Bülent Keneş Cumburbaşkanı'nı KAstetmemiş :) | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Bülent Keneş Cumburbaşkanı'nı KAstetmemiş :)

talib

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Tem 2006
Mesajlar
21,906
Puanları
113
Today's Zaman Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş'e, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla verilen 1 yıl 9 aylık hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

Gazeteci Keneş, suçlamaları kabul etmezken, Keneş'in avukatı, müvekkilinin mesajında hakaret suçu unsurunun bulunmadığını, beyanlarının basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Gerekçeli kararda, Gazeteci Bülent Keneş'in savunmasında atılı suçu işlemediğini, suçlamaya neden olan twitter mesajında Erdoğan'ın isminin geçmediği gibi ima da etmediğini söylediği yer aldı. Bir mesajdaki kelimeden dolayı dava açılmasını şaşırtıcı bulduğunu vurgulayan Gazeteci Keneş ise "Değişik düzeylerde editoryal gazetecilik yaptım. 20 yıllık gazeteciyim. İlk defa böyle bir dava ile karşılaştım. İfadelerim basın özgürlüğü kapsamındadır. Çok sayıda sıralı mesaj paylaştım. Twitter gibi sürekli canlı ve karşılıklı etkileşimin bulunduğu bir mecrada kimi veya neyi kastettiğimi bile hatırlamıyorum. Hakaret yönünden yorum yapanlar, bizatihi kendileri Erdoğan'a hakaret etmişlerdir." dedi.

Keneş'in avukatı Çağlayan Erginay da, "Müvekkilimin mesajında hakaret suçunun unsuru bulunmuyor. Beyanlarının basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerekiyor. Mesajda Erdoğan kastedilmedi. Yorum yolu ile mesajın Erdoğan'a yönelik olduğuna ulaşıldı." ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın avukatı ise hukukçu bilirkişiden rapor alındığını ve rapora göre mesajın içeriğinin eleştiri sınırını aştığını ileri sürdü.

Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararında sanığın 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırıldığı, hakareti alenen işlemesi nedeni ile verilen cezanın artırılarak 1 yıl 9 aya çıkarıldığı kaydedildi. Gerekçeli kararda ayrıca verilen cezanın 2 yıldan az olması, daha önce sanığın bir suçtan mahkûm olmaması ve atılı suçun niteliği göz önüne alındığında hükmün açıklanmasının geri bırakıldığı belirtildi.


CİHAN

---

Ya Hu bunlar hani Yusuf olmaya çok meraklı idi :) Attığı tweet i yazmamışlar da, "amca, biz cumhurbaşkanını kastetmedik ki ama" demişler :) İnsan üzülüyor ya hu bunları görünce, ne delikanlı adamlar ama :)
 
Üst