Burçlara Inaniyormusunuz?

BURÇLARA İNANIYORMUSUNUZ?

• Kullanılan toplam oy
    23

serair

Asistan
Evet inanıyorum...Ama doğru yorumlayabilen olduğuna inanamıyorum:).

talib

Kıdemli Üye
Burçlara bakışımız nasıl olmalıdır? Bunlardan geleceğe dair yorum çıkarmak doğru mudur?

CEVAP: Bismillahirrahmanirrahim Burç, güneş sisteminde bulunan on iki takımyıldızından her birine verilen isimdir. Kur’an-ı Kerim’de üç defa zikredilmekte ve 85. surenin (el-Buruc) de ismi olmaktadır. Bu takımyıldızlarının her biri halk tarafından bir şeye benzetilerek isimlendirilmiş ve yaklaşık ikibin yıldan beri günümüze kadar sürüp gelmiştir. Kur’an-ı Kerim’de bunlardan söz edilmesi, bizi daha doğruya ve gerçeğe yöneltmek, hurafeden uzak tutup İlahi kudret ve saltanatın göklerdeki yansımalarından birine dikkatimizi çekmek içindir. Nitekim zamanla insanlar, burçları doğdukları ayı itibar ederek fal kapsamına sokmuş ve birtakım hükümler çıkarmaya başlamışlardır. İlgili ayetle burçlardan ahkâm çıkarılamayacağı, onların da birer cisim oldukları, dünyamızı süslemek ve kâinattaki dengeye bağlı kalıp İlahi kudreti yansıtmak için düzenlendiklerine işaret edilerek onlarla kader çizgisini belirlemeye kalkmanın yanlış bir inanç olduğu belirtilmek istenmektedir. Burç falı, bütünüyle efsaneden başka bir şey değildir. Dinimiz bu gibi batıl şeylerle amel etmeyi haram kılarak büyük günahlardan saymıştır. Sevgili Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimiz yıldızlardan hüküm çıkarmayı kesinlikle yasaklamış ve o gibi şeylere inanmanın, gaipten haber verdiğini iddia eden kâhini tasdik etmenin küfür sayılacağını belirtmiştir. Her gün gazetelerde böyle yıldız ve burç falları ile bir takım yorumlar yapılarak insanların ruhi dengelerine olumsuz etki yapılmaktadır. Biz bunlar yerine, gökteki burçlara bakınca, onlarda İlahi sanatın yüceliğini, kudretin eşsizliğini görüp Cenab-ı Hakk’ın önünde eğilmemiz, secdeye kapanarak O’nu tenzih etmemiz gerekmektedir.

talib

Kıdemli Üye
Hayır inanmıyorum yani onlara bakarak gelcekten haber verilebileceğine...

Doğru yorum Mehmet Talu hocadan gelmiş yukarıda ;)

reis

Kıdemli Üye
Burçların varlığı bir hakikattir.
Hatta (hangisi olduğunu şu an hatırlayamadım) bir Peygamber'e Burçları okuma Mucizesi verilmişti.

Hazreti Peygamber'e;

"Dünya şu an neyin üzerindedir" diye sorulunca..
"Öküz'ün ya da Balığın üzerindedir" şeklinde cevap verdiği biliniyor.

Burçlar bir hakikattir ama Fal'a inanmak bambaşka bir şeydir. Yani Burç başka Fal başkadır.

Burçlara evet, Fal'a asla..

"Bütün Müneccimler yalancıdır" - Hazreti Peygamber (a.s.m)

KARAMURAT-3

Kıdemli Üye
Web sitesi
mazlumlarvezalimler.blogcu.com
-

Evet inanıyorum...Ama doğru yorumlayabilen olduğuna inanamıyorum:).

Kardeşler Astronomi ile Astroloji'yi karıştırmıyalım. Astronomi yani Gökbilimi kelime kelime çevirirsek Yıdızbilimi demek. Astroloji'de Yıldızbilimi demektir.

Gerçekte Astronomi bir bilim dalıdır. Ama Astroloji bir bilim dalı değildir.
Astroloji Falcılıktır. Bir takım burçların insanların karakterlerini ve kaderlerini etkilediğini savunur.

Şimdi ben bu batıl şeylere inananlara soruyorum.
Gökteki yıldızlar, bu yıldızlar bir bölümü güneş bir bölümü gezegendir.
Güneşlerin ve gezegenlerin insanların karakterlerini ve kaderlerini nasıl etkiliyorlar? Eğer etkliyor diyorsanız. Siz müşrik bir putperestsiniz.Böyle bir inanç, o şuursuz varlıkları tanrılaştırmak demektir.

Çok eski zamanlarda yıldızlara inanan ve onlara tapan Sâbiiler adında bir kavim yaşamıştır.

İnsan karakterlerini ve kaderini belirleyen bir tek yaratıcı vardır, o da ALLAH'tır.

rainbow

Asistan
Evet inanıyorum burcumunda tüm özelliklerini taşıdığımı düşünüyorum, ancak geleceğe dair yapılan yorumlara asla inanmıyorum...

serair

Asistan

İnsan karakterlerini ve kaderini belirleyen bir tek yaratıcı vardır, o da ALLAH'tır.

ALLAH razı olsun.
Karakterlerimizi ve kaderlerimizi bir tek yaradanımız belirler.Herşeyi yaratanda belirleyende O'dur.Dilerse değiştirir değişmeyecek olanı.Olmazı oldurur,oluru oldurmaz.Aklı selim olan,O'na inanan biri başka birşey diyebilirmi...

(Sildim yazdıklarımı çünkü cevabın bundan fazlasını yazmak yanlış...

Yeni anladım.)

KARAMURAT-3

Kıdemli Üye
Web sitesi
-

Diyorsun ki"Bir düzen kurmuş,yaratmış ve o kurduğu düzen içinde etkilenmemizi dilediği için,diledikleri bizi etkiliyor diye düşünüyorum hep,bu düzen faktörlerinden birinin zaman olduğuna ve bazı zamanlarda insanların gerçekten değiştiğine inanıyorum(Mesela ayın bazı hallerinde,dolunay gibi)"

Ayın diğer hallerinde bir şey olmuyorda Dolunaydamı oluyor? Yoksa Dolunay da KURT ADAM MI oluyorsun?

serair

Asistan
Diyorsun ki"Bir düzen kurmuş,yaratmış ve o kurduğu düzen içinde etkilenmemizi dilediği için,diledikleri bizi etkiliyor diye düşünüyorum hep,bu düzen faktörlerinden birinin zaman olduğuna ve bazı zamanlarda insanların gerçekten değiştiğine inanıyorum(Mesela ayın bazı hallerinde,dolunay gibi)"

Ayın diğer hallerinde bir şey olmuyorda Dolunaydamı oluyor? Yoksa Dolunay da KURT ADAM MI oluyorsun?

Selametle...

aön

Üye
Yahu bu kardeşler bir şey dememiş ki niye hemen saldırıyorsun...Demiyor ki yıldız böyle olunca böyle oluyorum....

birincisi kimse yıldız falına inanmıyor...İnsanın doğduğu zamanın fıtratında bir iz bıraktığını söyleyen bir çok din alimi var...Benim en iyi bildiğim marifetname kitabında çok büyük yer ayrılmış buna...inanmazsın ayrı...

(marifetname ibrahim hakkı hazretlerinin ansiklopedik kitabıdır)

KARAMURAT-3

Kıdemli Üye
Web sitesi
-

aön diyorsun ki: "
Yahu bu kardeşler bir şey dememiş ki niye hemen saldırıyorsun...Demiyor ki yıldız böyle olunca böyle oluyorum....

birincisi kimse yıldız falına inanmıyor...İnsanın doğduğu zamanın fıtratında bir iz bıraktığını söyleyen bir çok din alimi var...Benim en iyi bildiğim marifetname kitabında çok büyük yer ayrılmış buna...inanmazsın ayrı...

(marifetname ibrahim hakkı hazretlerinin ansiklopedik kitabıdır)"

Serair kardeş diyorki:"Bir düzen kurmuş,yaratmış ve o kurduğu düzen içinde etkilenmemizi dilediği için,diledikleri bizi etkiliyor diye düşünüyorum hep,bu düzen faktörlerinden birinin zaman olduğuna ve bazı zamanlarda insanların gerçekten değiştiğine inanıyorum(Mesela ayın bazı hallerinde,dolunay gibi)"

Bu yazıyı iyi okumadan bana cevap yazıyorsun.

Bu cevabından anlaşılmıyormu burç falına inandığı? Dindar bayanlar olsun,laikçi bayanlar olsun çoğunluğu burç falına maalesef inanıyor.

KARAMURAT-3

Kıdemli Üye
Web sitesi
-

Sayın site yöneticileri yanlış anketi iptal ettiniz. Yeni hazırladığım anketi değil bu anketi iptal edin dedim(yazdım).

Yeni ankette"Burç falına inanıyormusunuz?" diye soruyorum. Rica etsem bu anketi yeniden açarmısınız?

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
kuran da yanılmıyorsam buruc suresi var burçlarla ilgili. burçlar var diye biliyorum. islamda burçların varlığı kabul edilir, hadisler ve ayetler var.yanılmıyorsam.
bu doğrultuda inanıyorum varlar ama fal ve buna benzer işlere inanmıyorum.... fal baktıranın ve de fal tuttuğunda da doğru söyledin diyenin 40 gün ibadetini kabul olunmayacağını duymuştum bir rivayette...

Berke

Kıdemli Üye
Oldum olası pek inanamadım.Bana saçma geldi burç olayı.Ama bruç olayını kabul edenlere de bir şey diyemem,normal karşılarım.

GÜL-İ RANA

Profesör
Burçlara inanırım..Burcumun tüm özelliklerini taşıyorum..
Ama burçlara bakarak geleceği görenlere inanmıyorum,komik olduğunu düşünüyorum...
Allah dan başka kimse bilemez geleceği..bunlar saçma sapan şeyler..
[
bu kardeşime kesinlikle katılıyorum

Asude

• Don't Panic
Burçların varlığı Kur'an-ı Kerim'de de geçiyor.Yalnız günlük burçlar değil :)