Buhari'den Boko Haram'a "Savaş" | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Buhari'den Boko Haram'a "Savaş"

spesifik

آزادی قید و بند
Yönetici
Süper Moderatör
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
24,555
Puanları
113
Nijerya'da uzmanlar, seçimleri kazanan Buhari'nin Boko Haram örgütünü dizginleyeceği ve örgütü zor günlerin beklediği görüşündeler.
Nijerya'da devlet başkanlığı seçimini kazanan ve tecrübeli bir emekli general olan Muhammed Buhari'nin yönetiminde, Boko Haram örgütünü zor günlerin beklediği düşünülüyor.
Uzmanlar, Buhari'nin Boko Haram terör örgütünün doğduğu ülkenin kuzeyi konusundaki tutumu ve askeri deneyiminin, örgütle savaşında ve diğer güvenlik meselelerinde kendisine yardımcı olacağını belirtiyor.
Afrika Liderlik, Strateji ve Kalkınma Merkezi'nin yöneticilerinden Otive Igbuzor, Buhari'nin örgütün faaliyetlerini dizginleyeceğini düşündüğünü ifade ederek, "Yeni hükümetin, militanlarla mücadele bağlamında daha sert olmasını bekliyorum" dedi.
Igbuzor, Buhari'nin devlet başkanlığının, Nijerya'nın kuzeyinde altı yıldır süren Boko Haram şiddetine büyük darbe vuracağına inandığını, bunun tüm Nijeryalıların beklentisi olduğunu ve bunu başaracağını düşündüğünü söyledi.
Askeri bir uzman olan emekli Albay Tahiru Alayande de ordu operasyonları söz konusu olduğunda Goodluck Jonathan ile Buhari'nin kıyaslanamayacağını dile getirerek, "Askerlerin morallerini, tüm haklarını doğru zamanda vererek ve orduyu düzgün biçimde donatarak yükselteceği beklentisi içindeyim" diye konuştu.
Alayande, Buhari'nin, zamanında Boko Haram'a benzeyen Maitatsine'e karşı yürütülen mücadeledeki "sert ordu komutanı" olduğunu da hatırlattı.
Maitatsine, 1970'lerde Nijerya'da Boko Haram'a benzer bir hareket başlatmıştı. Örgüt, liderleri Muhammed Marva'nın 1980'de ölmesinin ardından dağılmıştı.
Nijeryalı insan hakları eylemcisi Yinusa Yau da Sünni bir Müslüman olan Buhari döneminde Boko Haram'a karşı mücadelede yaklaşım değişikliği beklediğini belirtti. Yau, Buhari'nin tüm ilgili menfaat sahiplerini, kuzeydeki valileri, çıkar gruplarını ve ihtiyar meclislerini Boko Haram ile mücadeleye dahil edeceğini düşündüğünü de sözlerine ekledi.
Muhammed Buhari, devlet başkanı seçilmesinden sonra yaptığı konuşmada, Boko Haram terör örgütüne karşı mücadele sözü vermiş ve "Boko Haram çok yakında Nijerya halkının ortak iradesinin ne kadar güçlü olduğunu anlayacak. Halkımızı, terörden kurtaracak ve Boko Haram şiddetinden etkilenen bölgelerde barışı yeniden sağlayacağız. Terörü yok edene kadar çabalarımız devam edecek" demişti.
Boko Haram'a eleştirileriyle tanınan ve 2014'te terör örgütünün suikast girişiminden kurtulan Buhari, iktidarda olduğu sürece Nijerya'nın küresel terörle mücadele çalışmalarına destek vereceğini açıklamış ve "Yabancı ülkelere Nijerya'nın küresel terörle mücadelede daha etkin bir aktör olacağı konusunda garanti veriyorum" diye konuşmuştu.
Nijerya'nın 177 milyonluk nüfusunun yarısını oluşturan Müslüman toplumundan gelen, asker kökenli Buhari, Aralık 1983'te sivil yönetimi devirip iktidara gelmiş, Ağustos 1985'te kendi genelkurmay başkanının yaptığı askeri darbeyle görevden uzaklaştırılmıştı. 2003'ten sonra üç devlet başkanı seçiminde de yarışan ancak hiçbirini kazanamayan Buhari, 2011'deki yenilgisinin ardından ağlayarak bir daha aday olmayacağını ilan etmiş, partisinin ısrarı üzerine tekrar adaylığını açıklamıştı. Geçen yıl 4 muhalefet partisi tarafından kurulan APC'nin aday gösterdiği Buhari, özellikle ülkenin kuzeyindeki yoksul halk arasında popüler bir lider.
(AA)
 
Üst