdır. Şafi ve Maliki ise tevbe davet edilir yine terketmeye devam ederse yine öldürülür ama müslüman merasimi yapılır, müslüman mezarlığına koyulur demişlerdir.
Hepsinin temelden üstüne bindikleri bir ekol edindikleri bir görüşleri vardır ve genelde aynı ekolü üzerinde hüküm çıkartma eğilimindedirler.

Aynı ulema Recm konusunda tabiki ihtilaf etmeden onayı basmıştır.
Halbuki delil olan hadis kaynaklarında bir keçinin yemesi ile ortadan kaybolan ama hükmü halâ baki olan bir ayetten (Kur'anın lafız olarak eksik olduğu) tutun, Ömer R.A nın bu ayeti insanların kınamasından korkmasam tekrar musfaha Yazardım diye iftiralardan tutun her türlü iddia bulursunuz.

Halbuki Kur'an açık ve net ne evli ne bekar zina cezasını ayırd etmeksizin hükme bağlamış, devam eden ayetlerde evlilerin nasıl uygulayacağını da hükme bağlanmıştır. Diğer bir ayette hür kadınlar için verilecek ceza, yarısıdır derken Recm'in aslında uygulama alanı olmadığını bariz şekilde ortaya koymuşken, her ne olursa olsun gelenekseli muhafaza mantığında olan insanlara baktığında ise ya sünnetin kuran ayetlerini neshettikleri iddiasını görürsün, ya da bunlar sadece bekarlar için der Allah'ı ayetini eksik bırakmak ve unutucu olmakla itham ederler.

Şimdi bu hükümlerin Kur'an kapsamında araştırıp, Kur'anın meseleye nasıl baktığını anlama adına ayetlere başvuranlara siz mealci zındık gözü ile bakıyorsanız gözünüzde bir problem var, baktığınız insanlarda değil.

Mürted olup inandıktan sonra küfre dönenler için Allah ayeti ile tevbe kapısını sonuna kadar açık bırakırken, bu zatlar Allah adına hükmü bağlayıp öldürme peşine düşerler.
Mürted konusunda Halid bin Zeyd'in yaptığı hata karşısında Resulullah'ın Allah'ım bundan sana sığınıyorum dediği örneği bir inceleyiniz.

Bu insanlar Kısas ayetinin bile sadece Mü'minler arasında olacağını, haksız yere gayri müslim öldüren bir Müslümana kısas gerekmediğini bile hükme bağlamışlardır, Hâlbuki açık ve seçik haksız yere bir cana kıyan diye ayetine başlayan Allah'a karşı, bunlar insan sayılmaz diye delil getirerek.

Hâlbuki bu olayların tamamında anakronik olarak içinde bulunulan zaman ve insan toplumunun kronik sorunlarının etkileri görlmektedir.
Bu şekilde Kur'an ile taban tabana zıt uygulamalar için yeni içtihadlar ve ilim adamlarının istişareleri gerekir diyenleri de reformist ve zındık olarak suçlayarak atalarından ne gördüler ise muhafaza etmeyi, taklidi iman sanan bağnaz bir insan güruhu mevcuttur, genel ekseriyet ise konulara ne ilgisi ne de araştırması olmadığından nötr dür, ama kaynaklar döküldüğünde insanların büyük kısmı gelenek kapsamında çatırdar, çatırdamamasının nedeni zaten hali hazırda bunları tatbit edecek bir siyasi erk olmamasıdır, olana karşı bakış açısını da görüyoruz Işid.

Söyle bakalım taklidi bir iman ve pratik ile, insan olma vasfı olan muhakemat özelliğini inkar mı etsin insanlar, onlar insan değil kısas gerekmez diyen bir zihniyete karşı durmak zındıklık ise bu iftira size ait ve sizi bağlar.

Darul_Beka

Profesör
Kendi adına konuş güzel kardeşim.
r.
sanırım bu mealci mezhep karşıtı hadis karşıtı grubu yanlış anlamışsın
çünkü onlar kuru meal dışında hiç bir şey kabul etmiyorlar peygamber bile onlar için haşa sıradan
senin şu google alimliği olarak tarif ettiğin şeye gelince :)
bir mali müşavir çırağı alacaksın
geliyor adam
muhasabe konusunda hiç bir tahsilim yok
ama okuma yazma biliyorum nasılsa
karşıma çıkan konularıda internetten hazırlarım
reeskont, amortisman matrah vergi bunlar hikaye
bir tıkta hepsine ulaşırım
dese
alırmısın işe
sadece internet insanı alim yapmaz
mesleğin ile ilgili küçük bir örnek verim
sana iş başvurusu yapan bu adam defteri kebiri tutmaz çünkü yasal olarak noter onay şartının olmadığını
ilgili maddesinde görür
ancak
tüm maddeleri bilmediği için defteri kebirin tutulma zorunluluğu bulunduğu hususunu gözden kaçırır

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Ziyanda olduğun açık ve net belli halen ben iman edip salih amellerde bulunuyorum diyorsun be güzel kardeşim iman etmiş ve salih ameller işleyen kişiler cennettedir senin bulunduğu yer neresi savaşın bataklığın ortası sen şimdi ne demek istiyorsun?

Bu ayet ölüler için mi inmiş muhterem ?

Ne demek cennettekiler için, tam olarak anlayamadım.

adams77

Kanalizasyoncu

konuşanı anlaman için kelimelere verdiği manayı çok iyi bilmen gerek benim kelimelere yüklediğim manayı darul_beka sana anlatamaz muhterem

kitabın yazılımında kim bulundu? Allah mülküne kimi ortak etti? Allah mülkünde kimi söz sahibi yaptı?

muhterem siz sözünüzün nere gittiğini bilmiyorsunuz.

Yahayy

Kıdemli Üye
sanırım bu mealci mezhep karşıtı hadis karşıtı grubu yanlış anlamışsın
çünkü onlar kuru meal dışında hiç bir şey kabul etmiyorlar peygamber bile onlar için haşa sıradan
senin şu google alimliği olarak tarif ettiğin şeye gelince :)
bir mali müşavir çırağı alacaksın
geliyor adam
muhasabe konusunda hiç bir tahsilim yok
ama okuma yazma biliyorum nasılsa
karşıma çıkan konularıda internetten hazırlarım
reeskont, amortisman matrah vergi bunlar hikaye
bir tıkta hepsine ulaşırım
dese
alırmısın işe
sadece internet insanı alim yapmaz
mesleğin ile ilgili küçük bir örnek verim
sana iş başvurusu yapan bu adam defteri kebiri tutmaz çünkü yasal olarak noter onay şartının olmadığını
ilgili maddesinde görür
ancak
tüm maddeleri bilmediği için defteri kebirin tutulma zorunluluğu bulunduğu hususunu gözden kaçırır

Tam güzel yerinden sordun şuan bizim büroda 15 civarı personel var, kıdemi ve yaşı benden fazla olanlar var, ama ben henüz 3 yıllık geçmişi olan bir çocuğu 2013 yılında bizde 1 yıllık kıdemli personelken büroya şef yaptım, kendisi mali müşavir filan değil ama altında büroda 3 tane mali müşavir çalışıyor, kıdem olarak çok daha fazlalar, büronun yarısı belki kendisinden yaşça büyükler.

Gelelim Neden bu arkadaşın şef olduğuna,

1) Muhakeme yeteneği diğerlerine göre çok gelişmiş,
2) Perspektifi ve vizyonu var, bir meseleyi ele alırken geniş pencereden bakabiliyor.
3) 3 yıllık personel olmasına rağmen, 13 yıllık kıdemlilerden hem teoride hem pratikte daha etkin
4) Gerçeğin ortaya çıkması konusunda korkunç bir inadı var, bazen günlerce araştırılması gereken bir konuyu saatler içinde masamda görüyorum.
5) Saygılı ama yağcı değil.
6) Yaşı 30'un altında olmasına rağmen, bürokratik haksızlıkları yargı yoluna taşıma konusunda 50 yaşında ihtilaflı işler peşinde koşan bir Smmm kadar cüretkar ve kararlı

7) Cesur

8) Çözüm odaklı, teferruata dalıp asli kayıplara neden olmuyor

.... daha da yazarım, sanal bir kurgu ürünü olduğunu düşündürecek kadar abartılı geliyor değil mi.
Bir gün İstanbul'da iseniz gelin sizi misafir edeyim, işin mutfağı olan içerde yarım saat oturalım, yarım saatte bile siz saydığım şıklardan bir kaç tanesini görmezseniz oturup konuşalım.

Şimdi bunlar sizin öyle hantal bürokratik katmanlara ayrılmış külliyat içerisinden bir şeyler çıkacak diye statik hale getirilmiş sistem hayranlığınıza feda edilemeyecek kadar pozitif şeyler.
Siz İslamın statik bir zihniyet üzerinde kıyamete kadar gideceğini düşünür ve tüm yularları statükoculara bırakır onlar arabayı sürsün, biz de hedefe gidelim diye bir durağan zihin yapısını seçti iseniz, sonucunuz işte eli kanlı selefiler, 10 katına fiyatına kabir azabından koruyan kefenler, kan gölü bir ortadoğu, sadece taklidi bir iman modeli ile İslamın hasını yaşayıp son nefesi garantili mü'minimsiler... Sonuç bu.
Kur'anın kendi hayatımda gördüğüm en büyük mucizelerinden biri hayata karşı akselerasyonu, canlılığı ve tepkiselliğidir. Fiziki olarak Altı üstü bir Mushaf kadar ancak, hayatın her anında okunmayı sağalayacak kadar canlı ve hayatın içinde. Bir ayeti 1001..kez okuduğunuzda da alacak birşeyler çıkartır size, yeterki almak için okunsun.

Yukarıdaki mesajda herşey var, hepsini birbirine karıştırmışsınız dediğiniz dediğiniz şeylerin hepsi birbiri ile bağlantılı.

Tapatalklandı.

Verda

Gales
Kimdir bu mealciler bunlar hiç tefsire fıkıha vb. bakmazlar mı veya arapça dil kurallarına hiç yaklaşmıyorlar mı?

Hadisleri toptan kabul edenler de alimlere haksızlık yapmış olmuyorlar mı?

Kimsenin mezheplere düşman olduğunu sanmıyorum belki mezhepçiliğe evet..