Bu durumdan nasıl kurtulabilirm?

dogus23

Üye
Selamünaleyküm

Ben bazen düşünüyorum ben yapmazsam çevremdeki insanlara tebliği kim yapacak ben hakim savcı vs olmazsam adalet nasıl sağlanacak?
çevremde o kadar namaz kılmayan oruç tutmayan müslüman olduğu halde neden olduğunu bilmeyen o kadar kişi var ki? bunlara anlatmasam bunlar nasıl bilecek diyorum?
İnsanlar Üniversite okuyor ama hava atmak için okuyor onlara nasıl diyebilirim okuyorsuuz ama "Allah rızası için okumaz iseniz mesleğinizi ne mesleği olursa olsun İslam için ümmet için yapmaz iseniz o okumanız boşuna"nasıl diyebilirim?

Ve üniversite okuyanlar başa geliyor ve bu başa gelenlerde İlahiyat olsun savcılık Mühendislik tıp vs olsun bazıları Bu mevkilerin başına geliyor ve itikatları bozuk bazı insanlar insanlara zülüm ediyorlar acaba diyorum bunları kim düzeltecek bu kadar itikadi bozuk insanla nasıl İslam galebe gelecek Nasıl adalet sağlanacak (ve diyorum bende bunlardan birisi olmalıyım ki düzelteyim ama olamazsam nasıl olacak diyorum)

ve Bu zamanda insalığın çoğu bozulmuş bu kadar bozulmayla nasıl islam düzelecek nasıl islam yeniden hakim olacak diyorum ve şu vesvesemidir nedir? bilemiyorum, Ben anlatmasam kim anlatacak diyorum acaba Allahın işine mi karışıyorum? ve Nasıl Bu düşünceden kurtulabilirim

(İhlas risalesini okudum ama sindiremiyorum ) Allah rızası için bu durumdan nasıl kurtulabilirim?

cahid

Kıdemli Üye
Bu tür sorular derdi İslam ve İman olan herkesin kafasında mevcuttur. Herkes kendine bir yol çizmiş gidiyor. Şahsen fikirsel anlamda takip ettiğim metot şahıslar ve cemaatlerin fikirlerini , düşüncelerini , din adına söyleyegeldiklerini sorgulamadan kabul etmemekten ibaret. Geçmişin muhasebesini yapınca hata olarak gördüğüm en önemli mesele budur. Geçmişte destek olduğum birçok hocanın bazı fikirlerini şuan doğru bulmuyorum. Kalbimi mutmain etmeyen her türlü fikirden uzak durmaya çalışıyorum. Sonuç olarak uydum imama derken hangi imama uyduğunu, Kur'an ve sünnet dairesinden bakılınca hangi konumda yer aldığını anlamaya çalışmak ve buna göre hayatını şekillendirmek âhiret saadeti için olmazsa olmazlardandır vesselam..

ihvanistanbul

AkhenAton
aleyküm selam, o sorular benim aklıma gelmiyor. Ne olduğumu biliyorum ben o işleri yapabilecek adam değilim. Kimsenin hakimi yada savcısı olamam. Kuldur günah işler, hataya düşer, yanlış yapar mazur görürüm. Kulun işi o. İlla noksan illa hata olacak. Anlatmakla uğraşmayın öyle bir yaşayın ki onlar sizi anlamaya uğraşsın. Mesela çevremde bir kaç kişi var onların yanında argo konuşmaktan, sigara içmekten haya ederim halbuki bana kızmaz azarlamazlar. Evvelden eşimle bi yere gittiğimizde kadın erkek karışık sofra kurarlardı oturmayıp kenara çekildiğimizi gördükçe kendiliğinden ayırmaya başladılar. Siz islamı yaşayın Allah şartları önünüze eğer merak etmeyin. Unutmayın siz bu dinin sahibi değil hizmetkârısınız. Bu dinin sahibinin herşeye gücü kuvveti yeter. Mutlak hakimde odur. Dilerse en şiddetli kafiri bile dininin hizmetkarı kılar. Dinin sahibi şeriatperest değil. O cc. işini hikmetle yapar.

Yahayy

Kıdemli Üye
@dogus23 2-3 ibadeti, bir kaç zahiri hükmü formal manada yüzeysel olarak, hepi topu hızlı bir okumayla bir kaç günde edinilebilecek bir bilgi ile insanlığı çözdüğünüzü sandığınız için bu tip kusura bakmayın hödükçe yaklaşımlar çok normal.

Bulunduğunuz ceviz kadar yerden dünyaya hükmedeceğini sanmak gibi bir şey bu, ilmi derinliğiniz arttıkça bu tip trajikomik yaklaşımlar kendiliğinden kaybolacaktır. İlmi derinlikten kastım abdestin 4 mezhepte hükümlerini öğrenmek gibi derinleşmek değil, dinlerin ve milletlerin tarihleri üzerine, okuğunuz tarihin sosyolojisini, piskolojisini anlamaya çalışmak, şekil değil esas odaklı düşünmeyi öğrenmek, oldum, bildim demekten vazgeçip fazlasını talep etmekle olur.

Şans eseri müslüman bir toplumda hayata gelmiş olmakla bir şeyleri çözmüş olmuyorsunuz malesef , bilakis aşmanız gerken daha fazla statüko ve doğma ile muhatap oluyorsunuz.

dogus23

Üye
@dogus23 2-3 ibadeti, bir kaç zahiri hükmü formal manada yüzeysel olarak, hepi topu hızlı bir okumayla bir kaç günde edinilebilecek bir bilgi ile insanlığı çözdüğünüzü sandığınız için bu tip kusura bakmayın hödükçe yaklaşımlar çok normal.

Bulunduğunuz ceviz kadar yerden dünyaya hükmedeceğini sanmak gibi bir şey bu, ilmi derinliğiniz arttıkça bu tip trajikomik yaklaşımlar kendiliğinden kaybolacaktır. İlmi derinlikten kastım abdestin 4 mezhepte hükümlerini öğrenmek gibi derinleşmek değil, dinlerin ve milletlerin tarihleri üzerine, okuğunuz tarihin sosyolojisini, piskolojisini anlamaya çalışmak, şekil değil esas odaklı düşünmeyi öğrenmek, oldum, bildim demekten vazgeçip fazlasını talep etmekle olur.

Şans eseri müslüman bir toplumda hayata gelmiş olmakla bir şeyleri çözmüş olmuyorsunuz malesef , bilakis aşmanız gerken daha fazla statüko ve doğma ile muhatap oluyorsunuz.

beni küçümsemeyin ben insanların imanı yanarken ne yapabileceğim diyorum siz trajikomik yok işte 2 -3 bilgi ile çözüme kavuşacağınızı diyorsunuz Ben bunu dava edindim sadece ne yapabilirim dedim böyle küçük düşürme ile bir yere varamayız ki güzel kardeşim

nefahtü

Kıdemli Üye
İlkokul da çoğu çocuk öğretmen olmak ister
Ergenliğe geldiği yaşlarda ise psikoloji okumayı düşünür.
Biraz daha büyüdükçe ve ayakları yere bastıkça gerçekten mesleğini seçer yada mecburen bir işe girer.
Esasında anlatmak istediğim şu dönem dönem bu tip düşüncelere girebiliriz özellikle duygusal yaşımız ile ilgilidir bu durum.

Herşey olması gerektiği gibi olmakta inanın biz kendimizden başkasını kurtaramayız.

talib

Kıdemli Üye
Evvela ihlas risalesini bin defa okusanız, suyunu da içseniz ihlası elde edemezsiniz. Kitap okuyarak ihlas kazanılmaz. Seyrü süluktur onun yolu.

Klasik bir söz vardır. Gecenin en karanlık vakti sabaha en yakın vakittir.

Büyüklerden işittik. Türkiye'nin etrafı ateş çemberi olur. (Şu an bu tamamlanıyor). Sonra Yunanistan Türkiye'ye savaş açar. (Tabi kendi aklı/gücü ile yapamaz bunu. Arkasında muhtemelen Avrupa, Abd olur, Yunanistan'ı piyon olarak kullanır). Soruyorlar, peki Türkiye bu kadar sıkıntıda iken nasıl işler rayına girer. Mana ordusu yardım eder dediler. Siz bilmezsiniz, o ordunun içinde neler neler vardır buyurdular.

O yüzden durum kötüleşecek diye endişe etmeyelim, inşaallah sahili selamete çıkarız yakında. Bundan sonra da o atmosferin içerisinde insanımız da inşaallah tekrar Allah'a dönüş yapacaktır.

Batan geminin enkazını battığı yerde ararlar. Hilafet tekrar bu topraklarda ortaya çıkacaktır.

ilke

Paylaşımcı
Dünya hızla kıyamet saatine doğru yaklaşıyor ! Kıyametten önce çok büyük hercümerc ve savaşlar olacak, Mehdi Aleyhisselâm herkesin ümid kestiği anda zuhur edecek ve İslâmı ve müslümanları ihya edecek ! Bu sürece hiç kimse mani olamaz-olamayacak ! Bu zamanda kişi "gemisini kurtaran kaptan- deyip, bırakın başkasını kendisi kurtarmaya bakacak ! Akıl sahipleri için bu tavsiyeler yapılmıştır. Dileyen alır ve sahiplenir !
Katılmayanlar ise, bütün insanlığı ve dünyayı kurtarmaya devam edebilirler !

dogus23

Üye
Dünya hızla kıyamet saatine doğru yaklaşıyor ! Kıyametten önce çok büyük hercümerc ve savaşlar olacak, Mehdi Aleyhisselâm herkesin ümid kestiği anda zuhur edecek ve İslâmı ve müslümanları ihya edecek ! Bu sürece hiç kimse mani olamaz-olamayacak ! Bu zamanda kişi "gemisini kurtaran kaptan- deyip, bırakın başkasını kendisi kurtarmaya bakacak ! Akıl sahipleri için bu tavsiyeler yapılmıştır. Dileyen alır ve sahiplenir !
Katılmayanlar ise, bütün insanlığı ve dünyayı kurtarmaya devam edebilirler !

çevremizden sorumlu olacağız tebliğ yapmazsak imanlar yanarsa anlatmaz isek suç bizde olmaz mı? olur anlatmamız lazım

Yahayy

Kıdemli Üye
beni küçümsemeyin ben insanların imanı yanarken ne yapabileceğim diyorum siz trajikomik yok işte 2 -3 bilgi ile çözüme kavuşacağınızı diyorsunuz Ben bunu dava edindim sadece ne yapabilirim dedim böyle küçük düşürme ile bir yere varamayız ki güzel kardeşim

Ben de bunu diyorum, kendinizi kurtardığınızdan o kadar eminsiniz ki, millete namaz kıldırmasının derdi ile ızdırab duyuyorsunuz. Namaz kılan herkes güzel insan, güzel müslüman zaten, etramızda görüyoruz maşaallah.

Neyse dediğim gibi, sizi sıkan şeyler kendi kuruntularınız, kendinizle uğraşın bırakın insanları

talib

Kıdemli Üye
Önce salah sonra ıslah.

Dert edinmek güzeldir. Dertli olmak iyidir.

ilke

Paylaşımcı
çevremizden sorumlu olacağız tebliğ yapmazsak imanlar yanarsa anlatmaz isek suç bizde olmaz mı? olur anlatmamız lazım

Soruyu soran siz, sorunun cevabını veren yine siz ! Şu halde soruyu forumdakilere öğüt vermek için sorduğunuz ortaya çıkıyor ! Bu arada millet sizin dediklerinize mi uyacak , yoksa Allah ve Rasulünün dediklerine mi uyacak?
Önce buna karar vermek lazım !

Sen ne diyon ; Rabbimiz ve Rasulullah -sallallahu aleyhi vesellem ne diyor ?
Bakıyoruz :

Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime’sinde şöyle buyurmaktadır:
“Ey iman edenler! Siz kendi nefislerinizi ıslah etmeye bakın. Siz doğru yolda bulundukça yoldan sapanların size zararı olmaz.” (Mâide: 105)
Rivayete göre Ashâb-ı kiram’dan Ebu Sâlebetü’l-Haşenî -radiyallahu anh- Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz’e bu Âyet-i kerime’nin tefsirini sorduğunda şöyle buyurmuştur:
“Yâ Ebu Sâlebe! İyiliği emret, kötülükten vazgeçirmeye çalış. Ne zaman ki aşırı derecede cimrilik hâkim olur, nefislerin arzusu peşinden gidilir, dünya ahiret üzerine tercih edilir, herkes kendi görüşünü beğenir, kimse kimseyi tanımaz bir hâle gelirse, o zaman kendini kurtarmaya bak ve halk tabakasını bırak!
Muhakkak ki sizin arkanızda karanlık gece parçaları gibi fitneler vardır. O fitneler içerisinde, sizin üzerinde bulunduğunuz inancın benzerine sımsıkı yapışan bir kimse için, sizden elli kişinin sevabı kadar sevap vardır.”
Ashâb-ı kiram: “Yâ Resulellah! Onlardan elli kişinin sevabı kadar sevabı vardır değil mi? (Yani ‘Sizden’ kelimesi yanlışlıkla mı kullanıldı?)” diye sorduklarında buyurdu ki:
“Hayır! Sizden elli kişinin sevabı kadar sevap alır. Çünkü siz iyiliklerde yardımcı bulursunuz, fakat onlar bulamazlar.” (Ebu Dâvud - Tirmizî - İbn-i Mâce)