Bu ayette bahsedilenleri burada kaç kişi biliyor ?

ilke

Paylaşımcı
İhvan Üyesi
Katılım
6 Kas 2017
Mesajlar
770
Puanları
43
Arkadaşlar,
Şüphe yok ki, bizim her günümüz "hay-huy"la geçiyor ve kesinlikle iki günü bir olanın aldandığı gibi bizler de aldanmışlardanız !
Nerden mi biliyorum ?
Buyrun Humeze Sûresinin 1. ayetinde Rabbimizin ne buyruduğunu öğrenelim :
"
[Âhara, YANİ BAŞKALRINA ta'nı ve istihzayı âdet eden her kimse için helâk-ı azîm vardır.]

Yani; Vâcib Tealâ'nın gazabı kendi kusurunu görmeyip gayrın kusurunu görerek yüzüne ta'n ve arkasından gıybet eden her kimse içindir. Yahut açıkta ve gizlide ta'n ve gıybet eden her kimse için büyük helâk vardır.

Fahri Râzi ve Ebussuud Efendi'nin beyanları veçhile (ويل) helâk-i azîm, yahut Cehennem'de bir vadidir. Veyahut bir dağdır. Şu manâlardan hangisi murad olunursa olunsun gazap manâsından hâli değildir. H ü m e z e ; nâsın ırzını kesretmek, l ü m e z e ; ta'netmektir. Yahut h ü m e z e ; gıybet, l ü m e z e ; ta'yib etmektir. Yahut h ü m e z e ; bir kimsenin yüzüne, l ü m e z e ; arkasından ta'netmektir. Yahut h ü m e z e ; eliyle, kaşıyla ve gözüyle işaret etmek, l ü m e z e ; lisanıyla zemmetmektir. Yahut h ü m e z e ; nâsın sevmediği lakabıyla çağırmak, l ü m e z e ; iki kimse arasında söz getirip götürmekle koğuculuk eylemektir. Şu manâların her cümlesi âhara ta'netmek ve ayıbını izharla gıybet etmekte cem'olabilir. Bu manâlar ebna-yı cinsine hakareti mutazammın olduğundan kavaid-i temeddünü ihlâl ve insanlar arasında matlub olan. aheng-i intizamı bozduğu cihetle bu 6564 gibi ahlâk-ı faside erbabını helâk-i azimle Cenab-ı Hak tehdit buyurmuştur. Bu âyetin (Velid b. Mugire) ve (Ümiyet b. Half) gibi bazı eşhas hakkında nazil olduğu rivayet olunmaktaysa da bu misilli makamda kavaid-i şer'i şerife muvafık lâfzın şamil olduğu her şahsa hükmün şamil olmasıdır. Çünkü bir vasıf üzere terettüb eden hükümde asıl olan; o vasıfla muttasıf olan her fert üzerine o hükmün terettüb etmesidir. Binaenaleyh; hümeze ve lümeze sıfatları kimde bulunursa helâk-i azîm ve azab-ı Cehennem o kimse içindir demek olur.
 

cemaliii

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
24 Ağu 2009
Mesajlar
4,431
Puanları
113
Dede bu konu seni Anlatıyor sanki. Forumda başkalarını tan etmekte kimse eline su dökemez.
 

ilke

Paylaşımcı
İhvan Üyesi
Katılım
6 Kas 2017
Mesajlar
770
Puanları
43
Dede bu konu seni Anlatıyor sanki. Forumda başkalarını tan etmekte kimse eline su dökemez.

Cemalii 10 yıldır forumdasın yavaş-yavaş da olsa İslam Dinini öğreniyorsun ! Ancak, sana bir harf dahi öğretene minnet borcunun ödemeyi unutma !
 

Hakperest

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
13 May 2013
Mesajlar
7,038
Puanları
113
Dedeler kapışıyor :)
Şu an el ense çekiliyor, rakib yoklanıyor

Geri mi çekilecekler acaba
Yoksa ağır bir müsabaka mı olacak emin değilim
 
Üst