Bu Hadis Doğrumu?

EbRu

Paylaşımcı
Bir yerde gördüm ve merak ettim bilen varmı bu hadis sahihmidir?

''Benim bir ordum var ki ismini Türk Koydum Hz. Muhammed (ASM)''

EbRu

Paylaşımcı
Bende senin gibi düşünüyorum buranbay.

gumus_Tesbih

Paylaşımcı
Hem, nakl-i sahih ile, o zamanda vücudu olmayan Basra(el-Elbânî, Sahîhu'l-Câmi'i's-Sağîr, 6:268, no. 7736; Tebrîzî, Mişkâtü'l-Mesâbîh, no. 5433) ve Bağdad'ın vücuda geleceklerini ve Bağdad'a dünya hazinelerinin gireceğini (Kadı Iyâz, eş-Şifâ, 1:344; Aliyyü'l-Kari, Şerhu'ş-Şifâ, 1:703; İbni Kesîr, el-Bidâye ve'n-Nihâye, 10:102; Tebrizî, Mişkâtü'l-Mesâbîh, no. 5433) ve Türkler (Buharî, Cihad:95 Müslim, Fiten: 64-66, Tirmizî Fiten:37 ve İbni Mâce Fiten: 36) ve Bahr-i Hazar etrafındaki milletlerle Araplar muharebe edeceklerini ve sonra onlar çoklukla İslâmiyete girecek, Araplara, Araplar içinde hâkim olacaklarını haber vermiş. Demiş ki:
يُوشِكُ اَنْ يَكْثُرَ فِيكُمُ الْعَجَمُ يَأْكُلُونَ فَيْئَكُمْ وَيَضْرِبُونَ رِقَابَكُمْ
[4]

"İçinizde Arap olmayan milletlerin çoğalacağı günler yakındır." Kadı Iyâz, eş-Şifâ, 1:341; Hafâci, Şerhu'ş-Şifâ, 3:194; Aliyyü'l-Kari, Şerhu'ş-Şifâ, 1:692; el-Heysemî, Mecme'u'z-Zevâid, 7:310; el-Hâkim, el-Müstedrek, 4:519; Müsned, 2:288, 296, 304, 324, 377, 520, 4:66, 5:38.

mektubat​

: E n E S :

Asistan
arkadaşlar bu hadis olabilir çünkü tarih hocamız buna benzer bi şey soylemişti..... orda turk derken kavim olrak değil güclü kuveetli olabilir
turk:güclü, kuvvetli anlamına gelmektedir........

:confused1[1]: :confused1[1]: :confused1[1]: :confused1[1]: :confused1[1]:

EbRu

Paylaşımcı
Ya ben aradım hadisler arasında bulamadım acaba benmi bulamadım hadisi başka bir kitapta gören,okuyan varmı?

Ben hadisler özerinden çal1smalar1m var fakat böyle bir Hadise rastlamad1m.O zaman Sahabilerden bir tek Selman1 farizi var Hz.Peygamber (S.A.S.) Bir hadisinden Söyle rivayet ediliyor Selman bendendir benden Selmandan1m Selman Ehlibeytimdendir.Allah hepinizde Raz1 olsun

dré@m

...uzaklarda...
Web sitesi
www.ihvan-forum.com
ben de Peygamber Efendimizin "Türkler benim askerlerim." gibi bir sözünü hatırlıyorum ama..... hemen hemen aynı şey, doğruluğu nedir bilemiyorum.

ufuklar27

Paylaşımcı
Web sitesi
www.lotuskitap.com
Kaşgarlı Mahmud'un Divan-ı Lügatit Türk kitabında şu cümleler geçiyor:

"Ant içerek söylüyorum, ben Buhara'nın, sözüne güvenilir imamlarından birinden ve başkaca Nişaburlu bir imamdan işittim. İkisi de senetleri ile bildiriyorlar ki, Yalvacımız (Peygamber), kıyamet belgelerine, ahir zaman karışıklıklarını ve Oğuz Türklerinin ortaya çıkacaklarını söylediği sırada Türk dilini öğreniniz, çünkü onlar için uzun sürecek egemenlik vardır buyurmuştu. Bu söz (hadis) doğru ise sorguları kendilerinin üzerine olsun Türk dilini öğrenmek çok gerekli bir iş olur. Bu doğru değil ise akıl bunu emreder. Tanrı devlet güneşini Türk burçlarını yükseltmiş ve onların mülkleri üzerinde felekleri döndürmüştür. Tanrı onlara Türk adını vermiş ve yeryüzüne ilbay kılmış, hakanları onlardan çıkartmıştır. Dünya uluslarının yularların onlar eline vermiş, herkese üstün kılmıştır. Onlarla birlikte çalışanları aziz kılmış ve Türkler onları her dileklerini ulaştırmış, kötülerin şerrinden korumuştur. Onlara hedef olmaktan korunabilmek için, aklı olana düşen şey, onların yolunu tutmak, derdini dinletebilmek gönüllerini alabilmek için dilleriyle konuşmaktır."

"Bir ad olarak Türk adını Tanrı vermiştir, dedik. Çünkü bize Kaşgarlı Halefoğlu Şeyh Hüseyin ona da İbn ül-Gurkî denilen kimse İbn üd-Dünya demekle tanılan Şeyh Ebû Bekr il-Müfid ül-Cürcanî'nin Ahır zaman üzerine yazmış olduğu kitabında Ulu Yalvac'a tanık varan bir hadis yazmıştır. Hadis şöyledir, ' Yüce Tanrı' -Benim bir ordum vardır. Ona Türk adını verdim. Onları Doğuda yerleştirdim. Bir ulusa kızarsam Türkleri o ulus üzerine musallat kılarım, diyor. İşte bu,Türkler için bütün insanlara karşı bir üstünlüktür. Çünkü , Tanrı onlara ad vermeyi kendi üzerine almıştır. Onları yeryüzünün en yüksek yerinde, havası en temiz ülkelerine yerleştirmiş ve onlara 'Kendi ordum demiştir. Bununla beraber Türkler güzellik, sevimlilik, tatlılık, edep, büyükleri ağırlamak, sözünü yerine getirmek, sadelik, övünmemek, yiğitlik, mertlik gibi öğülmeye değer sayısız iyiliklerle görülmektedirler."

B

.BeYzA.

Guest
:thinking: :thinking: :confused1[1]:

açıkcası ben de ilk defa bu sözü duyuyorum...hadis diye rivayet edilse , ya da böyle biliyorsanız bile unutmayın sahihlik derecesi de çok önemlidir!!

B

.BeYzA.

Guest
:thinking: :thinking: :confused1[1]:

açıkcası ben de ilk defa bu sözü duyuyorum...hadis diye rivayet edilse , ya da böyle biliyorsanız bile unutmayın sahihlik derecesi de çok önemlidir!!
ayrıca buranbayın söylediklerine de katılıyorum...

benim okuduğum kitaplarda böyle bir hadise raslamadım ne derece doğrudur bilmiyorum bilen varsa bize ravisiyle söylesin .yoksa her duyduğumuzu hadis diye söylememiz doğru olmaz.

MiHRiMaH

Son gülen... :/
"""Bir hadis-i şerifte, (Bir kavmin dilini öğrenen, onların zararlarından korunmuş olur) buyuruluyor. """

Bu sebeple güçlü olan kavmin dilini öğrenmek onunla mücadele de çok faydalı olur...

Türklerle alakalı hadis bulamadım bende... Ama daha detaylı araştırıyorum... Öyledir veya değildir demek haddimiz değil... Eğer sahihse, değildir diyen gümbürtüye gider, sahih değilse de, yakıştırma yapan... Bu konuda detaylı araştıralım inş.

mvardar968

Paylaşımcı
Web sitesi
ismarsiv.sitemynet.com
kütüb-i sitte

Bir yerde gördüm ve merak ettim bilen varmı bu hadis sahihmidir?

''Benim bir ordum var ki ismini Türk Koydum Hz. Muhammed (ASM)''

kardeşim bir kütüb-i sitte kitabını al ve araştır. bazen hadislerin bir kısmından alıntı yapıldığı için yanlış anlamalara yol açıyor.

ALLAH benden kıskançtır, hadis-i şerif'i millet başka türlü yorumluyor. bu hadis-i okursanız ALLAH'ın neyi kıskandığını öğrenince çok şaşırıcaksınız.

maddi durumunuz iyi değilse internette ücretsiz dağıtılanlar var.

kul emir

Profesör
peygamberimize atfedilen buna benzer bir kaç söz daha duymuştum türlüğü öven halbuki peygamberimiz asla ırkçılığı ön plana çıkarmamıştır buna bakarsanız o dönemde acemler habeşler rumlardada bir çok mümin orduları vardır bmyle bir hadis olduğunu zannetmiyorum başka bir forumda daha görmüştüm baya bi araştırdım göremedim yinede gören olursa bizlere kaynak sunarsa sevinirim

mvardar968

Paylaşımcı
Web sitesi
ismarsiv.sitemynet.com
peygamberimize atfedilen buna benzer bir kaç söz daha duymuştum türlüğü öven halbuki peygamberimiz asla ırkçılığı ön plana çıkarmamıştır buna bakarsanız o dönemde acemler habeşler rumlardada bir çok mümin orduları vardır bmyle bir hadis olduğunu zannetmiyorum başka bir forumda daha görmüştüm baya bi araştırdım göremedim yinede gören olursa bizlere kaynak sunarsa sevinirim

nasıl olur? türkleri öven birkaç sahih hadis-i var bunlardan biri arapların türklerle savaşmadan kıyametin kopmayacağıdır. açıkça türk kelimesin geçmez bunlar yorumlara bağlı gelecekten haber veren hadisler arasındadır. ayrıca milliyetçilik ırkçılık değildir. teessüf ederim. saygılar.

kul emir

Profesör
arapların türklerle savaşmadan kıyamaetin kopmayacağımı :) yemende türklerle araplar savaşmıştır yavuz sultan selim zamanında yine savaşılmıştır abbasiler zamanında yine savaşılmıştır türklerle memlüklerle ilhnalıların savaşında yine karşı karşıya gelmiştir araplarla türkler yapmayın allah aşkına :(

mvardar968

Paylaşımcı
Web sitesi
ismarsiv.sitemynet.com
arapların türklerle savaşmadan kıyamaetin kopmayacağımı :) yemende türklerle araplar savaşmıştır yavuz sultan selim zamanında yine savaşılmıştır abbasiler zamanında yine savaşılmıştır türklerle memlüklerle ilhnalıların savaşında yine karşı karşıya gelmiştir araplarla türkler yapmayın allah aşkına :(

demek siz de aynı hadis-i şerif-i okudunuz. bu bahsettiğiniz savaşlardan sonra arapların hali malum. kıyametten kastedilen topluca gelen bela olabilir?

kul emir

Profesör
hehe sizdemi bunu sadece türkçü kardeşlerimin söylediğini zannediyordum ne yani şimdi araplar türklerle savaştı diyemi masum çocuklar ölüyorlar allah aşkına biraz mantıklı olalım

mvardar968

Paylaşımcı
Web sitesi
ismarsiv.sitemynet.com
hehe sizdemi bunu sadece türkçü kardeşlerimin söylediğini zannediyordum ne yani şimdi araplar türklerle savaştı diyemi masum çocuklar ölüyorlar allah aşkına biraz mantıklı olalım

gayet mantıklı, tarih bilgilerimiz tazeliyelim yeter.

emevilerin yıkılmasınndaki etken türklerle savaşması değil mi?
abbasilerin yıkılmasındaki etken yine türklere karşı giriştikleri entrikalar değil mi?
Mısır vilayetini almak için yola çıkan selçuklu ordusuna karşı bizans'ı kışkırtınca meşhur malazgrit savaşı oldu.
memlükler osmanlıya karşı portekizlilerle anlaştılar. onların akıbeti de belli.
yakın tarihte yemen, ırak, mısır, filistin bosna-hersek ve şu an hatırıma gelmeyen pek çok olay var. bu olayları hadis-i şerif'e bağlayanlar var.
benim bu konuda yorumumun olması mümkün değil.