Bu ilaçlar artık bakkallarda satılmayacak

ismail

Yeni
647520101228042651253.jpg

Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde, İl Sağlık Müdürlüğü, polis ve zabıta ekipleri yasaya aykırı şekilde ilaç satışı yapan büfe, market ve toptancılardaki binlerce kutu ilaca el koydu.

Alınan bilgiye göre, grip ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ve eczane dışında satışı yasak olan ilaçların büfe, market ve toptancılarda satıldığını belirleyen Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü İlaç ve Eczacılık Şube Müdürlüğü ekipleri, polis ve zabıta eşliğinde kent merkezindeki çok sayıda iş yerinde arama yaptı.
Aramalarda eczaneler dışında satışı yasak olan binlerce kutu ilaca el koyan ekipler, 10 iş yeri hakkında tutanak düzenleyerek, iş yeri sahipleri hakkında suç duyurusunda bulundu.
Ayrıca, toptancılara ilaç temin ettiği öne sürülen ilaç depoları Sağlık Bakanlığına bildirildi.
20. Bölge Sakarya Ecza Odası Başkanı Orhan Yontar, gazetecilere yaptığı açıklamada, Eczaneler ve Eczane Hizmetleri Hakkındaki Yönetmelik'e göre, belirlenen bazı ilaçların sadece eczane ve eczane depolarında satılmasının gerektiğini söyledi.
Yıllardan beri denetimlerin gerekli sıklıkta yapılmamasının bazı boşluklara yol açtığını ifade eden Yontar, ''Etik ve etik olmamasına bakılmaksızın yetkili olmayan kişiler, bakkal, market ve diğer kuruluşlarda eczaneler dışında satışı satışı yasak olan ilaçları satıyor. Emtiaları bu şekilde satmaları son derece tehlikeli. Vatandaşlar ağrı kesici veya halk arasında grip tozu olarak bilinen ilaçlara bakkal veya marketlerde kolaylıkla ulaşabiliyor'' dedi.
Bakkal veya marketlerde satılan bazı ilaçların tansiyon problemi olan hastalarda tansiyonu tetikleyici özellikleri bulunduğuna işaret eden Yontar, ''Bazı ilaçların içinde de 'kodein' dediğimiz, uyuşturucu etken maddesi olarak nitelendirdiğimiz maddeler vardır. Parasal boyutunu çözemeyen ve kandırılmış insanlar, eczaneye geldiklerinde bu ilaçları kesinlikle reçetesiz alamazlar'' diye konuştu.
Sakarya Sağlık İl Müdürü Hasan Bektaş ise pek çok ilacın eczane haricinde ve reçetesiz şekilde satışının yasak olduğunu belirterek, ''Reçetesiz satılan ilaçların bile normalde dışarıda, bakkallarda ve marketlerde satılması yasak. Bununla ilgili meslek odalarına yazı yazıyoruz. Bunun en önemli sıkıntılarından biri şu; özellikle 12-16 yaş grubu çocuklar dışarıda haricen satılan, gribi önleyici kapsül şeklindeki ilaçların içindeki tozu, suya boşaltıp enjekte ediyorlar. Bunu bir şekilde suistimal ediyorlar. İlaçları kötü amaçlı kullanım olayı var. Gençleri bu tür kötü alışkanlıklardan kurtarmak amacıyla sıklıkla denetim yapıyoruz ve ilgili yerleri ilaç satmamaları konusunda uyarıyoruz'' şeklinde konuştu.

mü'HÜR

Ordinaryus
Zaten adı üzerine ilaç. Neden eczaneler varken bakkallarda yada marketlerde satılır anlamam...

Teşekkürler...

-Muhammed-

Profesör
Panalgine Novalgin Asprin Tylol Hot ve Gripin bakkallarda olmazsa olmazdı, bir zamanlar :)

YagmuR

Üye
Web sitesi
www.gencislam.com
Yaşlı bi amca eczane eczana dolaşır eli başında arar...

- Evladım eli başında var mı

+ Yok amca, o ne ki

- Eli başında işte evladım (elini başına götürerek gösterir)

+ Yok amca..

ikinci, üçüncü derken her eczacı amcayı başka bir eczaneye yönlendirir...

Amca en son artık umudunu yitirmiş bir şekilde bir eczaneye daha girer

- Eli başında var mı evladım

+ Var amca tabi, buyur (der ve gripini uzatır eczacı) :)

Cimg1%20gripin.jpg

tylolhot'un da içindeki kimyasal ve yan etkilerinden dolayı iyileştirmekten ziyade hasta ettiğini duymuştum zamanlar önce, ama çabuk etkili oluyor diye kullanılıyor bilinçli olanlarında umursamadığını çok gördüm..