Bütün Kalp Paralar, Aslında BİR Doğru Paranın Olduğunu Gösterir.

Sami'ni

Üye
sudaki-c3a7ic3a7ek.jpg

Peki bu doğru para nasıl bilinecek ?
:gul​

Yüzde bir

Doçent
Bilmek için aceb, alemi ve içindekileri bir pula vermek mi gerek ...

18196512-lg.jpg

Paylaşımlarınızı görmek bizlere mesrur eyledi be güzel, evvela teşekkürler. Böyle bir güzelin paylaşımına cevab etmemek olmazdı, kusur ve küsurumuzun affını şimdiden zat-ı alinizden istirham eylerim.

Trenin vakt-i zamanın uçağı olduğu zamanlarda, İstanbul’a trenle giderlermiş. Ama trenin yankesicileri meşhurmuş. Yolçatı’ndan trene binenler Haydarpaşa’da trenden inene kadar ne yaparlarsa yapsınlar para keselerini yan kesicilere kaptırmaktan kurtulamazlarmış. Ol vakitlerde bu durumu gören adamın biri yok öyle demiş para kesemi fark edemeden nasıl alabilirler ki, böyle bir işe ben müsaade etmem ve kesemi kaptırmam diyerek İstanbul’a bir tren bileti almış. Yalnız bizim adam kendince uyanık mı uyanık, hani nolur nolmaz diyerek para kesesinin içini de tamamen çakmak taşı ile doldurmuş. Zamanı gelince tren Yolçatı istasyonundan Haydarpaşa istasyonu istikametine harekete geçmiş. Bizim uyanıkta trende ama tüm akl-ü fikri kesesinde yankesicileri beklemekte … Tren yol almakta, istasyonlar tek tek geçilip varış mahalline yaklaşılmakta ama gelin görün ki ne ne gelen var ne giden yankesiciler ortalıkta görülmemekte, kese olduğu gibi yerinde durmakta. Ve nihayet tren Haydarpaşa istasyonuna varır, yolculuk kazasız belasız noktalanır ama bizim uyanık havalarda, para kesesini kaptırmamış ya. Bu halde sevinç ve gurur ile tam istasyondan çıkıyor iken birisi elini omzuna atarak kulağına fısıldar. “Sakın bu trende kesemi kaptırmadım hüner bendedir diye sevinme. Biz bir bakışta kesenin içinde ki altın mıdır, para mıdır, çakmak taşı mıdır anlarız, anlarız da bizim çakmak taşı ile işimiz olmaz bunu böyle bil de kesemi kaptırmadım diye sevinmeyesin ona göre.”

Yani be güzel her işin bir erbabı var, elbet her işi bir bilen var. Anlayabildiğimiz kadarı ile buyurduğunuz sualinizin cevabı, bile bildiğimiz kadarı ile mihenk taşı olan bir Sarraf. Sual ettiğiniz hususu gerçi bencileyin kesesini çakmak taşı ile dolduran birisi ne kadar bilebilsin efe
ndim, sualinize bildiğimiz kadarı ile cevab ettik
elbette ki gene en iyisini siz bilirsiniz.

Hürmet, muhabbet ve saygılarımla ...