BOŞ CAMiLER

zebih

Kıdemli Üye
Anlatmışlardı:

Ahalisi hiristiyan bir ülkede, babası oğlunun okuldan aldığı takdir belgesini ödüllendirmek için, mahallesinin kilisesine gidiyor ve papaza:

- Benim oğlan takdir aldı. Ben onu ödüllendirmek istiyorum. Bir bisiklet alacağım. Bisikleti, veriliş maksadını açıklayarak sen verir misin? der.

Nitekim bir pazar ayinine oğlunu alır kiliseye getirir. Ayin çıkışı papaz, çocuğu yanına çağırır ve:

- Evladım, önemli bir başarı kazanmışsın. Seni tanrı ödüllendirdi ve bu bisikleti sana verdi. Pazarları tanrının evine bisikletle bekliyorum seni. der.

Memleketimizde yüz binden fazla cami var. Dolayısıyla yüz binden fazla din görevlisi.

Binlerce caminin cami yaşatma derneği var.

Camilerin iç ve dış bakımı hakikaten pırıl pırıl.

Lakin:

Sosyal aktiviteler, pedegojik eğitim ve cemaati camiye tutkunlaştırma fiilleri sıfır neredeyse.

Böylesi çalışmalar için, aklını kullanana üstelik:

Hiçbir yasal engel yok!

Mahallenin çocuklarını akşam yatsı cemaatine çekmek için, küçük bir fon oluşturulsa, o fondan çikolata v.s ikramlar alınsa, gelen çocuklara dağıtılsa hiç kimse yasak hemşehrim diyemez.

Çocuklara haftalık harçlıklarını babalar, cami imamı eliyle verdirseler, kimse engelleyemez.

Alınacak hediyeleri cami imamı kanalıyla çocuklara hem de küçük bir seranomi ile takdim etseler ' hey siz ne yapıyorsunuz' diyecek bir kurum da yok.

Ergenliğe ulaşmadan camiye alışmayan bir çocuk, ilerki hayatında camiye çok zor gidiyor.

Grup psikolojisi ile çocukları camiye cemaate alıştırmaya çalışmak hatalı bir iş te olmasa gerektir.

Okul önlerindeki bıçaklama, saldırı, tecavüz olayları, üç aylık yaz Kur'an Kursu Eğitimi ile engellenir iddiacıları da, pek dolu konuşmuyor.

Karışık saçma sapan işlerden dolayı, evladlarımızı kaybediyor isek, kaybolan bizim evladlarımız ise:

Orada yasal bir engel var ise, burada hiçbir yasal engel yok.

Gerçekten samimi miyiz?

Öyleyse buyrun.

Ne dersiniz sayısı yüz bine ulaşan kadrolu imam kardeşlerim? Olmaz bir şey mi?

Yakışıksız bir iş mi?

Veya bu iş sadece kadrolu imamın işi mi?

Şu an Müslümanların gönlünde camilerin kapısına kilit vurulmuşken, cami cemaat sevgisi yokken yapılan her türlü eylem, fiil biraz nefis eğlentiliğine de hizmet ediyor gibime geliyor.

Sabah namazına camiye gitmeyen veya en azından kılmayan hiç kimsenin hiçbir islami hak talebi ciddiye alınmamalı diye düşünüyorum.

Üstaz'ın bir sözü var; buyurur ki:

Kalbi de kafası da tamamen Müslüman insanlara ihtiyaç vardır.

Bu minvalde, inanıyorum ki, en reel çalışma sahası camilerdir ve camilerde de çocuklar ve gençlerdir.

Bir çok faaliyet malumu aliniz evlerde yapılınca illegal sınıfına sokuluyor. Halbuki cami resmiyette de legaldir ve camide şeker dağıtıyorlar, namaza insanları teşvik ediyorlar, çocukların başını okşuyorlar diye de şu ana kadar hiçbir cami baskına uğramamıştır.

Şartlar itibarıyla mümkünlüğü muhal olanla uğraşmak yerine mümkünatı imkan dahlinde olana yönelmek doğru bir metod olsa gerektir.

Kafası da kalbi gibi Müslüman bir taife, olsa olsa; ancak cami rahminde gelişip, avlusunda doğacaktır.
user_offline.gif

zebih

Kıdemli Üye
Anadolu insanı, bu aralar Müslümanlığının kuvvet derecesinden çok emin kendince.

Fırtınalar tufanlar kopsa 'hiçbir şey olmaz' diye inanıyor imanına.

Lakin:

İşlemeyen demir ışıldamaz.

Çalışmayan kas hantallaşır

İman, idman ister.

Namaz, oruç gibi ibadetler imanın idmanıdır.

Şöyle ki:

Bir kalp krizi gelir, randımansız, yağlı damarlardan geçemeyen hayat vesilesi kan, aniden ölüm vesilesi oluverir.

Esasen idmansız iman, ruhsuz heykel gibidir.

Ne sahibine ne de gayrına faydası olmaz.

Avutur görüntüsü insanı bol, 'taş gibiyim elhamdülillah' dedirtir.

Gün gelir bir hesapta bakılır ona ki; karmaşık, şekilsiz, çelimsiz, özsüz, ruhsuz, manasız, maksatsız, karambol bir heykel.

O gün, ak koyun kara koyun belli olur.

Camiler idman salonu, namaz, iman idmanıdır.

Camisiz namaz, idmansız iman, maya tutmaz.

Özü cami mekasıdından habersiz olanın yüreciği haliyle boş olacaktır.

Allah Teala bizlere ısrarla kardaşlığı telkin ile emr eder.

Kardaşlığın husule gelebileceği yegane mekan camidir.

İşçiyle patronun, ocuyla bucunun eğri büğrü olmayan sımsıkı saflardaki birlikteliği, rahmet vesilesidir.

Bu minvalde

Allah bizlere firaset nasib eyleye. amin

zebih

Kıdemli Üye
hani hikaye olarak anlatirlar ya, karaya vuran deniz yildizlarini...

milyonlarca deniz yildizi karaya vurmus, can cekisiyor. biri ise ha bire onlari yerden alip denize ulastiriyor. diyorlar:

yahu! ne farkedecek? milyonlarca var!

o, bir deniz yildizini daha yerden alip, denize atiyor ve:

onun icin cok sey farketti diyor...

bu misalce bizim, bizim icin farkedecek amellere ellerimizi ulastirmaya hala zamanimiz var.

en azindan namaza camiye gitmemize hicbir mani yokken, bu ulvi vazifeden istincab ile, kalbimizi korumamiz mumkun olmasa gerektir.

birer birer...

azar azar

ama

devamlilik...

bu bize bizim icin kafidir.

biz cogaldikca, kafiyeler de dizilecek serefli tarihimize bizden bir gayret ile...

zebih

Kıdemli Üye
[FONT=tahoma,helvetica]Harun Resid bir Ramazan günü Behlül'e tembih etti:

- Aksam namazinda camiye git, namaza gelen herkesi iftara davet et.

Aksam oldu, namaz kilindi, namazdan sonra Behlül 5-10 kisilik bir grupla
çika geldi.

Harun Resid sasirdi:

- Behlül bunlar kim?

Ben sana namaza gelen herkesi saraya iftara çagir diye tembih etmedim mi?
Sen o kadar cemaatin arasindan bir sofralik bile adam getirmemissin..

- Efendimiz, siz bana camiye gelenleri degil, namaza gelenleri iftara çagir
dediniz.

Namazdan sonra bendeniz cami kapisinda durdum, çikan herkese hocanin namaz kildirirken hangi sureyi okudugunu sordum.

Onu da yalniz bu getirdigim kisiler bildi.

Camiye gelen çoktu ama namaza gelen demek ki yalniz bunlarmis.

iktibas
[/FONT]

zebih

Kıdemli Üye
soruyorlar neden nusret yok?

camiler boş... başka sebeb aramaya ne luzum var?

zebih

Kıdemli Üye
Dondurmalı kekli kuran kursu

BOLU Kadı Camii imamı Kuran kursuna katılımı artırmak için, çocuklara dondurma ve kek ikram ediyor.

12.07.2007 14:11
kuran.jpg
BOLU Kadı Camii imamı Abdulkadir Ergül, düzenlenen yaz Kuran kursuna katılımı artırmak için, çocuklara dondurma ve kek ikram ediyor.

Çocuklar, imam Ergül'ün, her gün kurs bitiminde dağıttığı dondurma ve kekleri alarak, cami çıkışında yiyor. Kursa katılımı arttırmak amacıyla böyle bir uygulama yaptığını belirten 21 yıllık imam Ergül, “24 Haziran- 25 Ağustos tarihleri arasında devam edecek 9 haftalık yaz Kuran kursuna katılan çocukları camiye çekebilmek için kek ve dondurma dağıtmanın son derece yararlı olduğunu gördüm. Geçen yıldan itibaren bu uygulamayı yapıyorum. Bu yılki kursa katılan 20 öğrencime bir gün kek, bir gün dondurma dağıtarak onların camiye severek gelmelerini sağladığım gibi, dinimizin güzelliklerini de öğretiyorum” dedi.
Kek ve dondurma dağıtımının esnafın yardımıyla gerçekleştiğini belirten Ergül, çocuklara dini kitaplar dağıttığını da söyledi.

DHA

MAVRA

Paylaşımcı
Evet camiler bos ama camiye tesvik yok.
Bu konuda daha aktif olmamiz gerekiyor.
Sadece cami görevlileri degil.Cevredekilerin destegi de cok önemli.
Yegenimin gittigi camide de ufak tefek seyler dagitiliyor.Ve bu cocuklarin cok hosuna gidiyor.Sonuc olarak bunlar cocuklar ve tesvik gerekir.
Kendimizi sorgulamaliyiz bu konuda neler yapiyoruz diye.
Rabbim bilincli bi sekilde yardimci olanlardan olmamazi nasip eder insaallah

Konu icin TESEKKÜRLER.
Paylasimlar icin Allah razi olsun.Sayenizde faydalanabildik.