bomba gibiyim

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli
BOMBA GİBİYİM
İnsan çok sevinçliyken ve üzüntülüyken bomba gibi olur. Bende iki halde var. Aynı anda hem ruhen çok iyiyim. Hem de ruhen bazı tavırlara acıyan ve iğrenen bir kul…
Bomba gibiyim bazen. Öyle bir hamd etmek geliyor ki içimden. Melekleri imrendirmek istiyorum. Rabbimin meleklerine gösterip işte kulum böyle şükrediyor desin istiyorum…
Gene bomba gibiyim bazen. Ama bu bomba patlamamalı. Sabır suyuyla söndürülmeli. İman o suyu tazyikatlı etmeli. İmanın tazyikatı olmasa o bombanın eskisi felaket olur. Bomba gibiyim. İçimde iki bomba var birini patlatmaya çalışırken diğerini söndürmek istiyorum. Ve bakıyorum ki patlaması gereken bombayı patlatmaya uğraşırken içimdeki diğer bomba sönüyor. Ve ferahlıyorum. İman ve sabır bir bombaya ateş diğerine su oluyor.
Bomba gibiyim gene. İnadına şeytana uyasım geliyor bazen. Ve artık yeter diyecekken, bir ayet okuyorum artık nefsim felç oluyor. Ve bir hadisle şeytanım kaçıyor. Ve nurdan bir vecize bana ‘Dur’diyor…
Bomba gibiyim. Düşünüyorum Rabbimin verdiği nimetlerini yok olmadığımı dahası taş olmadığımı dahası bitki olmadığımı ve hayvan olmadığımı gayri Müslüman olmadığımı düşündükçe içimdeki hamd bombası patlayacak gibi oluyor. Ve patlayacakken şeytan ve nefis gene musallat oluyor be cancağızım…