Boston Saldırısı Sanığına İdam Cezası Verildi | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!
Altın Burada

Boston Saldırısı Sanığına İdam Cezası Verildi

spesifik

آزادی قید و بند
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
24,749
Puanları
113
Boston Maratonu'nda 3 kişinin ölümü, 264 kişinin de yaralanmasından sorumlu tutulan Tsarnaev'e idam cezası verildi.
ABD'de Boston Maratonu'ndaki bombalı saldırıyla ilgili davada jüri, Cohar Tsarnaev'in idam cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.
Boston ABD Bölge Mahkemesi'nde görülen davada Tsarnaev, 17'si ölüm cezasını öngören 30 konuda suçlu bulunmuş ardından da jüri cezayı belirleme aşamasına geçmişti.
Jüri üyelerinin 14 saati bulan değerlendirmelerinin ardından Tsarnaev'in, ölümlere yol açan kitle imha silahları kullanmak ile saldırının yapılmasına yardım ve suç ortaklığı yapmak gibi üzerine atılan suçlamaların sabit görülmesi nedeniyle idam cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi.
ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch, yaptığı yazılı açıklamada, "idam cezasının yerinde olduğu" yorumunu yaparak, verilecek hiçbir cezanın saldırıda sakat kalanların ve hayatını kaybedenlerin yakınlarının acılarını dindiremeyeceğini belirtti.
Ne zaman infaz edileceği belirsiz
21 yaşındaki Tsarnaev'in, cezasının ne zaman infaz edileceği ise açıklanmadı. Davanın görüldüğü Massachusetts eyaletinde yaklaşık 70 yıldır kimsenin idam edilmediği belirtiliyor.
ABD'de 1988 yılından bu yana federal mahkemeler tarafından idam cezası verilen 74 sanıktan sadece üçünün cezası infaz edildi.
1984 yılında da eyalet suçlarında idam cezası kaldırılan Massachusetts'te, federal mahkeme tarafından Tsarnaev için verilen zehirli iğne ile idam kararının uygulanmasına yönelik tepkiler gelebileceği kaydediliyor.
ABD'de, 15 Nisan 2013'te Boston Maratonu sırasındaki saldırıda 3 kişi hayatını kaybetmiş, 264 kişi yaralanmıştı. FBI'ın, saldırının Cohar ve Tamerlan Tsarnaev kardeşler tarafından yapıldığını ortaya çıkarmasının ardından aranan 26 yaşındaki Tamerlan Tsarnaev polisle girdiği çatışmada vurularak öldürülmüştü.
(AA)
 
Üst