Bu dörtlüğü açıklar mısınız?

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
bir evin iki kapısından
biri açık, biri kapalı olsa.
biri girse, açarak, kapalısından.
öbürü, açığını kapayıp çıksa...

ne anlam çıkarırsınız bundan?

(özdemir asaf'ın "Nasılsın?" adlı şiir kitabından.)

H

hiç

Guest
bir ev ki insan olsa,
akıl ve kalp kapısı olsa
biri girse açarak kapalısından ki bu kalp kapısı olsa;
öbürünü açıgını kapayıp çıksa..beyni,akılcılıgı teslim alıp ve hatta düzeltse ve şüphelerden arındırıp çıksa...

kalb=aşk tüm vücuda tesir etmez mi?

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
bir ev ki insan olsa,
akıl ve kalp kapısı olsa
biri girse açarak kapalısından ki bu kalp kapısı olsa;
öbürünü açıgını kapayıp çıksa..beyni,akılcılıgı teslim alıp ve hatta düzeltse ve şüphelerden arındırıp çıksa...

kalb=aşk tüm vücuda tesir etmez mi?

valla ilginç bir yorum.
biz yorum beklerken, kardeşimiz nazire yazmış, ne güzel! :clap2:

(nazire: bir şiire cevap olarak yazılan şiir.)

avrasya

Paylaşımcı
Bu yazıyı bana açıklayabilecek var mı?

Peygamber -aleyhi's salatü ve'sselam- buyurmuşlardır:
"Ehl-i maasiyle buğz eylemekte rıza'yı Hak Teâlâ'yı iltimas edin!Ve onlardan baid olmakla Hak Teâlâ'ya karib olun."

Eğer kafirler, fasıklar Hak Teâlâ'nın, buğz-i fillah olasalar idi, buğz-u fillah vacibat-ı dinden olmazdı.Ve efdal-i mukarribat ve müstekmil-i imandan olmaz ve velayat ve rıza ve kurb-i Hak Subhanehu'nun husulüne sebep olmazdı.

(Alt paragraf hadisin açıklaması heralde, Hadis-i Şerif de Deylemi'den rivayet olunmuş.)

hirahos

Kıdemli Üye
"Kafirlere, fasıklara (Ehl-i Maasiye) buğz (kalbden beğenmeme) etmekle Allah'ın rızasını kazanın.. Onlardan uzak olmakla Hak Teâlâ'ya yakın olun"

Kafirlere, fasıklara, Allah için buğz etmek (bir nevi onlardan uzaklaşmak) dinin gereklerindendir; en efdal yakınlık ve en mükemmel imandandır.. Allah'a dostluğa, Allah'ın rızasına ve Allah'a yakın olmaya sebebtir..

Ben bunu anladım.. Acizane..

avrasya

Paylaşımcı
Allah razı olsun kardeş selametle kal.

MUSAB21

Paylaşımcı
Web sitesi
www.huzuriklimi.com
"Kafirlere, fasıklara (Ehl-i Maasiye) buğz (kalbden beğenmeme) etmekle Allah'ın rızasını kazanın.. Onlardan uzak olmakla Hak Teâlâ'ya yakın olun"

Kafirlere, fasıklara, Allah için buğz etmek (bir nevi onlardan uzaklaşmak) dinin gereklerindendir; en efdal yakınlık ve en mükemmel imandandır.. Allah'a dostluğa, Allah'ın rızasına ve Allah'a yakın olmaya sebebtir..

Ben bunu anladım.. Acizane..

güzel açıklama :)

H

hiç

Guest
hoşgeldin kardeş
sence bu şiir neyi anlatıyor birzahmet yazıver yeniden kaybolmadan.. :)))

kardesh-c

Üye
kardesh bence herkes kendince bir yorum getirebilir bu dörtlüğe... ve hepsi de kendince doğru olan yorumlar olur bunlar... doğru izahını yapabilmek için de şiirin tamamını bilmek gerek... tamamı da bu kadar mı bilmem... ben kendi fikrimi diyeyim: dörtlük dünyada var olan iki gerçeği açıklıyor bence... doğumu ve ölümü... açık kapı dünyaya geldiğimiz yeri, kapalı ise kabir kapısını anlatıyor bence ... bu bakış açısıyla da ilgili birşey belki. vesselam.....