Bosna'da Peçe Yasağı Reddedildi

cahid

Kıdemli Üye
Katılım
18 Ağu 2009
Mesajlar
6,240
Tepkime puanı
1,447
Puanları
113
Konum
Muamma...!
24295.jpgBosna-Hersek parlamentosundaki Sırp partilerin bazı milletvekillerinin teklifiyle gündeme alınan ve ülkede "kadınların peçeli gezmesini yasaklamayı" öngören kanun teklifi, Meclis İnsan Hakları Komisyonu tarafından reddedildi.

Bosna-Hersek Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu, Sırp milletvekillerince teklif edilen "peçe yasağı" kanun teklifini görüşmek üzere toplandı.
Toplantıda yapılan oylamada, İnsan Hakları Komisyonu üyelerinden 4'ü kanun teklifinin reddedilmesi yönünde oy kullandı. Kanun teklifiyle ilgili komisyon üyelerinden 2'si lehte oyunu kullandı, 2 komisyon üyesi ise çekimser kaldı.
Kanun teklifinin, önümüzdeki günlerde meclis genel kurulunda da görüşüleceği öğrenildi.

Bosna Hersek İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Alma Çolo, gazetecilere yaptığı açıklamada, kanun teklifini "sığ ve anlamsız" bulduğunu, bu nedenle karşı çıktığını ifade etti.
Çolo, peçeli kadınların aleyhine olan bu kanunun kabul edilmesinin toplumun bir kısmının eğitim, iş ve günlük hayatını kısmen engelleyebileceğini, bunun da insan haklarıyla bağdaşmayacağını vurguladı.

Demokratik toplumlarda insanların kıyafetleriyle uğraşılmaması gerektiğinin altını çizen Alma Çolo, "Teklifi hazırlayan milletvekililerince öne sürülen 'peçenin insanın kimliğini sakladığı' ifadesini anlamsız buluyorum. Çünkü kimlik tespitlerinde bayan polislerimizin sayısı yeterlidir" şeklinde konuştu.

"Peçe yasağı"na ilişkin kanun teklifi, dün parlamento binası önünde çeşitli sivil toplum örgütlerince protesto edilmişti.tımetürk
 

Hüda-i Gülü

MücrimE
Katılım
2 Haz 2008
Mesajlar
154
Tepkime puanı
25
Puanları
0
:D Ya hu kaç yıldır bıkmadı şu gavurlar...Her tarafa burnunu soktular... Unutuyorlar ki orası Bosna hersek.. Bosnalılar bir tek o tavize hayır demedi ki..Şimdi de Kosova'da başörtüsünü yasaklayacaklarmışmış...Allah fırsat vermesin..Türkiye'nin durumuna düşürmesin.. Rabbimiz yardımcıları olsun...
 
Üst