Bu mantarın kilosu 1 tam altın fiyatı

Hakperest

Kıdemli Üye
Bu mantarın kilosu 1 tam altın fiyatı Mersin’in Silifke ilçesinde çam ormanlarında yetişen kuzugöbeği mantarı vatandaşların geçim kaynağı oldu.
bu_mantarin_kilosu_1_tam_altin_fiyati_1426415472_1353.jpg

Eklenme: 15 Mart 2015, 12:33 / Güncelleme: 15 Mart 2015, 12:52 / 7,058 Okunma

HABERİ YAZDIR
BÜYÜKLÜK - A A +

Kuzugöbeği, yurt dışına kilosu 100 TL’den ihraç edilirken, kurutulmuşu ise 600 liraya kadar alıcı buluyor.
Bahar aylarının gelmesiyle Silifke’de halk arasında kuzugöbeği olarak bilinen mantar vatandaşların yüzünü güldürdü. Özellikle çam ağaçlarının altında yetişen kuzugöbeği mantarının, bu yıl havanın yağışlı ve sıcak gitmesi sonucu bol miktarda yetiştiği kaydedildi.
Kuzugöbeği mantarını toplayarak kendisine getiren vatandaşlardan kilosunu 60 liradan satın aldığını belirten Sezai Şen, “Kuzugöbeği mantarının şimdi tam mevsimi vatandaşlar topladıkları kuzugöbeği mantarı ile aile ekonomilerine büyük katkı sağlıyor. Yurdumuzda çam ormanlıklarında bazen meşe dişbudak gürgen ve elma ağaçlarının çevresinde ilkbaharda özellikle şubat ayının sonunda başlayıp mayıs ayının sonuna kadar kuzugöbeğini bol miktarda bulmak mümkündür. Ekonomik yönden orman köylüsüne büyük katkı sağlayan bu mantarların çeşit ve miktarında geçen yıllarda bir azalmanın olduğu gözlenmektedir. Azalma sebebi olarak yağmurların yeterince yağmaması yanında mantarların aşırı ve bilinçsizce toplanması görülmektedir. Ama bu yıl çok iyi rahmet yağdı. Bu yıl çok iyi bir rekolte bekliyoruz. Yenen mantarların içerisinde önemli bir yere sahip olan kuzugöbeği mantarı fiyatıyla da ayrıcalıklı bir mantardır. Avrupa ülkelerinde de sevilerek tüketilen mantar, iyi bir gelir kaynağı olmuş durumda” dedi.
9EyYI_1426415495_383.jpg

Vatandaşların topladıkları mantarı evde ipliğe dizerek kurutmaya bıraktıklarını, kuruyan mantarları yaz mevsiminde sattıklarını belirten Şen, “Kuzugöbeğinin özel alıcıları var. Ben vatandaşlarımızdan kilosunu 60 TL’ye alıyorum. Bende bu işi yapan firmalar benden alıyor. Kuzugöbeği mantarları birkaç elden geçtikten sonra yurt dışına 100 TL’den ihraç ediliyor. Kurusunu ise kilosu 600 TL’den yaz mevsiminde satıyoruz. Bu ülkeler arasında İsviçre, Fransa, İtalya, Almanya, Belçika Amerika ve İskandinav ülkelerine bulunuyor. Fransa’da ise en pahalı yemeğin kuzugöbeği olduğunu söylüyorlar. Yemeğin bir porsiyonu ise 50 Euro’dan satıldığını duyduk. Porsiyonda ise 1 adet kuzugöbeği mantarı bulunuyor” diye konuştu.
fV9zl_1426415523_1661.jpg

1 tane kuzugöbeği mantarının 1 kilo etin proteine eşit geldiğini kaydeden Sezai Şen, “Besin değeri yüksek olan kuzugöbeği mantarının cinsel güce ve kansere iyi geldiğini öğrendik. Silifke’de müşterilerimiz 100 ve 200 gram alarak yemeğini yapıp yiyorlar” şeklinde konuştu.
Kaynak : İHA

Kaçak

Yeni
Bizim banyoda buna benzer birşey var :)

Ahmet

Çöl Aslanı
Hacı sat paraya çevir :D

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
çöpte yetişen gülden sakınmak lazım.. :)

abdullah birisi

Kıdemli Üye
tam, kimseyle yumruk yumruğa kavga etmedim diye yazacaktım, ama bir kere birine yumruk attım, oda durduk yerde başkası ile tartışıyorken, hiç alakası olmayan birinin kardeşimin gömleğini yıttığını görünce dayanmadım, aldım karşıma bana bir yumruk salladı, ben ince br ustalıkla eğilip savuşturdum, doğrulduğum gibi Allah ne verdiyse yumruğu bir koydum, adam sersemledi, sonra tavşan gibi kaçmaya başladı, biraz kovaladım ama yakalayamadım....:)....ilk ve son kavgam budur.....bazen kulaklarınızı çekesim gelmiyor değil yani:)

Hakperest

Kıdemli Üye
tam, kimseyle yumruk yumruğa kavga etmedim diye yazacaktım, ama bir kere birine yumruk attım, oda durduk yerde başkası ile tartışıyorken, hiç alakası olmayan birinin kardeşimin gömleğini yıttığını görünce dayanmadım, aldım karşıma bana bir yumruk salladı, ben ince br ustalıkla eğilip savuşturdum, doğrulduğum gibi Allah ne verdiyse yumruğu bir koydum, adam sersemledi, sonra tavşan gibi kaçmaya başladı, biraz kovaladım ama yakalayamadım....:)....ilk ve son kavgam budur.....bazen kulaklarınızı çekesim gelmiyor değil yani:)

sen bana sikletini söyle
seninle bir güreşe tutuşak
sünnettir sofi abim

ama minderde abi mabi dinlemem
yıkarım hee :p

abdullah birisi

Kıdemli Üye

ahhaa
vazgeçtim abi
abimsin
biricik abim :D

1-2 ay evvel , bir arkadaşın ensesine bir yapıştırmışım şaka ile tabi, geçen gördüm, abiya bir vurdun. 1 aydır ağrısı geçmedi demezmi...üzüldüm, halbuki o kadar da hızlı vurmamıştım... elim ağırmış meğersem...:)....

Hakperest

Kıdemli Üye
1-2 ay evvel , bir arkadaşın ensesine bir yapıştırmışım şaka ile tabi, geçen gördüm, abiya bir vurdun. 1 aydır ağrısı geçmedi demezmi...üzüldüm, halbuki o kadar da hızlı vurmamıştım... elim ağırmış meğersem...:)....

Allahtan sağ salim kurtulmuş
inciten elde şifa da olur
okusaydın sıvazlasaydın
(verda hocam okumadan geç:) )

Kaçak

Yeni
Ağa sakalı kısaltta gel ...
sıkletim sayılırsın...

Kaçak

Yeni
Yok da merhametimden dedim di ...
bi yerinden tutduğum gibi çarpıcam duvara..
sakalı olmaya diye dediydim...