bu sözden anladıklarınız ne???

BADUH

Asistan
SA,

Hz. Ali'nin (K.S.) ve Hz. Fatıma'nın (R.A.) büyüklüklerini ve makamlarını ifade ediyor.

İyi çalışmalar.

islamveinsan

Doçent
EĞer Alİ YaratilmamiŞ Olsaydi
Kİse Fatimaya Denk Olamazdi...

Sanırım sözün orjinali şöyle;

"Eğer Ali yaratilmamiş olsaydi
Kimse Fatimaya denk olamazdi..."

Burada Hz Aliyi yüceltmek için fazla bir hüsnüzan kullanılmış..
Tasvip etmiyorum...
Hz Aliyi bu kadar yüceltmek hoş değil...
Caiz de değil... Sahabenin kalplerini kim açıp bakmış...

Selametle..

S

SaLtan

Guest
Hz Ali'nin buyuklugunu, ululugunu ifade eden bir soz olabailir (sanırsam soz dediniz, hadis deyil)
Hz Ali islamiyette Hz Muhemmed'den sonra gelen isimdir.
''la fetta illa ali la seyfa illa zülfikar'' Ali'den baska yigit zulfikardan baska kılıc yoktur hadiside vardır.
Bir lakabı 'ebu turap' olup. Topragın babası anlamına gelir.
Hz Ali topraga uzanmis yatarken Mz. Muhammed (s.a.v) in geldigi ve Hz. Ali ye ya ebu turab ayağa kalk dedigi rivayet edilir. lakap da burdan gelmektedir
Hz Ali (r.a) ın bir oneli ozelligide hic bir baska ilah'a tapmayısıdır. Cunku cocuklugunda musluman olmustur.

S

SaLtan

Guest
Hz Ali hakkında soylenen hadisler: kaynak saglamdir.
Ben ilim şehriyim Ali ise kapısıdır. İlmi isteyen kimse kapıdan girmelidir.(“İlim şehri” hadisi Sıhah, Sünen ve Müsned kitap yazarlarının mütevatir olarak rivayet ettikleri hadislerden biridir.)
Ben hikmet eviyim Ali ise kapısıdır.
Ali benim ilmimin kapısıdır ve benden sonra uğruna gönderildiğim şeyi beyan eden kimsedir.
Ey Ali sen benden sonra ümmetin ihtilafa düşeceği hususları beyan edecek kimsesin.
Ali ilmimin kapısıdır.

BADUH

Asistan

Tasvip etmiyorum...

Selametle..

SA,

Her fırsatta Bediüzzaman'dan ve Risale-i Nurlardan bahseden birisi olarak maalesef bu konuda Bediüzzaman'a ve Risale-i Nurlara ters düştünüz.

İyi çalışmalar.

S

SaLtan

Guest

Tasvip etmiyorum...

Selametle..

bırak hz ali'yi yüceltme gibi bir hakkımız olsun. en azından su bu seyhi ovmekten evladır. ayrıca 'sahebelerin kalbini kim acıp okumus' derken ne demek istiyorsun?

islamveinsan

Doçent
s.a

"Benden sonra peygamber gelecek olsa bu Hz Ömer olurdu"
"Bütün iman edenlerin imanı bir kefeye Hz Ebu Bekir inki bir kefeye konsa HZ Ebu Bekir in ki ağır gelirdi"
Bunun içinde sahabeler var bizler varız Hz Ali var...

Hadislerini bilince Hz Aliye bu kadar hüsnüzan ın hoş olmayacağını ifade ettim..

Hz Aliyi seviyoruz....
Ama bütün sahebeleri bi tarafa itiph sadece Hz Aliyi yüceltmek hoş olmaz...
Hem yüceltilse de bu kadar ı fazla...

* Hz Alinin ayağının tozu olurmuyuz ? Keşke olsaydık...

Selametle..

BADUH

Asistan
s.a

"Bütün iman edenlerin imanı bir kefeye Hz Ebu Bekir inki bir kefeye konsa HZ Ebu Bekir in ki ağır gelirdi"

Hadislerini bilince Hz Aliye bu kadar hüsnüzan ın hoş olmayacağını ifade ettim..

Hz Aliyi seviyoruz....

Selametle..

SA,

İşte sorun da burada başlıyor arkadaş. Hadis ilmi eğer bu verdiğin örneklerle ve yaptığın yorumla değerlendirildiğinde birbiriyle ters düşen, birbiriyle çelişen, biri olunca diğeri anlamsız olan bir sürü Hadis-i Şerif ortaya çıkıyor.

Bediüzzaman, Hz. Ali'nin; ne Hz. Ebu Bekir'den ne Hz. Ömer'den ne de Hz. Osman'dan aşağı olmadığını belirtiyor...

Aslında bu konuların iyice incelenmesi gerekiyor. Zira bu konudan belki de İslam aleminin düştüğü hasta durumun sebepleri ve de ilaçları ortaya çıkacaktır.

İyi çalışmalar.

fatıma1

Doçent
ashabın her biri yıldızlar gibidir hangi birini seçerseniz kurtuluşa eresiniz mealinde bir hadisi şerif hatırlıyorum arkadaşlar ya tartıştığınız konu çok komik hepsinin yeri güzelliği takvası sevgisi ayrı kimbirini birine üstün tutabilirki? Rabbim onların yolundan bizleri ayırmasın

S

SaLtan

Guest
s.a

Hz Aliyi seviyoruz....

Selametle..
konuyu saptırma. ayrımcılık yapmıyoruz tekfir (ötekiliştirme) hiç yapmıyoruz. elbette bütün sahabeler gözümüzde eşittir ancak ruh ve görev dağılımı itibariyle farklılıklar arzedilebilir yinede nitelikli farklılıklardır. sen değil evliyanın en kralı vahşinin atının burnundaki toz olamaz.
bütün sahabeleri itmek ne demek haşa. beynimi açıp okudunmu? mevzu hz Ali hakkında açılmış bizde calakalem yorumumuzu getirdik.
sen 'sahabenin içini açıp okudunmu' sözüne bir açıklama getirmediğin müddetce bu mevzu daha çok su yiyecek..

BADUH

Asistan
ashabın her biri yıldızlar gibidir hangi birini seçerseniz kurtuluşa eresiniz mealinde bir hadisi şerif hatırlıyorum arkadaşlar ya tartıştığınız konu çok komik hepsinin yeri güzelliği takvası sevgisi ayrı kimbirini birine üstün tutabilirki? Rabbim onların yolundan bizleri ayırmasın

SA,

Bediüzzaman da yapmış bu konu ile ilgili yorum. O da mı komiklik yapmış yani?
Hem konuyu öyle sahihliği belli olmayan hatta mevzu olduğu belirtilen hadislerle de niye kesip atıyorsunuz ki? Sonuçta varsa bir problem ortaya çıksın ve de herkes bilsin.

İyi çalışmalar.

EFSUNNUR

Üye
Onlar Bİrbİrlerİ İÇİn Yaratildi....bu SÖzÜn DoĞru OlduĞunu Bİlİyorum...2 Sİde Çok YÜksek Vasiflar İnsanlardilar....bİrbİrlerİnİ Tamamladilar..fatmasiz Alİ,alİsİz Fatma DÜŞÜnÜlemez.....onlar Bİrbİrlerİyle Rabblerİnİ Buldular..bİrer Vesİleydİler Sadece

BADUH

Asistan
keşke sormasaydımmm
bukadar fitneye sebeb olmak istemezdimmm
:crying:

SA,

Fitne olarak düşünmeyin. Sonuçta ortada çok ciddi sorunlar var. İslam alemi şu an 38 bin parçaya bölünmüşken daha ne fitnesi olsun ki. Belki de fitnelerin görülüp de ortadan kaldırılmasına vesile olur.

Bunu istişare olarak ve bir cihette yapılması şart olarak düşünün. Herşeyden önce burası zaten bir forum. Tartışma yoksa forum da anlamsız olur.

İyi çalışmalar.

islamveinsan

Doçent
konuyu saptırma. ayrımcılık yapmıyoruz tekfir (ötekiliştirme) hiç yapmıyoruz. elbette bütün sahabeler gözümüzde eşittir ancak ruh ve görev dağılımı itibariyle farklılıklar arzedilebilir yinede nitelikli farklılıklardır. sen değil evliyanın en kralı vahşinin atının burnundaki toz olamaz.
bütün sahabeleri itmek ne demek haşa. beynimi açıp okudunmu? mevzu hz Ali hakkında açılmış bizde calakalem yorumumuzu getirdik.
sen 'sahabenin içini açıp okudunmu' sözüne bir açıklama getirmediğin müddetce bu mevzu daha çok su yiyecek..

Mevzuların su yiyeceğinden değil sen sulayacak malzeme arıyorsun...
Güzel bakan güzel görür...

Hz Ali mükemmel bir insan değil, hz fatimayi sadece ona layik görmekte hoş değil.. Muhtemelen şiilerin yada alevilerin şiirlerini buraya taşımışsızınız...

Hem hiç bir sahabeyi bir biriyle mukayese etmiyoruz... Ama birini tutup diğerini al aşağı edilemez... Şiiler gibi aleviler gibi caferiler gibi vahhabiler gibi..

Herşeyden önce biz ehli sünnet iz.. Böyle biline.. öyle görüne
Selametle..

BADUH

Asistan

Mevzuların su yiyeceğinden değil sen sulayacak malzeme arıyorsun...
Güzel bakan güzel görür...

Hz Ali mükemmel bir insan değil, hz fatimayi sadece ona layik görmekte hoş değil.. Muhtemelen şiilerin yada alevilerin şiirlerini buraya taşımışsızınız...

Hem hiç bir sahabeyi bir biriyle mukayese etmiyoruz... Ama birini tutup diğerini al aşağı edilemez... Şiiler gibi aleviler gibi caferiler gibi vahhabiler gibi..

Herşeyden önce biz ehli sünnet iz.. Böyle biline.. öyle görüne
Selametle..

SA,

Haşa Hz. Peygamber (S.A.V.) ferasetsizmiydi de Hz. Ali'yi başkaları layıkken Hz. Fatıma'ya uygun gördü. En azından bu açıdan bakıp da biraz düşünmek lazım. Hem zeten bu konuda Bediüzzaman da benzer görüşte. Genelde sıkıştıkça Bediüzzaman'ı ve risale-i nurları örnek alıyorsunuz da belki bu konuda da almak istersiniz diye belirtiyorum.

İyi çalışmalar.

islamveinsan

Doçent
SA,

Haşa Hz. Peygamber (S.A.V.) ferasetsizmiydi de Hz. Ali'yi başkaları layıkken Hz. Fatıma'ya uygun gördü. En azından bu açıdan bakıp da biraz düşünmek lazım. Hem zeten bu konuda Bediüzzaman da benzer görüşte. Genelde sıkıştıkça Bediüzzaman'ı ve risale-i nurları örnek alıyorsunuz da belki bu konuda da almak istersiniz diye belirtiyorum.

İyi çalışmalar.

Saçmalıyorsun...
Hz Muhammed i sas tanrılaştırmayın....
Allah ne kadar bildirirse Hz Muhammed sas de o kadarini bilir..
Hz Ali Alllah dostudur, dünyada iken cennetle müjdelenmiştir, iki nurludur, Hz Muhammed sas in övgülerine mashar olmuştur ama bu kadar abartmayın...

Bu şiir kesinlikle ya alevilerden ya şiilerden gelmiştir...
bulacağım kaynağını...
selametle..