Bugüne kadar gökten neler yağdı neler!

-Muhammed-

Profesör
Katılım
18 Kas 2010
Mesajlar
1,740
Tepkime puanı
234
Puanları
63
1.jpg

Gökten binlerce ölü kuş yağdı

Dünya gökten yağan ölü kuşları konuşuyor... İlk olarak yılbaşı akşamı ABD'nin Arkansas eyaletindeki bir kırsal bölgede gökyüzünden 5 bine yakın ölü kuş yağması ile başlayan toplu hayvan ölümleri tartışma yarattı. Beebe kenti üzerinden göç eden kırmızı kanatlı siyah kuşlardan iki binden fazlasının 1 Ocak günü havada ölerek yere düştüğünü belirten yerel halk, neye uğradığını şaşırdı.
2.jpg

Bu gizemli vakanın boyutları, aynı olayın güneydeki Louisiana eyaletinde de meydana geldiğinin ortaya çıkmasıyla daha da büyüdü. Sığırcık kuşlarının ve ABD'ye özgü bir kuş olan Kırmızı Kanatlı Kara Kuş'un topluca ölümüne bu eyalette de rastlandı. Beebe kasabasının yaklaşık 580 kilometre güneyindeki Labarre kenti yakınlarında yılbaşından 2 gün sonra, gökyüzünden bu iki türe ait yaklaşık 500 ölü kuş düştü.
3.jpg

Bu ölümlerin nedenleri bulunamadan İsveç'in Fallköping kentinde, bir yerleşim bölgesine yakın yollarda çok sayıda kuş ölüsü bulunduğu açıklandı. Fallköping sakinleri sabah uyandıklarında yollarda çok sayıda karga ölüsü ile karşılaşırken, görgü tanıkları ölü kuşların gece gökten düştüklerini söyledi.
4.jpg

ABD'de birçok uzman, toplu kuş ölümlerini ilk başta yılbaşında atılan havai fişeklere bağlamıştı. Ancak ölümlerin devam etmesi kafaları iyice karıştırdı. Çarpıcı komplo teorilerin yanı sıra birçok tahmin yapılıyor.5.jpg

Kıyamet senaryoları da yapılırken şu ana kadar resmi ve bilimsel bir açıklama ise gelmedi. Ancak rekor seviyeye çıkan soğuk hava ve hızla değişen hava şartlarının hayvanların telef olmasına neden olduğu görüşünü savunanlar çoğunlukta.6.jpg

Gökten inek yağarsa

İşte gökten yağmur veya kar dışında yağan en garip cisimler...

Japonya: Gökten inek düştü

1997 yılında bir balıkçı botunun üzerine gökten inek düştü. Botun az daha batmasına neden olan bu ineğin bir Japon kargo uçağı tarafından uçak havadayken atıldığı tahmin ediliyor.7.jpg

Rus Havagücü'nün inek düştükten iki hafta sonra Japon otoritelerine verdiği bilgiye göre, uçak mürettebatı ineği yemek için aldı ama uçak tehlikeye girince Japon Denizi üzerindeyken aşağı attı.
8.jpg

ABD: Et yağmuru

1876 yılının mart ayında Allen Crouch isimli bir kadının çiftliğinin üzerine gökten et parçaları yağdı.
10.jpg

ABD: Gökten solucan yağdı

ABD'de bir polis memuru işine gitmek için evinden çıktı ve kısa bir süre sonra gökten suyla birlikte solucanların düştüğünü gördü.12.jpg

Kolombiya: Kan yağmuru

2008 yılında Kolombiya'nın Choco bölgeside gökten kan yağdı.14.jpg

Sibirya: Renkli kar yağdı

Sibirya'nın Omsk bölgesinde 2007 yılında turuncu, yeşil ve sarı renkte kokulu kar yağdı.
15.jpg

İngiltere: Sığırcık yağmuru

İngiltere'nin Somerset Köyü'nde Mart 2010'da gökten yüzlerce sığırcık kuşu ölü şekilde yere düştü.
16.jpg

Arjantin: Örümcek yağmuru

6 Nisan 2007'de Arjantin'in Salta kasabasına tatile giden Christian Oneto Gaona ve arkadaşları San Bernardo Dağları'na tırmandı.18.jpg

skoçya: Jel şeklinde yağmur

2009 yılında İskoçya'da yere jel şeklinde yağmur taneleri düştü.20.jpg

Almanya: Para yağmuru

2007 yılında bir motorcu gökten para yağdığını gördü.
22.jpg

Avustralya: Çölde gökten balık yağdı

Tanami Çölü'nde, Argyle Nehri ve Elliot Gölü'nden kilometrlerce uzakta gökten balık yağdı.


Niye Türkiye'de birşey yağmamış acaba :S
 

YagmuR

Üye
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
2,504
Tepkime puanı
586
Puanları
0
Yaş
34
Konum
¤´ UnuTuLu§taN `¤
Web sitesi
www.gencislam.com
Türkiye de Altınova da kurbağa yağmıştı bir keresinde :) ama ben çok küçüktüm..

Allah muhafaza yaa çok ürkütücü olaylar, Rabbim sonumuzu hayr eylesin...
 

hirahos

Kıdemli Üye
Katılım
9 Kas 2006
Mesajlar
35,948
Tepkime puanı
483
Puanları
0
Yaş
54
1984 yılında Sivas'ta da gökten kurbağa yağmış. Açıklma şöyle: Kuvvetli rüzgarlar bu küçük hayvanları havaya savuruyor sonra yere düşüyorlar. Allahu alem. Kuş ölümleri için de soğuktan ölüp düşüyorlar açıklaması var. Allah bilir. Abd, Brezilya, Yeni Zellanda'da tonlarca ölü balık karaya vurdu. İngiltere'de 40 bin yengeç ölüsü karaya vurdu. Allah hayır getirsin.
 

hirahos

Kıdemli Üye
Katılım
9 Kas 2006
Mesajlar
35,948
Tepkime puanı
483
Puanları
0
Yaş
54
701520110112110227236.jpg


Dünyada doğal hayatın canlılığı ve doğallığıyla ün salan Kanada'da Goldstream Nehri'nin renginin fosforlu bir yeşile dönmesi görenleri şaşkına çevirdi.

Kanada'nın Goldstream Nehri birdenbire yeşile dönmesi halkı paniğe sürükledi.

Yaklaşık 1 saat boyunca bu şekilde akan nehirin rengi daha sonra normale döndü.

Çevre Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, nehirin renginin değişmesine "floresein" adlı bir kimyasalın neden olduğu açıklandı. Nehirden alınan numuneler neticesinde bu kimyasalın balıklar ve nehre ne kadar kötü etki ettiği ortaya çıkacak.

Haber7
 

hirahos

Kıdemli Üye
Katılım
9 Kas 2006
Mesajlar
35,948
Tepkime puanı
483
Puanları
0
Yaş
54
Ne oluyor bu kuşlara?

ABD'de gökyüzünden ölü kuş yağması olayının boyutlarının daha da geniş olduğu ortaya çıktı

ABD'de gökyüzünden ölü kuş yağması olayının boyutlarının daha da geniş olduğu, toplu kuş ölümlerinin ülkenin güneyinde birbirine komşu iki eyalette gözlemlendiği açıklandı.

Arkansas eyaletindeki Beebe adlı yerleşim biriminde, yılbaşı gecesi 1000 dolayında ölü Kırmızı Kanatlı Kara Kuş'un (blackbird) düştüğü açıklanmıştı.

Ancak kasaba sakinlerinin, 4.000-5.000 arasında kuş ölüsü temizledikleri, olayın boyutlarının daha büyük olduğu belirlendi.

Kuşların topluca neden öldüğü konusu henüz aydınlatılamadı.

Bu gizemli vakanın boyutları, aynı olayın güneydeki Louisiana eyaletinde de meydana geldiğinin ortaya çıkmasıyla daha da büyüdü.

Sığırcık kuşlarının ve ABD'ye özgü bir kuş olan Kırmızı Kanatlı Kara Kuş'un topluca ölümüne bu eyalette de rastlandı.

Arkansas'taki toplu kuş ölümlerinin olduğu Beebe kasabasının yaklaşık 580 kilometre güneyindeki Labarre kenti yakınlarındaki Point Coupee Parish adlı yerleşim biriminde pazartesi günü, yılbaşından 2 gün sonra, gökyüzünden bu iki türe ait yaklaşık 500 ölü kuş düştü.

Her iki olayın birbiriyle bağlantılı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Arkansas nehri kıyılarında geçen hafta da 100.000'e yakın tambur balığının topluca öldüğü belirlenmişti. Balık ölümlerinin olduğu bölge, Arkansas'taki kuş ölümlerinin olduğu yere yaklaşık 160 kilometre mesafede

http://www.hurriyetport.com/news/124/ARTIC...2011-01-05.html

***

5 bin kuş ve 100 bin balık neden öldü?

Arkansas Doğal Hayatı Koruma yetkilileri, gündeme bomba gibi düşen toplu balık ve kuş ölümü arasında bir ilişki tespit edilmediğini kaydederken, bu hayvanların neden öldüğüyle ilgili farklı teoriler dile getiriliyor.

Cemal Demir / New York

ABD’nin Arkansas eyaleti birkaç gün içinde meydana gelen iki ürkütücü olayla ‘kıyamet’ haberlerinin odağına oturdu. Geçtiğimiz günlerde Arkansas Nehrinde yaklaşık 100 bin balığın sebebi bilinmeyen şekilde ölerek nehir yüzeyine vurmasının esrarı araştırılırken, birkaç gün sonra aynı eyalette bu olayın meydana geldiği yerin yaklaşık 125 mil doğusundaki Bebee kasabasına yılbaşı gecesi, bir korku filmini andırırcasına gökten binlerce kırmızı kanatlı sığırcık kuşun ölerek yere düşmesi şok etkisi yaptı. Önceki gün ise komşu buranın 300 mil kadar güneyinde, Loisiana eyaletinin Pointe Coupee bölgesindeki bir otoyolda yüzlerce ölü kuşa daha rastlandı.

Wisconsin eyaletinde bulunan ABD Doğal Hayatı Koruma Ulusal Merkezine bağlı bilimadamları, olayla ilgil bilimsel araştırmalar başlattı. ABD Jeoloji Hizmetleri Müdürlüğü web sitesi, Haziran – Aralık periyodunda ABD’de 90 ayrı toplu kuş ve hayvan ölümü olayı yaşandığını duyurdu. Buna göre, sadece Minnesota eyaletinde Eylül ayında meydana gelen tek bir benzeri olayda 4 bin kuş ölmüş. Kuzey Amerika’ya özgü bir kuş olan kırmızı kanatlı sığırcık kuşlarından ABD’de 100 – 200 milyon arası bulunduğu tahmin ediliyor.

Arkansas Doğal Hayatı Koruma yetkilileri, gündeme bomba gibi düşen toplu balık ve kuş ölümü arasında bir ilişki tespit edilmediğini kaydederken, bu hayvanların neden öldüğüyle ilgili farklı teoriler dile getiriliyor. İşte en fazla dile getirilen 5 teori:

Hava

Arkansas Kumar ve Avcılık Komisyonu sözcüsü Keith Stephens, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, kuşların ölümüne kötü hava şartlarının ve yıldırımların neden olmuş olabileceğini söyledi. Gökten yağan ölü kuşlardan dolayı yaralanan kimsenin olmadığı belirtiliyor.

Yılbaşı havai fişekleri

Arkansas Times gazetesi, Kumar ve Avcılık Komisyonunu kaynak göstererek, yılbaşı gece kutlamaları sırasında patlatılan havaifişeklerin kuşları öldürmüş olabileceğini yazdı. Haberde kuşların, fişeklerin neden olduğu stresten ölmüş olabileceği kaydedildi.

Zehir

Bazı yore sakinlerinin kıyamet habercisi ya da felaket habercisi gibi gördüğü ölümlerin, kuşların zehirlenmesi sonucu olmuş olabileceği iddia ediliyor. Ancak sadece sığırcık kara kuşların ölmesi, zehir iddiasını zayıflatıyor. Kuşların travma sonucu mu toksik zehirlenme sonucu mu öldüğü bilimsel araştırmalardan sonra daha netleşecek.

Hastalık

Özellikle balıkların toplu ölümünde en çok dikkate alınan teori kirlilikten hastalanmış olma ihtimalleri. Ancak burda da, eğer kirlilik sebepse, neden nehirdeki sadece ‘drumfish’ adlı davul balıkları öldü sorusu cevapsız kalıyor.

Aşırı Soğuklar

Özellikle balık ölümünde dile getirilen bir iddia. Arkansas Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinden Andrew Goodwin, ‘drumfish’ nüfusundaki büyük artış ile aşırı soğukların birleşmesinin bu sonucu hazırlamış olabileceğini belirtiyor. Çok fazla balık, aynı gıda kaynağı için rekabet ediyorsa önemli bir miktarı bunda başarılı olamayacak ve beslenme sorunu yaşayacak. Özellikle bünyesi zayıf balıklar da, bölgeyi vuran aşırı soğuklara dayanamayarak ölür.

Haber 7

***

Başka Yerlerde Toplu Hayvan Ölümleri

İlk olarak yılbaşı akşamı ABD'nin Arkansas eyaletinde gökyüzünden ölü kuş yağması ile başlayan toplu hayvan ölümleri esrarengiz bir şekilde birçok farklı coğrafyada görülmeye başlandı. Arkansas eyaletinin Beebe kentinde yılbaşı akşamı 5 bine yakın kuş ölmüş ardından bu bölgeye 200 kilometre uzaklıktaki bir nehirde 100 bin ölü tambur balığı karaya vurmuştu.

YENGEÇ, KARGA, BALIK...

Bu ölümlerin nedenleri bulunamadan ABD'de bu kez Arkansas'a yakın Louisiana ve Kentucky eyaletlerinde de aynı tür kuşlar öldü. Louisiana'nın Labarre kentinde yaklaşık 500 sığırcık ve kırmızı kanatlı karakuşları ölü bulundu. Kentucky eyaletinde ise aynı türden onlarcasının ölü bulunduğu gelen bilgiler arasında. Marylanda eyaletindeki Chesapeke Bay'de yüz binlerce ölü balık bulunduğu bildirildi. Yetkililer tüm bu ölümlerin birbiriyle bağlantılı olup olmadığının henüz bilinmediğini söylemekle yetiniyor.

Toplu ölümlerin benzerleri dün Danimarka, İsveç, Brezilya, Yeni Zelanda ve İngiltere'de görüldü.

İsveç'in Fallköping kentine, 500'e yakın karga ölüsü yağdı. Brezilya'nın Paranagua bölgesinde de çoğu sardalya olan yaklaşık 100 bin ton ölü balık çeşitli bölgelerde karaya vurdu. Yeni Zelanda'nın Coromandel adasında ise yüzlerce levreğe benzer bir balık çeşidi olan lutianus öldü. İngiltere'nin Kent bölgesindeki bir plajda da 40 binden fazla yengeç ölüsü karaya vurdu. Danimarka'nın Lolland bölgesine de gökten yaklaşık 3 bin kuş ölü olarak düştü.

UZMANLAR NE DİYOR?

ABD'de birçok uzman, toplu kuş ölümlerini ilk başta yılbaşında atılan havai fişeklere bağlamıştı. Ancak ölümlerin devam etmesi kafaları iyice karıştırdı. Çarpıcı komplo teorilerinin yanı sıra birçok tahmin yapılıyor. Kıyamet senaryoları da yapılırken şu ana kadar resmi ve bilimsel bir açıklama ise gelmedi. Ancak rekor seviyeye çıkan soğuk hava ve hızla değişen hava şartlarının hayvanların telef olmasına neden olduğu görüşünü savunanlar çoğunlukta.
 

kamaloglu

Üye
Katılım
6 Mar 2008
Mesajlar
54
Tepkime puanı
3
Puanları
0
Yaş
44
bu olaylar bir azacık da olsa Mısırda Musa (a.s.) devrinde yaşanan olayları hatırlatacak nitelikdedir
 

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
44
1294659648_19_olu_kus.jpg

http://www.ihvanforum.org/Kategori/Yasam/
Önce Amerika sonra İsveç şimdi de Türkiye'de gökten ölü kuşlar yağmaya başladı. Bursa'nın Karacabey ilçesinde karayolu üzerine onlarca sığırcık cinsi kuş yağdı. Ölümler inceleniyor.

Bursa’nın Karacabey İlçesi yakınlarında karayolu üzerinde ve çevresine yayılmış olarak onlarca sığırcık kuşu ölüsü bulundu. Karacabey Kaymakamı ve İlçe Tarım Müdürü’nün incelemede bulunduğu bölgede, kanlı bir araç plakası bulundu. Ölümlerin sığırcık sürüsüne dalan bir araç nedeniyle meydana geldiği sanılıyor.

Karacabey İlçesi’ne 7 kilometre uzaklıkta karayolu üzerinde ve çevresinde bugün onlarca ölü sığırcık kuşuna rastlandı. ABD, İsveç, Yeni Zelanda, İngiltere, İtalya ve Kanada’daki esrarengiz kuş ölümlerini hatırlatan görüntülerle tedirgin olan çevredekiler, hemen durumu yetkilileri iletti. Durumun bildirilmesi üzerine Karacabey Kaymakamı Dursun Balaban ve İlçe Tarım Müdürü Erdoğan Ceylan, olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

Yapılan inceleme sırasında, kuş ölülürenin arasında 16 AB 260 yazılı kanlı plaka bulundu. Yetkililer, yerdeki kuş sürüsüne bir aracın dalması sonucu olayın meydana geldiği itimali üzerinde duruyor.

İlçe Tarım Müdürlüğü görevlileri, kanlı plaka ve yaralı bir kuşu alarak inceleme yapmak üzere Karacabey’e götürdü.
..................................................


Bizde deli yağıyor daha ne olsun
 

hirahos

Kıdemli Üye
Katılım
9 Kas 2006
Mesajlar
35,948
Tepkime puanı
483
Puanları
0
Yaş
54
168220110125064141510.jpg


Dünyaynın süper gücü Amerika'yı korku sardı! Dünyanın en büyük süper yanardağı, geçen 600 bin yıldan sonra bir kez daha patlayabilir. Eğer bu gerçekleşirse Amerika'nın üçte ikisi etkilenecek.

Amerika'da bulunan dünyanın en büyük süpervolkanı Yellowstone'un 2004'ten bu yana rekor oranda yükseldiği ve yanardağın patlaması halinde Amerika'nın üçte ikisinin yaşanmaz duruma gelebileceği belirtiliyor.

Wyoming Parkı'ndaki yanardağın tabanının sadece son 3 yılda yaklaşık 23 santimetre yükseldiği, bunun kayıt tutulmaya başlanan 1923'ten bu yana rekor bir oran olduğu belirtildi. Süper yanardağın 640 bin yıldan sonra ilk kez patlama ihtimali bilimcileri endişelendiriyor. Ancak, son 2,1 milyon yılda üç kez patlayan yanardağla ilgili veri eksikliği nedeniyle, bir sonraki aktivitenin ne zaman olabileceği konusunda kesin birşey söylemek de mümkün görünmüyor.

Yellowstone'daki yanardağ faaliyetleri konusunda uzman olan Utah Üniversitesi'nden Bob Smith, bir patlama olması halinde, geçtiğimiz yıl İzlanda'da faaliyete geçen Eyjafjallajökull Yanardağı'nın ortaya çıkardığı sonuçların, Yellowstone'un yanında devede kulak kalacağını belirtiyor. Binlerce kilometre boyunca atmosferi kaplayacak olan kül tabakası bitkileri öldürecek. Yayılan zehirli gazlar da etkilenen bölgelerdeki canlıları ortadan kaldıracak.

Amerika'nın en büyük volkanik sahasında bulunan Yellowstone, doğanın en müthiş oluşumlarından biri olarak nitelendiriliyor. 640 bin yıl önce gerçekleşen büyük bir patlamanın ardından 30 daha küçük patlamanın olduğu, bunların sonuncusununsa 70 bin yıl önce gerçekleştiği ifade ediliyor.

'Kaldera' olarak adlandırılan süper yanardağlar, dağ biçimli bir çıkıntının aksine büyük çöküntüler halindeki oluşumlar. Yellowstone Kalderası 10 km boyunda ve 30 km eninde. Yüzeyinin sekiz kilometre altında da dev bir magma odası bulunuyor. Magma odasındaki basınç arttıkça yüzey yükseliyor ve ölçülebilir bir sıcaklık artışı meydana geliyor.

AA

Aktaran: SesS!zL!k... kardeşimiz
 

-Muhammed-

Profesör
Katılım
18 Kas 2010
Mesajlar
1,740
Tepkime puanı
234
Puanları
63
21 Aralık 2012 Günü Süper Volkanlardan bir tanesinin patlayacağı Söyleniyor..
 
Üst